Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Aşkımız bitti, boşanalım!

Published

on

blank

Erkek: “Karımla ne kadar farklı olduğumuzu görünce çok şaşırdım. Örneğin ben erken kalkmayı severim, o ise geç saatlere kadar oturmaktan hoşlanır. Ayrıca ruh halinin neden sürekli değiştiğini hiç anlamıyorum. Bir de yemek yapmaya giriştiğimde karım her yaptığımı eleştiriyor, özellikle de ellerimi bulaşıkları kuruladığımız beze sildiğimde çok kızıyor.”

***

Kadın:“Kocamın ağzından kerpetenle laf alırsınız. Oysa ben çok farklı bir ailede yetiştim. Biz konuşmayı, özellikle de sofrada sohbet etmeyi çok severiz. Ayrıca kocam yemek pişirdiğinde aynı bezi hem bulaşıkları kurulamak hem de ellerini silmek için kullanıyor. Bu beni çileden çıkarıyor! Erkekleri anlamak neden bu kadar zor? İnsanlar evli kalmayı nasıl başarıyor merak ediyorum.”

***

Bir ömür sürmesi ümit edilen aşkınıza şahit olan herkesin huzurunda atılan imzalar ve söylenen sözler… Her şeyin çok güzel gittiği günler akabinde, ne oluyor da çiftler kriz anlarını yönetemeyip boşanma noktasına geliyor? Bir zamanlar yüzüne bakmaya kıyamadığınız kişi gün geliyor yüzünü görmekten bile hoşnut olmadığınız kişiye dönüşüyor.

***

Flört döneminde çiftler henüz sorumlulukların içine girmemiştir. Aileleriyle beraber veya kendi evlerinde bağımsız ve kendi kurallarının sınırlarının çerçevesinde bir hayat sürdürmektedirler. Oysa evlilik ile beraber artık yeni bir aile kurumu ile sorumluluklar ve beklentiler değişecektir. Çünkü iki farklı ailede yetişmiş iki farklı kişinin bir anda aynı evi
paylaşması, ortak bir yaşam alanı oluşturması ve ortak bir noktada buluşması pek de kolay değildir.

***

Kişilerin alışkanlıkları, yaşam biçimleri ve belki de kültürleri birbirinden farklı olabilir. Kişiler kendi fikirlerini,yaşam tarzlarını ve kendi ailelerinde gördükleri yaşam modelini, yeni yaşam alanlarına getirmek ve uygulamak isterler. Böylece kişi kendi içinde bir boşluk hissi yaşamamış olur. Yeni kurulan bir ailede çiftler hem alışkanlıklarını devam
ettirmek hem de yeni bir yapıya uyum sağlamak isterken, bocalayabilirler.Bu nedenle evliliğin ilk yılları “kritik yıllar” olarak adlandırılmaktadır. Çiftler çok mutlu, romantik ve huzurlu oldukları zamanların yanı sıra evliliklerinde problemlerinde yaşanabileceğini bilmelidirler. Çünkü, ilişkilerde mutlu anlar kadar çatışmaların yaşanması da
muhtemeldir.

***

Evlilik sürecinin ilerleyen dönemlerinde çiftlerin önüne engeller, sorunlar çıkıyor. Uzmanlığa erişen çiftler, kriz yönetimini ustalıkla gerçekleştiriyor. Ufak tefek hatalar olsa da patlamalar; küsmelere suskunluğa gitmeden hallediliyor. Fakat krizleri yönetemeyen sağlıksız aile profilleri ilişkilerinin bitmesine engel olamamaktadır. Sağlıksız
aile yapılarında evliliğin bitmesinin asıl nedeni olarak; pek çok araştırma sonucunda belirlendiğine göre, ilişkiyi bitirme kararı, genellikle çiftin arasındaki sevgi ve aşkın bitmiş olmasına değil, çiftin problem çözme, tartışma ve çatışma çözme becerilerinin eksikliğine bağlı olarak alınan bir karardır. Sağlıksız ailelerde çiftin problem çözme ve iletişim becerilerini geliştirmeleri aralarında gereksiz kırgınlıkların yaşanmasını önler. Böylece aralarındaki sevgi ve iletişimin korunmasına ve sağlıklı aile yapısına geçmeye yardımcı olur.

***

Aslında boşanmak aşkın bitmesinden kaynaklı değildir; sağlıksız aile yapısının ilişkide var olmasıdır. Çiftler belki de aile yapılarının sağlıksız olduğunu göremediğinden dolayı; suçu evlenince yitirilen duygulara ve evrilemeyen aşk duygusuna yüklemektedirler. Sağlıklı aile yapısında ilişkiye ve çiftlerin birbirlerine gösterdikleri özenden dolayı aşk duygusu zamanla beraber yerini daha derin anlamlar taşıyan duygulara bırakmaktadır. Aşkın daha derin anlamlar taşıyan duyguya dönüşmüş hali sevgi bağının kuvvetlenmesdir. Sevgi aşk duygusundan daha kıymetlidir. Aşkın sevgiye dönüştüğü evlilik sürecinde sevgiyi yüceltmek çiftlerin elindedir.

***

Evlilikteki roller ve sorumlulukların paylaşılması, yeni kurulan ailenin benimsenerek güç savaşına girilmemesi ve çiftlerin birbirlerine gereken özeni göstermeleri ile evliliklerinde aşk duygusunun zamanla kaybolmasının göstermiş olduğu olumsuz bir huzursuzluk hali ortadan kalkacaktır.

 

SOSYOLOG & AİLE DANIŞMANI

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Genel

Tarabya’da 4 ton midye ele geçirildi

Published

on

blank

Sarıyer’de denetim yapan İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Tarabya sahilinde yasadışı yollarla avlanan 4 ton canlı midye ele geçirdi.

Sarıyer’de ekipleri, kaça midye avcılığına yönelik operasyon düzenledi. Sarıyer sahil şeridinde dün yapılan operasyona İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sarıyer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sarıyer Belediye Başkanlığı Zabıta ekiplerinden oluşturulan 47 kişilik ekip katıldı. Yapılan denetimlerde 138 çuval içerisinde yaklaşık 4 ton yakın midye ele geçirildi. Ele geçen midyeler, çuvallar yırtılarak tekrar doğal ortamı olan denize bırakıldı.

Denetimlerde kaçak midye avcılığı yaptığı belirlenen 6 kişiye 11 bin 997 TL ceza kesildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Akademi kabul sınavı yapıldı

Published

on

blank

Mezun grubundaki öğrenciler sınavlara Sarıyer Akademi’de hazırlanabilmek için ter döktü. 250 kişinin başvurduğu sınavlarda sosyal mesafe kuralına göre sınıflara alınan öğrencilerin ateşi ölçüldü, el dezenfektanı kullanmaları sağlandı. Sınıflara tıbbı maske konuldu.

Sarıyer Akademi’de mezun durumdaki öğrenciler için kurum kabul sınavları başladı. 250 kişinin katıldığı ücretsiz sınavlarda öğrenciler maskelerini takıp salonlara sosyal mesafeye uyarak girdi, sınıflarda mesafeli oturdu. Öğrenciler sınavlardan önce Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin bahçesinde sosyal mesafeli olarak sıraya girerken, girişte ateş ölçümü yapıldı. Sınıflar ise sınav aralarında dezenfekte edildi.

100 ÖĞRENCİ AKADEMİLİ OLACAK

Herkese kaliteli eğitim misyonuyla hareket ettiklerini söyleyen Sarıyer Akademi Kurum Müdürü Sami Görey, “Bugün itibariyle 250 civarı öğrenci sınava başvurdu. Bu çocukların çoğu mezuna kalmış veya istediği bölümleri hedefleyen öğrenciler. Biz bunların içerisinden üç sayısal, iki de eşit ağırlık sınıfı olmak üzere 100 öğrencinin kaydını yapacağız. Salı gününden itibaren öğrencilerimizi kurumumuza almaya başlayacağız” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank