Çetin Ali Aytaç yazdıGenelSon Dakika

İmamoğlu: Millet can derdinde birileri Kanal İstanbul derdinde

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’nin etki alanındaki iki köprü için yapılan ilk ihaleyi sert ifadelerle eleştirdi.

Milyonlarca insanın evlerinde olduğunu ve gelecek kaygısı yaşadığını belirten Ekrem İmamoğlu, “Bu süreçte sadece 50 bin aile İBB’ye sosyal yardım talebinde bulundu. Geçim kaygısı yaşayan milyonlara destek olmak yerine bugün Kanal İstanbul ihalesi yapanları kamuoyu vicdanına havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Söz konusu insan hayatı ve toplumsal psikoloji ise, ekonomik beklentiler biraz daha sırasını beklemelidir. Buna göre adımlar atmalıyız” diyen İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Beklemesi gereken ve hatta hiç olmaması gereken bir şey daha var; Kanal İstanbul. İnanılır gibi değil ama millet can derdindeyken birilerinin bugün Kanal İstanbul derdinde olması akıl alır gibi değil. Evet, bugünün Kanal İstanbul projesi çerçevesi kapsamında Odabaşı ve Dursunbey köprülerinin taşınması ihalesi yapılıyor. Bu yol ihaleleri için 2020 bütçesinden 8 milyar lira kaynak ayrıldı. Oysa bugün işini kaybetme arifesinde olan ya da işyerleri kapandığı için gelir elde edemeyen milyonlarca insan var Türkiye’de ve İstanbul’da. Çok yakın zamanda 50 bin aile, sadece İstanbul’un çağrı merkezine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım talebinde bulundu. Bu rakamın önümüzdeki zaman diliminde katlanarak da artması çok muhtemel. Kaynaklarımızı hala Kanal İstanbul gibi bize göre ucube projelere harcamak yerine halkımız için neden harcamıyoruz? Allah aşkına bugün bir köprü yıkıp yapmak mı iş? Yoksa evde gelecek kaygısına düşmüş milyonlarca insana destek olmak mı? Korona krizinden Kanal İstanbul çıkartmaya çalışmanın adını vallahi ben koyamıyorum. Lütfen siz koyun. El birliğiyle bu süreci birlikte başarmak zorundayız. Birlikte başaracağız”

 

Kaynak: Euronews

blank
Etiketler

Bir Cevap Yazın

Bu haberi okumak isteyebilirsiniz

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı