Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Kendini önemse, sana ihtiyacı var!

Published

on

blank

“Hayatınızda önemli olan kişileri sıralayın?” diye sorsam ne yazarsınız? Birinci sırasında kim var? Peki ikinci sırada? Siz kaçıncı sıradasınız ve neden oradasınız?

***

İlişkilerinizde sürekli verici mi yoksa sürekli alıcı mısınız?

***

Haksızlığa uğradığınız zaman tepkiniz nasıl olur? Kendinizi mi suçlu hissedersiniz yoksa hatalı hep karşı taraf mı olur?

***

Problem çözme becerinizi geliştirdiğinizi düşünüyor musunuz yoksa yaşadığınız her problemde keşke ve pişmanlıklar yaşayarak olumsuz düşünceler içine mi giriyorsunuz?

***

2022 yılına az bir süre kala kişiler her sene başında olduğu gibi yine bu sene de; hedeflerini güncellemeye ve yeni hedefler yaparak geçen yılın muhakemesini yapmaya başlar. Her sene başında yeni kararlar alınır, yeni niyetler, yeni
projeler, yeni keşifler, sahip olunmak istenen sağlıklı bir yaşam, mutluluk, aşk, para ve daha fazlası listenin en başında yer alır. Şimdiye kadar yaşanan tüm olumsuzluklar bitmiş, unutulmuş, sıfırdan başlangıçlar için geleceğe dair umut
dolu dilekler listelenir. Yeni bir yıl; yeni hayat, yeni umut ve yeni başlangıçlar için olumlu niyetle başlasa da olumsuzlukları düşünsel ve fiziksel olarak geride bırakmak zordur. Yeni bir yıla düşünsel olarak daha hafiflemiş daha sağlıklı düşünce yapısı ile başlamak kişilerin kendilerine verebilecekler en güzel hediyedir.

***

Peki yeni yıl ile pandeminin de insanların üzerinde bir kat daha fazla getirdiği olumsuz ve sağlıksız düşüncelerden yeni bir yıla nasıl olumlu ve sağlıklı dönüşecek bunun için bir kaç ipucunu paylaşmak istiyorum.

***

Öncelikle kendinize değer vererek ve kendinizi önemseyerek geçen yılın da iç muhakemesini yaparak farkındalığınızı geliştirin. Kendini önemsemek önemlidir; çünkü sağlıklı ego gelişimi kendinize alan açmanızı, kendinizi desteklemenizi, kendi yeteneklerinizin farkında olmanızı yani kendinizi tanımanıza olanak
sağlar.

***

Kendinizi önemseyerek, kendinize önem gösterirsiniz. Hayatta attığınız adımlar için; aldığınız kararlar için birilerinin sizi görmesini, fark etmesini en önemlisi de takdir etmesini beklemenizin gerekmediğini fark edersiniz. Onaylanmak için kendi fikirlerinizden vazgeçmemeniz gerektiğini kendi kararlarınızın ve fikirlerinizin sizi siz yaptığının bilincine varırsınız.

***

Daha sonra… Kendinizle baş başa kalarak bu bir yılın değerlendirmesini yapın. Neler kazandınız, neler kaybettiniz? Geçen bu bir yılda neler öğrendiniz? Ne yaptınız da pişman oldunuz ve tekrar aynı olayla karşılaşsanız nasıl bir çözüm
üretirsiniz? Hangi adımı atmasaydım dediğiniz, hangi kelimeyi söylemeseydim dediğiniz geçmişte yaşadığınız olaylara bir de şu açıdan baksaydım dediğiniz tüm durumları düşünün.

***

Sonrasında.. Yaşadığınız olumlu olumsuz tüm olayların sorumluluğunu alın ve kabul edin. Çünkü yaşadığınız her şey sizin izin verdiğiniz ölçüde, sizin aldığınız kararlar ve attığınız adımlar sonucunda olan şeylerdi. Duymak istemediğiniz sözlerin sizin karşı tarafa verdiğiniz izin çerçevesinde olduğunu ve siz izin verirseniz insanların size olumlu ve olumsuz yaklaşabileceğini fark edin.

***

Hatalarınızı kabul edin diyorum ama bunu keşkeler ve ahhh tüm suçlu benim yakınmaları yaşamanız için söylemiyorum. Hatalarınızı kabul edin ama hata olarak kabul etmeyin deneyim ve tecrübe olarak kabul edin. Çünkü bizler ilk günden son güne kadar öğrenmek ve gelişmek motivasyonu ile geldik. Bu nedenle yaşadığınız her olay, karşınıza çıkan her insan sizin gelişiminize bir anlam ve bir katkı sağlamaktadır. Yaşadığınız olaylara, geçtiğiniz yollar ve aldığınız kararlar sizin şimdi ki siz olmanıza katkıda bulunan bir rehber olduğunu unutmayın. Yapmanız gereken sadece heybenize attığınız tecrübelerinize inanarak yaşadıklarınıza bakış açınızı ve verdiğiniz tepkileri gözden geçirmek ve kararlı şekilde kendinize verdiğiniz değer oranında çözüm üretmenizdir.

***

Kendinize ağır gelen, sıkışmış hissettiren anıları, durumları ve bunların size hissettirdiklerini de bir kağıda yazabilirsiniz. Yazdıkça duygularınız hissettikleriniz açığa çıkacaktır ve içinizde ruhsal olarak hafifleme yaşayabilirsiniz. Yazmak bir meditasyon olarak zihninizin ruhunuzun olumsuz duygulardan arınmasına daha objektif bakmanıza ve sağlıklı muhakeme yapmanıza yardımcı olacaktır. Listenizi tamamladıktan sonra tüm olumsuz düşüncelere veda ederek listenizle vedalaşıp yırtıp atabilirsiniz.

***

Sizi mutsuz eden kişilere veda edin. İlişkiler günlük sosyal yaşamın içerisinde çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Partnerle, iş yerinde bir kişi ile, aile veya arkadaş ile sosyal hayatta bir çok olumlu olumsuz durumlar yaşanmaktadır.

***

Kişiler zihinlerini meşgul eden durumlarda bu meşguliyet günlük hayatlarını sekteye uğratacak noktaya geldiğini fark ettikleri ve kendi içsel konuşmalarını kısır döngü şeklinde devam ettirdiği zaman ben ne yapıyorum ve ne zamana
kadar bu durumu sürdüreceğim diye sormalıdır. Zihninizde çözümsüz kalan her olayı tek tek imgeleyerek çözümsüz kaldıkları noktada uzman desteği almaya karar vermenin yanında; size zarar veren kişileri hayatınızdan çıkarmanız
gerektiğine karar verin.

***

En önemlisi de hayatınızda sağlıklı sınırların sağlıklı ilişkiler getireceğinin bilincinde olun. Hayır demenin sizin toplum tarafından dışlanacağınız anlamına gelmediğini Hayır demenin sağlıklı sınırlar için gerekli olduğunu ve bunun bir
seçim tavır olduğunu bilmelisiniz. Mutlu olmak için “hayır” demelisiniz. Hayatınızın kontrolünün kendi elinizde olması ve gününüze neleri dahil edip etmeyeceğinize karar verebiliyor olmak size büyük bir rahatlık ve
mutluluk sağlayacaktır.

***

Çoğu insan kendine hak ettiği değeri vermeyerek; kendinin önemini fark etmeyerek kendine yeni yükler edinir. Bu yeni yılın öncelikle kendinize vereceğiniz değer ile biricik ve özel olduğunuzu hatırlamanız ile başlaması dileğiyle…

Genel

İstanbul’da beton vadilerden yaşam vadilerine…

Published

on

blank

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir seçim vaadini daha hayata geçirdi. İmamoğlu’nun ilçe belediye başkanlığı döneminde başlattığı Yaşam Vadisi projesi, doğusundan batısına kadar İstanbul’un pek çok ilçesine yayılıyor. Beylikdüzü’nde yeşil kuşağı denizle buluşturan Kavaklıdere Yaşam Vadisi’ni açan Başkan İmamoğlu, “Bir avuç insanın bizi engelleyici, bizi kötüleştirmeye ve durdurmaya dönük çabalarını görüyoruz. Saçma sapan bir dava ile bile bizi mahkum etmeye çalışıyorlar. Ülkemize hukuka, adalete dönük yazık ediyorlar ama başaramayacaklar. Çünkü bizi izleyen, yaptığımız işleri içselleştiren İstanbullu hemşerilerim, 16 milyon insanımız var. Hatta bu ülkenin 86 milyon vicdanlı vatandaşları var, başaramayacaklar” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un çehresini güzelleştirmeye devam ediyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’a kazandırdığı ilk yaşam vadisi olan Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nin son etabı da tamamlandı. Beylikdüzü, bölge halkının ve tüm İstanbulluların faydalanabileceği, nefes alabileceği yaşam alanları haline dönüştürüldü. İlçeyi daha yeşil, daha sosyal ve daha modern bir görünüme kavuşturan Kavaklıdere Yaşam Vadisi 3, 4, 5. Etap, vadi kuşağını da denizle buluşturdu.

İBB’nin “150 Günde 150 Proje” kapsamında İstanbul’a kazandırdığı 4,5 km uzunluğundaki, 301 bin 700 metrekarelik alana sahip Kavaklıdere Yaşam Vadisi; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, İBB Bürokratları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ile İstanbulluların katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İMAMOĞLU: “AKIL MANTIKLA YEŞİLE, DİĞERİYLE BETONA”

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, insanın kendi evinde kendi koşularıyla olmasının ayrı bir mutluluk olduğunu belirterek, İstanbul’da beton vadiler yerine Yaşam Vadileri döneminin başladığını ve boş alanların yeşil alanlara dönüşesiyle insanların yaşama dair umutlarının güçlendiğini söyledi. Yaşam Vadisinin Beylikdüzü’nde yaşamı nasıl değiştirdiğini ilçe sakinlerinin çok iyi bildiğini vurgulayan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Değişimi ve dönüşümü burada yaşamanın İstanbul’a dair hayallerimizi de pekiştirdiğimizi belirtmek isterim. Bu doğal hava koridorları, onun sunduğu oksijen ve sağlıklı yaşam sağlıklı nesiller demek. İşin içine bilimi ve tekniği katarak bu güzel eseri ortaya çıkardık. Size dönüşümü iki yönlü anlatacağım. Akılla, mantıkla nereye; diğeriyle nereye diye. 90’lı yılların ilk yarısında Emlak Konut tarafından Gölet diye bir proje hayata geçirilmişti. O güzel yeşil alana gidip bakıp biz de burada dönüşümü bir an önce gerçekleştirmeliyiz diye gayret gösteriyorduk. İlçe belediye başkanı olduğumda ilk proje oyarak Beylikdüzü Yaşam Vadisini hayata geçirdik. 6 yıldır doğru akıl, teknik akıl, vatandaşını düşünen akıl, 6 yıl gibi bir sürede bu şehre 1,5 milyon metrekareye yakın yeşil alan kazandırdık. Rıfat Ilgaz Caddesi’ni de bitirmek üzereyiz. Onun da o bölümden Migros’a ve E5 uzayan kolu olacak bizim yaşam vadisinin. Hayal ettiğimiz gibi, 32 yıl sonra, 20 yaşında hayal eden bir genç delikanlı olarak büyük keyfini yaşıyorum. Bu şehrin gençlerine ve çocuklarına diyorum ki güzel şeyler hayal edin. Hayal edin ve çok çalışın. Ahlaklı ve adil olun. Mutlaka kazanırsınız ve o hayalinizi gerçekleştirirsiniz. Aynen bugün yaşadığımız gibi. Gölet projesinde ise başka hakim akıl devreye girdi. Başakşehir ve o dönemin suskun İBB’si ve bu dönemin Emlak Konut’u iş birliğiyle, o güzelim alan betona döndü.”

Haliç kıyılarından Silivri’ye, Pendik’ten Ayamamaya, Çekmeköy’den, Baltalimanı’na, Tuzla’dan Ortaköy’e, Kurbağalıdere’den diğer nice projelere kadar İstanbul genelinde 21 yaşam vadisini hayata geçirmenin yoğun çabası içinde olduklarını ifade eden İmamoğlu, şehrin kaynaklarını bir avuç insanı mutlu edecek saçma sapan işlere değil 16 milyon insanını mutlu edecek projelere ayırdıklarını kaydetti.

“HUKUKA VE ÜLKEMİZE YAZIK EDİYORLAR”

İstanbul’da çok kararlı bir yönetim ve çok kararlı bir halk olduğunu ve bu kararlılığın bu şehri çok güzel bir dönüşüme kavuşturacağını vurgulayan İmamoğlu, hakkında yürütülen dava sürecine ise şu sözlerle değindi:

“Bir avuç insanın bizi engelleyici bizi kötüleştirmeye ve durdurma çabalarını görüyoruz. Saçma sapan bir dava ile bile bizi mahkum etmeye çalışıyorlar. Ülkemize hukuka, adalete dönük yazık ediyorlar. Ama başaramayacaklar. Çünkü eminim ki bizi izleyen, takip eden, yaptığımız işleri anlayan ve içselleştiren İstanbullu hemşerilerim, 16 milyon insanımız var. Hatta bu ülkenin 86 milyon vicdanlı vatandaşları var, başaramayacaklar. Dürüst insanlar bu ülkede kazanmaya devam edecek. Gücümü ve enerjimi sizlerden aldım. Almaya devam ediyorum. Gerçekten hepinize yürekten teşekkür ediyorum.”

ÇALIK: “BAŞKAN İMAMOĞLU İLE BİR HAYAL KURDUK”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık da İstanbul’un özellikle son 20 yılda rant kaygısıyla betonlaşmaya teslim edildiğini belirterek, rant yaratma aracı olarak kullanılan projelerin kamusal alanları halktan kopardığını ve sosyal yaşamı zayıflattığını söyledi. Başkan Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İBB yönetiminin, bu durumu tersine çevirmek için yoğun bir çaba içerisinde olduğunun altını çizen Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısa süre önce kamuoyuyla paylaşılan İstanbul Vizyon 2050 çalışması da bu çabanın önemli bir göstergesi, kentimizin daha adil, yeşil ve yaşanabilir bir geleceğe sahip olması için ideal bir yol haritasıdır. Biz Beylikdüzü’nde Ekrem Başkanımızla beraber bir hayal kurduk. Kentimizde ortak yaşamı güçlendirmenin, kentimize müşterekler kazandırmanın hayaliydi bu. Beylikdüzü’nde hayata geçirdiğimiz her projede odağımıza bu ortaklaşma fikrini koyduk. Ne mutlu ki, 2019’dan itibaren, sadece Beylikdüzü değil, Ekrem İmamoğlu liderliğinde İstanbul’un tamamı bu ortaklaştırıcı anlayışa kavuştu. Yaşam Vadisi sadece bir park değil, Beylikdüzü halkının hayatına enerji, mutluluk ve özgürlük hissini katan bir ortak yaşam alanı. Gençlerin buluşma yeri, İstanbulluların nefes aldığı örnek bir vaha. Toplam 7 km uzunluğunda 1 milyon 200 bin metrekarelik yeşil alanı kentimize kazandırdık. Ekrem başkanımıza ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum.”

Törende konuşmaların ardından Başkan İmamoğlu ve Murat Çalık ile diğer katılımcılar kurdele keserek Kavaklıdere Yaşam Vadisi’nin açılışını gerçekleştirdi. İmamoğlu ve beraberindekiler, golf arabalarıyla vadiye gezerek, vatandaşlarla sohbet etti ve İSKİ yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı. Törenin ardından alanda Çal Grubu da “Doğa İçin” konseptli bir konser verdi.

300 BİN METREKARELİK YENİ YEŞİL ALAN

Beylikdüzü’nde 1. ve 2. Etapları ilçe belediyesi tarafından daha önce bitirilen Yaşam Vadisi’nin son etapları da tamamlanmıştı. Hayata geçirilen 4 bin 550 metre uzunluğunda ve 301 bin 700 metrekarelik Beylikdüzü Kavaklıdere Yaşam Vadisi’nde; çeşitli sosyal aktivitelerin yapılabileceği meydanlar, kütüphane, okuma alanları, oyun tünelleri,  engelsiz çocuk oyun parkları bulunuyor. Tüm etapların tamamlanmasıyla Beylikdüzü Yaşam Vadisi, denizle de buluşmuş oldu.

İSKİ tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında öncelikle dere ıslahı gerçekleştirildi. 2.185 metre atıksu, 3.975 metre yağmursuyu kanalı yapıldı. Böylece Marmara Denizi’ne karışan atık sular Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırıldı.

Birçok etkinliğin düzenlenebileceği yeşil amfi, yürüyüş ve bisiklet yolu parkurları, seyir terasları, piknik ve dinlenme alanları, bitki tünelleri, havuzlar, street workout egzersiz parkları, geri dönüşüm parkı, sanat atölyeleri ve sahil seyir gruplarından oluşan yaşam alanları yer alıyor. Tüm bu çalışalar 500 milyon liraya al oldu.

21 VADİ PROJESİNİN 5’İ TAMAMLANDI

Proje sayesinde Kavaklıdere çevresinde meydana gelen kirli görüntüler tarihe karıştı. Bölge halkının ve tüm İstanbulluların faydalanabileceği, nefes alabileceği yaşam alanları haline dönüştürüldü. İBB, İstanbul genelinde 21 yaşam vadisi yapımını planladı. Haziran 2019’dan bugüne kadar; Hacetderesi Yaşam Vadisi 1. Etap, Beylikdüzü Yaşam Vadisi 3. 4. ve 5. Etap, Haliç Kıyıları Yeşil Koridor ve Yaşam Vadisi 1. Etap, Silivri Boğluca Yaşam Vadisi 1. ve 2. Etap ile Pendik Yaşam Vadisi 1. Etap bitirilerek hizmete açıldı. 12 yaşam vadisi projesinin yapımı sürerken, 7 yeni vadinin yapımı ise planlandı.

Continue Reading

Genel

İstinye’de kız isteme tartışmasında kan döküldü

Published

on

blank

İstinye’de iki aile arasında ‘kız isteme’ tartışması kavgaya dönüştü. Taraflardan biri, elinde bulunan satır ile bir kişiyi kolundan yaraladı. Olayda iki kişi yaralanırken polisin havaya ateş açmasıyla birlikte kavga son buldu. 

Sarıyer’in İstinye Mahallesi’nde iki aile arasında ‘kız isteme’ tartışması kavgaya dönüştü. Sokakta karşılaşan aile üyeleri tartışmaya başladı. Tartışma bir anda kavgaya döndü. Kavganın büyümesi üzerine ellerinde satırlarla diğer akrabalar da kavgaya dahil oldu.

SATIRLA İKİ KİŞİ YARALANDI

Bir anda büyüyen kavgayı polis ekipleri ayırmakta güçlük çekti. Kavga sırasında taraflardan biri elinde bulunan satır ile bir kişiyi kolundan yaraladı. Polis, havaya ateş ederek kavgayı sonlandırdı. Kavgada satırla ve darbedilerek yaralanan 2 kişi, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Polis, sokağa güvenlik şeridi çekerek delil incelemesi yaptı. Yapılan incelemelerin ardından sokak, yaya ve araç trafiğine yeniden açıldı.

Continue Reading

Genel

Rumeli Kavağı’ndaki balıkçı barınağında yangın: 2 yaralı

Published

on

blank

Rumeli Kavağı’ndaki balıkçı barınağında midyecilerin depo olarak kullandığı ahşap barakada çıkan yangın kısa sürede büyüyerek 2 barakaya daha sıçradı. Yangında 2 kişi yaralandı.

Yangın, saat 19.15 sıralarında, Sarıyer’in Rumeli Kavağı Mahallesi Liman Caddesi’nde bulunan balıkçı barınağında çıktı. İddiaya göre midyeciler tarafından depo olarak kullanılan barakada, tüp parlaması sonucu çıkan yangın kısa sürede büyüyerek iki barakaya daha sıçradı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

ÇOK SAYIDA İTFAİYE EKİBİNDEN YANGINA MÜDAHALE

Yangına çok sayıda itfaiye ekibi müdahale etti. Ekiplerin yaklaşık bir saatlik çalışmasının ardından yangın söndürülürken, 3 baraka kullanılamaz hale geldi. Tüp parlaması sonucu barınakta bulunan ve iş yerinin sahibi oldukları öğrenilen 2 kişi vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar sağlık ekipleri tarafından olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yangının kesin çıkış nedeni itfaiye ekiplerinin yapacağı çalışmanın ardından belirlenecek.

Continue Reading

Popüler

blank