Connect with us

Genel

Hasan Saim Öztürk: Kimsesizlerin itibarlı Cumhuriyeti

Published

on

blank

Çok güzel bir reklam var son günlerde. Kralın kızına iki talip var. Kral herkesin huzurunda talipler arasında bir yarışmadüzenler ve talipler kılıç kalkan çarpışırlar. Ummadık bir genç şövalye diğerlerini yener ve Prenses benim hakkım der .Ama Kral kızını kolay vermek niyetinde değildir ve genç şövalyeden bir saray yavrusu ister. Kral bu ya, gösteriş peşindedir ve kızını çulsuz birine vermek istemez. Marifetli cesur yürek şövalye cep telefonundan girer vesahibinden kralın istediği vasıfta saray yavrusunu bulur ve muradına erer. Biz Türklerde çalıştık, çabaladık, liderimizi bulduk, savaştık, aklımızı kullandık ve Cumhuriyetimizi kurduk.

***

Aslında iki yıllık bir savaşın sonucu gibi kurulan bu Cumhuriyet, yüzyıldır can çekişen ve Batılı sömürgecilerin paylaşmak için yıllarca uğraştığı bir İmparatorluğun külleri arasından dünyaya geldi.1815 Viyana Kongresinde Avrupalı, Osmanlı’ya HASTA ADAM teşhisi koymuş, Napolyon tasfiye edilip Avrupa yeniden düzenlenirkenOsmanlı’yı da çökertme planları yapılmıştı. Ancak bin yılın en büyüğü ve yirminci yüzyılın mucizesi bir liderle karşılaşacaklarını hesap etmemişlerdi Emperyalistler… Misak-ı Milli hudutları dahilindeki Türkiye halkı, yani Türkler onun liderliğinde bir Cumhuriyet kurmuştur. Hainler hariç, topyekün bir Kurtuluş Savaşı sonunda kurulanmuhteşem bir eserdir bu Cumhuriyet.

***

Cumhuriyeti kuranlar açlıktan, yoksulluktan, savaşlardan kırılmış insanlarla yola çıkarken Osmanlı’nın Sarayları ve kendisini mutlu edecek mekanları inşa ederken kullandığı altınla verilmiş borçları da ödeyerek ülkeyi demir ağlarla örmüş, sata sata bitirilemeyen kamuya ait fabrika ve sanayi kuruluşlarını ülkeye hediye etmiş, insanlarını eğitmiş, çağın koşullarına uygun bir toplum haline getirmiştir.

***

Kurtuluş Savaşı’nı ekonomik zaferlerle tamamlayan ve Milli ekonominin temellerini atan Cumhuriyet kadroları o dönem Birleşmiş Milletlere davet edilecek kadar itibarlı, bağımsız ve onurlu bir Cumhuriyett’i.1950’den sonra yeniden ABD ve Batı Emperyalizminin uydusu haline gelenler, siyasal islama yol verenler, ekonomik bağımsızlığınıyitiren Osmanlı’nın son döneminde olduğu gibi borçla inşa ettikleri gösterişli yatırımlarla halkını iyice borca batırmış, geçilmediği, uçulmadığı halde parası halka birkaç misli ödetilen gösterişli yatırımlarla itibarı geri getirme, koltuklarını koruma telaşına düşmüşlerdir.

***

Bir ülkenin itibarı Osmanlı’nın son döneminde olduğu gibi yaldızlı koltuklarda ve borçla inşa edilen saraylarda oturmakla değil, halkın refahınıi eğitim seviyesini, ülkenin üretimini arttırmaktır.  Evrensel değerlere, insan haklarına, demokrasiye ve özgürlüklere kavuşarak sağlamaktır. Şunu da belirtmeden olmaz. Bir ülke için imza konulan uluslararası anlaşmalara uymak, uluslar topluluğunun saygın bir üyesi olmak açısından son derece önemlidir. Hukuk güvenliğinin olmadığı bir ülkeye yatırımcı gelmez, gelmişse kaçar. Parasını göndermediği ülkeye gezmeye bile gelmez, hiç ilgi göstermez….

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 19 Mayıs motosiklet korteji ile kutlandı

Published

on

blank

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal meşalesini yakmak için Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 103’üncü yıldönümünde Sarıyer kırmızı beyaza büründü.  Çelenk sunma töreniyle başlayan kutlamalar, motosiklet korteji ile renklendi. İstinye’den Sarıyer Merkez’e kadar uzanan kortej sonrasında gösteriler, DJ performansları ve müzik yayını ile Sarıyerliler bayram coşkusunu yaşadı.

Ulusal egemenliğimizin temelinin atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Sarıyer’de coşku ile kutlandı. Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve İstinye Anadolu Lisesi’nde başlayan kutlamalar “İki Teker Kardeşliği” etkinliği ile devam etti. Sarıyer Belediyesi ve Ekip Akademi iş birliği ile düzenlenen bayram kortejinde yüzlerce motosikletli, ellerinde ve motosikletlerindeki Türk bayraklarıyla yola koyuldu. İstinye Tersane’den başlayıp Sarıyer Merkez’e gelen kortej vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Yunus polislerin de eşlik ettiği kortej sonrasında gösteri yapan Koorosh Ghorbanı Sarıyerlilere heyecanlı anlar yaşattı.

“UMUDU HİÇ KAYBETMEMEK LAZIM”

“19 Mayıs unutulmaması gereken bir gün” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç şöyle konuştu; “Biz birbirimiz için yaşamak zorundayız. Birbirimiz için yaşadığımızda toplumumuz, vatanımız için insanlık için yaşamış olacağız.  ‘2 tekerin kardeşliği’ diye bir başlık yaratmış arkadaşlar. Kağnı arabalarıyla başlayan bir Kurtuluş Savaşı, ulusal kurtuluş savaşı var ve bugün onların da aynı şekilde 2 teker üzerinde yaşam mücadelesi veren yüzlerce, binlerce insan var. 2 tekerin kardeşliği buradan çıktı. Kurtuluş Savaşı’nın hiçbir zaman unutulmaması gerekir. Ne kadar darda olursan ol, sıkıntılar olanaksızlıktan ne kadar fazla olursa olsun. Gazi Mustafa Kemal’in çok güzel bir sözü var, ‘Umudu hiç kaybetmemek lazım. Ben hiç kaybetmedim ve umudumla kazandım’ diyor.”

DOST BARİYER İÇİN SÖZ VERDİ

Korteje katılan Ekip Akademi eğitmenlerinden Sadun Şanal ise; ” Biz de 2 tekerli bütün dostlarımıza bunu güvenli ve ileri bir şekilde sürmeyi öğretmek için buradayız. Burada da bugünkü amacımız hem bu süreçte birlikte olmak Atatürk’e hep birlikte anmak hem de bunu en güvenli ve en bizlere yakışır, Atatürk’e yakışır bir şekilde bu süreci sonuçlandırmak. Bizim birkaç yıldır hep mücadele ettiğimiz bu katil bariyer konusu vardı. Birçok kazada birçok arkadaşlarımızı kaybettik ne yazık ki. Şimdi bunun yeni bir sistemle artık dost bariyer diyebiliriz buna. Bu sisteme çevirmeye başladık. Sarıyer Belediyesi bu konuda gerekli tüm desteği vereceğine söz verdi” diye konuştu.

blank

Continue Reading

Genel

Hacıosman’da protezli 19 Mayıs yürüyüşü

Published

on

blank

Çeşitli rahatsızlıklarından dolayı protez kullanmak zorunda olan bir grup, Sarıyer Hacıosman’daki Atatürk Kent Ormanı’nda 19 Mayıs yürüyüşü yaptı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak için protez kullanan bir grup, Sarıyer Hacıosman’da bulunan Atatürk Kent Ormanı’nda bir araya geldi. Grup Atatürk’ü anmak için yürüdü. Etkinliği düzenleyen Uzman Dr. Seçkin Basılgan “Ben daha önce Baltalimanı Kemik Hastanesi’nde görev yaptım. O dönemde de ameliyat ettiğim hastalarla böyle bir etkinlik düzenlemek istedim. 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramında yeniden hareketlenen hastalarımla bir araya gelmeyi düşünüyordum. Bu seneye nasip oldu” diye konuştu.

Continue Reading

Popüler

blank