Connect with us

Genel

Sarıyer Mahalleler Birliği’nden imar barışı düzenlemesi hakkında açıklama

Published

on

blank

Sarıyer Mahalleler Birliği, Anayasa Mahkemesi’nin İstanbul’da Boğaziçi ön görünümünün imar barışı kapsamına alındığı düzenlemeyi iptal etmesinin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşte Sarıyer Mahalleler Birliği’nin Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın ardından yaptığı o açıklama:

25.Eylül.2020 tarihinde Ulusal Basında çıkan; ‘.. CHP nin İmar Barışı düzenlemesinin iptali hakkında Anayasa Mahkemesine taşıdığı dava da çıkan karar ve yorumları..’ hakkında görüşlerimizdir.

1– İmar Barışı düzenlemesine dair vaktinde bütün siyasi partilere ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Mahaller Birliği olarak, gördüğümüz eksiklikler ve taleplerimizi içeren Raporu sunmuştuk.Bu raporun 7.maddesinde;

 Kanunun ekindeki sınır ve koordinatları gösterilen; ‘…2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi, İstanbul tarihi yarımada, 6546 sayılı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanunun 2’nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirlenmiş Tarihi Alanda uygulanmaz…’ hükmü değiştirilmelidir.

“Çünkü kullanım amaçlı verilen bir belgeden söz edilmektedir. Dolayısıyla bu alanlara dönük esaslı bir değişikliğe sebep olmayacaktır. Aksine, bu alanlarda düşünülecek herhangi bir uygulama sürecinde yapı kayıt belgesi verilmesi ya da verilmemesi durumunda ortaya çıkacak sorunlar aynı niteliktedir. Daha baştan vatandaşı güvencesizliğe mahkûm etmenin bir anlamı yoktur. ” şeklinde meramımız ifade etmiştik.

2– CHP’in dilekçesi hakkında henüz bilgi sahibi değiliz. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi kararı ve gerekçesi hakkında da. Bu bilgiler yazılı olarak elimize ulaştığında gerekli incelemeyi yapıp, görüşlerimizi kamuoyuyla ve ilgilileriyle illaki paylaşacağımız kesindir.

3- Yıllardır takipçisi olduğumuz, yerleşimlerimizin hukuki güvenceye kavuşturulması ve tapularımızın hiç bir komşuyu yok saymadan, 2981 sayılı kanun ve 775 sayılı kanun hükümleri dikkate alınarak verilmesi için Siyasi partiler, İBB ve Sarıyer Belediyesi nezdinde takibimiz devam etmektedir.

– 2981 sayılı kanunun da

– İmar Barışı düzenlenmesinin de

aleyhimize yorumlayarak, kazanılmış haklarımızı yok saymaya dönük her türlü OYALAYICI çabayı Siyasi Parti farkı gözetmeksizin kabul etmedik, etmeyeceğiz.

HUKUKU DA, HAKLARIMIZI DA BİLİYORUZ…

Sarıyer Mahalleler Birliği

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler