Connect with us

Genel

İBB’den bir kütüphane daha

Published

on

blank

İBB’nin kente kazandırdığı yeni nesil kütüphanelerin 20’ncisi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Eyüpsultan’da hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” maratonunu, eşitlikçi anlayışı gözler önüne seren bir kampanya olarak tanımladı. Sadece kötüleme ve karalamayı dönük bakışı olanlara “Elimizde sapasağlam bir İstanbul süreci var” diyen İmamoğlu, “Projelerimizi, bugünün İstanbul muhalefeti, yarının Türkiye’deki muhalefeti olacak olan iktidarın anlayışına karşı hizmetlerimizi, yaptıklarımızı, vatandaşa bakışımızı anlatalım. Elimizde sapasağlam bir İstanbul süreci var. Gururla anlatabilirsiniz. Paranızın en ahlaklı şekil de nasıl kullanıldığını anlatabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,  “150 Günde 150 Proje” kapsamında şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in adını taşıyan kütüphanenin açılışına katıldı. Eyüpsultan ilçesi Akşemsettin Mahallesi’nde yapılan açılış, mahalle halkının büyük ilgisiyle gerçekleşti. Törende konuşan Başkan İmamoğlu, hizmeti ortaya koyarken eşitlikçi bir kavramla meseleleri ele aldıklarını kaydetti. İstanbulluların erişemediği ne varsa erişimini sağlayan projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen İmamoğlu, “Hangi noktada, hangi eksik var ise onu tamamlama noktasında çok özgün bir yolculuk ortaya koyuyoruz. Belki de uzun yıllardır yerel yönetim noktasında var olan bir kısım eksiklikleri, İstanbul odağında ortaya koyduğumuz yenilikçi anlayışla değiştirmenin ve dönüştürmenin gururunu yaşıyoruz. Bu bütün Türkiye’ye yansıyacak. İçinde kapsayıcılık, şeffaflık, eşitlik ve hesap verebilirlik var. Çünkü vatandaşımızın isteklerine, onların bütçesiyle en doğru biçimde israfı engelleyerek; fayda, verimlilik, sürdürülebilirlik gibi kavramlar üzerinden cevap verebiliriz. Bir aklı değil, ortak aklı ortaya koyarak en doğru kararı alabiliriz. Bunlara çözüm bulduğumuz, cevap bulduğumuz bir anlayışla yerel yönetim ortaya koyuyoruz” dedi.

 

ELİMİZDE SAPASAĞLAM İSTANBUL SÜRECİ VAR

“150 Günde 150 Proje” maratonunu, “Eşitlikçi anlayışı daha çok göz önüne sermek ve insanlarımıza bunu daha iyi bir şekilde anlatabilmenin kampanyasıdır” sözleriyle tanımlayan İmamoğlu, “Birileri çıkıp bizi kötüleyebilir. Sürece dönük anlayışı sadece kötüleme, karalama, leke atma, kirletme üzerine bir bakışı olan, bugünün İstanbul’daki muhalefeti, yarının Türkiye’deki muhalefeti olacak olan iktidarın anlayışına karşı biz projelerimizi, hizmetlerimizi, yaptıklarımızı, vatandaşa bakışımızı anlatalım. Elimizde sapasağlam bir İstanbul süreci var. Gururla anlatabilirsiniz. Paranızın en ahlaklı şekil de nasıl kullanıldığını anlatabilirsiniz. Projelerinizi anlatabilirsiniz. Kentsel dönüşümden yeşil alana, kültür alanlarından, sosyal yardımına varıncaya kadar İstanbul örneğini gururla anlatabilirsiniz” diye konuştu.

ALLAH BENİ BU ŞEHRİN ÇOCUKLARINA MAHCUP ETMESİN

Önümüzdeki 1,5 yıl boyunca daha nice “150 Proje” kesitlerini İstanbullularla paylaşacaklarını söyleyen İmamoğlu, kütüphanenin yeni Hasan Hüseyin Korkmazgil’lerin yetişmesine katkıda bulunacağını belirtti. Hurafeden beslenen değil kendi aklıyla üreten ve geleceğe cesaretle bakan bir nesli, öz güveni yüksek bir nesli var etmek için tüm olanakları kullanacaklarının altını çizen İBB Başkanı, “Türkiye dünyanın belki de en genç nüfuslarından birisine sahip. Fakat o genç nüfus verimli bir biçimde yetiştirilirse anlamlı.  Aksi takdirde anlamlı bir sonuca erişmesi mümkün değil. Hayat boyu çok beslendiğim bilgiden, kitaptan, kütüphanelerden, bu şehirdeki bütün çocukların aynı oranda, hatta beni geçen oranda faydalanacağı imkanları bu şehirde var etmek içi yola çıktık. Bu şehrin çocuklarını eşitleyeceğiz demiştim. Bağcılar’dan Bakırköy’e, Tuzla’dan Beylikdüzü’ne, Silivri’den Şile’ye, Bakırköy ve Kadıköy’e kadar her çocuğumuzu eşitleyeceğiz… Çocuklar hızlı büyüyorlar. Bizim onların hızına yetişmemiz lazım. Allah beni bu şehrin çocuklarına mahcup etmesin” dedi.

KOLEKSİYONUN TAMAMI ÇAĞDAŞ LİTERATÜRE UYGUN YENİ ESERLER

Kütüphanede ismi yaşatılan Hasan Hüseyin Korkmazgil’in yaşamı boyunca yaşamı boyunca ötekileştirilmişlerin, garibanların, hikayesini anlatmaya çalıştığını söyleyen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, kütüphaneyle ilgili “Bin metrekarelik bir alandayız. Toplam dört katta hizmet verecek. 150 kişilik kapasitemiz var. 12 bin kitaplık koleksiyona sahibiz.  Dermenin tamamı yeni oluşturulmuş, çağdaş literatüre uygun eserler” bilgisini verdi.

Genel

Demirciköy açıklarında balıkçı ağına takılan yunus kurtarıldı

Published

on

blank

Sarıyer Demirciköy açıklarında balıkçı ağlarına takılan yunus, Sualtı Arama Kurtarma Timi tarafından kurtarıldı.

Demirciköy açıklarında balıkçıların ağına yunus takıldı. Yunusun kurtarılması için ekiplerden yardım istendi. İhbar üzerine bölgeye yakın olan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma Timi hızlıca olay yerine gelerek ağlara dolanıp, iğnelere takılan yunusa müdahale etti. Arama kurtarma ekibi, botla yunusun yanına kadar yaklaşırken, timden bir kişi önce yunusu severek sakinleştirmeye çalıştı. Daha sonra gövdesine ve kuyruğuna takılan ağları bıçakla kesti. Başarılı operasyonun ardından kurtarılan yunus, tekrar denize bırakıldı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Gündüz Bakımevi Öğrencileri mezun oldu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Gündüz Bakımevleri’nin mezuniyet töreni Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde renkli ve coşkulu bir kutlamayla yapıldı. 10 farklı Gündüz Bakımevi’nden öğrenci yakınlarının davetli olduğu törende toplam 184 çocuk mezun oldu.

Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi, Gündüz Bakımevi öğrencilerinin mezuniyet törenine ev sahipliği yaptı. Okul öncesi 3-6 yaş arası çocuklara eğitim veren Çocuk Gündüz Bakımevi öğretmenleri yıl boyunca verilen eğitimin sonuna gelerek öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı. En az öğrenciler kadar heyecanlı olan veliler ise sahnedeki çocuklarını izlerken duygusal dakikalar yaşadı.

PROGRAMIN AÇILIŞINI ÇOCUKLAR YAPTI

Programın açılış konuşmasının öğrenciler tarafından yapıldığı törende, çocukların koro halinde söyledikleri şarkının ardından toplu olarak mezuniyet yemini edildi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada bu yıl 38 köy gezdiğine değindi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Oralarda binlerce çocuk var ama okul yok, öğretmen yok. Bunlara şahit oldum. Bu tabi ki çok büyük bir üzüntü ama bir yandan da şimdi sahnedeki çocuklarımızı görünce gurur duyuyorum. Eğitimin önemine değinmemize bile gerek yok. Anadolu’nun her yerinde çocuklarımıza buradaki imkânları sunmalıyız.Sizlerin heyecanı, benim de heyecanım. Gündüz Bakımevlerimiz kadar Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi ve Akademimiz de çok önemli. Sonrasında Yaz Spor Okulları var. Çocuklarımız yaz aylarını kaliteli bir ortamda bir spor dalında alacağı eğitimle geçiriyor. Özgüvenli, eğitimli çocuklar yetiştirmek zorundayız. Bütün hedefimiz o. Özgüvenli bir çocuğu hiç kimse bir yere götüremez. Özgüvenli çocuğa hiç kimse de herhangi bir şey yapamaz.Çocuklarımızla iletişim kurmayı bilmeliyiz. O beklentisini zaten size bir şekilde söylüyor” dedi. Başkan Genç konuşmasının sonunda Gündüz Bakımevi bağışçılarına teşekkür etti. Programın sonunda keplerini atan öğrenciler rengarenk balonların arasında gönüllerince dans ederek mezuniyetlerini kutladılar.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yaklaşık 20 puan fark

Published

on

blank

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı yüzde 52.1’lik oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.9 aldı. Sarıyer’deki seçim sonuçlarında ise muhalefet gücünü korumayı başardı.

14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde TBMM’de çoğunluk az bir farkla Cumhur İttifakı’nda olurken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50’yi geçemeyince Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan 2. tur seçimleri kıran kırana geçti. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.1’lik bir oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken, muhalefet bloğunun adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 47.9 oyda kaldı.

SARIYER’DE MUHALEFET BLOĞU GÜCÜNÜ KORUDU

Sarıyer’de yerel, genel ve referandum sonuçlarına bakıldığında yüzde 58-60 bloğunda bir oya sahip olan muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gücünü korudu. Kemal Kılıçdaroğlu, aldığı yüzde 59.48’lik oyla birinci oldu ve Erdoğan’a 43 bin oy fark attı. Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 40.52’de kaldı.

blank

Continue Reading

Popüler