Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık tartışması ve başvuru hakkı

Published

on

blank

Ülkemizde  14 Mayıs 2023’te yapılması planlanan ve seçim takvimi başlayan Genel Seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bugünlerde tartışılan iki önemli konusu mevcut Cumhurbaşkanının üçüncü kez aday olup olmayacağı ve yüksek öğrenim yapıp yapmadığı açısından aday olma  özelliklerini taşıyıp taşımadığı konusudur.

***

30 Mart 2023 tarihi itibariyle adaylıkları kesinleşen dört adaydan halen Cumhurbaşkanı olan adayın üçüncü kez aday olup olamayacağı ve eğitim öğretim niteliklerinin aday olmaya elverişli olmadığı yoğun şekilde tartışılmaktadır. Bir an için bu nitelikleri haiz olmamasına rağmen mevcut Cumhurbaşkanının Yüksek Seçim Kurulu(YSK) tarafından adaylaştırıldığını kabul edersek ki bu yapılmıştır. Acaba bu konunun T.C. yasalarına göre irdelenmesi ve değerlendirilmesi bu konuda hukuka uygunluk ya da aykırılık açısından bir karar verilebilmesi mümkün müdür? Bu sorunun nedeni YSK kararlarının kesin olduğu ve kararlar aleyhine başkaca bir makam ve merciye gidilemeyeceği konusundaki yasa hükmüdür. Yazımızda bu konuya açıklık getirmeye ve sorunun yanıtını bulmaya çalışıyoruz.

***

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanının GÖREV VE YETKİLERİ İLE NİTELİKLERİ, SEÇİMİ VE DİĞER NİTELİKLERİ SEÇİMİ VE DİĞER HUSUSLAR T.C. ANAYASASININ 8, 101, 103, 104, 105, 106. maddelerinde belirtilmiştir. Anayasa 8. maddesi Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri madde 101 ise Cumhurbaşkanının kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türkvatandaşları arasından Halk tarafından seçilir hükmünü amirdir. Kamuoyunda tartışılan ise bu seçimin mevcut Cumhurbaşkanı açısından üçüncü seçim olduğu ve yüksek öğrenim yaptığına dair ikna edici geçerli bir belge kayıt ve kanıtların bulunmadığı iddiasıdır. Bizim bu makalede inceleme konusu yaptığımız husus 14 Mayıs seçimlerinin mevcut Cumhurbaşkanı açısından üçüncü seçim olduğu ya da yüksek öğrenim yapıp yapmadığı değil, bu konunun mevzuatımıza göre hukuken inceleme konusu yapılıp yapılmayacağı ve buna ait yetkili bir organın hukuk sistemimizde mevcut olup olmadığıdır.

***

Halen yürürlükte olan T.C. Anayasasının 125. maddesine göre idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır. İdarenin eylem ve işlemlerine karşı idari yargıda ve Anayasa yargısında hak aramak ve işlemlerin hukuka uygunluk denetiminin yapılması mümkündür. YSK, Anayasamızın yargı bölümünde yer alan özel kanunlarına göre oluşturulan seçimlerin genel yönetim ve gözetimini yürüten üyeleri yargıtay ve danıştay tarafından seçilen adaylar arasından belirlenen egemen bir kurul ve üst yargı merciidir. Seçimlerin bu kurul sayesinde hukuka uygun bir şekilde yapılması amaçlanır. Kararları kesindir, temyiz edilemez. Öte yandan, Anayasa mahkemesinin görev ve yetkilerini düzenleyen 6216 sayılı AYM görev yetkilerini düzenleyen yasanın 45. maddesine göre herkesAnayasada güvence altına alınmış, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ve protokollerinde yer alan Temel hak ve özgürlüklerden herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edilmesinden kaynaklanan davalara bakmak görevi bulunmaktadır. Aynı yasanın 46. maddesine göre bu başvuru ihlale yol açtığı ileri sürülen işlem eylem ya da ihmal nedeniyle güncel ve kişisel bir hakkı doğrudan etkilenenler tarafından yapılır.

***

Kanaatimizce, Anayasamızın 67. maddesinde yer alan seçme ve seçilme hakkının kullanılması esnasında YSK tarafından Anayasa ve Yasaların öngördüğü nitelikleri taşımayan bir adayın seçmen önüne yasalara aykırı bir şekilde konulması ya da dayatılması, bunun ister yargı, ister yürütmeye ait bir organ tarafından yapılması seçme ve seçilme hakkını düzenleyen ve ortakları Demokratik bir seçim  yapmaya yükümlü kılan Avrupa insan Hakları Sözleşmesinin Ek 1 Protokol 3. maddenin ve T.C. Anayasasının 67. maddesinin içeriğine göre bireysel anlamda tüm yurttaşlar açısından İNSAN HAKLARI İHLALİ oluşturacağı kuşkusuzdur. Bu durumda isteyen tüm seçmen yurttaşların  ANAYASA Mahkemesinde bireysel HAK İHLALİ davası açabileceği kanaatini taşıyoruz.Bunun için başkaca müracaat yolu bulunmadığında  ihlalden sonra yani bugünden itibaren 30 gün içinde dava açılması mümkündür.

Genel

Sarıyer’de okuma yazma kursu öğrencilerinin mezuniyet heyecanı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik açtığı İlkokul Bitirme Kursu’nu tamamlayan öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya gelen mezunlar diplomalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci, Meclis Üyesi Hayrettin Dereli ve birim müdürlerinin elinden aldılar.

Çeşitli nedenlerle okulunu bitirememiş veya hiç okuma şansı yakalayamamış çalışanlara yönelik açılan İlkokul Bitirme Kursu öğrencilerinin diploma töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir toplumun kalkınmışlığı okur- yazar oranının artmasıyla ölçülür. Bu bağlamdan yola çıkarak 2009 yılında göreve geldiğimde açtığımız okuma yazma kursuna katılan bir annemizin sözünü hiç unutamam.  Yanıma gelerek kendisine okuma yazmanın dışında ikinci bir kimlik kazandırdığımızı söyledi. Bu o kadar kıymetli ki. Okuma yazma bilmeyen ama yıllar sonra kendine sunulan imkanlarla üniversiteye girmeyi başaran öğrencilerimiz var. Yaşadığımız her anın, her bir noktasında sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek en büyük görevimiz” dedi.

Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında açılan ve 10 ay süren kursu tamamlayan Temizlik, Veteriner ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 22 öğrenci ailelerinin de katıldığı törende diplomalarını alırlarken, duygularını Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yazdıkları mektuplarla dile getirdiler.

Continue Reading

Genel

Pınar Mahallesi’nde duman kavgası: 1 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’in Pınar Mahallesi‘nde iki esnaf arasında “duman” kavgası yaşandı. Kavgaya iki esnafın yakınları da dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 1 kişi yaralandı.

Kavga, Sarıyer’in Pınar Mahallesi Balabandere Caddesi‘nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. İddialara göre cadde üzerinde bulunan tatlı dükkanına, arka duvarıyla bitişik olan kahvehaneden duman geldi. Tatlıcı, kahvehane sahibine dumandan rahatsız olduğunu ve engellemesini söyledi. İki esnaf arasında çıkan tartışma giderek büyüdü ve taraflar birbirlerini darbetmeye başladı. Kahvehane sahibinin kavga ettiğini gören aile bireyleri de kavgaya dahil oldu. Caddeye taşan kavgada kahvehane sahibinin yakınları, tatlı dükkanında bulunan masa ve sandalyeleri birbirlerine fırlattı.

BİR KADIN SOPA DARBESİYLE YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polisler kalabalık grubun kavgasını güçlükle ayırdı. Kavgada bir kadın başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Sağlık ekipleri yaralı kadına ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırdı.

Polis ekipleri kavgaya karışan tarafları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Continue Reading

Genel

İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazır

Published

on

blank

İBB, 10 Haziran’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarını tamamladı. Yol yapımı, ulaşım, otopark, aydınlatma ve yeşil alan gibi fiziki çalışmalar ile alan tahsisinden tanıtıma kadar pek çok alanda yürütülen hazırlıklar bitirildi. İstanbul’un devler sahnesinin finaline en iyi şekilde ev sahipliği yapması için maç öncesi, sırası ve sonrasında da İBB ekipleri görev yapacak. 25 İBB birimi, bin 117 personeliyle sahada olacak. Maça erişim için 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Biletli seyirci ve akreditasyon sahipleri toplu taşımayı ücretsiz kullanabilecek.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı İstanbul’da oynanacak. 2020 ve 2021’de pandemi koşulları nedeniyle İstanbul’da oynanamayan dev maça, Atatürk Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşmanın en iyi şekilde gerçekleşmesi için bağlı birim ve iştiraklerinden oluşan 25 kurumu ile katkıda bulunuyor.

TARAFTARLARA ÜCRETSİZ TRANSFER

18 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a dönen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için İBB, 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Taraftar transferi noktasında genel ulaşım planlamasını üstlenen İBB, biletli seyircilerin ve akreditasyonlu kişilerin 9-10  Haziran dahil olmak üzere 11 haziran saat 12.00 ye kadar otobüsleri ve metroları ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

DEV MAÇA DEV DESTEK

Şampiyonlar Ligi Final hazırlıklarını Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde yerine getiren İBB, başlattığı çalışmaları karşılaşmadan önce tamamladı. Sahada yaptığı çalışmalar sırasında zemin ıslahı, yol bakımı; ihtiyaç duyulan engelli ve yaya rampalarında eğim azaltılması, iyileştirme, tırabzan eklenmesi; giriş ve çıkış noktalarında genişletme çalışması yapıldı. İBB çevre yollarda drenaj, yol çizgileri ve tretuvar işlemlerini yerine getirdi. Otopark alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı organizasyon için tanıtım, transfer merkezi ve festival alanı olarak tahsis edildi.

PEYZAJ, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Stadyum çevresinde ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi, gerekli noktalarda ilave aydınlatmaların yerleştirilmesi, diğer alanlarda ise geçici aydınlatma ve elektrik temin edilmesi için de İBB düzenlemeler yaptı. Organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik ve atık yönetimi ile ilgili olarak da görevlendirmeler yapıldı.

ACİL DURUM EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Acil durum ve yardım ekipleri ile zabıta ekipleri de hazırlık çalışmalarından itibaren şantiye ve stadyumda teyakkuz halinde olacak. Stadyum içinde, tribünlerde ve etkinlik alanlarında yangın olaylarına müdahale edilmesi için yeterli sayıda itfaiye aracını ve personelini görevlendirecek.

Çok yönlü süren çalışmalarda; reklam alanlarının ücretsiz olarak tahsis edilmesi, geçici tuvaletlerin temini, ihtiyaç halinde su, vinç, vb. geçici alt yapı hizmetlerinin yapılması, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan müsabakayı izlemeye gelecek olan taraftarların koordinasyonunun sağlanması gibi pek çok alanda daha sorumluluklar üstleniliyor.

Continue Reading

Popüler