Connect with us

Genel

İBB’nin Kurban Bağışı kampanyasına yoğun ilgi

Published

on

blank

Geçtiğimiz yıl, 132 binden fazla ailenin sofrasına kurban etini ulaştıran İBB İstanbul Vakfı, bu yılki kurban bağışı kampanyasıyla 270 bin aileye ulaşmayı hedefliyor. Bağış sayısının 9 bine ulaştığını belirten Vakıf Başkanı Perihan Yücel, “Kurban bir paylaşma ibadeti, biz de hem vatandaşlarımızın bu dini vecibelerine yerine getirmelerine, hem de 300 bin hanesine hiç etin girmediği bu aziz şehrin ihtiyaç sahibi insanlarına protein ulaştırmaya vesile oluyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Vakfı’nın bu yıl ikinci kez düzenlediği kurban bağışı kampanyası devam ediyor. İnternet üzerinden başvuru yöntemiyle yapılan kampanyaya kurban bağışında bulunan hayırsever vatandaşların sayısı 9 bine, bağış yapılan tutar da 16 milyon liraya yaklaştı.

Geçen yıl İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde başarıyla gerçekleştirilen kurban kesim işlemi sonrasında konserve olarak hazırlanan 1 kilogramlık kavurmaların 132 bin 50 ailenin sofrasına ulaştırıldığını hatırlatan İstanbul Vakfı Başkanı Perihan Yücel, bu yılki kampanya hakkında şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da 300 bin eve hiç et girmiyor, 400 bin ev ise ayda sadece bir kez et tüketebiliyor. İşte İstanbul Vakfı da tam bu yüzden kurban bağışı kampanyası düzenliyor. Kurban bir paylaşma ibadeti, biz de hem vatandaşlarımızın bu dini vecibelerine yerine getirmelerine, hem de 300 bin hanesine hiç etin girmediği bu aziz şehrin ihtiyaç sahibi insanlarına protein ulaştırmaya vesile oluyoruz. Bu yılki bağışçı sayımız şu anda 9 bine, toplanan bağış miktarı ise 16 milyon liraya yaklaştı. Hedefimiz bu sene 270 bin aileye kurban eti ulaştırmak.”

KURBANLARIN ET SUYU DA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE

İBB İstanbul Vakfı, bu yıl da İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde, aynı firmayla bağış kurbanları kesecek. ÇED OLUMLU BELGESİ, Çevre İzni, Çalışma Ruhsatı, İşletme Onay belgesi, Helal Kesim belgesi, ISO 26001 Kalite Yönetim Sistem Sertifikası bulunuyor.

Kurban kesimleri çevreye hiçbir zarar vermeden gerçekleştirilen firmanın tesisi, günlük 450 ton kapasiteli atık su arıtma tesisine de sahip. Kesimlerden çıkan kan, çöp, gübre vb. atıklar lisanslı biogaz ve geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Kesilen hayvanların derileri hayır kurumlarına bağışlanıp, sakatatları çevre aşevleri ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

DİNİ VECİBELERE UYGUN, ÇEVREYE DUYARLI KESİM

Kesimler, kamera kaydına alınmak suretiyle; noter gözetiminde vakıf yöneticisinin kesimi yapacak kişiye vekalet vermesiyle,  diyanete bağlı imam eşliğinde, ilçe tarım müdürlüğüne bağlı veteriner kontrolü ve her bir bağışçının isminin okunması ile gerçekleştiriliyor. Kesimi gerçekleşen kurban sahiplerine SMS yoluyla anında bilgi mesajı gönderiliyor.

Kesimlerden sonra yapılan parçalama, et sıyırma ve kuşbaşı işlemlerinden sonra, bu yıl ayrıca arta kalan kemiklerle hiç katkısız Kolojen (et suyu) üretilecek ve İstanbul Vakfı tarafından yine ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Kesim işlemi tamamlandıktan sonra üç gün dinlenmeye alınan etler, sonrasında işlenerek konserve yapımına hazır hale getiriliyor. Gıda kodeksine uygunluğu Üniversiteden uygunluk belgesi alınmak suretiyle hazırlanıyor. İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan konserveler 21 günlük bekleme süresine tabii tutulup, laboratuvar testinden sonra teslim ediliyor. Geçtiğimiz yıl, kıyma ve kuşbaşı olarak iki türde hazırlanan konserveler, bu yıl sadece kuşbaşı olarak hazırlanacak.

KAMPANYA AREFE GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

İBB İstanbul Vakfı’nın kurban bağışı kampanyası, 19 Temmuz Pazartesi (Arefe Günü) saat 11:00’e kadar sürecek. Kampanyaya katılmak isteyen vatandaşlar, https://bagis.istanbulvakfi.istanbul/ sitesi üzerinden bağışta bulunabilirler.

Genel

İlyas Torlak’tan “müsilaj” ile ilgili önemli açıklama

Published

on

blank

İstanbul Balık Üreticiler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İlyas Torlak, müsilajın balık tüketiminde halk sağlığını olumsuz yönde etkilediği üzerine çıkan haberlerin asılsız olduğunu ifade etti.

Torlak yaptığı açıklamada, “Marmara Denizi’nde Müsilaj olayı patlak verdiği günden beri bu konu çözümsüz bir şekilde devam ediyor. Marmara Denizi’nde 1994 yılından beri belirsiz periyodlarda baş gösteren Müsilaj olayı bu gün su yüzeyine çıkınca önem kazandı ve aylardır yapılan birçok asılsız açıklamaların içine “Balık” da dahil edilerek sanki ilk defa oluyormuş gibi bir gündem yaratılarak Deniz Balığı üzerinden spekülasyon açıklamalar yapılmaya başlandı. Marmara Denizi’nde Müsilaj olayının 27 yıldan beri devam ettiği, balık tüketiminde halk sağlığı ile ilgili bir olay vuku bulmadığı halde bu günlerde balık üzerinde yanlış algı yaratılacak açıklamaları biz balıkçılar tamamen ön yargılı buluyoruz ve böyle asılsız ve yalan açıklamaların balık yasağının başlamasına kısa bir süre kala gündeme gelmesinin Türkiye Balıkçılığına ve balıkçısına büyük zarar vereceğini düşünüyoruz. Ayrıca uzman adı altında kendilerini lanse eden kişilerin halka “çiftlik balıkları tüketin“ gibi açıklamalarda bulunmalarının altındaki ön yargılı niyeti büyük bir esefle seyrediyor ve kınıyoruz. Sayın Bakanımızın bu konudaki açıklamaları tamamen doğrudur ve Müsilaj olayının balık için zararlı bir durum yaratma konusunda bilimsel bir açıklaması yoktur. Yıllardır devam eden Türkiye Balıkçılığında deniz balıklarının tüketiminde halk sağlığı ile ilgili bu zamana kadar hiçbir vaka görülmemiştir ve bu konuda Sağlık Bakanlığının hiçbir zaman müdahil olabileceği bir hadise oluşmamıştır. Balık konusunda yapılan açıklamaların vasıfsız, uzman adı altındaki kişilerin tasarrufunda değil de, konunun uzmanı kişiler tarafından değerlendirilmesinin daha yararlı ve mantıklı olacağını, bu konuda ilgili kurumlara yanlış beyanda bulunmamaları için balık ile ilgili Bakanlığın veya buna bağlı üst kurumların uyarıda bulunmaları, ileriki günlerde başlayacak olan Türkiye Balıkçığına zarar vermesini önleyeceğini düşünüyoruz. Saygılarımla…” ifadelerini kullandı.

 

Continue Reading

Genel

İstanbul’un plajları sporla hareketleniyor

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yaz da İstanbulluları plajlarda sporla buluşturuyor. Plajlarda 5 Haziran’dan itibaren haftanın beş günü birçok farklı spor etkinliği düzenleniyor. 9 plajda, 6 branşta yapılan etkinlikler önümüzdeki günlerde 11 plajda devam edecek.

İstanbul’da yaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından birçok noktada devam eden açık alan etkinlikleri, doğa kampı ve spor organizasyonlarıyla renklenirken, plajlar da sporla hareketleniyor. Serinlemek için plajlara gelen vatandaşlar İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Spor İstanbul tarafından düzenlenen spor etkinlikleriyle keyifli anlar yaşıyor.

Spor etkinlikleri, alan kurulumları İBB İşletmeler Müdürlüğü tarafından yapılan plajlarda gerçekleştiriliyor. 5 Haziran’da başlayan etkinlikler Arnavutköy’deki Karaburun ve Yeniköy plajları, Bakırköy Florya L Motel Plajı ve Güneş Plajı, Çatalca Yalıköy Plajı, Sarıyer Kısırkaya ve Caddebostan (1-2-3)  plajlarında yapılıyor.

Pazartesi ve salı günleri hariç haftanın beş günü 11.00 ve 18.00 saatleri düzenlenen etkinlikler kapsamında; plaj voleybolu, plaj futbolu, plaj tenisi, futbol ayak tenisi, koordinasyon parkuru etkinlikleri ve badminton etkinlikleri yapılıyor. Plajlardaki etkinliklere katılan çocukları spora teşvik etmek amacıyla gün boyu; plaj kova seti, oyuncak, voleybol-futbol antrenman topları ve badminton setleri hediye ediliyor.

Yaz boyunca spor etkinliklerinin yapılacağı plaj sayısı 11’e çıkacak ve İBB’nin plaj spor etkinlikleri 15 Eylül’e kadar devam edecek.

Continue Reading

Genel

Memleket Partisi Sarıyer’in 1. Olağan Kongresi yapıldı

Published

on

blank

Memleket Partisi Sarıyer’de ilk kongre heyecanı yaşandı. Büyükdere’deki ilçe binasında gerçekleştirilen kongrede Doğan Altıntaş, yeniden başkan seçildi.

Memleket Partisi Sarıyer İlçesi, ilk kongresini gerçekleştirdi. Büyükdere’deki ilçe binasının bahçesinde yapılan kongre, koronavirüs önlemleri alınarak gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın olduğu kongreye Memleket Partisi’nin Kurucular Kurulu Üyeleri Mehmet Kazancı, Ali Evren Özsoy, Aykut Demiray ve Meryem Şengül Kala, Memleket Partisi İstanbul İl Başkanı Ertuğrul Gülsever ve il yöneticileri, DSP Sarıyer İlçe Başkanı Alaaddin Pınarbaşı, CHP Sarıyer ilçe yöneticileri, AKP Sarıyer ilçe yöneticileri, Memleket Partisi Şişli İlçe Başkanı ve bazı muhtarlar katılım sağladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede, İlçe Başkanı Doğan Altıntaş tarafından faaliyet raporu okundu. Yapılan oylama ile yönetim idari ve mali açıdan ibra edildi.

MEHMET DENİZ: SARIYER’DE İYİ İNSANLARLA YOL YÜRÜYECEĞİZ

Kongrede konuşan Memleket Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mehmet Deniz, “Başkanımız Doğan Altıntaş ve yönetim kurulu üyeleri yaklaşık 1 ay önce atanmışlardı. Fakat bu ilçe örgütü 3 ay önce kuruldu. Dolayısıyla bu süre zarfında emek sarf eden tüm yoldaşlarıma teşekkür ediyorum. Maddi ve manevi açıdan her zaman yanımızda olan arkadaşlarıma da şükranlarımı sunuyorum. Bize ‘kaynaklarınız nerede?’ diyenlere cevap olarak bizim kaynağımız kendi kadrolarımız, üyelerimiz demek istiyorum. Türk siyasetinde ve toplumumuzda en büyük sorunun üslup ile nezaket olduğunu düşünüyorum. Maalesef son yıllarda bu iki husus çok geriledi. 1970’li yıllarda Türkiye büyük buhranlar yaşarken Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş siyasi üsluplarını bozmadılar. Türkiye teknoloji olarak çağ atladı diyorlar; ancak üslupta çağ dışı kaldı. Bunun en büyük sorumluları, ülkemizdeki siyasilerdir. Tehdit ve şantaj dili, baskı kabul edilemez. Bizim için iki çeşit insan var. İyi ve kötü insan. Bizler Sarıyer’de ve İstanbul’da iyi insanlarla yol yürüyeceğiz. Din, dil, ırk ve parti ayrımı yapmayız” dedi.

DOĞAN ALTINTAŞ YENİDEN BAŞKAN

Memleket Partisi Sarıyer ilçesinin kurucu ilçe başkanı olan Doğan Altıntaş, gerçekleştirilen 1. Olağan Kongre’de tek aday oldu ve delegelerin oyu ile yeniden başkan seçildi. Yeniden başkan seçilmesinin ardından konuşan Altıntaş, “Sarıyer’in birçok sorunu var. Yıllarca vaat edilen; fakat bir türlü çözüme kavuşturulamayan problemlerin hepsini biliyoruz. Özellikle İstanbul’un balık ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Sarıyer’de modern bir balıkçılar çarşısı yok. Bunun dışında özellikle hafta sonu kilitlenme noktasına gelen trafik Sarıyer’in kangreni oldu. Sitelerin kanalizasyon ve altyapı sorunları var. Çok sayıda mahallemizin mülkiyet ve imar problemi devam ediyor. Hem iktidar hem de muhalefet halkımızı yıllardır kandırıyor. Belediyenin bütçesi verimli kullanılmıyor. Makam saltanatı ülkenin her yerinde olduğu gibi ilçemizde de mevcut. Tüm bu sorunlar kimseye diyet borcu olmayan, cesur yürekli Genel Başkanımız Muharrem İnce liderliğinde ve Memleket Partisi iktidarında çözülecek. Barışacağız, bölüşeceğiz, büyüyeceğiz. Tepeden tırnağa cesaret, her şey memleketi sevmekten ibaret.” ifadelerini kullandı.

İşte Memleket Partisi Sarıyer’in ilçe yönetimi ve il delege listesi:

blank

Continue Reading

Popüler

blank