Connect with us

Genel

Sarıyer Mahalleler Birliği’nden imar barışı düzenlemesi hakkında açıklama

Published

on

blank

Sarıyer Mahalleler Birliği, Anayasa Mahkemesi’nin İstanbul’da Boğaziçi ön görünümünün imar barışı kapsamına alındığı düzenlemeyi iptal etmesinin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşte Sarıyer Mahalleler Birliği’nin Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın ardından yaptığı o açıklama:

25.Eylül.2020 tarihinde Ulusal Basında çıkan; ‘.. CHP nin İmar Barışı düzenlemesinin iptali hakkında Anayasa Mahkemesine taşıdığı dava da çıkan karar ve yorumları..’ hakkında görüşlerimizdir.

1– İmar Barışı düzenlemesine dair vaktinde bütün siyasi partilere ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Mahaller Birliği olarak, gördüğümüz eksiklikler ve taleplerimizi içeren Raporu sunmuştuk.Bu raporun 7.maddesinde;

 Kanunun ekindeki sınır ve koordinatları gösterilen; ‘…2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi, İstanbul tarihi yarımada, 6546 sayılı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanunun 2’nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirlenmiş Tarihi Alanda uygulanmaz…’ hükmü değiştirilmelidir.

“Çünkü kullanım amaçlı verilen bir belgeden söz edilmektedir. Dolayısıyla bu alanlara dönük esaslı bir değişikliğe sebep olmayacaktır. Aksine, bu alanlarda düşünülecek herhangi bir uygulama sürecinde yapı kayıt belgesi verilmesi ya da verilmemesi durumunda ortaya çıkacak sorunlar aynı niteliktedir. Daha baştan vatandaşı güvencesizliğe mahkûm etmenin bir anlamı yoktur. ” şeklinde meramımız ifade etmiştik.

2– CHP’in dilekçesi hakkında henüz bilgi sahibi değiliz. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi kararı ve gerekçesi hakkında da. Bu bilgiler yazılı olarak elimize ulaştığında gerekli incelemeyi yapıp, görüşlerimizi kamuoyuyla ve ilgilileriyle illaki paylaşacağımız kesindir.

3- Yıllardır takipçisi olduğumuz, yerleşimlerimizin hukuki güvenceye kavuşturulması ve tapularımızın hiç bir komşuyu yok saymadan, 2981 sayılı kanun ve 775 sayılı kanun hükümleri dikkate alınarak verilmesi için Siyasi partiler, İBB ve Sarıyer Belediyesi nezdinde takibimiz devam etmektedir.

– 2981 sayılı kanunun da

– İmar Barışı düzenlenmesinin de

aleyhimize yorumlayarak, kazanılmış haklarımızı yok saymaya dönük her türlü OYALAYICI çabayı Siyasi Parti farkı gözetmeksizin kabul etmedik, etmeyeceğiz.

HUKUKU DA, HAKLARIMIZI DA BİLİYORUZ…

Sarıyer Mahalleler Birliği

Genel

İmamoğlu’ndan önemli uyarı: Saat 15’e kadar dışarı çıkmayın!

Published

on

blank

İstanbul’da hayatı felç eden sağanak yağış sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da durum değerlendirmesi yaptı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Yağışın saat 15.00’e kadar sürmesi bekleniyor, lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.” dedi.

Bu sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak, tüm İstanbul’u etkisi altına aldı. Birçok ilçede trafik yoğunluğu oluştu. İşe gitmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşarken, bazı dükkan ve evleri ise su bastı. Özellikle tarihi Kapalı Çarşı’da esnaf, su basması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden ve Afad’dan kritik uyarı!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber kuvvetli yağan sağanak yağışa karşı tedbirli olunması konusunda uyardı ve acil olmadıkça dışarıya çıkılmaması çağrısında bulundu.

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber etkili olan kuvvetli sağanak yağışa karşı uyarılarda bulundu. Sarıyer Belediyesi, “Değerli Sarıyerliler, ilçemiz yoğun bir yağış altında. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Sizler de lütfen zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın ve özel araçlarınızı kullanmayın. Acil durumlarda 444 1 722 numaralı çağrı merkezinden kriz masasına ulaşabilirsiniz.” mesajını paylaştı.

AFAD’DAN HORTUM UYARISI

Sarıyer Belediyesi gibi Afad’da önemli uyarılarda bulundu. Afad’ın paylaştığı mesajda, “Istanbul icin kuvvetli yagisin devam etmesi bekleniyor. Sel, yildirim, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olun.” denildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Merkez’de devrilen ağaç trafiği aksattı

Published

on

blank

Sarıyer’in Merkez Mahallesi’nde caddeye devrilen ağaç nedeniyle trafik bir süre aksadı.

Olay, saat 17.00 sıralarında Merkez Mahallesi Şehit Mithat Yılmaz Caddesi üzerinde meydana geldi. Gövdesi çürüyen yol kenarındaki ağaç kökünden sökülerek aniden yola devrildi. Ağacın devrildiği anda altından geçen kimsenin olmaması olası faciayı önledi. Yola devrilen ağaç nedeniyle cadde her iki yönde trafiğe kapandı. Haber verilmesi üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri şerit çekerek caddeyi trafiğe kapattı.

İtfaiye ekipleri devrilen ağacı keserek yoldan kaldırdı. Ağacın kaldırılmasının ardından caddede trafik tekrar normale döndü.

Continue Reading

Popüler

blank