Connect with us

Genel

İşte Ankara kulislerinde erken seçimin tarihi…

Published

on

blank

Ahmet Takan: AKP, ittifakların kaldırılmasını istiyor, “Herkes kendisi girsin seçime” diyor. MHP tereddüt ediyor.

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim barajıyla ilgili açıklamalarının ardından kulislerde konuşulan iki senaryoyu yazdı.

Ahmet Takan’ın köşesinden ilgili bölüm şöyle:

Uzun zamandır gündem belirleyemeyen, bu işi muhalefete kaptıran AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek dönüşü uçakta kabin ekibi gazetecilere yaptığı açıklamalarla bir atak yaptı. Erdoğan, iktidarın küçük ortağı MHP ile görüştükleri yeni seçim kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. Tayyip Erdoğan, seçim barajıyla ilgili olarak “Şu anda belirgin hale gelen 7. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil” dedi. Neydi o açıklamanın tamamı?.. Bir daha bakalım;

“Barajla ilgili olarak şu anda belirgin hale gelen aslında 7 ama bu konuda Cumhur İttifakı olarak MHP’li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu, olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil. Öyle bir şey olursa o da tabii konuşulabilir ama şimdilik böyle bir şey yok.”

Hem AKP hem de MHP kulisleri yüzde 7’de pürüz olmadığını doğruluyor. “Ufak tefek başka sıkıntılar var”mış… Neymiş onlar?

-AKP, MHP’yi daraltılmış bölgeye ikna etmek için çaba gösteriyor. MHP, mırın kırın ediyor. Çünkü, daraltılmış bölgede MHP’nin işi çok daha zorlaşacak. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde MHP en iyi ihtimalle 1’er mebus çıkarabilecek. Buna karşılık AKP, MHP’ye büyükşehirlerde kendi listelerinden kontenjan öneriyor.

-AKP, ittifakların kaldırılmasını istiyor, “Herkes kendisi girsin seçime” diyor. MHP tereddüt ediyor.

Saray’daki hava MHP ile tam uzlaşının sağlanacağı yönünde… Saray kaynakları diyor ki; “MHP’nin başka tercihi de şansı da yok. Zaten Devlet bey, Tayyip Erdoğan’ın sözünden çıkmaz.”

Yeni seçim kanun teklifi eylülde Meclis’e gelir ve çabucak kanunlaşırsa, kulislerde yapılan yorumlar 2022’de erken seçimin kaçınılmaz olacağı yönünde. Bu yüzden 2 senaryo konuşuluyor;

-Erken seçim 2022 Kasım olur.

-Baskın seçim 2022 Nisan olur. Yeni seçim kanununa- 1 yıl uygulanamama zorunluğunu düzenleyen anayasal engel aşmak için- madde konulur. Veya anayasa değişikliği önerilir. CHP ve İYİ parti de buna itiraz edemez. (bu nasıl bir baskın seçim olacaksa -aht-)

Yazarın mini notu; Abdullah Gül’ün çalışma ofisinde ve zengin menülü yemekli toplantılarında Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin sağlık durumları üzerinden geliştirilen stratejiler-onlar açısından- boşa çıkacak gibi görünüyor.

★★★

Ne kadar dikkat ediyorsunuz veya ne kadar önemsiyorsunuz bilemem ama Tayyip Erdoğan’ın son bir aydır sürekli yinelediği “yalan terörü” kavramı üzerinde hassas bir şekilde durmak lazım. Uçakta kabin ekibi gazetecilerin eline tutuşturulan sorular üzerine Erdoğan şunları söylüyordu;

“Arkadaşlarımız Türkiye’deki verinin Türkiye’de kalacağı, vatandaşlarımızın kişilik haklarını, verilerini koruyacak, gerek geleneksel, gerek yeni iletişim mecralarındaki itibarsızlaştırma, karalama, yalan ve iftira kampanyalarına karşı duracak yeni bir yasa çalışması yürütüyor. Açılır açılmaz bu konu Meclis’imizin gündemine getirilecek. Bu konu ülkemiz için, demokrasimiz için önemli.

Hem bireysel hak ve özgürlükleri koruyacak, hem de milletimize, devletimize yönelecek sistematik dezenformasyon ve yalan terörüne karşı
milli güvenliğimizi koruyacak bir yasal zeminin ortaya konmasına katkı vereceğiz. Twitter gibi sosyal medya platformlarının burada kuru kuruya bir ofis açmasını kast etmiyoruz. Gelecekler, burada personeliyle her şeyiyle bulunacaklar. İhlal durumunda cezası verildiği zaman da tahsil edilecek. Twitter’ın, Facebook’un, hiçbirisinin herhangi bir yanlış iş yaptıkları zaman muhatap alınabilecek bir özellikleri yok. Biz bunlarla uğraşamayız. Bedel ödeyecekler. Başka çaresi yok bu işlerin.”

İşin tercümesini şöyle yapalım;

Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin söylemediklerini söyleyen onların aksine konuşan, fikir beyan eden herkes suçlu olacak hem de “terörist” yaftasıyla!..

Seçim kanunu ile birlikte çıkarılması planlanan “yalan terörü” kanunu seçim kampanya döneminin en önemli silahı olacak herhalde. Sıkıysa saray iktidarının aleyhine, tersine bir laf söyleyin o zaman!..

Ben kendi payıma, haksız mahkemelere, göz altılara, tehditlere, hakarete, sosyal medya ve diğer vasıtalar üzerinden linç kampanyalarına, fiziki fiili saldırılara alışığım.

Ne diyeyim?..

Gerisini siz düşünün gari!..

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank