Connect with us

Genel

İstanbul’da ölü sayısı artıyor… İBB bakanlıktan mezarlık alanı talep etti

Published

on

blank

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, İstanbul’da hayatını kaybedenlerin defnedilebilmesi için yeni bir araziye ihtiyaç duyulduğunu belirterek Orman ve Çevre ve Şehircilik bakanlıklarından yeni mezar alanı talebinde bulunduklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, konuya ilişkin, “İstanbul’da ölen vatandaşların defnedilebilmesi için, 1 yılda 300 dönüm civarı arazi lazım. Onun için biz diyoruz ki İstanbul’un taşı toprağı altın, ama bu altın olan toprak canlılar için lazım. Biz öyle bir şey yapalım ki ‘sıla-i rahim’ projesiyle ölen vatandaşları memleketlerine götürüp orada defnedelim, İstanbul’da daha fazla mezarlık ihtiyacı olmasın. Pandemi sürecindeki aksamalara rağmen proje sürdü, nakil sayısı neredeyse iki katına çıktı. Her gün 100 ya da 110’nun üzerinde cenazeyi şehirler arası naklediyoruz. Bunu normal zamanda da arttırmamız gerekir. Çünkü, İstanbul’da toprak bulmak, mezarlık alanı bulmak çok kolay değil. Üstelik maliyeti de çok yüksek. O yüzden ‘sıla-i rahim’ diyelim, ‘cenazeleri memleketlerine gönderelim’ dedik. Erzurumlu bir vatandaşımız öldü diyelim. Çocuğu İstanbul’da doğmuş büyümüş, hiç Erzurum’u görmemiş. O vatandaşı Erzurum’da defnedersek çocuğunun Erzurum’a gidiş gelişini sağlamış oluruz. Belki diyoruz ki gidip gelirken memleketini sever geri dönüş yapar. Anadolu’yu da canlandırmış oluruz.” diye konuştu.

Orman Bakanlığı ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tahsis edeceği yerler olduğunu ifade eden Koç, taleplerine henüz bir yanıt gelmediğini söyledi. Koç, “Sonuçta söz konusu olan 16 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Bunun siyaseti yok. Ölenin siyaseti, inancı, kişiliği her şeyi bitiyor. Bize düşen onu defnetmek. Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin her tarafında bir cenaze dışarıda kalırsa, bu Türkiye adına da ayıptır, İBB adına ayıptır” dedi.

Koç şu açıklamaları yaptı: “Sonuçta hepimizin cenazeleri bu, inşallah kısa sürede olumlu yanıtlar gelir, ona göre de bizde rahatlarız. Bizim bütün hedefimiz şu olmalı: Şu an problemimiz yok, belki önümüzdeki dönem içinde definle ilgili problem olmayabilir. Ama yöneticiyseniz, 15-20-50 yılı düşünmek zorundasınız. 15 ya da 20 yıl sonra İstanbul’da defin yapamamak gibi bir tehlike var. Onun için şimdiden kurgulanması lazım” diye konuştu.

Genel

Dayanışmanın adresi Uskumruköy Muhtarlığı

Published

on

blank

31 Mart 2019 seçimlerinde Uskumruköy Mahallesi Muhtarlık seçimlerini kazanan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana mahallesinde farklılık yaratmaya, büyük bir dayanışma ağı kurmaya devam ediyor.

Sarıyer’in son yıllarda nüfusu hızla artan ve ciddi gelişim gösteren mahallelerinden Uskumruköy’de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde zafer elde eden ve yeni muhtarı olan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadı ve Ramazan boyunca her gün muhtarlık ofisinin mutfağında kendi elleriyle 100 kişilik yemek pişirdi. Ekibiyle birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarını yürüten Üst, Uskumruköy Muhtarlığı’nı adeta bir sosyal dayanışma ağına dönüştürdü. Gazetemizin de ziyarette bulunduğu Uskumruköy Muhtarlığı, sadece sosyal dayanışma amaçlı faaliyetler de yürütmüyor. Muhtarlık binasının merdivenlerinden çıktıktan sonra, sanki bir kütüphaneye gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Raflarda dolu dolu kitaplar, çocuklar için birbirinden güzel oyunlar, masalarda yer alan satranç takımı ve daha niceleri… Yine bazı kadınların el işlerini yapmak için ayrılan köşede, muhtarlık binasının kütüphaneyi aratmayan bölümünün içinde yer alıyor.

blank blank

blank

Continue Reading

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyaset ve imaj değişikliği

Published

on

blank

Canlı ya da cansız bir nesnenin özüne dokunmadan harici alemdeki çevresine yansıyan şeklini değiştirmeye kısacası imaj değişikliği diyoruz. İmaj değişikliği genel olarak bir malın pazarlanması sanatında kullanılır. Bu değişiklik bazen bir eşyanın, bazen bir düşüncenin ya da ideolojinin veya siyasette yer alan bir siyasi partinin konusu olur. Pazarlamacılar ya da milletin yeter artık illallah dediği fırıldak, üç kağıtçı, madrabaz, yalancı tiplerle olur. Daha ziyade eşeği boyayıp Kayserili’nin babasına yutturması gibi bir hikayeye dönüşmeye başlar. Velhasıl imaj değiştirme siyasette de kandırma ve ikna etme sanatının bir parçasıdır.

***

Siyasette yapılan imaj değişiklikleri ve algı operasyonları daha ziyade seçmen bilincinin henüz yeterince gelişmediği, zarar görmedikçe ve tavuğuna kışt denilmediği sürece kıpırdamayan bireylerden oluşan toplumlarda daha çok iş yapar ve sonuçta satış pazarlamada usta olanlar hep kazanırlar. Onlar kazanır da, imaj değişikliğine ve algı
operasyonuna kapılanların sonu ne olur! Bu sorunun cevabı çok basit, perişan olurlar.

***

Geçenlerde sosyal medyada yazmıştım. Mustafa Kemal Atatürk laik Cumhuriyeti kurdu, padişahı ve halifeyi tasfiye etti ve halkın egemenliğini temsil eden TBMM’yi açtı. Ama bir türlü bu ülkede halk iktidarı ya da salt, onun çıkarlarını savunan bir iktidar ortaya çıkmadı ki, buna karşın şu oldu: Halka kendisini şirin gösterenler, onun diliyle konuşup beklentilerine, din duygularına hitap edenler iktidar olunca halk kendisinin iktidar olduğunu zannetti .70 yıldır ara
rejimler ve darbeler dahil her yönetim fiyaskoyla biten dönemler yaşattı halka… Peki; ama şimdi kuyruklar yok, yollar düzgün, dünya bizden çekiniyor diyebilirsiniz…

***

Size öyle zannettiriyorlar, algı yönetimleri ve imaj değişiklikleri ile… Moralinizi bozmadan tüyleriniz yolunuyor. Mutlu
olanlar yok mu, elbette ki var. Kim onlar peki; imaj değişikliğinde ve algı yönetiminde başarılı olanlar, onların yandaşları ve sizlere, halimize şükredelim dedirtenler. Yol var, geçmeden parasını ödeyenlerin, havaalanı var, uçmadan ücretini verenlerin, alınan birkaç maaşa sesini çıkarmayıp kendisi pazara çıkamayanların, dolarları ve
hazinesi peşkeş çekilenlerin Green Kart(ABD vatandaşlığı)alma başarısı gösterdiğinde havalara uçanların ülkesi, borca batırılanların ve imaj değişikliğine aldanıp yeniden bıçağın altına yatanların ülkesinde yaşamak gerçekten zor.

***

Yaşamak güzel şey aslında diyen bir şairimiz vardı.. O da, çok zorluklar çekmiş bu ülked;e ama yine de umutlarını
korumuş son anına kadar… Ha gayret değerli dostlar, az kaldı…

Continue Reading

Genel

Nevzat Aydın’dan adaylık açıklaması

Published

on

blank

Beyaz Martılar’da kabus gibi geçen sezonun ardından yönetim, seçimli kongreye gitme kararı almıştı. “Tek adaylı mı, iki adaylı mı kongre olacak?” tartışmalarının yaşandığı sırada, taraftarın başkan adaylığı için desteklediği Nevzat Aydın’dan adaylıkla ilgili bir açıklama geldi.

Sarıyer Spor Kulübü’nde seçimli Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili gelişmeler netlik kazanmaya başladı. Kongrede Saffet Akkoyun’un yeniden aday olacağı konuşulurken, taraftarların desteklediği Nevzat Aydın’dan açıklama geldi. Aydın, “Sarıyer taraftarına bana gösterdiği ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim. Aday değilim, umarım bu büyük camia kendisine yakışan başkanı seçer ve Sarıyer’i en kısa zamanda tekrar Süper Lig’de görürüz.” açıklamasında bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından, Sarıyer Spor Kulübü’nde yine tek adaylı bir seçim yaşanacağı konuşuluyor.

Continue Reading

Popüler