Connect with us

Genel

İstanbul otogarı çağ atladı

Published

on

blank

İBB, 9 Eylül 2019’da devir aldığı Büyük İstanbul Otogarı’nı baştan aşağı yeniledi. Kullananların korkulu rüyası haline gelen otogar, yeni İBB yönetiminin 1 yıllık çalışması sonucu kabuk değiştirdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceden korkunun kol gezdiği alanlarda canlı müzik performansları gerçekleştirilen, resim sergileri açılmaya başlanan otogarda yaşanan değişimi, yerinde inceledi. İmamoğlu’na, daha önce otogarın metruk haldeki bodrum katlarındaki bir işletmede çalışan ve o dönemde sosyal medyada verdiği röportajla gündeme gelen, şimdilerde ise Metro A.Ş.’de makinist olarak görev yapan Elif Can eşlik etti. Can, eski iş yerinde yaşanan değişimi, “Otogar, İstanbul’un kalbi ya; İstanbul’un kalbi güzelleşti. Bana göre, kadınların özgürce dolaşabildiği her yer, artık olmuştur” sözleriyle dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Başkan Ekrem İmamoğlu idaresindeki yeni yönetimi, Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı’nı 9 Eylül 2019’da devir aldı. Otogarın tüm işletme haklarını devralan İBB, ticari işletmelerin kiraya verilmesi için de ihale açtı. 25 Aralık 2109’da gerçekleştirilen ve canlı yayınlanan ihaleyi, 27 milyon lira yıllık bedel ve üç yıllık süreyle İBB iştiraki Boğaziçi Yönetim A.Ş. kazandı. Eski haliyle İstanbulluların ve kente gelenlerin korkulu rüyası haline gelen otogar, yeni İBB yönetimi ile birlikte farklı bir çehreye kavuştu. Otoparkları İSPARK tarafından işletilen otogar, ilk olarak büyük bir temizlik işleminden geçirildi. Bodrum katlardaki metruk ve etrafa tehlike saçan binalar yıkıldı. Yıkılan alanlarda yeni düzenlemelere gidilerek, otogar, güvenli hale getirildi. Önceden korkunun kol gezdiği alanlarda canlı müzik performansları gerçekleştirilip, resim sergileri açılmaya başladı. “12 Bin Yıllık Anadolu” isimli sergiye ev sahipliği yapan otogar, “El Emeği Göz Nuru Çarşısı”yla da üreten kadınlara, ürünlerini satma fırsatı tanıdı. Otogarın en beğenilen noktalarından biri de “İBB Gençlik Ofisi” oldu.

İMAMOĞLU: “EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tam 1 yıl önce bugün devraldıkları Büyük İstanbul Otogarı’nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, İBB Büyük İstanbul Otogar İşletme Müdürü Fahrettin Beşli’den çalışmalarla ilgili bilgi aldı. İmamoğlu’na, daha önce otogarın metruk haldeki bodrum katlarındaki bir işletmede çalışan ve o dönemde bir Youtube kanalına verdiği röportajla gündeme gelen, şimdilerde ise Metro A.Ş.’de makinist olarak görev yapan Elif Can eşlik etti. İmamoğlu, duygularını, “Ben, 12 yıl çalıştım, cefayı çektim; sefayı başkaları sürüyor şu anda” sözleriyle dile getiren Can’a, “Röportajda dile getirdiğin konular etkili olmuş ama ne güzel. Senin de katkın var yani. Geçmişin ve bugünün şahidisin; onun için bugün aramızda olmanı istedim. O kadar belli ki yaşamış olman, o programda çok etkileyici anlattın yaşadıklarını. Hissettiklerini de çok iyi dile getirmişsin. Aslında senin o anlatımın, diğer insanların gözlemleri, o belgesel, bizi uyandıran ve tetikleyen çok önemli bir şeydi. Emeği geçenlere teşekkür ederiz” karşılığını verdi.

CAN: “KADINLARIN ÖZGÜRCE DOLAŞABİLDİĞİ HER YER, ARTIK OLMUŞTUR”

Otogardaki değişimi “mükemmel” olarak niteleyen Can ise, eski iş yerinde yaşanan değişimi şu sözlerle anlattı:

“Güvenlik, temizlik, her şey had safhada gerçekten. Otogar, İstanbul’un kalbi ya; İstanbul’un kalbi güzelleşti. Bana göre, kadınların özgürce dolaşabildiği her yer, artık olmuştur. Bence otogar, şu an tam anlamıyla çok güzel oldu. Benim için en büyük değişim, kadın olarak söylüyorum bunu; güvenlik. Etrafta saçma sapan insanların gezmemesi. Bir de en önemlisi, koku. Çok kötü kokuyordu otogar. Şu an asla bir koku alamazsınız. Her yer yenilendi, her yer temizlendi.” Can, İBB’de makinist olması sürecini de “Annem, İBB’nin makinist alımı yapacağını metrodaki ekranlardan görüyor. Bana telefon açıyor. Ben de ‘ibbkariyer’den başvuru yapıyorum. 27 Aralık’ta sürecim başlıyor, Haziran’da tamamlanıyor eğitimlerle birlikte. Şu an artık kendi başıma çıkıyorum sefere” sözleriyle dile getirdi.

İMAMOĞLU: “OTOGARDA ÇALIŞAN GENÇLER DE GÖZETİLSİN”

Vatandaşların ve esnafın yoğun ilgisiyle karşılaşan İmamoğlu, bodrum katlarda başlattığı inceleme gezisini, zeminde ve otogarın terasında devam ettirdi. Teras katındaki inceleme sırasında İmamoğlu’na, ressam Serra Erdoğan tarafından Göbeklitepe temalı tablo hediye edildi. İBB Gençlik Ofisi’ni gezen İmamoğlu, gerçekleştirilecek etkinliklerde yolculuk yapanlar kadar, otobüslerde ve otogarda çalışan gençlerin de gözetilmesi talimatını verdi. Bazı firmaların ofislerine uğrayan İmamoğlu, teşekkürlerini ileten esnafa başarılar diledi. “El Emeği Göz Nuru Çarşısı”nı ziyaret eden İmamoğlu, üretici kadınlara daha fazla destek sözü verdi. Otogar içerisindeki otoparklar da 2019 Ağustos’undan bu yana İBB iştiraki İSPARK tarafından işletiliyor.

Genel

Dayanışmanın adresi Uskumruköy Muhtarlığı

Published

on

blank

31 Mart 2019 seçimlerinde Uskumruköy Mahallesi Muhtarlık seçimlerini kazanan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana mahallesinde farklılık yaratmaya, büyük bir dayanışma ağı kurmaya devam ediyor.

Sarıyer’in son yıllarda nüfusu hızla artan ve ciddi gelişim gösteren mahallelerinden Uskumruköy’de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde zafer elde eden ve yeni muhtarı olan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadı ve Ramazan boyunca her gün muhtarlık ofisinin mutfağında kendi elleriyle 100 kişilik yemek pişirdi. Ekibiyle birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarını yürüten Üst, Uskumruköy Muhtarlığı’nı adeta bir sosyal dayanışma ağına dönüştürdü. Gazetemizin de ziyarette bulunduğu Uskumruköy Muhtarlığı, sadece sosyal dayanışma amaçlı faaliyetler de yürütmüyor. Muhtarlık binasının merdivenlerinden çıktıktan sonra, sanki bir kütüphaneye gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Raflarda dolu dolu kitaplar, çocuklar için birbirinden güzel oyunlar, masalarda yer alan satranç takımı ve daha niceleri… Yine bazı kadınların el işlerini yapmak için ayrılan köşede, muhtarlık binasının kütüphaneyi aratmayan bölümünün içinde yer alıyor.

blank blank

blank

Continue Reading

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyaset ve imaj değişikliği

Published

on

blank

Canlı ya da cansız bir nesnenin özüne dokunmadan harici alemdeki çevresine yansıyan şeklini değiştirmeye kısacası imaj değişikliği diyoruz. İmaj değişikliği genel olarak bir malın pazarlanması sanatında kullanılır. Bu değişiklik bazen bir eşyanın, bazen bir düşüncenin ya da ideolojinin veya siyasette yer alan bir siyasi partinin konusu olur. Pazarlamacılar ya da milletin yeter artık illallah dediği fırıldak, üç kağıtçı, madrabaz, yalancı tiplerle olur. Daha ziyade eşeği boyayıp Kayserili’nin babasına yutturması gibi bir hikayeye dönüşmeye başlar. Velhasıl imaj değiştirme siyasette de kandırma ve ikna etme sanatının bir parçasıdır.

***

Siyasette yapılan imaj değişiklikleri ve algı operasyonları daha ziyade seçmen bilincinin henüz yeterince gelişmediği, zarar görmedikçe ve tavuğuna kışt denilmediği sürece kıpırdamayan bireylerden oluşan toplumlarda daha çok iş yapar ve sonuçta satış pazarlamada usta olanlar hep kazanırlar. Onlar kazanır da, imaj değişikliğine ve algı
operasyonuna kapılanların sonu ne olur! Bu sorunun cevabı çok basit, perişan olurlar.

***

Geçenlerde sosyal medyada yazmıştım. Mustafa Kemal Atatürk laik Cumhuriyeti kurdu, padişahı ve halifeyi tasfiye etti ve halkın egemenliğini temsil eden TBMM’yi açtı. Ama bir türlü bu ülkede halk iktidarı ya da salt, onun çıkarlarını savunan bir iktidar ortaya çıkmadı ki, buna karşın şu oldu: Halka kendisini şirin gösterenler, onun diliyle konuşup beklentilerine, din duygularına hitap edenler iktidar olunca halk kendisinin iktidar olduğunu zannetti .70 yıldır ara
rejimler ve darbeler dahil her yönetim fiyaskoyla biten dönemler yaşattı halka… Peki; ama şimdi kuyruklar yok, yollar düzgün, dünya bizden çekiniyor diyebilirsiniz…

***

Size öyle zannettiriyorlar, algı yönetimleri ve imaj değişiklikleri ile… Moralinizi bozmadan tüyleriniz yolunuyor. Mutlu
olanlar yok mu, elbette ki var. Kim onlar peki; imaj değişikliğinde ve algı yönetiminde başarılı olanlar, onların yandaşları ve sizlere, halimize şükredelim dedirtenler. Yol var, geçmeden parasını ödeyenlerin, havaalanı var, uçmadan ücretini verenlerin, alınan birkaç maaşa sesini çıkarmayıp kendisi pazara çıkamayanların, dolarları ve
hazinesi peşkeş çekilenlerin Green Kart(ABD vatandaşlığı)alma başarısı gösterdiğinde havalara uçanların ülkesi, borca batırılanların ve imaj değişikliğine aldanıp yeniden bıçağın altına yatanların ülkesinde yaşamak gerçekten zor.

***

Yaşamak güzel şey aslında diyen bir şairimiz vardı.. O da, çok zorluklar çekmiş bu ülked;e ama yine de umutlarını
korumuş son anına kadar… Ha gayret değerli dostlar, az kaldı…

Continue Reading

Genel

Nevzat Aydın’dan adaylık açıklaması

Published

on

blank

Beyaz Martılar’da kabus gibi geçen sezonun ardından yönetim, seçimli kongreye gitme kararı almıştı. “Tek adaylı mı, iki adaylı mı kongre olacak?” tartışmalarının yaşandığı sırada, taraftarın başkan adaylığı için desteklediği Nevzat Aydın’dan adaylıkla ilgili bir açıklama geldi.

Sarıyer Spor Kulübü’nde seçimli Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili gelişmeler netlik kazanmaya başladı. Kongrede Saffet Akkoyun’un yeniden aday olacağı konuşulurken, taraftarların desteklediği Nevzat Aydın’dan açıklama geldi. Aydın, “Sarıyer taraftarına bana gösterdiği ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim. Aday değilim, umarım bu büyük camia kendisine yakışan başkanı seçer ve Sarıyer’i en kısa zamanda tekrar Süper Lig’de görürüz.” açıklamasında bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından, Sarıyer Spor Kulübü’nde yine tek adaylı bir seçim yaşanacağı konuşuluyor.

Continue Reading

Popüler