Connect with us

Genel

Avcı: Kamuda ayrımcılık son bulsun!

Published

on

blank

BASK İstanbul İl Temsilcisi Derya Avcı, Cumhurbaşkanı’na 1 Temmuz Cuma günü 22. (yirmi ikinci) kez başvurduklarını ve kamuda ayrımcılığa son verilerek kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da ilave tediye (ikramiye) verilmesini istediklerini açıkladı.

BASK İstanbul İl Temsilcisi Derya Avcı açıklamasında şöyle dedi:

24 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 31876 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 6772 sayılı Kanunun 1. maddesi uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan işçilere (Taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil) ilave tediyenin birinci yarısı 4 Temmuz 2022 tarihinde, ikinci yarısı ise 16 Aralık 2022 tarihinde ödenecektir. 6772 sayılı Kanunun kabul tarihinin 4 Temmuz 1956 olduğu dikkate alınacak olursa kamu işçilerine 66 yıldan beri ilave tediye ödenmektedir. Kamu kurumu ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilere toplu sözleşme veya Yüksek Hakem Kurulu Kararı ile yılda 4 kez ödenen ilave tediyenin dışında da ayrıca ikramiye ödenmektedir. 6772 sayılı Kanunun kabul tarihinin 4 Temmuz 1956 olduğu dikkate alınacak olursa kamu işçilerine 66 yıldan beri ilave tediye ödenmektedir.

KAMU İŞÇİLERİNE 66 YILDIR ÖDENİRKEN MEMURLARA YOK

Kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri 6772 sayılı Yasa uyarınca Cumhurbaşkanlığı Kararları ile her yıl yarım aylıkları tutarında 4 adet ilave tediye (ikramiye) ödenmektedir. İlave tediye (ikramiye) ödemesi sendikalı olup olmamakla veya toplu sözleşme ile ilgili olmayıp, doğrudan doğruya kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak istihdam edilmekle ilgili bir düzenlemedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen 1 kuruşluk bir ikramiye bile ödenmemektedir.

AYRIMCILIĞA VE HAKSIZLIĞA İSYAN EDİYORUZ

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılması utanç vericidir, memurlara zulümdür.

CUMHURBAŞKANINA 22. KEZ BAŞVURDUK

Siyasi partilerle, TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüştük, taleplerimizi defalarca ilettik. BASK olarak, Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde (Başbakanlık dönemindeki başvurularımız hariç) ilave tediye konusunda son yazımızla 22. kez başvuru yaptık. Öte yandan 4688 sayılı yasanın 28 inci maddesinde “toplu sözleşmenin kapsamı” başlığı altında toplu sözleşmelerde görüşülecek konular arasında “ikramiye” hakkı bulunmasına rağmen, memurların 20 yıllık toplu pazarlık sürecinde, ikramiye hakkı ne görüşme masasına getirilebilmiş ne de toplu sözleşme metinlerine girebilmiştir. BASK olarak; – 4688 sayılı yasada yer alan “ikramiye” hakkımızı istiyoruz. – Memurların da kamu işçileri gibi 6772 sayılı Yasa kapsamına alınmasını, Yasanın işçi memur ayrımı yapılmaksızın kamuda çalışan herkese uygulanmasını istiyoruz.

6772 SAYILI YASA DEĞİŞMELİ, MEMURLARA İLAVE TEDİYE ÖDENMELİDİR

4688 sayılı Yasada yer alan memurlara ikramiye hakkının ısrarla göz ardı edildiği, yandaş sendikaların bu konuyla ilgilenmedikleri, yetki el değiştirmediği sürece sorunun çözülmeyeceği de açıktır. Kredilerden, vergi aflarından ve akla hayale gelmez istisna ve muafiyetlerden aralarında memurların da olduğu dar ve sabit gelirlilerin yararlanamadığı da açıktır. Unutulmamalıdır ki, Devletin asli ve sürekli görevleri günün her saatinde, ülkenin en ücra köşesine kadar ve gerektiğinde canı pahasına kamu görevlileri tarafından yerine getirilmektedir. Buna rağmen Devletin ayrımcılık yapmasının izahı yoktur. Sayın Cumhurbaşkanının ve siyasi partilerin, memurların bu haklı talebine kulak vermelerini istiyoruz. TBMM Genel Kurulunun çalışmalarını devam ettirdiği bu günlerde, 6772 sayılı Kanunda tek maddelik bir Kanun değişikliği ile işçi-memur ayrımcılığı kaldırılarak memur ve sözleşmeli kamu çalışanlarının ilave tediye (ikramiye) mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz. 3 Milyon 500 bini aşkın memur ve sözleşmeli personel adına memurlara ikramiye talebimizi bir kez daha yineliyor, ikramiye hakkı hayata geçinceye kadar konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank