Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Halkın iradesi önünde hiçbir engel ayakta kalamaz

Published

on

blank

Genelkurmay Eski Başsavcısı ve CHP Sarıyer’in hukukçusu Hasan Saim Öztürk, gazetemizin sorularını yanıtladı. Öztürk, “Demokrasilerde halkın gücü ve iradesi önünde hiçbir engel ayakta kalamaz.” ifadelerini kullandı.

Gazetemizin sorularını yanıtlayan ve önemli değerlendirmelerde bulunan Genelkurmay Eski Başsavcısı ve CHP Sarıyer’in hukukçusu Hasan Saim Öztürk, “Cumhuriyet’in kuruluş dönemi ve çok kısa süreli halk iktidarları hariç, siyaset ne yazık ki 70 yıl hep sermayenin emri altında olmuş ve emeğin çıkarları minimum şekilde korunarak siyasetçi hep kendisine çalışmıştır. Bu nedenle sağ iktidarlar kısa sürede kar amaçlı iktidarlara dönüşmüştür. İşte bu nedenle demokrasi, hukuk ve sosyal devleti sürekli erteleyen iktidarlar seçim yasalarıyla avantajlarını korumak üzerine düzenlemeler yapmıştır. Kamuoyu yoklamaları iktidar partisinin ittifakının toplam %40’larda olduğu ve muhalefet oylarının ve iktidar karşıtlarının %60’lara ulaştığı sonuçlarını getirmektedir. Siyasi iktidar bunu uzun zamandır bilmekte ve çare aramaktadır. Yapılması düşünülen değişiklik kısaca ittifakları dağıtmak ve küçük partilerin muhalefetteki rolünü ortadan kaldırmaya yöneliktir. Demokrasilerde halkın gücü ve iradesi önünde hiçbir engel ayakta kalamaz.” diye belirtti.

İşte Hukukçu Hasan Saim Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

Sayın Öztürk, siyaseti ve seçim hukukuyla asndık güvenliğini yakından takip eden bir hukukçu olarak TBMM’ye sunulan SEÇİM YASASI değişiklikleri konusunda neler düşünüyorsunuz?

Birkaç gündür kamuoyunda gündeme gelen ve ön sıralarda yer alan iktidar Partisinin TBMM’ye sunulan seçim kanununda değişiklik, kanun tasarısı kamuoyunun oldukça dikkatini çekti ve siyasetle ilgilenen, hatta ilgilenmeyen herkes tarafından yakından takip edilmeye başlandı. Gerek siyasetçiler, gerek yazılı ve görsel medya ile sosyalmedya yoğun şekilde bu tasarıyı izliyor ve görüş bildiriyor.

Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla bu tasarı sizce neler getiriyor?

Her siyasi iktidar mevcut pozisyonunu korumak ve iktidarını sürdürmek ister. Özellikle iktidar ülkemizde güç ve avantaj demektir. Toplumdaki iktidar mücadelesi ve siyaset anlayışı  bizde Batı demokrasilerinden farklıdır ve maalesef siyaset ülkeye hizmet etmek amacıyla değil, çıkar amaçlı bir pozisyonu elde tutmak amacıyla yapılır. Cumhuriyet’in kuruluş dönemi ve çok kısa süreli halk iktidarları hariç, siyaset ne yazık ki 70 yıl hep sermayenin emri altında olmuş ve emeğin çıkarları minimum şekilde korunarak siyasetçi hep kendisine çalışmıştır. Bu nedenle sağ iktidarlar kısa sürede kar amaçlı iktidarlara dönüşmüştür. İşte bu nedenle demokrasi, hukuk ve sosyal devleti sürekli erteleyen iktidarlar seçim yasalarıyla avantajlarını korumak üzerine düzenlemeler yapmıştır.

Sizce, bu tasarıda aynı mahiyette midir?

Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla seçim yasasında revizyon yapan tasarı maalesef bu düşüncenin bir uzantısıdır. Yani uzun lafın kısası muktedirlerin iktidarını sürdürmek ve kaybetmemek üzerine kuruludur. Anayasamızın bu konuda alabildiği tek önlem, seçim yasası değişikliklerinin yürürlüğe girmesinden itibaren bir yıl geçmeden uygulanamayacağı kuralıdır. Çünkü sosyal yaşamda önemli bir kuraldır; oyun başladıktan sonra kural değiştirilmez.

İktidar ne gibi avantajlar sağlamaya çalışmıştır?

Özellikle Cumhurbaşkanlığı yönetim biçimine geçtikten sonra ittifaklara olanak sağlayan seçim yasaları iktidarın ekonomik krizle oy kaybetmesi üzerine bu kez iktidar için dezavantaj olmaya başlamıştır. Kamuoyu yoklamaları iktidar partisinin ittifakının toplam %40’larda olduğu ve muhalefet oylarının ve iktidar karşıtlarının %60’lara ulaştığı sonuçlarını getirmektedir. Siyasi iktidar bunu uzun zamandır bilmekte ve çare aramaktadır. Yapılması düşünülen değişiklik kısaca ittifakları dağıtmak ve küçük partilerin muhalefetteki rolünü ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu tasarının 2018 seçimlerine göre yapılmış simülasyonları iktidara avantaj sağlamaktadır.

Muhalefet partileri bu tasarının iktidara sağladığı avantajları bertaraf edebilir mi?

Bu tamamen muhalefet partilerinin uzlaşmasına, fedakarlığına halktan destek almalarına ve halkın dayanışmasına bağlıdır. Yaşam bize doğadaki her zehrin bir panzehiri olduğunu göstermiştir. Bunu bulmak veetkili biçimde uygulamak muhalefete demokrasi ve sosyal hukuk devleti konusundaki halktan gelen talepleri ne denli ciddiye almalarına bağlıdır.

Yeni seçim yasası sandık güvenliği konusunda nasıl bir düzenleme içeriyor?

Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla sandık kurullarının oluşumu ile ilgili radikal bir değişiklik yoktur. Ancak anayasamıza göre 70 yıla yakındır hakimler nezaretinde bir nevi yargı güvencesiyle yapılan seçimlerde en kıdemli hakimler seçim kurullarında görev alırken bu kez kurul başkanlarının kurayla saptanması yoluna gidilmiştir. Yargının bağımsızlık konusu tartışılırken bu değişiklik güveni sarsabilir ve kuşku yaratır. Bu konuda siyasi parti temsilcilerinin daha dikkatli ve eğitimli olmaları, görevlerini titiz bir şekilde yerine getirmeleri ve takipçi olmaları gerekmektedir.

Bu yasanın uygulanması iktidarın devamını kolaylaştırır mı?

Halkın siyasi iktidara olan teveccühü ya da tepkisi seçimlerin tek belirleyicisidir. Bunun dışında getirilecek her türlü engel halkın oyları ve siyasi partilerin becerisiyle aşılabilir. Son yerel yönetim seçimlerindeki özellikle İstanbul’da ortaya çıkan seçim sonuçları bunun bir göstergesidir. Demokrasilerde halkın gücü ve iradesi önünde hiçbirengel ayakta kalamaz. Bunu gören siyasi iktidarın belki de bu yasadan vazgeçmesi ya da uygulanması mümkün olmayan bir tarihte erken seçime yönelmesi dahi söz konusu olabilir.

Genel

İmamoğlu’ndan öğrencilere yurt müjdesi: Eylüle kadar 2700, önümüzdeki sene 5000 yatak olacak

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çarşamba mesaisinin büyük bölümünü Bağcılar’a ayırdı. Bağcılar’daki İBB projelerini ve geldikleri aşamaları yerinde inceleyen İmamoğlu, Yenimahalle’deki 510 yataklı öğrenci yurdu inşaatı şantiyesinde açıklamalarda bulundu. “Her yönüyle çok sağlam bir kompleks” diyen İmamoğlu, “Biz, eylülde yurtlarımızda 2 bin 700’e ulaşacağız yatak sayısında. Bu aslında ara dönemde devreye girecek. Bunların da katkısıyla, bir sonraki seneye hedefimiz, 5000 yatakla eğitim sezonuna dahil olmak” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bağcılar’da 28 Şubat 2022’de açtıkları Sosyal Uyum Destek Merkezi’ne (SUDEM) yaptığı ziyaretin ardından ilçeden ayrılmadı. İlçedeki İBB hizmetlerini yerinde deneyimleyen İmamoğlu, sırasıyla; Ebubekir Otopark Üstü Meydan ve Çevre Düzenlemesi İnşaatı’nda, Bağcılar Otizm Temalı Park’ta, Yenimahalle Yurt İnşaatı’nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, Bağcılar turuyla ilgili değerlendirmesini de önümüzdeki eğitim-öğretim yılında 510 yatakla hizmet vermesi planlanan öğrenci yurdu şantiyesinde yaptı.

“BAĞCILAR BENİM İÇİN DUYGUSAL BAĞI ÇOK YÜKSEK BİR YER”

Bağcılar’ın kendisi için duygusal bağı çok yüksek bir yer olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul’da, Avrupa yakasında ilk iş yerimiz Güngören sınırlarındaydı. Bağcılar’la, Esenler’le, Bahçelievler’le bu alanla çok ilişkili bir yaşamım oldu. Ama bu 4 ilçe, gerçekten zor bir yaşam alanına dönüştü. Bir kısım adımlar atılmıştı. Şimdi daha zevkli, daha renkli ve daha çevreye uyumlu bir biçimde dönüşümler yapıyoruz. Yaptıkça da bence çok daha iyi sonuçlar alacağız. İşte bulunduğumuz merkezin, bu anlamda hem yurt ihtiyacımıza ilave katkısı var. 510 yatak kapasitesine sahip. Mahalle içinde kapalı otoparkıyla hizmet edecek. Aynı yerde 4 sınıflı kreşimiz var. Aynı yerde e-spor merkezimiz var. Aynı yerde konferans salonumuz var. Çevreye etkisi olacak bir düzenleme kabiliyeti ve kapasitesi olacak” bilgilerini paylaştı.

“SUDEM’LERİN VE KENT LOKANTALARI’NIN SAYILARI ARTACAK”

“Her yönüyle çok sağlam bir kompleks” diyen İmamoğlu, “Bu tür yapılar çevresine hem buluşma şansı fırsatı verir, komşuluğu hissettirir hem de aynı zamanda burada hayatı değiştirir, dönüştürür. Her yönüyle çok etkili bir alan olacağını şimdiden hissedebiliyorum. Zira biz, eylülde 2 bin 700’e ulaşacağız yatak sayısında yurtlarımızda. Bu aslında ara dönemde devreye girecek. Dolayısıyla bunların da katkısıyla, bir sonraki seneye hedefimiz, 5000 yatakla eğitim sezonuna dahil olmak” ifadelerini kullandı. Bağcılar’da gezdiği İBB hizmetlerini sıralayan İmamoğlu, İstanbul’un farklı yerlerindeki alanlara otizm temalı parklar kurma hedefinde olduklarının müjdesini verdi. Bağcılar ve Sultanbeyli’de açtıkları SUDEM’lerin sayısını da artıracakları bilgisini paylaşan İmamoğlu, ikincisini çok yakında Bağcılar’da açacakları Kent Lokantaları için de aynı hedefle yol yürüdüklerinin altını çizdi.

“BÜTÜN ATTIĞIMIZ BU ADIMLAR, DAYANIŞMA AHLAKI SORUMLULUĞU”

Kent Lokantaları’nda yaptıkları işin bugünün ihtiyacına yönelik olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Yoksa restoranı olan, lokantası olan; onların segmenti, işi başka, bizim yaptığımız şey başka. Bu bağlamda, bu zor günleri aşmanın yolunu hep birlikte bulmak zorundayız. Bütün attığımız bu adımlar, aslında dayanışma ahlakı, dayanışma sorumluluğu. Onu yerine getiriyoruz. Bunları keşke konuşmasak. Konuşmayacağımız günler de gelecek. Yoksulluğu değil, zenginliği, eşit dağılımı, gelirin eşit paylaştırıldığı, insanların mutlu olduğu günleri, inşallah hep birlikte başaracağız. O zaman başka adımları, başka yatırımları, başka atılımları konuşuyor olacağız” dedi.

“TEMEL MESELE: İSTANBUL’UN HER NOKTASINA EŞİT HİZMET”

Gezdikleri hizmetlerin, Bağcılar’da yürüttükleri projelerin tamamı olmadığının altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Burada yürüttüğümüz temel mesele şu: İstanbul’un her noktasına eşit hizmet. Her yaptığımız sadece mimarın kaleminden çıkmıyor. Aynı zamanda yakın çevrede talep edilen ne var? Burada oturan insanların demografisi, yaş grubu, beklentileri, onlara nasıl hizmet edebiliriz? Örneğin burada çocuk sayısı fazlaysa, burada bir kreş ihtiyacı var demektir. Gençler varsa, evet e-sporla ilgili bir talep varsa, onları yine kontrollü bir alanda, iyi bir eğitimle eğitmenlerle buluşturmanın mutlaka zeminini hazırlamanız gerekir. Bütün bu yönleriyle bir değişim yaşattık. Birçok projemizde, ne yazık ki göreve geldiğimizden sonra, tasfiye kararı olan müteahhitler, konkordato ilan eden müteahhitler süreçleri, ihale yapma konusundaki sorumlu süreçler… Bütün bunları aşıp, tekrar burada harekete geçmek ve hızlıca bunları hem 2022’ye hem 2023’ün başına yetiştirme hedefi koyan hem yönetici arkadaşlarıma olsun hem de yüklenici firmalarımıza olsun, Allah kolaylık versin. Öyle ya da böyle bu işi toparlayacağız, hızlıca -başta Bağcılar olmak üzere- bütün ilçelerdeki işlerimizi vatandaşlarımıza hediye edeceğiz. Yolumuz açık olsun. Keyifli bir gün geçirdik. Umuyoruz, Bağcılar’da keyifli bir günü de hatta birkaç günü de bunların açılışlarını yaparken, hep birlikte geçiririz.”

ESNAF VE PAZAR ZİYARETİ

İmamoğlu, ziyaretlerinin ardından Fatih Mahallesi’nde esnaf ziyaretlerinde bulunup, Fevzi Çakmak Mahalesi’nde kurulan semt pazarında vatandaşlarla buluştu. Yaşadıkları ekonomik sıkıntıları İmamoğlu ile paylaşan esnaf ve vatandaşlar, İBB Başkanı ile anı fotoğrafları çektirdi.

Continue Reading

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Evlilik doyumunu etkileyen faktörler

Published

on

blank

En başarılı ve mutlu ailelerde bile zaman zaman çatışmalar yaşanabilir. Her evlilik ilişkisinde çatışma, tartışma ve ardından çözüm bulma süreci, ilişkinin doğasında yer alır ve süreklilik gösterir. Çiftlerin evlilik ilişkisinde yolunda gitmesini sağlayan faktör; evliliklerinde tartışma ve çatışma yaşamıyor olmaları değil, yaşadıkları tartışmaları çözüme ulaştırabilmeleri ve çatışmalarını çözebilecek beceriye sahip olmalarıdır. Aksi takdirde aile içerisinde sürekli tartışmaların ve çözülemeyen çatışmaların var olması, ailenin stres seviyesini yükselterek evlilik fonksiyonlarında bozulmalara yol açmaktadır.

***

Evlilik ilişkilerinde sürekli çatışma yaşayan ve çatışmaları genellikle hayal kırıklıkları, incinme ve küskünlükle sonuçlanan çiftler zamanla evliliklerinden aldıkları doyumu yitirirler. Eşlerin birbirlerine olan bağlılıkları ve güvenleri azalır. Oysa çiftlerin ve aile üyelerinin aralarındaki sorunları çözümleyerek yaşamdan aldıkları doyumu arttırabilmeleri mümkündür.

***

Uzun süreli beraberlikler, çatışmaları çözme becerisinin bir sonucudur. Evlilik çatışmalarıyla başa çıkabilmek için sahip olunması gereken beceriler bulunmaktadır. Çiftler bu becerileri kazanarak evlilik doyumunu arttırabilir. Açık İletişim Çoğunlukla eşler arasında çatışmaya sebep olan veya çatışmaları alevlendiren en önemli şey, ağızdan çıkan cümlenin eşiniz tarafından, söyleyenin niyetinden farklı bir biçimde algılanmasıdır. Bunun pek çok farklı sebebi olabilir. Örneğin çiftler tartışırken aslında birbirlerinin ne dediğini tam olarak dinlemiyor. Zihinleri birbirlerinin ne dediğini anlamaya çalışmak yerine, karşısındaki susunca kendisinin ne diyeceğini düşünmekle meşgul oluyor. Tartışma esnasında birbirlerinin fikirlerini çürütmeleri gerektiği ya da her tartışmadan birinin galip çıkması gerektiği ön yargısıyla hareket etmektedirler.

Açık iletişimde önemli olan hususlar şunlardır:

• Eşinizin zihnini okumaya çalışmayın, fikirlerini ifade edebilmesi için onu can kulağıyla dinleyin,

• Tartışma esnasında eşinizi suçlama ve eleştiriden uzak durmaya çalışın,

• Tartışırken kendinizin ve eşinizin beden dilinin farkında olun (Örneğin dinlerken kollarını kavuşturmak, göz iletişiminden kaçınmak, yüz buruşturmak gibi davranışlar, karşıdaki kişi tarafından anlattıklarının onaylanmadığı şeklinde algılanır.)

• Aynı fikirde olunmasanız bile eşinizin neden böyle düşünüyor olabileceğini anlamaya çalışın, konuya bir de onun gözünden bakarak aynı fikirde olunmasanız bile eşinizin fikirlerine saygı göstermeye gayret edin.

***

Olumsuz Düşünceleri Kontrol Edebilmek

Tartışmalar esnasında eşlerin birbirlerine duygu ve düşüncelerini çekinmeden aktarabilmeleri ve içlerinden geçenleri ifade edebilmeleri oldukça önemlidir. Ancak eşlerin sürekli olarak birbirlerine olumsuz düşüncelerini ifade etmeleri tartışmaları daha da fazla çözümsüzlüğe sürüklüyor. Tartışma esnasında eşler esas konudan uzaklaşarak birbirlerinin yetersizliklerine ve zayıf yönlerine odaklandığı zaman tartışma gittikçe daha acı verici ve rahatsız edici bir hâl alır. Bu sebeple eşlerin birbirleri hakkındaki düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenmeleri gerekir.

***

Olaya Eşinizin Gözünden Bakabilmek

Tartışma esnasında taraflardan biri karşısındakinin haksız olduğunu düşünebilir. Ancak yine de mutlaka olaya bir de eşinizin gözünden bakmaya ve onun bakış açısını anlamaya çalışmalısınız. Eşinizin gözüyle bakmayı denemek, kendini onun yerine koymak size yeni bir ufuk açabilir.

***

Affedicilik

Her evlilikte, yaşanan çatışmalar dolayısıyla zaman zaman eşler arasında incinmişlik ve kırgınlık duyguları meydana gelebilir. Eşler yorgun, meşgul veya öfkeli olduklarında birbirlerine karşı daha az hoşgörülü davranırlar. Hatta birbirlerini daha az çekici olarak bile algılayabilirler. Aslında tüm bu duygular gelip geçicidir. Eğer eşler duygularının zeminine birbirlerine duydukları bağlılığı yerleştirirlerse bu, ilişkilerini güçlü tutar ve birbirlerini affetmelerini kolaylaştırır. Çatışma durumları anlayış ve affedicilikle çözümlenemediği takdirde, ilişkide karşılıklı sevgi bağının gelişmesi mümkün olamaz. Yaşanan tüm olaylar, zamanla geride kalır. Onları zihinde yaşatarak sürdürmek ise kişinin tercihidir. Fakat bu ilişkide doyumu azaltacak en tehlike unsur olacaktır. İlişkinin olumlu yönlerine ve içinde bulunulan ana odaklanmak, her zaman için daha sağlıklı bir yoldur.

Problem Çözme Becerisi

Birbirlerine karşı destekleyici bir tavır sergilemeyen çiftler, problemlerine eleştirel bir tarzda yaklaşır ve “sen ve ben birbirimize karşı” yaklaşımını benimserler. Oysa destekleyici bir ilişki geliştirebilmiş olan çiftler problemlerine “takım ruhu” ile yaklaşırlar. Aslında tüm tartışmalarda her iki tarafın da ortak bir ihtiyacı vardır: Anlaşılmak… Eşine kendisini tam olarak ifade edebildiğini ve eşi tarafından anlaşıldığını hissedebilmek. Burada önemli olan “sen-ben” güç dengesindeki çekişmeden vazgeçerek “biz” olabilmeyi başarmak ve tartışmanın sonunda ortak hedefe ulaşabilmektir.

***

Evlilik ilişkinizde problem ve çatışma çözme becerilerinizi geliştirmeye çalışırken ilişkinizi sağlıklı yollardan desteklemeyi unutmayınız. Bunun için çift ilişkisi danışmanlığı alabilirsiniz.

Continue Reading

Genel

Beyaz Martılar’ın grubu belli oldu

Published

on

blank

2022-2023 sezonu TFF 2. Lig gruplarında yer alacak takımlar, yapılan kura çekimi ile belirlendi. Sarıyer, birbirinden zorlu ekiplerin olduğu Kırmızı Grup’ta yer aldı.

TFF 2. Lig’de gruplar belli oldu. Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen kura çekimiyle birlikte Kırmızı ve Beyaz Grup’ta mücadele edecek olan takımlar belirlendi. Kura çekimine; Türkiye Futbol Federasyonu 2. ve 3. Lig Kulüplerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Can, TFF Genel Sekreter Yardımcısı Özcan Şepik, Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın, kulüp başkanları ve temsilcileri katıldı.

2022-2023 sezonunda TFF 2. Lig; Beyaz ve Kırmızı Grup olarak iki gruba ayrılırken, Kırmızı Grup’ta 20, Beyaz Grup’ta 19 takım yer alıyor. TFF 2. Lig’de müsabakalar, 27-28 Ağustos 2022 tarihlerinde oynanacak maçlar ile başlayacak ve normal sezon 29 Nisan 2023’te sona erecek.

İşte gruplarda yer alan takımlar:

Beyaz Grup

Afjet Afyonspor

Amed Sportif

24 Erzincanspor

Ankaraspor

Arnavutköy Belediyespor

Batman Petrolspor

Bayburt Özel İdare

Düzcespor

Bursaspor

Çorum FK

Esenler Erokspor

Nazilli Belediyespor

Ispartaspor

İnegölspor

Menemenspor

Sivas Belediyespor

Somaspor

Şanlıurfaspor

Tarsus İdman Yurdu

Kırmızı Grup

Sarıyer

Kırklarelispor

Zonguldak Kömürspor

Ankara Demirspor

Erimasgut Belediyespor

Pazarspor

1462 Trabzon FK

Silahtaroğlu Vanspor FK

Diyarbekirspor

Adıyaman Futbol Kulübü

İskenderunspor

Serik Belediyespor

Fethiyespor

Uşakspor

Bucaspor 1928

Balıkesirspor

Kocaelispor

Karacabey Belediyespor

GMG Kastamonuspor

 

Continue Reading

Popüler

blank