Connect with us

Genel

Kentli evinde, İBB sahada

Published

on

blank

Türkiye, 17 günlük bir tam kapanma dönemine girdi. Pandeminin etkisini azaltmaya yönelik alınan merkezi kararla; tüm ülkede tam kapanma yaşanacak. Daha önceki kapanma kararlarını yoğun iş temposuyla geçiren İBB, boş kalan İstanbul cadde ve sokaklarında rahat çalışma imkanı bulacak. İBB’nin ilgili tüm birimleri seferberlik mantığı ile çalışmalarını sürdürecek. Bu dönemde, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen vatandaşlar için hizmet kesimi uygulanmayacak, alışverişte sıkıntı yaşayan yaşlı vatandaşların ihtiyaçları da istedikleri takdirde karşılanacak.

Tüm dünya ile birlikte Türkiye, daha önce eşine az rastlanır COVID-19 pandemisiyle 1 yılı aşkın süredir mücadele ediyor. Pandemi süresince, aralıklarla yarı ve tam kapanma ilan edilen Türkiye’de, bir türlü istenilen sonuç alınamadı. Daha önceki kapanma kararlarında boş kalan kent sokak ve caddelerinde daha rahat çalışma imkanı yakalayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu 17 günlük dönemde de tüm ekipleriyle sahada olacak. İBB ayrıca, kent hizmetlerini de aksatmayarak, yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların yanında olarak sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyecek.

-ULAŞIMDA SIKINTI YAŞANMAYACAK-

İBB, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf, zorunlu görevleri nedeniyle çalışmak zorunda olan vatandaşların ulaşımlarında sıkıntı yaşamamaları için bir takım tedbirler aldı. Bu kapsamda, İETT ve Halk otobüsleri tüm günlerde 04.30 – 00.25 saatleri arasında, diğer ulaşım sistemleriyle entegre olacak şekilde ve Cumartesi günleri uygulanan tarifeler ile hizmet verecek. Yolculuk verileri düzenli olarak izlenecek ve ihtiyaç duyulan noktalarda gerekli araç ilave – eksiltme revizyonları yapılacak. Herhangi bir mağduriyetin önüne geçmek adına filo emrine yeterli miktarda yedek araç ve şoför personel tahsis edilecek.

-METROBÜS VE HAVALİMANI ULAŞIMINA ARA VERİLMEYECEK-

Kentin en önemli ulaşım akslarından biri olan metrobüs ile havalimanı hatları: 24 saat boyunca aralıksız çalışacak. Raylı sistemler M1, M2, M3, M4, M5, M7, T1, T4 ve T5 hatlarında 06.00-21:00 saatleri arasındaki seferler 15 dakika aralıklarla yapılacak. Kapanma döneminde, M6 Levent – Hisarüstü Metro Hattı ile F1 Taksim – Kabataş Füniküler Hattı ve T3 Kadıköy – Moda Tramvay Hattı işletmeye kapalı olacak. Şehir Hatları vapurları tarifelerinde şu an için herhangi bir değişikliğe gidilmezken; İSPARK ise kapanma döneminde yol kenarlarından çekilecek ve sabit parklar minimum kadroyla çalışacak.

-FATURALAR ÖTELENDİ-

İBB’nin enerji alanındaki birimleri de tam kapanma dönemi için bazı değişikliklere gitti. İGDAŞ, vezne saatlerini 10:00-16:00 olarak revize ederken, konut ve küçük esnafın gazını borçtan dolayı kesmeyecek, sayaç kaldırma da yapmayacak. Bunun yanında fatura son ödemelerini de kapama sonrasına öteleyecek. İstanbul Enerji, İGDAŞ ve UGETAM ekipleri de sahadaki çalışmalarını sürdürecek.

-KÜLTÜREL FAALİYETLER ASGARİYE DÜŞÜRÜLECEK-

İBB bünyesindeki müzeler, kitapçı ve kafeler Mayıs ayı boyunca kapalı kalacak.  Müzisyenlere destek kampanyası ve online ramazan etkinlikleri, sahne çekimleri dahil olmak üzere günlük işler devam ederken, valilik izinlerinin tamamlanması halinde İstanbul Bir Sahne dijital çekimlerine tam kapanma sırasında da devam edilecek.

-YARDIM KOLİSİ DAĞITIMINA DEVAM-

İBB’nin geçen yıl pandeminin başlaması ile hayata geçirdiği sosyal yardım kolisi dağıtma projesi bu kapanma döneminde de sürecek. Sosyal yardım (yardım kolisi dağıtım ekibi), temizlik, ofis ve teknik hizmetler, yemek üretimi ve sevkiyat hizmetleri kapsamında; Kartal ve Tekzen koli dağıtım depoları, itfaiye mutfağı ve Lojistik Destek Merkezi lokasyonlarında hizmet devam edecek.

-ALIŞVERİŞ DESTEĞİ SUNULACAK-

Tam kapanma surecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlardan talep edilmesi halinde İBB ekipleri, alışveriş̧ gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek verecek. Ayrıca, hastane, iş ve evlerine ulaşmakta zorluk çeken sağlık ve kamu çalışanlarına ulaşım konusunda yardım olunacak.

-SOKAKLARDA ANONS YAPILACAK-

İBB Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı hizmet araçlarından yapılacak anonslarla, tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlama tedbirlerinin uygulanmasına hassasiyet gösterilmesi sağlanacak. Olumsuz hava koşullarında, sokakta kalan evsiz vatandaşlar bulundukları yerden alınarak İBB’nin konaklama imkânı oluşturulan yerlere (otel, tesis) nakledilecekler. Diğer yandan, İBB’nin yetki ve sorumluluğunda kalan alanlarda, kapalı olması gereken işyerleri kontrol edilecek.

-SAĞLIK ALANINDAKİ HİZMETLERE DEVAM EDİLECEK-

İBB Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’ne bağlı; Tozkoparan, Kayışdağı (Darülaceze) ve Şehzadebaşı Tıp Merkezlerinde hasta bakımlarına randevulara devam edilecek. Evde sağlık hizmetlerinde kesinti yaşanmaması için yapılan planlamalarla vatandaşların ayağına sağlık hizmetleri götürülecek.

Darülaceze misafirlerinin hizmetinde de bir aksama yaşanmaması için vardiyalar yeni kapanma sürecine göre yeniden düzenlendi.  Toplum ruh sağlığı hizmetinde (PDM/PTM), ALO 153 üzerinden alınan randevular iptal edilmeyerek yüz yüze terapi sürecine devam edilecek. Kış hizmetleri kapsamında Florya’daki misafir edilen evsiz vatandaşların Kıraç’taki merkeze aktarımı sağlandı. Sakinler, kapanma süreci bitimine kadar Boğaziçi Yönetim AŞ’den destek alınarak Florya ve Kıraç’ta bulunan merkezlerde hizmet almaya devam edecek.

-KAMP HİZMETİ VERİLMEYECEK-

17 günlük kapanma döneminde, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı hizmet veren Şile’deki kampta hizmet verilmeyecek. Bu süreçte ayrıca kapanma süresince Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi de (ÖZGEM) kapalı olacak. 2 – 14 yaş arası özel gereksinimli çocuklara meslek elemanları tarafından online/telefonla destek sunulacak ve bu bireylere yönelik sunulan ulaşım hizmetlerinde herhangi bir duruma karşı hazır araç ile şoför bekletilecek. Medikal malzeme desteği ve medikal bakım onarım hizmetlerine de ara vermeden devam edilecek. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün hizmet alanında yer alan Mahalle Evleri 17 gün boyunca kapalı kalacak. Sosyal inceleme için tüm personeller sahada görev alacak.

-TALEBE GÖRE YUVAMIZ İSTANBUL AÇIK OLACAK-

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı çocuk etkinlik merkezleri (YUVAMIZ İSTANBUL) ve Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri (İSADEM) 17 günlük süreçte kapalı olacak. İSADEM’ler online eğitim sürecine başlayarak hizmet verecek. Çocuk etkinlik merkezlerinin kapanmasına istinaden hizmet alan vatandaşların aranması sonucunda kapanma süresince çalışan ebeveynlerin zorluk yaşamamaları adına; Esenyurt Çocuk Etkinlik Merkezi (YUVAMIZ İSTANBUL) açık tutulacak. Ayrıca Bahçelievler Kocasinan Çocuk Etkinlik Merkezi (YUVAMIZ İSTANBUL) sağlık çalışanlarının talebi olması durumunda hizmet verecek.

-TARİHİ ESERLERDE BAKIM ONARIM-

İBB, İstanbul’un tarihi mirasına bu kapanma döneminde bakım ve onarım hizmeti verecek. Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından bakım, onarım ve temizliği yapılacak 24 eserin arasında; cami, kilise, türbe, çeşme ve han bulunuyor.

-86 BİN 850 TON ASFALTLAMA YAPILACAK-

Avrupa ve Anadolu Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, 12 bin 988 tonu Anadolu Yakası’nda, 73 bin 862’i tonu da Avrupa Yakası’nda olmak üzere kent genelinde toplam 86 bin 850 ton asfalt dökecek.

-ÜST GEÇİT VE OTOPARKLARDA DÜZENLEME-

17 günlük kapanma döneminde Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ayrıca, her iki yakada da alt – üst geçitlerde, otoparklarda, asfalt, sokak ve caddelerde yenileme ve iyileştirme çalışmaları yapacak.

-ERKEN TARİHTE BİTECEK-

Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar, tam kapanma kararında dolayı erkenden bitirilebilecek. Kadıköy Fikirtepe İmar Ulaşım Yolları İnşaatı, Kadıköy Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı Moda Arası Deniz Yapısı Ve Çevre Düzenleme İnşaatı, Başakşehir Ispartakule Mevkii TCDD Hattı Karayolu Üstgeçidi İşi, Kadıköy, Fikirtepe Rampa Köprüsü’’de yürütülen çalışmalar planlanan tarihten daha erken yani 20 Mayıs 2021’’e bitirilmiş olacak. Büyükçekmece Alkent 200 Mahallesi Hadımköy – İstanbul Caddesi – Yiğittürk Caddesi Kesişimi Yaya Üstgeçidi İnşaatı ise 30 Ağustos 2021’’de tamamlanacak.

-DİĞER BİRİMLER DE GÖREV BAŞINDA OLACAK-

17 günlük tam kapanma döneminde sahada olacak diğer İBB birimlerinin gerçekleştireceği işlerden satır başları şöyle:

BELTUR AŞ: Hastanelerdeki faaliyetlerini sürdürecek. Gazhane inşaatına devam edecek.

İSYÖN AŞ: Gürpınar Su Ürünleri Halinde Cumartesi ve Pazar geceleri haricinde beş gün mezat devam edecek. Kurban satış ve kesim alanlarının bakım, onarım işleri kapsamında İBB ilgili birimleri bu alanlardaki çalışmalarını sürdürecek. Kemerburgaz serasında fide üretim faaliyeti, yetişen ve dışarıdan tedarik edilen fidelerin dağıtım işleri ve bu kapsamda görevli olanların çalışması devam edecek.

HALK EKMEK AŞ – HAMİDİYE AŞ: Kapanma döneminde normal çalışma temposu ile üretim ve dağıtıma devam edecek.

İSTTELKOM:  Veri merkezi, wifi ve telsiz hizmetleri, bayram dahil devam edecek.

İSTAÇ AŞ: İstanbul’daki yaklaşık 245 hastane bahçeleri ve çevrelerinin temizliği yapılacak. Yoğun trafikte zor girilen veya girilemeyen noktaların daha hassas temizliği yapılacak. Bazı İlçe belediyeler ile ortak koordinasyonla beraber, ilçenin merkezi yerlerinde toplu temizlik yapılacak.

İSFALT AŞ: Başta, Silivri, Sisli, Bakırköy, Beylikdüzü olmak üzere, İSKİ’nin açtığı yerlerin kapatılmasına öncelik verilecek. Ayrıca İBB’nin alt yapısını sıfırdan yaptığı yolların inşaatına devam edilecek.

İSBAK AŞ: Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile koordineli bir şekilde; trafiğin azalması ile tünel bakımları ve kavşak kontrol sistemlerinin kurulumuna hız verilecek.

İSPARK AŞ: 17 günlük tam kapanma döneminde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf, zorunlu görevleri nedeniyle çalışmak zorunda olan vatandaşların sıkıntı yaşamaması için kent genelinde katlı, zemin altı ve açık 168 otoparkının yanı sıra; 15 Temmuz Demokrasi Otogarı Otoparkı, İstinye ve Tarabya Marinaları, Bayrampaşa Sebze Meyve Hali, Kozyatağı Sebze Meyve Hali ve Gürpınar Balık Hali Otopark alanlarında hizmet vermeye devam edecek. Ayrıca 17 günlük tam kapanma döneminde bazı otoparklarda işletmeye kapalı olacak ve hizmet vermeyecek.
Hizmet veren otoparkların listesine İSPARK’ın web sayfası üzerinden ulaşılabilecek. https://ispark.istanbul/duyurular/uygulanacak-sokaga-cikma-yasagi-nedeniyle-duyuru/

Anadolu ve Avrupa Yakası Yeşil Alan Uygulama Müdürlüğü:  E-5, TEM ve FSM Köprüsü, bağlantı yolları, kavşak, refüjlerde; toprak serimi, çalıların dikimi ve sulama çalışmaları yapacak.

Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığı: Sahipsiz hayvan rehabilitasyon faaliyetleri, hasta ve yaralı hayvan ihbarlarına müdahale ve sahipsiz hayvanlara yönelik besleme hizmetleri devam edecek. Çiftçilere yapılan ‘Yazlık Fide Desteği’ kapsamında fide almaya hak kazanan çiftçilere, fide dağıtımları aksamadan yapılacak.

Mezarlıklar Daire Başkanlığı: Cenaze hizmetlerinde bir aksama yaşanmaması için ekipleri görevinin başında olacak.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü: Gençlik ve spor hizmetleri kapsamında; yaklaşık 30 personelle Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde yer alan stüdyolarda 30 Nisan – 16 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Evde Egzersiz” canlı yayın hizmetiyle yaklaşık 200 bin kişiye erişim hedefleniyor.

Genel

Sarıyer’de 19 Mayıs motosiklet korteji ile kutlandı

Published

on

blank

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal meşalesini yakmak için Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 103’üncü yıldönümünde Sarıyer kırmızı beyaza büründü.  Çelenk sunma töreniyle başlayan kutlamalar, motosiklet korteji ile renklendi. İstinye’den Sarıyer Merkez’e kadar uzanan kortej sonrasında gösteriler, DJ performansları ve müzik yayını ile Sarıyerliler bayram coşkusunu yaşadı.

Ulusal egemenliğimizin temelinin atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Sarıyer’de coşku ile kutlandı. Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve İstinye Anadolu Lisesi’nde başlayan kutlamalar “İki Teker Kardeşliği” etkinliği ile devam etti. Sarıyer Belediyesi ve Ekip Akademi iş birliği ile düzenlenen bayram kortejinde yüzlerce motosikletli, ellerinde ve motosikletlerindeki Türk bayraklarıyla yola koyuldu. İstinye Tersane’den başlayıp Sarıyer Merkez’e gelen kortej vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Yunus polislerin de eşlik ettiği kortej sonrasında gösteri yapan Koorosh Ghorbanı Sarıyerlilere heyecanlı anlar yaşattı.

“UMUDU HİÇ KAYBETMEMEK LAZIM”

“19 Mayıs unutulmaması gereken bir gün” diyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç şöyle konuştu; “Biz birbirimiz için yaşamak zorundayız. Birbirimiz için yaşadığımızda toplumumuz, vatanımız için insanlık için yaşamış olacağız.  ‘2 tekerin kardeşliği’ diye bir başlık yaratmış arkadaşlar. Kağnı arabalarıyla başlayan bir Kurtuluş Savaşı, ulusal kurtuluş savaşı var ve bugün onların da aynı şekilde 2 teker üzerinde yaşam mücadelesi veren yüzlerce, binlerce insan var. 2 tekerin kardeşliği buradan çıktı. Kurtuluş Savaşı’nın hiçbir zaman unutulmaması gerekir. Ne kadar darda olursan ol, sıkıntılar olanaksızlıktan ne kadar fazla olursa olsun. Gazi Mustafa Kemal’in çok güzel bir sözü var, ‘Umudu hiç kaybetmemek lazım. Ben hiç kaybetmedim ve umudumla kazandım’ diyor.”

DOST BARİYER İÇİN SÖZ VERDİ

Korteje katılan Ekip Akademi eğitmenlerinden Sadun Şanal ise; ” Biz de 2 tekerli bütün dostlarımıza bunu güvenli ve ileri bir şekilde sürmeyi öğretmek için buradayız. Burada da bugünkü amacımız hem bu süreçte birlikte olmak Atatürk’e hep birlikte anmak hem de bunu en güvenli ve en bizlere yakışır, Atatürk’e yakışır bir şekilde bu süreci sonuçlandırmak. Bizim birkaç yıldır hep mücadele ettiğimiz bu katil bariyer konusu vardı. Birçok kazada birçok arkadaşlarımızı kaybettik ne yazık ki. Şimdi bunun yeni bir sistemle artık dost bariyer diyebiliriz buna. Bu sisteme çevirmeye başladık. Sarıyer Belediyesi bu konuda gerekli tüm desteği vereceğine söz verdi” diye konuştu.

blank

Continue Reading

Genel

Hacıosman’da protezli 19 Mayıs yürüyüşü

Published

on

blank

Çeşitli rahatsızlıklarından dolayı protez kullanmak zorunda olan bir grup, Sarıyer Hacıosman’daki Atatürk Kent Ormanı’nda 19 Mayıs yürüyüşü yaptı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak için protez kullanan bir grup, Sarıyer Hacıosman’da bulunan Atatürk Kent Ormanı’nda bir araya geldi. Grup Atatürk’ü anmak için yürüdü. Etkinliği düzenleyen Uzman Dr. Seçkin Basılgan “Ben daha önce Baltalimanı Kemik Hastanesi’nde görev yaptım. O dönemde de ameliyat ettiğim hastalarla böyle bir etkinlik düzenlemek istedim. 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramında yeniden hareketlenen hastalarımla bir araya gelmeyi düşünüyordum. Bu seneye nasip oldu” diye konuştu.

Continue Reading

Genel

İBB’den coşkulu 19 Mayıs kutlaması

Published

on

blank

İBB, 19 Mayıs’ı 103’ncü yıldönümünde gün boyu süren etkinliklerle kutladı. 19 Mayıs coşkusunun finali, Maltepe Miting Alanı’nda yapıldı. 380 drone ile gerçekleştirilen görsel şölen, Kurtuluş Savaşı’nın anlatıldığı video ve “mapping” gösterisi, İstanbullulara muhteşem bir gece yaşattı. Özel tasarım sahnede konuşan İmamoğlu, vatandaşları 21 Mayıs Cumartesi günü aynı meydanda düzenlenecek ‘Milletin Sesi’ mitingine davet ederek, “Gelin, birlik olalım. Gelin, geleceği birlikte kuralım. Gelin, bu ülkeyi hep birlikte değiştirelim. Kimsenin hakkının yenmeyeceği, herkesin hakkının teslim edileceği günleri hep birlikte kuralım” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Maltepe’deki Orhangazi Şehir Parkı’nda düzenlenen muhteşem bir etkinlikle kutladı. 19 Mayıs etkinliğine; TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile binlerce İstanbullu katıldı. İmamoğlu, etkinliği izleyeceği tribüne, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte vatandaşların sevgi gösterileri altında çıktı. Altay ve İmamoğlu çifti, etkinliği gazilerle birlikte takip etti. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“MUSTAFA KEMAL’E OLAN İNANCIMIZ VE GÜVENİMİZLE BAŞARDIK”

Murat Boz konseri öncesinde, özel tasarım sahnede bir konuşma yapan İmamoğlu, “Bugün, ‘Geldikleri gibi giderler’ diyerek ulusumuzu esaretten kurtaracak çok zorlu mücadeleyi başlatan o büyük adımın 103. yıldönümü” hatırlatmasında bulunan İmamoğlu, “Bugün, zincire vurulmak istenen bir halkın bağımsızlık mücadelesini zafere taşımaya karar vermiş olan Büyük Önder’in, Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı, Aziz Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün. Bu toprakları işgalden bağımsızlığa, esaretten özgürlüğe ve saltanattan ulusal egemenliğe taşımak hiç kolay olmadı. Çünkü bunları düşünmek, bu doğrultuda bir vizyona sahip olmak ve bu hedefler için bir araya gelebilmek cesaret istiyordu. Ama başardık. Bu ülkenin yurttaşları olarak bizler başardık. Cesaretimizle, inancımızla ve gelecek güzel günlere dönük umudumuzla başardık. Mustafa Kemal’e olan inancımız ve güvenimizle başardık” ifadelerini kullandı.

“ASLA VE ASLA UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN”

Ülke olarak zor zamanlardan geçtiğimizin altını çizen İmamoğlu, gençlere şu sözlerle seslendi:

“Gençlerimizin büyük çoğunluğunun umudunun her geçen gün daha fazla kırıldığını ve geleceklerini yurt dışında aramaya başladıklarını görüyoruz. Sevgili gençler, asla ve asla umutsuzluğa kapılmayın. Unutmayalım ki, Büyük Önder’in 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak bastığında koşullar çok daha ağırdı. Bandırma Vapuru hareket ettiğinde, İstanbul’dan Anadolu’ya yalnızca Mustafa Kemal ve arkadaşlarını değil, bu büyük millete olan inancı da taşıdı. Milli mücadele o inançla başladı. Bu millete olan inançla dedelerimiz, ninelerimiz Mustafa Kemal önderliğinde zafere ulaşıp Cumhuriyeti’ni kurdu. Zaferle birlikte, her şeyi yoktan var ettiler. ‘Az zamanda çok ve büyük işler’ yaptılar. Fabrikalar açtılar. Tarımda, sanayide, eğitimde, hukukta, sağlıkta ve hayatın hemen her alanında büyük bir kalkınma başlattılar.”

“ATA’MIZIN BU ÖZEL BAYRAMI SİZLERE  ARMAĞAN ETMESİ TESADÜF DEĞİLDİR”

Atatürk’ün “Hasta adam” olarak nitelenen Osmanlı’nın küllerinden onurlu bir ülke yarattığını belirten İmamoğlu, “Ata’mızın bu özel bayramı sizlere armağan etmesi tesadüf değildir. Bunu yaparak ülkemizde bağımsızlığın, özgürlüğün, Cumhuriyet’in ve demokrasinin en büyük bekçisi olarak sizleri göstermiştir. Buradan sizlere bakınca her birinizde umudun gücünü ve parlak geleceği görüyorum. Bu aziz şehri, bu büyük ülkeyi hep birlikte güzel günlere taşıyacak gençlerimizi vatandaşlarımızı görüyorum. Ve kendimi sizlerden biri olarak görüyorum. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, kurumları ve kurallarıyla, prensip ve uygulamalarıyla baştan sona erdemli, faziletli bir yönetim anlayışını hep birlikte yeniden tesis edebileceğimizi biliyorum” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR YURTTAŞIMIZI KİMSESİZ BIRAKMAYACAĞIZ”

“Kimse umutsuzluğa kapılmasın” diyen İmamoğlu, “Şeffaf ve hesap verebilir bir yönetimi hayata geçireceğiz. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, hiçbir yurttaşımızı kimsesiz bırakmayacağız. Cumhuriyet’imizi demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerle buluşturacağız. Hep birlikte bu ülkede yeniden birliği, kardeşliği, yardımlaşma ve dayanışmayı hakim kılacağız. Kederde ve sevinçte bir olmanın en güçlü ifadesi haline getireceğiz. Bu ülkede adalet ve özgürlük şarkıları yeniden yükselecek. Bu ülkenin her bir kentinde, her bir köyünde ve mahallesinde, Eşitlik ve kardeşlik duyguları yayılacak. Adalet ve liyakat, dört bir yanda hakim olacak. Yolumuz uzun ama inancımız tam. Biz, hep birlikte başaracağız. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Hiçbir koşulda yılmayacağız, umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Kol kola vereceğiz ve hak ettiğimiz günlere birlikte ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIZ”

Vatandaşları 21 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00’de yine Maltepe’de gerçekleştirilecek “Milletin Sesi” mitingine davet eden İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Niçin olacak? Adaletsizliğe karşı olacak. Niçin olacak? Hukuksuzluğa karşı olacak. Yargının üstündeki tahakküme hep birlikte karşı çıkalım diye olacak. Eğitimde eşitlik, fırsatların eşitliği, umutlarınızı bu ülkede filizlenmesi için hep birlikte haykıracağız. Gelin, birlik olalım. Gelin, geleceği birlikte kuralım. Gelin, bu ülkeyi hep birlikte değiştirelim. Kimsenin hakkının yenmeyeceği, herkesin hakkının teslim edileceği günleri hep birlikte kuralım. 21 Mayıs Cumartesi günü, bütün bunları milletin sesi olarak, yine milletimiz anlatacak. Sonrasında da hak, hukuk ve adaletin simgesi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu sizlere seslenecek. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılınaa büyük bir coşkuyla giriyoruz. 2023 hepimiz için çok büyük bir değişim, hep birlikte yürüyeceğimiz çok güzel bir yıl olacak. Sizlere söz veriyoruz. Hep birlikte güzel işler başaracağız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nız kutlu olsun. Seçim meydanında, 14 yaşında bir gencin ağzından çıkan umut dolu sözleri hatırlıyor musunuz? 19 Mayıs’ın bu güzel akşamında size sesleniyorum: Her şey çok güzel olacak.”

GÖRSEL ŞÖLEN YAŞANDI

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından Kurtuluş Savaşı’nın anlatıldığı video, 380 drone ile gerçekleştirilen görsel şölen ve “mapping” gösterisi sunuldu. İstanbullular, muhteşem görsel şölene hem alanda hem de canlı yayınla farklı kitle iletişim araçları aracılığıyla tanıklık etti. Gösterinin ardından sahnede bir araya gelen Altay, Adıgüzel, İmamoğlu çifti ve Kılıç ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak vatandaşların bayram coşkusuna ortak oldu.19 Mayıs coşkusu, Murat Boz konseriyle noktalandı.

Continue Reading

Popüler

blank