Connect with us

Genel

TEÇ-SEN’den 1 Mayıs mesajı

Published

on

blank

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı için Taksim’e çıkan ve karanfil bırakan Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası, 1 Mayıs ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında 17 gün boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelen 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nda Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası, Taksim’e çıktı, karanfil bıraktı. Daha sonra ise basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklama şöyle:

“TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI OLARAK İSTERDİK Kİ, 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ COŞKUYLA, BÜYÜK KALABALIKLARLA, DAVULLA ZURNAYLA, HALAYLA HORONLA, ELELE KOLKALA KUTLAYALIM. ANCAK TÜM DÜNYAYI SARAN COVİD19 SALGINI NEDENİYLE 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KISITLI, MESAFELİ VE MASKELİ KUTLAMAK ZORUNDAYIZ.

ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN, İŞÇİNİN, İŞSİZİN, MEMURUN, EMEKÇİNİN, EMEKLİNİN HAK VE ADALET ARAYIŞININ DEVAM EDECEĞİNİN BİLİCİNDEYİZ.

AÇLIĞIN VE YOKSULLUĞUN KADER OLMAKTAN ÇIKTIĞI, GELİRLERİN VE GİDERLERİN ADİLCE PAYLAŞILDIĞI, ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİ ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLERİN KALDIRILDIĞI, HAYALLERİNİN PEŞİNDE KOŞAN GENÇLERİMİZİN OLACAĞI BİR MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNİN KURULDUĞU BİR ÜLKE HAYAL EDİYORUZ. BUNUN İÇİN MİLLİ EĞİTİM ŞURASININ ZAMAN KAYBETMEDEN TOPLANMASI VE 2100-2200LERİN MİLLİ EĞİTİM MODELİNİN EN İNCE AYRINTISINA KADAR PLANLANMASI ZARURETTİR.

UNUTMAMAK GEREKİRKİ EĞİTİMİN KÖKLERİ ACI AMA MEYVELERİ TATLIDIR.

KAMU ÇALIŞANLARININ ORTAK EKONOMİK ÖZLÜK VE SOSYAL HAK TALEPLERİ UZUN YILLARDIR ÇÖZÜM BEKLİYOR. ÇÖZÜLMEYEN HER SORUNA YENİLERİ EKLENEREK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR.

ÖZELLİKLE TOPLU SÖZLEŞME MASALARININ YÜZDELİK ZAM ORANLARI KAMU ÇALIŞANININ GERÇEKLERİYLE ÖRTÜŞMÜYOR. 12 YILDA KAMU ÇALIŞANLARI ENFLASYON RAKAMLARI DIŞINDA ZAM ALMAMIŞTIR. ENFLASYON TOPLU SÖZLEŞME MASASININ HEP GALİBİ OLMUŞTUR. 12 YIL ÖNCEKİ ÜCRETLERİMİZİN ALIMGÜCÜ İLE BUGÜN ALDIĞIMIZ ÜCRETİN ALIM GÜCÜ ARASINDA AYLIK TAM 3 BİN LİRA EKSİK VARDIR. BU FARKIN KAPANMASI ÖNCELİKLİ TALEBİMİZDİR. TOPLU SÖZLEŞME MASASI EŞİT VE ADİL DEĞİLDİR. GREV HAKKI OLMAYAN MASANIN KAYBEDENİ HEP KAMU ÇALIŞANLARI OLACAKTIR.

TEÇ-SEN OLARAK; EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TAM 15 YILDIR TALEP ETTİĞİ HAZIRLIK ÖDENEĞİNİN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE VERİLMESİNİ VE MERKEZİ SİSTEM SINAVLARINDA EĞİTİM ÇALIŞANLARININ DA SALON BAŞKANI VE GÖZCÜSÜ OLMASINI,

YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ TAMAMININ KALDIRILMASINI VE ENGELLİ PERSONELLERİN YARDIMCI HİZMETLER SINIFINDA ÇALIŞTIRILMASINA SON VERİLMESİNİ,

3600 EK GÖSTERGENİN EĞİTİM DURUMUNA GÖRE TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA VERİLMESİNİ,

4B STATÜSÜNDE GÖREV YAPAN TÜM KAMU ÇALIŞANLARININ 4A KADROSUNA GEÇİRİLMESİNİ,
BAYRAM İKRAMİYESİNİN YILDA 2 KEZ VE 1 MAAŞ TUTARINDA TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA DA VERİLMESİNİ,

EK ÖDEME VE ÖZEL HİZMET TAZMİNATLARININ ARTIRILMASINI, GİYİM YARDIMNLARININ EN AZ 2000 LİRA OLARAK TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA ÖDENMESİNİ, GELİR VERGİSİ KESİNTİLERİNİN %15E SABİTLENMESİ,

EMEKLİLİK SÜRELERİNİN KADINLARDA 25 YIL. ERKEKLERDE 30 YIL OLARAK BELİRLENMESİNİ,

KAMUDA KADIN HAKLARININ GENİŞLETİLMESİNİ 10 YAŞ ALTI ÇOCUĞU OLAN KADINLARIMIZIN MESAİ SAATLERİNİN 10-16 SAATLERİNDE OLMASI, YILLIK İZİNLERİNE İLAVE 10 GÜN ANALIK İZNİ VERİLMESİNİ, KADINLARIMIZA DOĞUMDAN SONRA EN AZ 6 AY ÜCRETLİ İZİN VERİLMESİNİ, ÇOCUK YARDIMININ 1000 LİRA OLARAK GÜNCELLENMESİNİ,

KAMU ÇALIŞANLARININ 2.SENEYE DEVREDEN İZİNLERİNİN YANMAMASINI VE KULLANILAYAN İZİNLERİN AYLIK MAAŞ MİKTARI/30 GÜN ÜZERİNDEN HESAPLANARAK İZİNLERİNİN ÜCRETLE KARŞILANMASINI, SENDİKA ÜYELİKLERİNİN E DEVLET KAPISINDAN YAPILMASINI,

TEKNİK OKUL MEZUNLARININ SINAVSIZ TEKNİK KADROYA ATANMASINI, KURUMİÇİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNİN ÇIKARILMASINI,

EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNU OLUP MEMUR/HİZMETLİ OLARAK ÇALIŞTIRILAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ ÖĞRETMEN OLARAK ATANMASINI,

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARININ HER YIL YAPILMASI VE SÖZLÜ SINAVLARIN KALDIRILMASINI TEÇ-SEN OLARAK TALEP EDİYORUZ.

BU VESİLEYLE ALNINDAN TER AKAN, ÜRETEN, HAK VE ADALET ARAYIŞINDA OLAN TÜM EMEKÇİLERİMİZİN VE KAMU ÇALIŞANLARININ 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ TÜM KALBİMİZLE KUTLARIZ.”

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

blank

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank