Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Aşk için fedakarlık

Published

on

blank

Aşk için fedakarlık yapmak bazen duygusal bir borca sebep olur: “Hayatımdaki bazı şeylerden senin için
vazgeçtiysem, sen de benim için aynısını yapmalısın.”

***

Fedakarlık; insanın sahip olduğu, sevdiği, değer verdiği her şeyi gerektiği durumlarda hiç düşünmeden
seve seve karşısındaki kişiye verebilmesidir.

***

Fedakarlık sevginin göstergesidir. İnsan sevdiği için kendi rahatından, zevkinden vs. fedakarlık yapabilir. Sevdiği için fedakarlık yapmakta zorlanan kişi, kendisini karşısındaki kişiden daha çok seviyor demektir. Tabi ki insanın kendisini sevmesi doğal bir duygudur. Çünkü insan,doğumdan itibaren her şeyi benmerkezci olarak algılar. Zamanla benmerkezci yapısı adım adım gelişim göstermeye ve evrilmeye başlar. Kişi sosyal olgunlaşma ile sevgisini çevresine gösterme gelişimi göstermektedir.

***

Her ne kadar, insan olgunlaştıkça kendisi ile başkaları arasında sevgi dengesini kurabilecek yeteneklere sahip olsa da ,bunu çok kolay bir şekilde başaramayabilir. Çocuksu karaktere sahip olan insanlar çoğunlukla benmerkezci olurlar. Benmerkezci kişiler, ‘hoşlandığım, benim açımdan olumlu olan her şey iyidir, diğerleri kötüdür’ gibi bir yaklaşım içerisine girerler. Bu nedenle benmerkezci kişileri övmemek ve sürekli fedalarlık yapmamak gerekir. Çünkü bu durum egolarını daha fazla artacaktır.

***

Fedakarlığın sınırı,fedakarlık yapılan tarafın kişiliğine göre ayarlanmalıdır. Karşımızdaki kişi narsisist ise; ona yapılacak fedakarlık sürekli olması gereken mecburiyet hissini verecektir. Narsisist kişi; fedakarlığı olması gereken ve değersiz bir duygu olarak algılamaktadır. Sürekli fedakarlık yapan kişiler, karşı tarafı yeteri kadar tatmin ve memnun edemediğini hissettikçe daha fazla kendisinden feragat eder ve sürekli başa döner. Süreklilik gösteren fedakârlık ise kişilerde mental ve duygusal yorgunluğa neden olur. Aşırı fedakar kişiler fark edilmedikçe, duyulmadıkça ve görülmedikçe içsel huzuru ve mutluluğu da zarar görür.

***

Gerek eşler arası iletişimde gerek aile içindeki tüm ilişkilerde fedakarlığın sınırlarına dikkat etmek gerekir. Geleneksel yapımızda,kadın daha fazla fedakarlık yapan ve hatta yapması gereken taraf olarak algılanmaktadır. Eşinin isteğine yönelik; fiziksel görünümü ve giyim tarzını değiştirme, eşin ailesiyle olan ilişkilerin sınırlarını belirlemede, eşinin ev içi sorumluluklarını da üstlenmek, evde ve işte sürekli bir sorumlulukların tümünü üstlenmek gibi ilişkideki fedakârlık davranışlarını daha çok kadınlar sergilemektedir. Yerleşim yeri, iş ve kariyer değişikliği, iş hayatına başlamak veyahut sonlandırmak, eğitim hayatına ara verme ya da son verme gibi büyük fedakârlıkların da yine en çok kadınlar tarafından yapıldığı gözlenmektedir.

***

Tüm bunların yanında evlilikte sergilenen fedakârlık davranışının altında iki temel güdü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, eşini daha mutlu etme düşüncesi ve onunla daha yakın ilişki içinde olma çabasıyla ortaya çıkan yaklaşma sevilme benimsenme motivasyonudur. İkincisi ise ‘Aman yapayım da tadımız kaçmasın’ düşüncesinin baskın olduğu olumsuz sonuçlardan kaçınma ve artık çatışmalardan yorulma ve pes etme motivasyonudur. İlişkinin tadı kaçmasın diye yapılan fedakârlık davranışlarında eş, diğer eşin ilgisini kaybetmek istemez ve çoğunlukla da çatışmadan kaçınmak için istemeye istemeye fedakârlıkta bulunur. İçsel olarak tükenmişlik ve ilişkinin sadece sürdürülebilmesi amacı kalmıştır. Fedakarlık sınırı aşılmıştır ve artık bu durum onda zaman zaman kızgınlık yaratır ve eşler arasındaki ilişkinin kalitesini olumsuz etkilemektedir. Zaman zaman bu durum çatışmalara neden olur fakat eşin davranış ve tutumunda değişiklik olmaz.Çünkü artık zamanla yapılan fedakarlıklar olması gereken bir durum gibi kişinin görevi
haline gelir.

***

Fedakarlığı Tetikleyen Bir Korkunuz Var Mı?

***

Genellikle insanlar kendisinin kim olduğuna odaklanmak yerine, başkaları için “bir şey” olmaya odaklanır. Önce kendisini sevmesi ve değer vermesi gerekirken kişi kendini yok sayar ve adanmışlık duygusunu benimser. Sevilmeme korkusu, yalnız kalma korkusu ve terk edilme korkusuyla eşini memnun etmek için uğraşır. Romantik ilişkilerde fedakar eşin motivasyonunu bu korkular oluşturur. Birçok insan kendi duygularını önemsemek ve duymak yerine, karşı tarafın duygularına odaklanmaya çalışır çünkü başkalarının duygularına odaklanmak daha kolaydır. Ancak sevilmek için ekstra fedakarlık yapmamıza ve bir şeyleri kanıtlamamıza ihtiyacımız yoktur. Korku ya da kaygı nedeniyle değil de gerçekten içimizden geldiği için bazı konularda fedakarlık yapılmalıdır. Ayrıca fedakarlık genellikle tek taraflıdır ama tavizler ilişkide eşitleyicidir. Çiftler ilişkilerinin mutlu ve huzurlu ilerlemesi için bazı tavizler vermelidir.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank