Connect with us

Genel

İstanbul’da altyapı sorunu çözüldü

Published

on

blank

İstanbul genelinde 2019 yılından itibaren 11 milyar TL’yi aşkın yatırım ile su baskınlarının en çok görüldüğü Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Fatih ilçeleri dahil 85 noktada kronikleşmiş su baskını sorununu çözüldü.

YEŞİLKÖY MAHALLESİ

 

Yeşilköy Mahallesi’nde hatlar karışık bir sistemle çalışıyor, kanal kesintileri de yetersiz olduğundan su taşkınları yaşanıyordu. Yeşilköy’de 6 bin 712 metre yağmur suyu, 6 bin 772 metre atık su hattı imalatı temmuz 2021’de tamamlandı.

 

TANTAVİ TÜNELİ VE NAMAZGAH ALTGEÇİDİ

 

Yağışlı havalarda Namazgah Altgeçidi ve Şile Otoyolu Tantavi Tüneli’nde su baskınları yaşanıyordu. İSKİ bin 100 metre atık su hattı ve bin 856 metre yağmur suyu hattı inşa ederek ekim 2021’de baskın sorununu çözdü.

 

BÜYÜKÇEKMECE SERİNPINAR CADDESİ

 

Yağışlı havalarda su baskınları yaşanan Büyükçekmece Serinpınar Caddesi’nde çalışmalar tamamlandı. Caddede bin 400 metre dere ıslahı, 200 metre yağmur suyu hattı ve 3 bin 200 metre atık su hattı imalatı yapıldı.

 

ÇEKMEKÖY SERİNDERE

 

Çekmeköy Serindere’de atık su hatlarının yetersizliği nedeniyle atık sular dereye karışıyor, Elmalı İçmesuyu Havzası’na akıyordu. Derenin ıslahsız olması nedeniyle su baskınları yaşanıyordu. 2 bin 400 metre dere ıslahı, 4 bin 370 metre atık su imalatı yapıldı. Çalışmalar devam ediyor.

 

BEŞİKTAŞ AKMERKEZ LEVAZIM DERESİ ISLAHI

 

Beşiktaş Akmerkez Levazım Deresi’nde mevcut kesitler yetersiz geliyordu. 440 metre dere ıslahı yapıldı. 253 metre atık su hattı ve 133 metre yağmur suyu hattı inşa edildi. Çalışmalar tamamlandı.

 

BEŞİKTAŞ İLÇESİ BARBAROS MEYDANI

 

Beşiktaş Barbaros Meydanı ve civarında yağmur suyu hattı bulunmadığından her yağmur sonrasında su taşkınları yaşanıyordu. Bölgede 945 metre yağmur suyu kanalı yapıldı. Çalışmalar temmuz 2021’de tamamlandı.

 

BAYRAMPAŞA MANASTIR CADDESİ

 

Bayrampaşa Manastır Caddesi’nde kesit yetersizliği nedeniyle su taşkınları yaşanıyordu. Caddeye 222 metre yağmur suyu, 382 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar Şubat 2021’de tamamlandı.

 

NÜZHETİYE VE ŞAİR NEDİM CADDELERİ

 

Beşiktaş Nüzhetiye ve Şair Nedim Caddeleri’nde kanal kesitleri yetersiz olduğundan su taşkınları yaşanıyordu. Bölgeye 976 metre yağmur suyu, 750 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Mart 2021’de çalışmalar tamamlandı.

 

ÜMRANİYE KÜÇÜKSU CADDESİ VE BAĞLI SOKAKLAR

 

Aşırı yağışlarda Ümraniye Küçüksu Caddesi’nde su taşkınları yaşanıyordu. Atık su hatları karışık bir sistemle çalışıyordu. Caddede 810 metre yağmur suyu, 730 metre atık su hattı inşa edildi. Çalışmalar şubat 2021’de tamamlandı.

 

MECLİS-İ MEBUSAN CADDESİ

 

Beşiktaş Meclis-i Mebusan Caddesi’nde yağmur sonrasında su baskınları yaşanıyordu. 750 metrelik yağmur suyu hattı ve atık su hattı imalatı ile çalışmalar eylül 2020’de tamamlandı.

 

BAKIRKÖY KENNDY CADDESİ

 

Bakırköy Kennedy Caddesi karışık bir sistemle çalışan hatlara sahipti ve mevcut kesitler yetersiz geliyordu. Caddede bin 430 metre atık su hattı ve 550 metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. Temmuz 2020’de çalışmalar tamamlandı.

 

BAKIRKÖY KARABAL DERESİ

 

Bakırköy Karabal Deresi’nde de mevcut kesitler yetersizdi. Derede bin 230 metre kutu menfez dere ıslahı, bin 680 metre atık su hattı ,122 metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar sürüyor.

 

BAKIRKÖY İNCİRLİ CADDESİ VE GENERAL ŞÜKRÜ KANATLI CADDESİ

 

Bakırköy İncirli, General Şükrü Kanatlı Caddesi ve Filiz Sokak karışık bir sistemle çalışan hatlara sahipti ve mevcut kesitler yetersiz geliyordu. Caddede 2 bin 846 metre atık su hattı ve bin 270 metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. çalışmalar tamamlandı.

 

BAKIRKÖY YEŞİLYURT MAHALLESİ MUHTELİF CADDE VE SOKAKLAR

 

Yeşilköy Mahallesi’ndeki birçok sokak ve caddede yağmur suyu hattı bulunmuyordu. Bulunduğu yerlerde kanal kesitleri yetersiz olduğundan su baskınları yaşanıyordu. 3 bin 950 metre yağmur suyu, 832 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar ekim 2021’de tamamlandı.

 

KADIKÖY

 

Kadıköy’ün merkezi noktalarında uzun yıllar yağmur suyu ve atık su problemleri yaşandı. Karışık çalışan hatlar nedeniyle Marmara Denizi’ne atık su, Kadıköy Arıtma Tesisi’ne yağmur suyu giriyordu. 482 metre dere ıslahı, bin 820 metre yağmur suyu hattı ve 3 bin 620 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Eylül 2021’de çalışmalar tamamlandı.

 

EMİNÖNÜ ALTGEÇİDİ

 

Eminönü Yeni Camii ve Mısır Çarşısı önünde yer alan iki yaya altgeçidinde su baskınları yaşanıyordu. Altgeçitlerdeki mevcut pompalar yenilendi, kapasitesi artırıldı. İki yaya altgeçidinin her birine bir asıl bir yedekli olacak şekilde pompa istasyonu imalatı yapıldı.

 

ÜSKÜDAR

 

Üsküdar’da her yağmur sonrasında Üsküdar Meydanı ve çevresinde sel felaketi meydana geliyordu. Bölgeye 822 metre uzunluğunda Çavuşdere Yağmursuyu Tüneli, 906 metre uzunluğunda Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli, yağmur suyu kolektörü, atık su kolektörü ve şebeke hattı inşa edildi. Çalışmalar eylül 2021’de tamamlandı.

ZEYTİNBURNU

 

Zeytinburnu’nda kesitler yetersiz geliyor, dere karışık bir sistemle çalışıyordu. Bin 250 metre dere, bin 260 metre yağmur suyu, 2 bin 600 metre atık su hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar sürüyor.

 

KARTAL

 

Kartal’da aşırı yağışların ardından su baskınları meydana geliyor, kesitler ve hatlar yetersiz kalıyordu. Neyzen Tevfik Meydanı, Savarona Meydanı, Kartalbaba Altgeçidi, Kartal Meydanı ve Soğanlık Caddesi’nde çalışma yapıldı. 2 bin 70 metre atık su hattı, 2 bin 26 metre yağmur suyu hattı, 702 metre dere ıslahı imalatı yapıldı. Çalışmalar temmuz 2021’de tamamlandı.

 

BÜYÜKÇEKMECE ALBATROS

 

Büyükçekmece Fatih ve Pınartepe Mahalleleri’nde atık su ve yağmur suyu hatlarının ayrıştırılması gerekiyordu. 15 noktada denize atık su girişi kesildi. 4 bin 976 metre atık su kanalı, 2 bin 740 metre yağmur suyu kanalı yapıldı. Çalışmalar aralık 2021’de tamamlandı.

 

MECİDİYEKÖY

 

Şişli Büyükdere Caddesi ve yakın civarında yetersiz kesitli yağmur suyu hattı nedeniyle su taşkınları yaşanıyordu. Bölgede 15 metre atık su hattı, 176 metre yağmur suyu hattı yapıldı. Çalışmalar aralık 2020’de tamamlandı.

 

ORTAKÖY

 

Beşiktaş Ortaköy Meydanı ve civarında şiddetli yağışlarda baskınları yaşanıyordu. Beşiktaş’ta 3 bin 337 metre dere ıslahı ve 183 metre atık su hattı yapıldı.

 

DOLAPDERE

 

Dolapderede’deki hatlar karışık bir sistemle çalışıyordu. 2 bin 500 metre atık su ve bin metre yağmur suyu hattı imalatı yapıldı. Çalışmalar Ağustos 2020’de tamamlandı.

 

BEYKOZ

 

Barış Manço ve Körfez Caddeleri’nde atık su hattı bulunmuyordu. Kelle İbrahim Caddesi’nde eski hatlar karışık bir sistemle çalışıyor, Süreyya İlmen Caddesi’nde bulunan Beykoz Deresi yol geçişi deforme olduğundan araç geçişleri için tehlike arz ediyordu. Bölgede 17 metre uzunluğunda çelik köprü, 450 metre uzunluğunda atık su hattı ve bin 15 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı yapıldı.

 

ÜSKÜDAR LİBADİYE CADDESİ VE BAĞLI SOKAKLAR

 

Üsküdar Libadiye Caddesi’nde yoğun yağışlarda su baskınları yaşanıyordu. Küçük çaplı hatlar büyütüldü, yağmur suyu hattının olmadığı kısımlarda yeni hatlar tahsis edildi. Bin 684 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı, bin 875 metre uzunluğunda atık su hattı yapıldı. Çalışmalar Şubat 2021’de tamamlandı.

 

UNKAPANI KÖPRÜSÜ

 

Fatih Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Unkapanı Altgeçidi ve Namık Kemal Caddesi’nde yağışlı havalarda yaşanan su baskınlarına çözüm bulunuyor.  Unkapanı Köprüsü-Aksaray Meydanı arasına bin 510 metre uzunluğunda yağmur suyu tüneli inşa edilecek. 700 metrelik kısmın imalatı tamamladı. 810 metrelik kısımda çalışmalar devam ediyor.

 

MALTEPE YALI MAHALLESİ

 

Maltepe Yalı Mahallesi’nde Yalı Deresi ve Cemalbey Dereleri’nin bulunduğu bölgede su taşkınları yaşanıyordu. Bölgedeki Şehit Nedim Özpolat, Mareşal Fevzi çakmak, Dr. Sadık Ahmet Bulvarı ve çevresindeki sokaklarda 964 metre dere ıslahı, 243 metre yağmursuyu hattı ve bin 466 metre atık su hattı inşa edildi. Çalışmalar Mayıs 2021’de tamamlandı.

 

İstanbul’da pek çok noktada altyapı sorunu çözüldü. Çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Genel

Sarıyer’de okuma yazma kursu öğrencilerinin mezuniyet heyecanı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik açtığı İlkokul Bitirme Kursu’nu tamamlayan öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya gelen mezunlar diplomalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci, Meclis Üyesi Hayrettin Dereli ve birim müdürlerinin elinden aldılar.

Çeşitli nedenlerle okulunu bitirememiş veya hiç okuma şansı yakalayamamış çalışanlara yönelik açılan İlkokul Bitirme Kursu öğrencilerinin diploma töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bir toplumun kalkınmışlığı okur- yazar oranının artmasıyla ölçülür. Bu bağlamdan yola çıkarak 2009 yılında göreve geldiğimde açtığımız okuma yazma kursuna katılan bir annemizin sözünü hiç unutamam.  Yanıma gelerek kendisine okuma yazmanın dışında ikinci bir kimlik kazandırdığımızı söyledi. Bu o kadar kıymetli ki. Okuma yazma bilmeyen ama yıllar sonra kendine sunulan imkanlarla üniversiteye girmeyi başaran öğrencilerimiz var. Yaşadığımız her anın, her bir noktasında sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek en büyük görevimiz” dedi.

Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında açılan ve 10 ay süren kursu tamamlayan Temizlik, Veteriner ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinde çalışan 22 öğrenci ailelerinin de katıldığı törende diplomalarını alırlarken, duygularını Belediye Başkanı Şükrü Genç’e yazdıkları mektuplarla dile getirdiler.

Continue Reading

Genel

Pınar Mahallesi’nde duman kavgası: 1 yaralı

Published

on

blank

Sarıyer’in Pınar Mahallesi‘nde iki esnaf arasında “duman” kavgası yaşandı. Kavgaya iki esnafın yakınları da dahil olunca ortalık savaş alanına döndü. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 1 kişi yaralandı.

Kavga, Sarıyer’in Pınar Mahallesi Balabandere Caddesi‘nde dün akşam saatlerinde meydana geldi. İddialara göre cadde üzerinde bulunan tatlı dükkanına, arka duvarıyla bitişik olan kahvehaneden duman geldi. Tatlıcı, kahvehane sahibine dumandan rahatsız olduğunu ve engellemesini söyledi. İki esnaf arasında çıkan tartışma giderek büyüdü ve taraflar birbirlerini darbetmeye başladı. Kahvehane sahibinin kavga ettiğini gören aile bireyleri de kavgaya dahil oldu. Caddeye taşan kavgada kahvehane sahibinin yakınları, tatlı dükkanında bulunan masa ve sandalyeleri birbirlerine fırlattı.

BİR KADIN SOPA DARBESİYLE YARALANDI

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polisler kalabalık grubun kavgasını güçlükle ayırdı. Kavgada bir kadın başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Sağlık ekipleri yaralı kadına ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırdı.

Polis ekipleri kavgaya karışan tarafları gözaltına alarak emniyete götürdü.

Continue Reading

Genel

İstanbul, UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazır

Published

on

blank

İBB, 10 Haziran’daki UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarını tamamladı. Yol yapımı, ulaşım, otopark, aydınlatma ve yeşil alan gibi fiziki çalışmalar ile alan tahsisinden tanıtıma kadar pek çok alanda yürütülen hazırlıklar bitirildi. İstanbul’un devler sahnesinin finaline en iyi şekilde ev sahipliği yapması için maç öncesi, sırası ve sonrasında da İBB ekipleri görev yapacak. 25 İBB birimi, bin 117 personeliyle sahada olacak. Maça erişim için 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Biletli seyirci ve akreditasyon sahipleri toplu taşımayı ücretsiz kullanabilecek.

Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı İstanbul’da oynanacak. 2020 ve 2021’de pandemi koşulları nedeniyle İstanbul’da oynanamayan dev maça, Atatürk Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşmanın en iyi şekilde gerçekleşmesi için bağlı birim ve iştiraklerinden oluşan 25 kurumu ile katkıda bulunuyor.

TARAFTARLARA ÜCRETSİZ TRANSFER

18 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a dönen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için İBB, 500 İETT otobüsü tahsis edilecek. Taraftar transferi noktasında genel ulaşım planlamasını üstlenen İBB, biletli seyircilerin ve akreditasyonlu kişilerin 9-10  Haziran dahil olmak üzere 11 haziran saat 12.00 ye kadar otobüsleri ve metroları ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

DEV MAÇA DEV DESTEK

Şampiyonlar Ligi Final hazırlıklarını Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde yerine getiren İBB, başlattığı çalışmaları karşılaşmadan önce tamamladı. Sahada yaptığı çalışmalar sırasında zemin ıslahı, yol bakımı; ihtiyaç duyulan engelli ve yaya rampalarında eğim azaltılması, iyileştirme, tırabzan eklenmesi; giriş ve çıkış noktalarında genişletme çalışması yapıldı. İBB çevre yollarda drenaj, yol çizgileri ve tretuvar işlemlerini yerine getirdi. Otopark alanındaki çalışmalar da tamamlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı organizasyon için tanıtım, transfer merkezi ve festival alanı olarak tahsis edildi.

PEYZAJ, TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Stadyum çevresinde ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesi, gerekli noktalarda ilave aydınlatmaların yerleştirilmesi, diğer alanlarda ise geçici aydınlatma ve elektrik temin edilmesi için de İBB düzenlemeler yaptı. Organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında temizlik ve atık yönetimi ile ilgili olarak da görevlendirmeler yapıldı.

ACİL DURUM EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Acil durum ve yardım ekipleri ile zabıta ekipleri de hazırlık çalışmalarından itibaren şantiye ve stadyumda teyakkuz halinde olacak. Stadyum içinde, tribünlerde ve etkinlik alanlarında yangın olaylarına müdahale edilmesi için yeterli sayıda itfaiye aracını ve personelini görevlendirecek.

Çok yönlü süren çalışmalarda; reklam alanlarının ücretsiz olarak tahsis edilmesi, geçici tuvaletlerin temini, ihtiyaç halinde su, vinç, vb. geçici alt yapı hizmetlerinin yapılması, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan müsabakayı izlemeye gelecek olan taraftarların koordinasyonunun sağlanması gibi pek çok alanda daha sorumluluklar üstleniliyor.

Continue Reading

Popüler