Connect with us

Genel

İstanbul’da altyapı sorunu çözüldü

Published

on

blank

İstanbul genelinde 2019 yılından itibaren 11 milyar TL’yi aşkın yatırım ile su baskınlarının en çok görüldüğü Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Fatih ilçeleri dahil 85 noktada kronikleşmiş su baskını sorununu çözüldü.

YEŞİLKÖY MAHALLESİ

 

Yeşilköy Mahallesi’nde hatlar karışık bir sistemle çalışıyor, kanal kesintileri de yetersiz olduğundan su taşkınları yaşanıyordu. Yeşilköy’de 6 bin 712 metre yağmur suyu, 6 bin 772 metre atık su hattı imalatı temmuz 2021’de tamamlandı.

 

TANTAVİ TÜNELİ VE NAMAZGAH ALTGEÇİDİ

 

Yağışlı havalarda Namazgah Altgeçidi ve Şile Otoyolu Tantavi Tüneli’nde su baskınları yaşanıyordu. İSKİ bin 100 metre atık su hattı ve bin 856 metre yağmur suyu hattı inşa ederek ekim 2021’de baskın sorununu çözdü.

 

BÜYÜKÇEKMECE SERİNPINAR CADDESİ

 

Yağışlı havalarda su baskınları yaşanan Büyükçekmece Serinpınar Caddesi’nde çalışmalar tamamlandı. Caddede bin 400 metre dere ıslahı, 200 metre yağmur suyu hattı ve 3 bin 200 metre atık su hattı imalatı yapıldı.

 

ÇEKMEKÖY SERİNDERE

 

Çekmeköy Serindere’de atık su hatlarının yetersizliği nedeniyle atık sular dereye karışıyor, Elmalı İçmesuyu Havzası’na akıyordu. Derenin ıslahsız olması nedeniyle su baskınları yaşanıyordu. 2 bin 400 metre dere ıslahı, 4 bin 370 metre atık su imalatı yapıldı. Çalışmalar devam ediyor.

 

BEŞİKTAŞ AKMERKEZ LEVAZIM DERESİ ISLAHI

 

Beşiktaş Akmerkez Levazım Deresi’nde mevcut kesitler yetersiz geliyordu. 440 metre dere ıslahı yapıldı. 253 metre atık su hattı ve 133 metre yağmur suyu hattı inşa edildi. Çalışmalar tamamlandı.

 

BEŞİKTAŞ İLÇESİ BARBAROS MEYDANI

 

Beşiktaş Barbaros Meydanı ve civarında yağmur suyu hattı bulunmadığından her yağmur sonrasında su taşkınları yaşanıyordu. Bölgede 945 metre yağmur suyu kanalı yapıldı. Çalışmalar temmuz 2021’de tamamlandı.

 

BAYRAMPAŞA MANASTIR CADDESİ

 

Bayrampaşa Manastır Caddesi’nde kesit yetersizliği nedeniyle su taşkınları yaşanıyordu. Caddeye 222 metre yağmur suyu, 382 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar Şubat 2021’de tamamlandı.

 

NÜZHETİYE VE ŞAİR NEDİM CADDELERİ

 

Beşiktaş Nüzhetiye ve Şair Nedim Caddeleri’nde kanal kesitleri yetersiz olduğundan su taşkınları yaşanıyordu. Bölgeye 976 metre yağmur suyu, 750 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Mart 2021’de çalışmalar tamamlandı.

 

ÜMRANİYE KÜÇÜKSU CADDESİ VE BAĞLI SOKAKLAR

 

Aşırı yağışlarda Ümraniye Küçüksu Caddesi’nde su taşkınları yaşanıyordu. Atık su hatları karışık bir sistemle çalışıyordu. Caddede 810 metre yağmur suyu, 730 metre atık su hattı inşa edildi. Çalışmalar şubat 2021’de tamamlandı.

 

MECLİS-İ MEBUSAN CADDESİ

 

Beşiktaş Meclis-i Mebusan Caddesi’nde yağmur sonrasında su baskınları yaşanıyordu. 750 metrelik yağmur suyu hattı ve atık su hattı imalatı ile çalışmalar eylül 2020’de tamamlandı.

 

BAKIRKÖY KENNDY CADDESİ

 

Bakırköy Kennedy Caddesi karışık bir sistemle çalışan hatlara sahipti ve mevcut kesitler yetersiz geliyordu. Caddede bin 430 metre atık su hattı ve 550 metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. Temmuz 2020’de çalışmalar tamamlandı.

 

BAKIRKÖY KARABAL DERESİ

 

Bakırköy Karabal Deresi’nde de mevcut kesitler yetersizdi. Derede bin 230 metre kutu menfez dere ıslahı, bin 680 metre atık su hattı ,122 metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar sürüyor.

 

BAKIRKÖY İNCİRLİ CADDESİ VE GENERAL ŞÜKRÜ KANATLI CADDESİ

 

Bakırköy İncirli, General Şükrü Kanatlı Caddesi ve Filiz Sokak karışık bir sistemle çalışan hatlara sahipti ve mevcut kesitler yetersiz geliyordu. Caddede 2 bin 846 metre atık su hattı ve bin 270 metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. çalışmalar tamamlandı.

 

BAKIRKÖY YEŞİLYURT MAHALLESİ MUHTELİF CADDE VE SOKAKLAR

 

Yeşilköy Mahallesi’ndeki birçok sokak ve caddede yağmur suyu hattı bulunmuyordu. Bulunduğu yerlerde kanal kesitleri yetersiz olduğundan su baskınları yaşanıyordu. 3 bin 950 metre yağmur suyu, 832 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar ekim 2021’de tamamlandı.

 

KADIKÖY

 

Kadıköy’ün merkezi noktalarında uzun yıllar yağmur suyu ve atık su problemleri yaşandı. Karışık çalışan hatlar nedeniyle Marmara Denizi’ne atık su, Kadıköy Arıtma Tesisi’ne yağmur suyu giriyordu. 482 metre dere ıslahı, bin 820 metre yağmur suyu hattı ve 3 bin 620 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Eylül 2021’de çalışmalar tamamlandı.

 

EMİNÖNÜ ALTGEÇİDİ

 

Eminönü Yeni Camii ve Mısır Çarşısı önünde yer alan iki yaya altgeçidinde su baskınları yaşanıyordu. Altgeçitlerdeki mevcut pompalar yenilendi, kapasitesi artırıldı. İki yaya altgeçidinin her birine bir asıl bir yedekli olacak şekilde pompa istasyonu imalatı yapıldı.

 

ÜSKÜDAR

 

Üsküdar’da her yağmur sonrasında Üsküdar Meydanı ve çevresinde sel felaketi meydana geliyordu. Bölgeye 822 metre uzunluğunda Çavuşdere Yağmursuyu Tüneli, 906 metre uzunluğunda Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli, yağmur suyu kolektörü, atık su kolektörü ve şebeke hattı inşa edildi. Çalışmalar eylül 2021’de tamamlandı.

ZEYTİNBURNU

 

Zeytinburnu’nda kesitler yetersiz geliyor, dere karışık bir sistemle çalışıyordu. Bin 250 metre dere, bin 260 metre yağmur suyu, 2 bin 600 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar sürüyor.

 

KARTAL

 

Kartal’da aşırı yağışların ardından su baskınları meydana geliyor, kesitler ve hatlar yetersiz kalıyordu. Neyzen Tevfik Meydanı, Savarona Meydanı, Kartalbaba Altgeçidi, Kartal Meydanı ve Soğanlık Caddesi’nde çalışma yapıldı. 2 bin 70 metre atık su hattı, 2 bin 26 metre yağmur suyu hattı, 702 metre dere ıslahı imalatı yapıldı. Çalışmalar temmuz 2021’de tamamlandı.

 

BÜYÜKÇEKMECE ALBATROS

 

Büyükçekmece Fatih ve Pınartepe Mahalleleri’nde atık su ve yağmur suyu hatlarının ayrıştırılması gerekiyordu. 15 noktada denize atık su girişi kesildi. 4 bin 976 metre atık su kanalı, 2 bin 740 metre yağmur suyu kanalı yapıldı. Çalışmalar aralık 2021’de tamamlandı.

 

MECİDİYEKÖY

 

Şişli Büyükdere Caddesi ve yakın civarında yetersiz kesitli yağmur suyu hattı nedeniyle su taşkınları yaşanıyordu. Bölgede 15 metre atık su hattı, 176 metre yağmur suyu hattı yapıldı. Çalışmalar aralık 2020’de tamamlandı.

 

ORTAKÖY

 

Beşiktaş Ortaköy Meydanı ve civarında şiddetli yağışlarda baskınları yaşanıyordu. Beşiktaş’ta 3 bin 337 metre dere ıslahı ve 183 metre atık su hattı yapıldı.

 

DOLAPDERE

 

Dolapderede’deki hatlar karışık bir sistemle çalışıyordu. 2 bin 500 metre atık su ve bin metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar Ağustos 2020’de tamamlandı.

 

BEYKOZ

 

Barış Manço ve Körfez Caddeleri’nde atık su hattı bulunmuyordu. Kelle İbrahim Caddesi’nde eski hatlar karışık bir sistemle çalışıyor, Süreyya İlmen Caddesi’nde bulunan Beykoz Deresi yol geçişi deforme olduğundan araç geçişleri için tehlike arz ediyordu. Bölgede 17 metre uzunluğunda çelik köprü, 450 metre uzunluğunda atık su hattı ve bin 15 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı yapıldı.

 

ÜSKÜDAR LİBADİYE CADDESİ VE BAĞLI SOKAKLAR

 

Üsküdar Libadiye Caddesi’nde yoğun yağışlarda su baskınları yaşanıyordu. Küçük çaplı hatlar büyütüldü, yağmur suyu hattının olmadığı kısımlarda yeni hatlar tahsis edildi. Bin 684 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı, bin 875 metre uzunluğunda atık su hattı yapıldı. Çalışmalar Şubat 2021’de tamamlandı.

 

UNKAPANI KÖPRÜSÜ

 

Fatih Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Unkapanı Altgeçidi ve Namık Kemal Caddesi’nde yağışlı havalarda yaşanan su baskınlarına çözüm bulunuyor.  Unkapanı Köprüsü-Aksaray Meydanı arasına bin 510 metre uzunluğunda yağmur suyu tüneli inşa edilecek. 700 metrelik kısmın imalatı tamamladı. 810 metrelik kısımda çalışmalar devam ediyor.

 

MALTEPE YALI MAHALLESİ

 

Maltepe Yalı Mahallesi’nde Yalı Deresi ve Cemalbey Dereleri’nin bulunduğu bölgede su taşkınları yaşanıyordu. Bölgedeki Şehit Nedim Özpolat, Mareşal Fevzi çakmak, Dr. Sadık Ahmet Bulvarı ve çevresindeki sokaklarda 964 metre dere ıslahı, 243 metre yağmursuyu hattı ve bin 466 metre atık su hattı inşa edildi. Çalışmalar Mayıs 2021’de tamamlandı.

 

İstanbul’da pek çok noktada altyapı sorunu çözüldü. Çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Genel

Sarıyer’de son on yılın en görkemli Edebiyat Günleri yaşandı

Published

on

blank

İstanbul boğazına karşı yeşilin kıyısında kurulan stantlardan kitap kokusunun yayıldığı Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri sona erdi. Yaklaşık 125 bin edebiyatseverin katıldığı etkinlik, son 10 yılın en görkemli Edebiyat Günleri oldu. Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleştirilen, 300 yazar ve 32 yayınevinin katıldığı etkinlik 5 gün sürdü.

Sadece Sarıyerlilerin değil, tüm İstanbulluların yakından takip ettiği Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri 5 günde; 300 yazar ve 32 yayınevinin yanı sıra 125 bin kişiyi Kireçburnu Haydar Aliyev Park’ında misafir etti. Usta yazarlarla okurları bir araya getiren etkinlik; boğaz turlarında gerçekleştirilen müzik ve şiir dinletileri ile başladı. Müzik ile sözün, şiirle öykünün, romanla oyunun buluşmasına tanıklık eden edebiyatseverler, etkinlik alanında yine birbirinden değerli isimlerin söyleşilerine de konuk olma fırsatı yakaladı.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER SAHNE ALDI

Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri’nde Latife Tekin, Pelin Özer, Kerem Fırtına, Onur Erol, Sunay Akın, Yurdaer Okur, Barış Muslu, Müfitcan Saçıntı, Ayşe Kulin, Buğra Gülsoy, Ahmet Ümit düzenlenen söyleşilerde sanatseverlerle bir araya geldi. Gazeteciler Emre Kongar, Celal Binzet ve Zülal Kalkandelen, moderatörlüğünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yaptığı “Cumhuriyet’in 100’ünde tarih, sanat, edebiyat” söyleşisinin konuğu oldular. Bu yıl ilk kez uluslararası düzeyde gerçekleştirilen etkinlikte Fransız şair François ÇoudrayBilgi Çengelli, Belçikalı şair Kathleen Tillie, Alman şair Acrilla Zhang, Iraklı şair Kemal Beyatlı, Arnavut şair Roksana Xheka ve Türk şair Leyla Işık barış şiirleri ile Edebiyat Günleri’nin konuğu oldular. Suat Erdem, Şenay Lambaoğlu, Ali ve Aysun Kocatepe, İlyas Yalçıntaş ve Grup Barabar ise şarkılarını hayranları için seslendirdi. Kadıköy ve Beşiktaş’tan alana gelmek isteyen misafirler ise şiir hatlarında Grup Yol’a Düş ve Pelin Birdal’ın şiir ve şarkılarıyla yolculuk ettiler.

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ÇADIRI KURULDU

Etkinlik alanını dolduran binlerce çocuk, kendileri için hazırlanan programlarda doyasıya eğlendi. Kitapları ile çocukların hayal dünyalarını renklendiren Aytül Akal söyleşisiyle, Onur Erol ise eğitici şarkılarıyla edebiyat günlerinde çocuklar için sahne aldı. Her gün 3 ile 9 yaş arası çocuklar için kurulan masal çadırında 25 farklı masal anlatılırken, atölyelerde çocuklar günlerini öğrenip eğlenerek geçirdi.

BEYAZ MARTI ONUR ÖDÜLÜ AYFER TUNÇ’UN

İlki 2003 yılında gerçekleştirilen ve 10 yıldır birbirinden değerli isimlere ev sahipliği yapan Sarıyer Edebiyat Günleri’nde daha önce Yaşar Kemal, Vedat Türkali, Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit, Murahtan Mungan, İnci Aral ve Latife Tekin’in aldığı Beyaz Martı Onur Ödülü’nün bu yıl sahibi Yazar Ayfer Tunç oldu. Sahne dünyasının duayen ismi Müjdat Gezen ise Sarıyer Edebiyat Günleri’nin Onur Konuğu ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

ÖYKÜ YAZARLARI ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin final etkinliğinde ise Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nın kazananları da ödüllerine kavuştu. 4 dalda 240 öykü ve 71 öykü kitabının değerlendirildiği yarışma sonucunda dereceye girenler, ödüllerini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Işık Baykurt’un elinden aldı. Yarışma kapsamında “Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü” Polat Özlüoğlu’nun kaleme aldığı “Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar” kitabına verildi. Ortaokul kategorisinde “Ay’ın Gölgesi” öyküsüyle Aylin Uçar, lise kategorisinde “Saksıda Teyzem” öyküsüyle Irmak Titiz, yetişkin kategorisinde ise “Turacı Yakmak” öyküsüyle Emrah Kanlıkama birinci oldu.

Continue Reading

Genel

İYİ Parti Sarıyer’den özel günlerde anlamlı ziyaret

Published

on

blank

İYİ Parti Sarıyer, özel günlerde anlamlı ziyaretlerine devam ediyor. İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret eden İYİ Parti Sarıyer, Eczacılar Günü’nde de Sarıyer’in eczacılarına karanfil dağıttı.

Bir yandan yerel seçim çalışmalarının startını veren İYİ Parti Sarıyer, bir yandan da özel günlerde anlamlı ziyaretler gerçekleştiriyor. İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, İtfaiyeciler Haftası’nda Sarıyer’in emektar itfaiyecilerini ziyaret etti. Yaptıkları işin öneminde değinen Temur, itfaiyecilere çalışmalarında kolaylıklar diledi. Ziyaret sonrasında hatıra fotoğrafı çektirildi.

ECZACILARA KARANFİL DAĞITTILAR

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur ve ekibi, Eczacılar Günü’nde Sarıyer’in eczacı esnafını da unutmadı. Eczacılar için anlamlı olan bugün de eczacılara karanfil dağıtan Temur ve ekibi, eczacı esnafının sorunlarını dinledi. Temur, “İYİ Parti olarak eczacıların sorunlarını çözmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm meslek gruplarının sorunlarına aynı kararlılıkla yaklaşıyoruz. İYİ Parti, Türkiye’deki eczacıların sesi olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

blank

Continue Reading

Genel

İBB, Sarıyer’de Yuvamız İstanbul kreşinin temelini attı

Published

on

blank

İBB, önceki dönemde sıfır (0) olan kreş sayısını, geçtiğimiz 22 Eylül’de hizmete aldığı 8 tesisle 65’e çıkarmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de 5’i Anadolu yakasında olmak üzere, toplam 10 Yuvamız İstanbul kreşinin temelini attı. Toplu temel atma töreninde konuşan İmamoğlu, “Bizim en büyük sorumluluğumuz nedir, diye sorarsanız; Cumhuriyet’in çocuklarını, Cumhuriyet’in evlatlarını, Cumhuriyet’in değerini bilen, onun ilke ve ideallerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek. Ancak bu şekilde düşüncelerini açıkça ifade edebilen, inandıklarını savunan, aynı zamanda başkalarının düşüncelerine saygı duyan bir nesle sahip olabiliriz. Çocukların bu anlayışla yetiştiği bir ülke, işte o zaman güçlü, özgür, mutlu ve huzurlu olabilir. Gelecek nesille birlikte; demokrasiye, eşitlik ve adalete dayalı bir ülkeyi hep birlikte var edeceğimize inancımız sonsuz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), önceki dönemde sıfır (0) olan kreş sayısını, geçtiğimiz 22 Eylül’de hizmete aldığı 8 tesisle 65’e çıkarmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de 5’i Anadolu yakasında olmak üzere, toplam 10 Yuvamız İstanbul kreşinin (Ümraniye Yukarı Dudullu, Sultangazi Cebeci, Esenler Atışalanı, Maltepe Atışokulu, Maltepe Fındıklı, Pendik Ertuğrul Gazi, Pendik Kurtköy, Sarıyer İstinye, Avcılar Tahtakale, Küçükçekmece Safra) temelini attı. Sultangazi Cebeci Mahallesi’ndeki toplu temel atma töreninde konuşan İmamoğlu, göreve talip oldukları andan itibaren İstanbullu çocukları eşitleme duygusu içerisinde hareket edecekleri sözünü verdiklerini hatırlattı. İmamoğlu, “Bu yüzden çocuklarla ilgili yaptığımız her bir yatırımda, attığımız her bir adımda, İstanbul’un hangi ilçesinde olursa olsun, ‘Ben bu milletin evladıyım, ben bu devletin büyütmek zorunda olduğu bir çocuğum’ diyecek duyguyu yaşayacak ve hayata devletine ve milletine bağlılıkla devam edecek bir ömrü ona sunma gayreti içerisinde olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

10 KREŞTEN BİN 40 ÇOCUK YARARLANACAK

Temeli atılan 10 kreşten yaklaşık bin 40 çocuğun yararlanacağı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bin 40 çocuğumuzun okul öncesi eğitim alarak hayata başlamasının bir başka anlamı, hayata 3-0 mağlup başlamak değil, dünya insanı olmak, dünya çocuğu olmak, bu ülkenin bir evladı olma bilinciyle, eksiksiz hayata başlamanın yolunu açmış olacağız. Bin 40 fidanımızın sağlıklı büyümesi için önemli bir adım atmış olacağız. Tam 10 mahallede, temelini birazdan hep birlikte duyurarak atacağımız bu mahallelerde, özellikle gelir seviyesi çocuğunu kreşe vermeye yetmeyecek anneler için, evlatlarının okul öncesi eğitim alarak hayata başlamalarına vesile olacağı gibi, aynı zamanda annelerin de iş imkanı bulma, iş bularak çalışma, ev ekonomisine katkı sunmayla beraber, aslında yaşamın daha sağlıklı, psikolojik açıdan da şehrin içerisinde daha uygun bir ortamda yaşama katılma hususunun da önünü açacaktır” diye konuştu.

“BİZİM EN BÜYÜK SORUMLULUĞUMUZ…”

Açtıkları kreşlerde, anne-baba eğitiminden psikolojik desteklere kadar farklı alanlarda hizmet verdiklerini aktaran İmamoğlu, ‘Bizim en büyük sorumluluğumuz nedir, diye sorarsanız; Cumhuriyet’in çocuklarını, Cumhuriyet’in evlatlarını, Cumhuriyet’in değerini bilen, onun ilke ve ideallerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek. Ancak bu şekilde düşüncelerini açıkça ifade edebilen, inandıklarını savunan, aynı zamanda başkalarının düşüncelerine saygı duyan bir nesle sahip olabiliriz. Çocukların bu anlayışla yetiştiği bir ülke, işte o zaman güçlü, özgür, mutlu ve huzurlu olabilir. Gelecek nesille birlikte; demokrasiye, eşitlik ve adalete dayalı bir ülkeyi hep birlikte var edeceğimize inancımız sonsuz. İşte bu umut ve inançla temelini attığımız 10 yeni kreşimizin çocuklarımıza, annelere ve babalara hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Popüler