Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Aşkımız bitti, boşanalım!

Published

on

blank

Erkek: “Karımla ne kadar farklı olduğumuzu görünce çok şaşırdım. Örneğin ben erken kalkmayı severim, o ise geç saatlere kadar oturmaktan hoşlanır. Ayrıca ruh halinin neden sürekli değiştiğini hiç anlamıyorum. Bir de yemek yapmaya giriştiğimde karım her yaptığımı eleştiriyor, özellikle de ellerimi bulaşıkları kuruladığımız beze sildiğimde çok kızıyor.”

***

Kadın:“Kocamın ağzından kerpetenle laf alırsınız. Oysa ben çok farklı bir ailede yetiştim. Biz konuşmayı, özellikle de sofrada sohbet etmeyi çok severiz. Ayrıca kocam yemek pişirdiğinde aynı bezi hem bulaşıkları kurulamak hem de ellerini silmek için kullanıyor. Bu beni çileden çıkarıyor! Erkekleri anlamak neden bu kadar zor? İnsanlar evli kalmayı nasıl başarıyor merak ediyorum.”

***

Bir ömür sürmesi ümit edilen aşkınıza şahit olan herkesin huzurunda atılan imzalar ve söylenen sözler… Her şeyin çok güzel gittiği günler akabinde, ne oluyor da çiftler kriz anlarını yönetemeyip boşanma noktasına geliyor? Bir zamanlar yüzüne bakmaya kıyamadığınız kişi gün geliyor yüzünü görmekten bile hoşnut olmadığınız kişiye dönüşüyor.

***

Flört döneminde çiftler henüz sorumlulukların içine girmemiştir. Aileleriyle beraber veya kendi evlerinde bağımsız ve kendi kurallarının sınırlarının çerçevesinde bir hayat sürdürmektedirler. Oysa evlilik ile beraber artık yeni bir aile kurumu ile sorumluluklar ve beklentiler değişecektir. Çünkü iki farklı ailede yetişmiş iki farklı kişinin bir anda aynı evi
paylaşması, ortak bir yaşam alanı oluşturması ve ortak bir noktada buluşması pek de kolay değildir.

***

Kişilerin alışkanlıkları, yaşam biçimleri ve belki de kültürleri birbirinden farklı olabilir. Kişiler kendi fikirlerini,yaşam tarzlarını ve kendi ailelerinde gördükleri yaşam modelini, yeni yaşam alanlarına getirmek ve uygulamak isterler. Böylece kişi kendi içinde bir boşluk hissi yaşamamış olur. Yeni kurulan bir ailede çiftler hem alışkanlıklarını devam
ettirmek hem de yeni bir yapıya uyum sağlamak isterken, bocalayabilirler.Bu nedenle evliliğin ilk yılları “kritik yıllar” olarak adlandırılmaktadır. Çiftler çok mutlu, romantik ve huzurlu oldukları zamanların yanı sıra evliliklerinde problemlerinde yaşanabileceğini bilmelidirler. Çünkü, ilişkilerde mutlu anlar kadar çatışmaların yaşanması da
muhtemeldir.

***

Evlilik sürecinin ilerleyen dönemlerinde çiftlerin önüne engeller, sorunlar çıkıyor. Uzmanlığa erişen çiftler, kriz yönetimini ustalıkla gerçekleştiriyor. Ufak tefek hatalar olsa da patlamalar; küsmelere suskunluğa gitmeden hallediliyor. Fakat krizleri yönetemeyen sağlıksız aile profilleri ilişkilerinin bitmesine engel olamamaktadır. Sağlıksız
aile yapılarında evliliğin bitmesinin asıl nedeni olarak; pek çok araştırma sonucunda belirlendiğine göre, ilişkiyi bitirme kararı, genellikle çiftin arasındaki sevgi ve aşkın bitmiş olmasına değil, çiftin problem çözme, tartışma ve çatışma çözme becerilerinin eksikliğine bağlı olarak alınan bir karardır. Sağlıksız ailelerde çiftin problem çözme ve iletişim becerilerini geliştirmeleri aralarında gereksiz kırgınlıkların yaşanmasını önler. Böylece aralarındaki sevgi ve iletişimin korunmasına ve sağlıklı aile yapısına geçmeye yardımcı olur.

***

Aslında boşanmak aşkın bitmesinden kaynaklı değildir; sağlıksız aile yapısının ilişkide var olmasıdır. Çiftler belki de aile yapılarının sağlıksız olduğunu göremediğinden dolayı; suçu evlenince yitirilen duygulara ve evrilemeyen aşk duygusuna yüklemektedirler. Sağlıklı aile yapısında ilişkiye ve çiftlerin birbirlerine gösterdikleri özenden dolayı aşk duygusu zamanla beraber yerini daha derin anlamlar taşıyan duygulara bırakmaktadır. Aşkın daha derin anlamlar taşıyan duyguya dönüşmüş hali sevgi bağının kuvvetlenmesdir. Sevgi aşk duygusundan daha kıymetlidir. Aşkın sevgiye dönüştüğü evlilik sürecinde sevgiyi yüceltmek çiftlerin elindedir.

***

Evlilikteki roller ve sorumlulukların paylaşılması, yeni kurulan ailenin benimsenerek güç savaşına girilmemesi ve çiftlerin birbirlerine gereken özeni göstermeleri ile evliliklerinde aşk duygusunun zamanla kaybolmasının göstermiş olduğu olumsuz bir huzursuzluk hali ortadan kalkacaktır.

 

SOSYOLOG & AİLE DANIŞMANI

Genel

Sarıyerli çocuklar bayramını kutluyor

Published

on

blank

Sarıyer’de bir hafta sürecek 23 Nisan kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı. Pandemi koşullarında Sarıyerli çocukların bayram heyecanını doyasıya yaşayabilmeleri için hazırlanan sürpriz tır, şarkılar ve marşlar eşliğinde mahalle mahalle dolaşarak bayrak ve balon dağıttı.  Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan etkinlikte, palyaçolar ve animasyon gösterileri de çocuklara unutulmaz anlar yaşattı. 23 Nisan kutlama programında 12 ülke ve 12 şehirden 582 çocuğun halk oyunları performansları da online platformda izleyicisiyle buluşacak. 

Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle online platforma taşındı. Halk oyunları performanslarından tiyatro gösterimine kadar özenle yapılan program kapsamında Sarıyerli çocuklar için bir de 23 Nisan tırı hazırlandı. Mahallelerde kurulan mobil sahnelerin ilk durağı köyler bölgesi oldu. Çocukların büyük bir sevinçle karşıladığı tır da animatörler ve palyaçolar eğlenceli anlar yaşattı.

UNUTULMAZ ANLAR YAŞADILAR

23 Nisan’a kadar Sarıyer’in 34 mahallesinde kurulacak mobil sahne ilk olarak Kilyos, Uskumruköy, Gümüşdere, Rumeli Feneri, Maden ve Zekeriyaköylü çocuklar ile buluştu. Koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirilen programda çocuklara unutulmaz anlar yaşatan animatörler büyük beğeni aldı. Sokağa çıkamayan minikler de camlarda ve balkonlarda eğlenceye ortak oldu.

582 ÇOCUK HALK OYUNLARINI SERGİLEYCEK

Her sene dünyanın dört bir yanından gelerek Sarıyer’de karnaval havası estiren çocuklar bu sene online olarak etkinliklere katılarak halk oyunları performanslarını sergileyecek. Hakkari, Tekirdağ, Sivas, Burdur, Hatay, Edirne, Diyarbakır, Erzurum, Van, Aydın, Artvin ve Gaziantep’in yanı sıra Çin, Endonezya, Kosova, Kıbrıs, Arjantin, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan ve Ukrayna’dan 582 çocuğun kendi yörelerine ait halk oyunlarını sahneleyecekleri etkinlik bir hafta boyunca saat:13:00’de başlayarak 21:00’e kadar Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

Continue Reading

Genel

Çarşamba gününe kadar çamur yağacak

Published

on

blank

Yurt genelinde yağışlar devam ederken, Afrika’dan taşınan çöl tozlarıyla ülkemizde çarşamba gününe kadar çamur yağışları etkili olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Gözle görülmüyor ancak çamur yağışları şeklinde etkili olacak. Solunum için zararlı, çok fazla maruz kalmamakta fayda var. Ancak bitkiler için doğal gübre” dedi.

“GÖZLE GÖREMEYECEĞİZ”

Dün başlayan ve Çarşamba gününe kadar yurtta etkili olacak çöl tozları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Dün itibariyle ve bugün hatta yarın daha da yoğun olmak üzere Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Şimdi bu çöl tozu Afrika’daki kuvvetli rüzgârlarla beraber yeryüzünden atmosfere güney yönlü hava hareketleriyle ülkemize kadar geliyor. Yukarı seviyelerde olduğu için biz onu yer seviyesinde göremiyoruz. Gözle göremeyeceğiz. Toz miktarına baktığımızda yoğun bir toz değerinde artış görürsek bugünlerde o çöl tozudur. Daha çok yağışlarla iniyor. Biz yağışlarla indiği zaman yağmurdan sonra bilhassa parlak yüzeylerde çamur izleri kaldığı için halk dilinde ‘Çamur yağmuru yağdı’ diyorlar. Banklarda, arabaların üzerinde bu çamur izlerini görmek mümkün” diye konuştu.

“BİTKİLERE DOĞAL GÜBRE OLDUĞU İÇİN ‘BEREKET YAĞMURLARI’ DERLER”

Çöl tozunun insanda solunum yollarına zarar verebileceğini ancak bitkiler için doğal gübre olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çöl tozunun içeriğinde oradaki eski kaya parçacıklarının parçalanmış hali, mineraller, zengin bir içerik var. Bu tozları vücuda yoğun bir şekilde alırsak solunum sistemlerinde zarar meydana getiriyor. Ama çöl tozu ekolojik sistem için bir besin kaynağı. Etrafımızdaki yeşillikler için bitkiler için doğal gübre olarak görüyoruz. Eski insanlar nisan yağmurlarını ‘Bereket Yağmurları’ olarak isimlendirirler. Bunun sebebine baktığımız zaman bahar aylarında ülkemize Afrika’dan Arap Yarımadası’ndan çöl tozu geliyor. İçerisindeki zengin besin kaynakları bitkilerin temel ihtiyacı olan gübre ihtiyacını karşıladığı için atalarımız nisan yağmurlarını bu şekilde isimlendirmişlerdir” dedi.

VATANDAŞLARI UYARDI

Çarşamba gününe kadar etkisini sürdürecek çöl tozları için vatandaşları uyaran Prof. Dr. Toros, “Bu çöl tozu zaman zaman belli yerlerde görüş mesafesinde düşüşlere yol açabilir. Yine radyo frekanslarında ve iletişim kanallarında yayın kesintilerine yol açabilir. Bunlar doğal süreçlerdir. Çarşamba gününe kadar yoğun şekilde çöl tozu etkisinde kalacağız, olumsuz etkilenmemek için yine dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamakta fayda görüyorum” dedi.

“ŞU ANDA İSTANBUL’DA GÖRDÜĞÜMÜZ PUS”

İstanbul’da sabah saatlerinde birçok ilçede etkili olan puslu havayı da değerlendiren Prof. Dr. Toros, “Şu anda İstanbul’da gördüğümüz pus. Yani küçük su zerrecikleri. Çok yoğun olursa sis diyoruz. Yoğunluğu az ise pus diyoruz. Ülkemizde sistem geçişleri var şu an. Öğleden sonra havadaki hareketlenme ile beraber dağılacaktır” dedi.

Continue Reading

Genel

Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a koronavirüs şoku

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un koronavirüs testi pozitif çıktı. Coşkun’un, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

Sarıyer Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün toplu halde verdiği PCR testlerinin ardından Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’nun covid-19 testinin pozitif çıktığı, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantina altına alındığı öğrenildi.

Sağlık durumu iyi olan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak acil şifalar dileriz.

Continue Reading

Popüler