Connect with us

Genel

Kentli evinde, İBB sahada

Published

on

blank

Türkiye, 17 günlük bir tam kapanma dönemine girdi. Pandeminin etkisini azaltmaya yönelik alınan merkezi kararla; tüm ülkede tam kapanma yaşanacak. Daha önceki kapanma kararlarını yoğun iş temposuyla geçiren İBB, boş kalan İstanbul cadde ve sokaklarında rahat çalışma imkanı bulacak. İBB’nin ilgili tüm birimleri seferberlik mantığı ile çalışmalarını sürdürecek. Bu dönemde, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen vatandaşlar için hizmet kesimi uygulanmayacak, alışverişte sıkıntı yaşayan yaşlı vatandaşların ihtiyaçları da istedikleri takdirde karşılanacak.

Tüm dünya ile birlikte Türkiye, daha önce eşine az rastlanır COVID-19 pandemisiyle 1 yılı aşkın süredir mücadele ediyor. Pandemi süresince, aralıklarla yarı ve tam kapanma ilan edilen Türkiye’de, bir türlü istenilen sonuç alınamadı. Daha önceki kapanma kararlarında boş kalan kent sokak ve caddelerinde daha rahat çalışma imkanı yakalayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu 17 günlük dönemde de tüm ekipleriyle sahada olacak. İBB ayrıca, kent hizmetlerini de aksatmayarak, yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların yanında olarak sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyecek.

-ULAŞIMDA SIKINTI YAŞANMAYACAK-

İBB, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf, zorunlu görevleri nedeniyle çalışmak zorunda olan vatandaşların ulaşımlarında sıkıntı yaşamamaları için bir takım tedbirler aldı. Bu kapsamda, İETT ve Halk otobüsleri tüm günlerde 04.30 – 00.25 saatleri arasında, diğer ulaşım sistemleriyle entegre olacak şekilde ve Cumartesi günleri uygulanan tarifeler ile hizmet verecek. Yolculuk verileri düzenli olarak izlenecek ve ihtiyaç duyulan noktalarda gerekli araç ilave – eksiltme revizyonları yapılacak. Herhangi bir mağduriyetin önüne geçmek adına filo emrine yeterli miktarda yedek araç ve şoför personel tahsis edilecek.

-METROBÜS VE HAVALİMANI ULAŞIMINA ARA VERİLMEYECEK-

Kentin en önemli ulaşım akslarından biri olan metrobüs ile havalimanı hatları: 24 saat boyunca aralıksız çalışacak. Raylı sistemler M1, M2, M3, M4, M5, M7, T1, T4 ve T5 hatlarında 06.00-21:00 saatleri arasındaki seferler 15 dakika aralıklarla yapılacak. Kapanma döneminde, M6 Levent – Hisarüstü Metro Hattı ile F1 Taksim – Kabataş Füniküler Hattı ve T3 Kadıköy – Moda Tramvay Hattı işletmeye kapalı olacak. Şehir Hatları vapurları tarifelerinde şu an için herhangi bir değişikliğe gidilmezken; İSPARK ise kapanma döneminde yol kenarlarından çekilecek ve sabit parklar minimum kadroyla çalışacak.

-FATURALAR ÖTELENDİ-

İBB’nin enerji alanındaki birimleri de tam kapanma dönemi için bazı değişikliklere gitti. İGDAŞ, vezne saatlerini 10:00-16:00 olarak revize ederken, konut ve küçük esnafın gazını borçtan dolayı kesmeyecek, sayaç kaldırma da yapmayacak. Bunun yanında fatura son ödemelerini de kapama sonrasına öteleyecek. İstanbul Enerji, İGDAŞ ve UGETAM ekipleri de sahadaki çalışmalarını sürdürecek.

-KÜLTÜREL FAALİYETLER ASGARİYE DÜŞÜRÜLECEK-

İBB bünyesindeki müzeler, kitapçı ve kafeler Mayıs ayı boyunca kapalı kalacak.  Müzisyenlere destek kampanyası ve online ramazan etkinlikleri, sahne çekimleri dahil olmak üzere günlük işler devam ederken, valilik izinlerinin tamamlanması halinde İstanbul Bir Sahne dijital çekimlerine tam kapanma sırasında da devam edilecek.

-YARDIM KOLİSİ DAĞITIMINA DEVAM-

İBB’nin geçen yıl pandeminin başlaması ile hayata geçirdiği sosyal yardım kolisi dağıtma projesi bu kapanma döneminde de sürecek. Sosyal yardım (yardım kolisi dağıtım ekibi), temizlik, ofis ve teknik hizmetler, yemek üretimi ve sevkiyat hizmetleri kapsamında; Kartal ve Tekzen koli dağıtım depoları, itfaiye mutfağı ve Lojistik Destek Merkezi lokasyonlarında hizmet devam edecek.

-ALIŞVERİŞ DESTEĞİ SUNULACAK-

Tam kapanma surecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlardan talep edilmesi halinde İBB ekipleri, alışveriş̧ gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek verecek. Ayrıca, hastane, iş ve evlerine ulaşmakta zorluk çeken sağlık ve kamu çalışanlarına ulaşım konusunda yardım olunacak.

-SOKAKLARDA ANONS YAPILACAK-

İBB Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı hizmet araçlarından yapılacak anonslarla, tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlama tedbirlerinin uygulanmasına hassasiyet gösterilmesi sağlanacak. Olumsuz hava koşullarında, sokakta kalan evsiz vatandaşlar bulundukları yerden alınarak İBB’nin konaklama imkânı oluşturulan yerlere (otel, tesis) nakledilecekler. Diğer yandan, İBB’nin yetki ve sorumluluğunda kalan alanlarda, kapalı olması gereken işyerleri kontrol edilecek.

-SAĞLIK ALANINDAKİ HİZMETLERE DEVAM EDİLECEK-

İBB Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’ne bağlı; Tozkoparan, Kayışdağı (Darülaceze) ve Şehzadebaşı Tıp Merkezlerinde hasta bakımlarına randevulara devam edilecek. Evde sağlık hizmetlerinde kesinti yaşanmaması için yapılan planlamalarla vatandaşların ayağına sağlık hizmetleri götürülecek.

Darülaceze misafirlerinin hizmetinde de bir aksama yaşanmaması için vardiyalar yeni kapanma sürecine göre yeniden düzenlendi.  Toplum ruh sağlığı hizmetinde (PDM/PTM), ALO 153 üzerinden alınan randevular iptal edilmeyerek yüz yüze terapi sürecine devam edilecek. Kış hizmetleri kapsamında Florya’daki misafir edilen evsiz vatandaşların Kıraç’taki merkeze aktarımı sağlandı. Sakinler, kapanma süreci bitimine kadar Boğaziçi Yönetim AŞ’den destek alınarak Florya ve Kıraç’ta bulunan merkezlerde hizmet almaya devam edecek.

-KAMP HİZMETİ VERİLMEYECEK-

17 günlük kapanma döneminde, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı hizmet veren Şile’deki kampta hizmet verilmeyecek. Bu süreçte ayrıca kapanma süresince Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi de (ÖZGEM) kapalı olacak. 2 – 14 yaş arası özel gereksinimli çocuklara meslek elemanları tarafından online/telefonla destek sunulacak ve bu bireylere yönelik sunulan ulaşım hizmetlerinde herhangi bir duruma karşı hazır araç ile şoför bekletilecek. Medikal malzeme desteği ve medikal bakım onarım hizmetlerine de ara vermeden devam edilecek. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün hizmet alanında yer alan Mahalle Evleri 17 gün boyunca kapalı kalacak. Sosyal inceleme için tüm personeller sahada görev alacak.

-TALEBE GÖRE YUVAMIZ İSTANBUL AÇIK OLACAK-

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı çocuk etkinlik merkezleri (YUVAMIZ İSTANBUL) ve Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri (İSADEM) 17 günlük süreçte kapalı olacak. İSADEM’ler online eğitim sürecine başlayarak hizmet verecek. Çocuk etkinlik merkezlerinin kapanmasına istinaden hizmet alan vatandaşların aranması sonucunda kapanma süresince çalışan ebeveynlerin zorluk yaşamamaları adına; Esenyurt Çocuk Etkinlik Merkezi (YUVAMIZ İSTANBUL) açık tutulacak. Ayrıca Bahçelievler Kocasinan Çocuk Etkinlik Merkezi (YUVAMIZ İSTANBUL) sağlık çalışanlarının talebi olması durumunda hizmet verecek.

-TARİHİ ESERLERDE BAKIM ONARIM-

İBB, İstanbul’un tarihi mirasına bu kapanma döneminde bakım ve onarım hizmeti verecek. Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından bakım, onarım ve temizliği yapılacak 24 eserin arasında; cami, kilise, türbe, çeşme ve han bulunuyor.

-86 BİN 850 TON ASFALTLAMA YAPILACAK-

Avrupa ve Anadolu Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, 12 bin 988 tonu Anadolu Yakası’nda, 73 bin 862’i tonu da Avrupa Yakası’nda olmak üzere kent genelinde toplam 86 bin 850 ton asfalt dökecek.

-ÜST GEÇİT VE OTOPARKLARDA DÜZENLEME-

17 günlük kapanma döneminde Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ayrıca, her iki yakada da alt – üst geçitlerde, otoparklarda, asfalt, sokak ve caddelerde yenileme ve iyileştirme çalışmaları yapacak.

-ERKEN TARİHTE BİTECEK-

Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar, tam kapanma kararında dolayı erkenden bitirilebilecek. Kadıköy Fikirtepe İmar Ulaşım Yolları İnşaatı, Kadıköy Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı Moda Arası Deniz Yapısı Ve Çevre Düzenleme İnşaatı, Başakşehir Ispartakule Mevkii TCDD Hattı Karayolu Üstgeçidi İşi, Kadıköy, Fikirtepe Rampa Köprüsü’’de yürütülen çalışmalar planlanan tarihten daha erken yani 20 Mayıs 2021’’e bitirilmiş olacak. Büyükçekmece Alkent 200 Mahallesi Hadımköy – İstanbul Caddesi – Yiğittürk Caddesi Kesişimi Yaya Üstgeçidi İnşaatı ise 30 Ağustos 2021’’de tamamlanacak.

-DİĞER BİRİMLER DE GÖREV BAŞINDA OLACAK-

17 günlük tam kapanma döneminde sahada olacak diğer İBB birimlerinin gerçekleştireceği işlerden satır başları şöyle:

BELTUR AŞ: Hastanelerdeki faaliyetlerini sürdürecek. Gazhane inşaatına devam edecek.

İSYÖN AŞ: Gürpınar Su Ürünleri Halinde Cumartesi ve Pazar geceleri haricinde beş gün mezat devam edecek. Kurban satış ve kesim alanlarının bakım, onarım işleri kapsamında İBB ilgili birimleri bu alanlardaki çalışmalarını sürdürecek. Kemerburgaz serasında fide üretim faaliyeti, yetişen ve dışarıdan tedarik edilen fidelerin dağıtım işleri ve bu kapsamda görevli olanların çalışması devam edecek.

HALK EKMEK AŞ – HAMİDİYE AŞ: Kapanma döneminde normal çalışma temposu ile üretim ve dağıtıma devam edecek.

İSTTELKOM:  Veri merkezi, wifi ve telsiz hizmetleri, bayram dahil devam edecek.

İSTAÇ AŞ: İstanbul’daki yaklaşık 245 hastane bahçeleri ve çevrelerinin temizliği yapılacak. Yoğun trafikte zor girilen veya girilemeyen noktaların daha hassas temizliği yapılacak. Bazı İlçe belediyeler ile ortak koordinasyonla beraber, ilçenin merkezi yerlerinde toplu temizlik yapılacak.

İSFALT AŞ: Başta, Silivri, Sisli, Bakırköy, Beylikdüzü olmak üzere, İSKİ’nin açtığı yerlerin kapatılmasına öncelik verilecek. Ayrıca İBB’nin alt yapısını sıfırdan yaptığı yolların inşaatına devam edilecek.

İSBAK AŞ: Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile koordineli bir şekilde; trafiğin azalması ile tünel bakımları ve kavşak kontrol sistemlerinin kurulumuna hız verilecek.

İSPARK AŞ: 17 günlük tam kapanma döneminde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf, zorunlu görevleri nedeniyle çalışmak zorunda olan vatandaşların sıkıntı yaşamaması için kent genelinde katlı, zemin altı ve açık 168 otoparkının yanı sıra; 15 Temmuz Demokrasi Otogarı Otoparkı, İstinye ve Tarabya Marinaları, Bayrampaşa Sebze Meyve Hali, Kozyatağı Sebze Meyve Hali ve Gürpınar Balık Hali Otopark alanlarında hizmet vermeye devam edecek. Ayrıca 17 günlük tam kapanma döneminde bazı otoparklarda işletmeye kapalı olacak ve hizmet vermeyecek.
Hizmet veren otoparkların listesine İSPARK’ın web sayfası üzerinden ulaşılabilecek. https://ispark.istanbul/duyurular/uygulanacak-sokaga-cikma-yasagi-nedeniyle-duyuru/

Anadolu ve Avrupa Yakası Yeşil Alan Uygulama Müdürlüğü:  E-5, TEM ve FSM Köprüsü, bağlantı yolları, kavşak, refüjlerde; toprak serimi, çalıların dikimi ve sulama çalışmaları yapacak.

Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığı: Sahipsiz hayvan rehabilitasyon faaliyetleri, hasta ve yaralı hayvan ihbarlarına müdahale ve sahipsiz hayvanlara yönelik besleme hizmetleri devam edecek. Çiftçilere yapılan ‘Yazlık Fide Desteği’ kapsamında fide almaya hak kazanan çiftçilere, fide dağıtımları aksamadan yapılacak.

Mezarlıklar Daire Başkanlığı: Cenaze hizmetlerinde bir aksama yaşanmaması için ekipleri görevinin başında olacak.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü: Gençlik ve spor hizmetleri kapsamında; yaklaşık 30 personelle Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde yer alan stüdyolarda 30 Nisan – 16 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Evde Egzersiz” canlı yayın hizmetiyle yaklaşık 200 bin kişiye erişim hedefleniyor.

Genel

Büyükdere’de yavru köpeği ezdi, umursamadan yoluna devam etti

Published

on

blank

Sarıyer’in Büyükdere Mahallesi’nde Mısırlı bir kişi otomobiliyle yavru köpeği ezdi, umursamadan yoluna devam etti.

Olay geçen Cumartesi saat 15.00 sıralarında Büyükdere Mahallesi’nde meydana geldi. Mısırlı Ahmad Mohsen Y. otomobille yavru köpeğe çarptı. Otomobili durduran Ahmad Mohsen Y. köpeğe baktıktan sonra yoluna devam etti. Yavru köpeği gören kadın, onu arabasına alarak veterinere götürdü. Yavru köpeğin veterinerdeki tedavisi devam ediyor.

ÖNCE GÖZALTI, SONRA SERBEST

Yavru köpeğe altı kardeşi ve annesi ile birlikte bakan mahalleliler, olayın meydana geldiği yerdeki güvenlik kameralarını inceleyince polise haber verdi. Polis, Ahmad Mohsen Y.’yi gözaltına aldı. Ahmad Mohsen Y. ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Continue Reading

Genel

Kabine toplanıyor! İşte normalleşme süreci…

Published

on

blank

2 haftalık kademeli normalleşme sürecinde sona gelindi. Gözler, yeni dönem için Kabine toplantısında. Türkiye’de corona virüs salgını kapsamında alınacak yeni tedbirlerin kararlaştırılacağı Kabine Toplantısı, bugün gerçekleştirilecek.

En son 17 Mayıs’ta gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Kabine toplantımızda Haziran’dan itibaren başlayacak kademeli normalleşmenin 2. etabını görüştük. Önümüzdeki günlerde gelişmelere göre milletimizle paylaşacağız” demişti.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye’nin salgına karşı alacağı yeni tedbirlerin kararlaştırılacağı Kabine Toplantısı, 31 Mayıs’ta yapılacak.

1 HAZİRAN SONRASI UYGULANACAK TEDBİRLER BELLİ OLACAK

Kabine toplantısında 1 Haziran sonrası hangi tedbirlerin uygulanacağı şekillenecek.

Edinilen bilgiye göre, toplantıda kafe ve restoranların kişi sınırlaması ile açılması, düğünlere belirli kurallar içerisinde izin verilmesi, sokağa çıkma kısıtlamasının esnetilmesi ve açık havada maske zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin konular gündeme getirilecek.

KAFELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Vaka sayısındaki düşüşün sürmesi durumunda, 1 Haziran’da kafe ve restoranlar açılacak.

DÜĞÜN SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Kabine toplantısında alınacak yeni karara göre, düğün salonlarının belli sayıda misafir ağırlamak şartıyla açılabileceği gündemde.

Düğünlerin, ilk etapta açık alanlarda, aşılamanın artması halinde kapalı alanlarda da yapılması bekleniyor.

SPOR SALONLARI, HALI SAHALAR, KIRAATHANELER

Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.

MASKEYE MESAFE AYARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilerleyen dönemlerde 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.

TELAFİ EĞİTİMİ BU HAFTA NETLEŞECEK

Eğitim alanında atılacak adımlar da Kabine toplantısında ele alınacak…

Telafi eğitimine ilişkin sürecin ayrıntılarının da Kabine toplantısında alınması bekleniyor. Telafi eğitimin ne zaman başlayacağı ve yüz yüze mi yoksa uzaktan mı olacağı masadaki konular arasında.

Konuya ilişkin Mili Eğitim Bakanı Selçuk, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? Yüz yüze mi yoksa uzaktan mı olacak?” soruısuna yanıt verdi.

Bakan Selçuk, “Biz telafi eğitiminin haziran ayı başında başlamasını ve yüz yüze olmasını istiyoruz” dedi.

2021-2022 eğitim-öğretim yılının erken başlaması çağrılarını da değerlendiren Selçuk,, “İklim açısından okulların Ağustos’ta açılması doğru değil. Eylül gibi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 24.00’A KADAR UZATILABİLİR

Sağlık bakanlığı Bilim Kurulu, hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin yol haritası önerisini Bakan Koca’ya sundu.

Bakan Koca, yeni kısıtlama haritasını Kabine Toplantısı’nda aktaracak.

Bilim Kurulu’nun hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması saat 24.00’e kadar uzatılmalı önerisi, kabine üyeleri tarafından ele alınacak.

Hafta sonu kısıtlamasının da kaldırılması üzerinde duruluyor.

AÇIK HAVADA MASKE ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK?

Yarın yapılacak olan Kabine Toplantısı’nda, 1 Haziran sonrası aşılama çalışmalarının hızlanması halinde maskesiz hayat planı da gündeme gelecek.

Sahil ve parklarda 2 metre mesafe varsa maske takılması zorunlu olmayacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yaparak, alınan kararları vatandaşlara aktarması bekleniyor.

Continue Reading

Genel

İstanbul, fethini layıkıyla kutladı

Published

on

blank

İBB, 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin 568’nci yıl dönümü kutlamalarını görsel şölenle noktaladı. Fatih’in İstanbul’a giriş yaptığı Haliç semaları, yüzlerce “drone”un Fethi simgeleyen 10 dakikalık muhteşem multimedya gösterisiyle aydınlandı. Kentin 8 farklı sembolik noktasında eş zamanlı olarak ışık ve ses gösterileri düzenlendi. Haliç’teki etkinlikte konuşan ve gençlere seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Rol modeliniz burada. Bu şehrin her santimetre karesinde. 20 yaşında genç Sultan sizin modeliniz. Ona bakın ve siz de farklı düşünme cesaretinize, mücadele cesaretinize, keşfedilmemiş yollara gitme cesaretinize, imkansızı isteme cesaretinize sahip çıkın. Ve ibret alın; Fatih’in fethettiği canım İstanbul’un, asırlar sonra düşürüldüğü halden ibret alın. Ve cesaretinizi de yine aynı İstanbul’un şahlanışından alın. Fatih biziz; Fatih sizsiniz sevgili gençler. Fatih, hepimiziz…” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin 568’nci yıl dönümü kutlamalarını, muhteşem bir etkinlikle noktaladı. Beyoğlu’ndaki Haliç Kongre Merkezi otopark alanında gerçekleştirilen etkinliğin onur konukları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin Genel Başkan Yardımcıları, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İBB üst yönetimi, İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, belediye başkanları ile siyasi parti temsilcileri hazır bulundu. Etkinlik, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almak için döktürdüğü “şahi” topunun ağzından esinlenerek tasarlanan 37 metrelik sahne üzerinde gerçekleştirildi. Sahne önüne konumlandırılan toplar önünde konumlandırılan özel makyajlı ve kostümlü performans sanatçıları, fetih dönemimin askerlerini canlandırdı.

FATİH’İN KİTABI TANITILDI

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan etkinlikte, “Fatih Sultan Mehmet” kitabının tanıtımı yapıldı. Etkinlikte sırasıyla; İmamoğlu, Akşener ve Kılıçdaroğlu birer konuşma yaptı. Pandemi koşulları nedeniyle geniş katılımlı bir etkinlik yapılamadığının altını çizen İmamoğlu, “Bu zorlu günleri de atlatacağımıza, yakın zamanda yeniden hep bir arada olabileceğimize yürekten inanıyorum” dedi. İstanbul’un fethinin, bir çağı kapatıp bir yenisini açan, dünya tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Bu muhteşem şehri, dünyanın gözbebeği aziz İstanbul’u bizlere armağan eden Fatih Sultan Mehmed Han’ı ve kutlu askerlerini rahmetle, minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

İMAMOĞLU: “FATİH SULTAN MEHMED HAN GERÇEK BİR ENTELEKTÜELDİ”

“Bu şehrin fethi, sadece surların ve zincirlerin aşılmasıyla başarılmadı” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“’Toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz” diyen Fatih, fetihten sonra bu şehirde hakim olan yeni yaşamı tarzını da kurguladı. O büyük ve kucaklayıcı lider, bu kadim şehirde, her inancı, her çeşit geleneği, her kültürü ve yaşam tarzını koruyan, adil, eşit ve hoşgörülü bir yönetimi tanımladı. Çünkü, istisnasız tüm tarihçilerin mutabık olduğu gibi, Fatih Sultan Mehmed Han gerçek bir entelektüeldi. Eğitime, kültüre, bilim ve sanata yaklaşımıyla çağının çok ilerisindeydi. Uzlaşmaz gibi gösterilen Doğu ve Batı kültürlerini özgün bir sentez içinde buluşturdu ve kültürel bir ‘yeniden doğuşa’, yani rönesansa öncülük etti. Bu, ‘Fatih’in Rönesansı’dır ve en güzel ifadesini İstanbul’da bulmuş, İstanbul’la özdeşleşmiştir.”

“FATİH, MANEVİ DÜNYAMIN ÖNEMLİ LİDERLERİNDEN BİRİDİR”

Fatih’in, kendisi için, kişiliğinden, mücadelesinden ve derinliğinden ilham aldığı eşsiz bir şahsiyet olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Kuşkusuz, Fatih Sultan Mehmet dünya tarihi için olduğu kadar İstanbul’da yaşayan herkes için çok önemli bir padişahtır. Ama Fatih, kişisel olarak benim için en az iki kez önemlidir. Çünkü, o kutlu padişah, İstanbul’un fethinden sadece 8 yıl sonra, benim doğup büyüdüğüm, kimliğimi ve kişiliğimi bulduğum ve de her bir hücreme kadar manevi değerleri benliğime yer etmiş olan Trabzon’u da fethetmiş olan padişahtır aynı zamanda. O nedenle Fatih, benim manevi dünyamın önemli liderlerinden biridir. Tıpkı fetihten yüzyıllar sonra, bu güzel şehri düşman işgalinden kurtaran ve yeniden ayağa kaldıran bir diğer dünya lideri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi. Ne mutlu bize ki, tarihimizde izinden yürüyebileceğimiz ve bize hayat boyu yol gösterecek böylesi büyük kahramanlarımız ve liderlerimiz var” dedi.

“568 YIL ÖNCE FATİH KAZANDIRDI, 98 SENE ÖNCE ATATÜRK KURTARDI”

İstanbul’u 568 yıl önce Fatih Sultan Mehmet kazandırdığını, 98 sene önce de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşman işgalinden kurtardığının altını çizen İmamoğlu, “O yüzden bu kutsal şehir, tarihimizdeki en önemli iki liderinden bizlere emanettir. Bu emanete, Fatih Mehmet Sultan Han’ın yaptığı gibi adil, hoşgörülü ve eşit; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği gibi akılla, bilimle, cesaretle ve özenle sahip çıkmak boynumuzun borcudur. İşte biz, bu tarihi bilinçle ve ısrarla, bu büyük emanete ihanet edecek bir girişim olarak gördüğümüz Beton Kanal’a şiddetle karşı çıkıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, inşa edilmek istenen beton kanal bu şehrin kalbine vurulacak bir hançerden farksızdır. Bu aziz şehri korumak, bu aziz emanete sahip çıkmak sadece 16 milyon İstanbullunun değil, 83 milyonun görevi ve hakkıdır. Çünkü bu aziz şehir, bu millete emanet edilmiştir. Bugün tüm İstanbullulara, ‘İstanbul Senin’ diyebiliyorsak, tam 568 yıl önce bugün gerçekleşen bu fetih ve onun kumandanı Fatih Sultan Mehmed Han sayesindedir. Onların mirası olan bu muhteşem şehri hep birlikte daha güzel günlere taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. Fatih Sultan Mehmed Han’ı ve fetihte rol alan, şehit veya gazi olan askerlerini bir kez daha saygıyla anıyor, 16 milyon adına İstanbul’un Fethi’ni coşkuyla kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AKŞENER: “DÜNYAYA ÖRNEK BİR YÖNETİM ANLAYIŞINI HER TARAFA GÖSTERDİK”

Etkinlik alanında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti aktaran Akşener ise, duygularını, “Bugün burada olmak inanılmaz can verici, güzel bir duygu. Tam 568 yıl evvel Peygamber Efendimizin müjdesini verdiği, İstanbul’un fethedildiği tarih. Bir tarihçi olarak; gemilerin zincirleri aştırıldığı, zekanın sembolü olan Haliç’in kenarındayız. Yıllar evvel o güzel asker, o güzel komutan İstanbul’u fethetti. Peygamber Efendimiz’in müjdesine uygun bir biçimde dünyanın incisi, iki kıtanın birleştirildiği o İstanbul şehrindeki ne hayat tarzına, ne mimariye, ne burada yaşanan insanların hiçbir alanına uzatmadan, iki kültürün birleşiminde bir sentez ortaya çıkardılar. Ve biz 568 yıl evvel hayat tarzlarına, tercihlere ve seçilen yolda yürümeye nasıl bir saygı gösterildiğini, buna bu davranış biçimine nasıl saygı gösterildiğini ve adaletin nasıl işlediğini o zamanlar dünyaya örnek olan bir yönetim anlayışıyla her tarafa gösterdik” sözleriyle dile getirdi.

“İMAMOĞLU’NUN FATİH’TEN FEYZ ALACAĞINA İNANIYORUM”

İmamoğlu’nun, İstanbul’un şehriemini olarak Fatih’in adaletinden ve saygısından feyz alıp, o yolda yürüyeceğine inandığını belirten Akşener, “İstanbul, güzel şehir. İstanbul, dünyanın incisi.  İstanbul, bizlere miras. İstanbul, atalarımızdan bize, bizim de çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız bir miras. Göllerini, sularını, toprağını, yeşilini, insanını, hayvanını, neyi varsa, çiçeğini, böceğini, her şeyini gördüğümüz gibi bakmak zorunda olduğumuz, gözümüz gibi esirgemek zorunda olduğumuz şehrimiz. Bir dünya mirası. Sadece bizim milletimize, Anadolu’muza, Türkiye’mize değil; dünyanın mirası. Onu korumak ve güzelleştirmek, yarına miras bırakmak hepimizin görevi” ifadelerini kullandı.

“İSTANBULLULAR, UCUBE KANALI ENGELLEMEK İMAMOĞLU’NU SEÇTİ”

“İstanbullu, İstanbul’un betona görülmesini, yeşilinin yok edilmesini, insanlarına hoyratça davranılmasını ve en son Kanal İstanbul denilen o ucube sistemin oluşmasını engellemek için 31 Mart’ta Sayın İmamoğlu’nu belediye başkanı olarak tercih etti” diyen Akşener, şunları söyledi:

“İstanbullu daha ne yapsın? Yönetimi değiştirdi. Ben, Ekrem Bey kardeşimin, bu mirasa nasıl saygı gösterdiğini, nasıl saygı göstereceğini biliyorum. Ona inanıyorum. Umarım burada ortaya koyacağımız ve koyduğumuz, koyacak olduğunuz tavrın, bu mirasa gösterdiğimiz, göstereceğimiz saygının diğer kadim şehirlerimizde yönetimde bulunan herkese örnek olmasını diliyorum. Ve gençlerimiz… Biz büyükler örnek oldukça, aklı, inancı, saygıyı, bilimi öne koydukça, yarın miras bırakacağımız, bugünün çocuklarının, gençlerinin de yarın İstanbul’a aynı derecede sahip çıkacağına inanıyorum. Güzel bir yolculuk bu. İnşallah yolculukta Allah sizleri, bizleri utandırmasın. Başkanım, Allah sizin gözünüzü aşağı eğdirmesin. Cenab-ı Hak, hiç birimizi hem kendi huzurunda hem de kullarının karşısında mahcup etmesin. Her birinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.”

KILIÇDAROĞLU: “FATİH, ASIRLARIN KAHRAMANI”

Akşener’in ardından konuşan Kılıçdaroğlu, sözlerine, “Bugün burada, Osmanlı Devleti’nin en genç padişahlarından olan, o zaman sadece 20 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmet ve minnetle yâd etmek için buluştuk” şeklinde başladı. Fatih’in çağ açıp kapatan bir lider olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla kendisi de zamanının değil, asırların kahramanı olmuştur. Bu öyle bir gurur, öyle bir onurdur ki, İstanbul’un fethinin üzerinden tam 568 yıl geçti, biz her yıl aynı heyecanla kutluyoruz. İnşallah hep beraber ebediyete kadar da kutlamaya devam edeceğiz. İstanbul Fatih’ine ve onun emanetine sahip çıkan ve bu şehri işgalcilerden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bu şehir Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeğidir” ifadelerini kulandı.

“FETHETTİĞİMİZ SADECE İSTANBUL DEĞİL; KENDİMİZDİ”

İstanbul’un ülkenin göz bebeği olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Fethettiğimiz sadece İstanbul değildi aslında. Fethettiğimiz kendimizdi. Bu toprakların zorlukları vardı. Onlarla yüzleşmeliydik, onları kucaklamalıydık, onlara meydan okumalıydık. İşte bu cesareti fethetmiştik. 1000 yıllık geleneklerimizle oluşturduğumuz toplumsal kodlarımızdı bunlar. Ve bu 1000 yıllık geleneklerimiz, sahip olduğumuz en yüksek bilgeliktir. Bu konuşmayı yaparken hem gururluyum hem de hissettiğim sorumluluktan dolayı biraz da kalbim kırık. İnanın, muhalefet yapmanın en zor dönemindeyim. Bu kadim devleti, bu emaneti ne hale getirdiklerini gördükçe, bu rezillikleri gördükçe, muhalefet olmakta çok zorlanıyorum. Çünkü inanın onların yaptıklarını, ben konuşmakta zorlanıyorum. Utanıyorum bir şey demeye. Utanıyorum bunlara dikkati çekmeye. Oysa görevimiz bu rezilliklerle mücadele etmek.”

“ROL MODELİNİZ GENÇ SULTAN”

Türkiye’nin büyük sorunları olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, konuşmasını, “1000 yıllık devlet geleneklerimiz, bu sorumsuz ve gözü doymaz, çeteleşmiş iktidarın elinde magazine dönüşmüş durumda. Bu süreçte en çok haksızlık da bu şehre yapıldı. Devletimizin saygınlığı, İstanbul’un itibarı, kendisine ihanet etmiş saray iktidarının, mafya ve çetelerle giriştiği magazinsel ilişkilerin elinde can çekişiyor. Kendimize inanmak zorundayız. Zorluklara göğüs germek zorundayız. Fatih Sultan Mehmet Han’dan bize miras kalan cesaretle, bu millet korkuyu fethedecektir. Özelliklegençlere mesajım; rol modeliniz burada. Bu şehrin her santimetre karesinde. 20 yaşında genç Sultan sizin modeliniz. Ona bakın ve siz de farklı düşünme cesaretinize, mücadele cesaretinize, keşfedilmemiş yollara gitme cesaretinize, imkansızı isteme cesaretinize sahip çıkın. Ve ibret alın; Fatih’in fethettiği canım İstanbul’un, asırlar sonra düşürüldüğü halden ibret alın. Ve cesaretinizi de yine aynı İstanbul’un şahlanışından alın. Fatih biziz; Fatih sizsiniz sevgili gençler. Fatih, hepimiziz…” sözleriyle tamamladı.

 ÖNCE GÖRSEL ŞÖLEN, SONRA MUHTEŞEM KONSER

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından sonra Mustafa Demir Hoca’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu. İBB Mehteran Takımı’nın gösterisiyle hareketlenen etkinlikteki heyecan; “drone”, “mapping” ve ışık gösterileriyle doruğa çıktı. Özel olarak programlanan yüzlerce “drone”, 10 dakikalık muhteşem bir multimedya gösterisiyle, Haliç üzerinde görsel şölen yaşattı. 8 farklı noktada; Salacak sahili, Pierre Loti, Beşiktaş Yahya Kemal Parkı Fatih Sultan Mehmet Heykeli, Yedikule, Topkapı, Belgrad Kapı, Rumeli Hisarı ve Sarayburnu Atatürk Anıtı’nda da Haliç’teki gösteriyle eş zamanlı olarak ışık ve ses gösterileri düzenlendi. Pandemi nedeniyle etkinliği canlı izleyemeyen İstanbullular, İBB ve İmamoğlu’nun sosyal medya mecraları üzerinden bu muhteşem görsel şölene, “sanal” olarak tanıklık etti. “Drone”ların gösterisine, 2000 metrekarelik alanı kapsayan ve fethin sembolik anlarını anlatan “mapping” film eşlik etti. Görsel şölenin ardından sahne alan 76 kişilik İskender Paydaş Orkestrası, fethe özel bestelenen marşı icra etti.

Continue Reading

Popüler