Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Kendini önemse, sana ihtiyacı var!

Published

on

blank

“Hayatınızda önemli olan kişileri sıralayın?” diye sorsam ne yazarsınız? Birinci sırasında kim var? Peki ikinci sırada? Siz kaçıncı sıradasınız ve neden oradasınız?

***

İlişkilerinizde sürekli verici mi yoksa sürekli alıcı mısınız?

***

Haksızlığa uğradığınız zaman tepkiniz nasıl olur? Kendinizi mi suçlu hissedersiniz yoksa hatalı hep karşı taraf mı olur?

***

Problem çözme becerinizi geliştirdiğinizi düşünüyor musunuz yoksa yaşadığınız her problemde keşke ve pişmanlıklar yaşayarak olumsuz düşünceler içine mi giriyorsunuz?

***

2022 yılına az bir süre kala kişiler her sene başında olduğu gibi yine bu sene de; hedeflerini güncellemeye ve yeni hedefler yaparak geçen yılın muhakemesini yapmaya başlar. Her sene başında yeni kararlar alınır, yeni niyetler, yeni
projeler, yeni keşifler, sahip olunmak istenen sağlıklı bir yaşam, mutluluk, aşk, para ve daha fazlası listenin en başında yer alır. Şimdiye kadar yaşanan tüm olumsuzluklar bitmiş, unutulmuş, sıfırdan başlangıçlar için geleceğe dair umut
dolu dilekler listelenir. Yeni bir yıl; yeni hayat, yeni umut ve yeni başlangıçlar için olumlu niyetle başlasa da olumsuzlukları düşünsel ve fiziksel olarak geride bırakmak zordur. Yeni bir yıla düşünsel olarak daha hafiflemiş daha sağlıklı düşünce yapısı ile başlamak kişilerin kendilerine verebilecekler en güzel hediyedir.

***

Peki yeni yıl ile pandeminin de insanların üzerinde bir kat daha fazla getirdiği olumsuz ve sağlıksız düşüncelerden yeni bir yıla nasıl olumlu ve sağlıklı dönüşecek bunun için bir kaç ipucunu paylaşmak istiyorum.

***

Öncelikle kendinize değer vererek ve kendinizi önemseyerek geçen yılın da iç muhakemesini yaparak farkındalığınızı geliştirin. Kendini önemsemek önemlidir; çünkü sağlıklı ego gelişimi kendinize alan açmanızı, kendinizi desteklemenizi, kendi yeteneklerinizin farkında olmanızı yani kendinizi tanımanıza olanak
sağlar.

***

Kendinizi önemseyerek, kendinize önem gösterirsiniz. Hayatta attığınız adımlar için; aldığınız kararlar için birilerinin sizi görmesini, fark etmesini en önemlisi de takdir etmesini beklemenizin gerekmediğini fark edersiniz. Onaylanmak için kendi fikirlerinizden vazgeçmemeniz gerektiğini kendi kararlarınızın ve fikirlerinizin sizi siz yaptığının bilincine varırsınız.

***

Daha sonra… Kendinizle baş başa kalarak bu bir yılın değerlendirmesini yapın. Neler kazandınız, neler kaybettiniz? Geçen bu bir yılda neler öğrendiniz? Ne yaptınız da pişman oldunuz ve tekrar aynı olayla karşılaşsanız nasıl bir çözüm
üretirsiniz? Hangi adımı atmasaydım dediğiniz, hangi kelimeyi söylemeseydim dediğiniz geçmişte yaşadığınız olaylara bir de şu açıdan baksaydım dediğiniz tüm durumları düşünün.

***

Sonrasında.. Yaşadığınız olumlu olumsuz tüm olayların sorumluluğunu alın ve kabul edin. Çünkü yaşadığınız her şey sizin izin verdiğiniz ölçüde, sizin aldığınız kararlar ve attığınız adımlar sonucunda olan şeylerdi. Duymak istemediğiniz sözlerin sizin karşı tarafa verdiğiniz izin çerçevesinde olduğunu ve siz izin verirseniz insanların size olumlu ve olumsuz yaklaşabileceğini fark edin.

***

Hatalarınızı kabul edin diyorum ama bunu keşkeler ve ahhh tüm suçlu benim yakınmaları yaşamanız için söylemiyorum. Hatalarınızı kabul edin ama hata olarak kabul etmeyin deneyim ve tecrübe olarak kabul edin. Çünkü bizler ilk günden son güne kadar öğrenmek ve gelişmek motivasyonu ile geldik. Bu nedenle yaşadığınız her olay, karşınıza çıkan her insan sizin gelişiminize bir anlam ve bir katkı sağlamaktadır. Yaşadığınız olaylara, geçtiğiniz yollar ve aldığınız kararlar sizin şimdi ki siz olmanıza katkıda bulunan bir rehber olduğunu unutmayın. Yapmanız gereken sadece heybenize attığınız tecrübelerinize inanarak yaşadıklarınıza bakış açınızı ve verdiğiniz tepkileri gözden geçirmek ve kararlı şekilde kendinize verdiğiniz değer oranında çözüm üretmenizdir.

***

Kendinize ağır gelen, sıkışmış hissettiren anıları, durumları ve bunların size hissettirdiklerini de bir kağıda yazabilirsiniz. Yazdıkça duygularınız hissettikleriniz açığa çıkacaktır ve içinizde ruhsal olarak hafifleme yaşayabilirsiniz. Yazmak bir meditasyon olarak zihninizin ruhunuzun olumsuz duygulardan arınmasına daha objektif bakmanıza ve sağlıklı muhakeme yapmanıza yardımcı olacaktır. Listenizi tamamladıktan sonra tüm olumsuz düşüncelere veda ederek listenizle vedalaşıp yırtıp atabilirsiniz.

***

Sizi mutsuz eden kişilere veda edin. İlişkiler günlük sosyal yaşamın içerisinde çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Partnerle, iş yerinde bir kişi ile, aile veya arkadaş ile sosyal hayatta bir çok olumlu olumsuz durumlar yaşanmaktadır.

***

Kişiler zihinlerini meşgul eden durumlarda bu meşguliyet günlük hayatlarını sekteye uğratacak noktaya geldiğini fark ettikleri ve kendi içsel konuşmalarını kısır döngü şeklinde devam ettirdiği zaman ben ne yapıyorum ve ne zamana
kadar bu durumu sürdüreceğim diye sormalıdır. Zihninizde çözümsüz kalan her olayı tek tek imgeleyerek çözümsüz kaldıkları noktada uzman desteği almaya karar vermenin yanında; size zarar veren kişileri hayatınızdan çıkarmanız
gerektiğine karar verin.

***

En önemlisi de hayatınızda sağlıklı sınırların sağlıklı ilişkiler getireceğinin bilincinde olun. Hayır demenin sizin toplum tarafından dışlanacağınız anlamına gelmediğini Hayır demenin sağlıklı sınırlar için gerekli olduğunu ve bunun bir
seçim tavır olduğunu bilmelisiniz. Mutlu olmak için “hayır” demelisiniz. Hayatınızın kontrolünün kendi elinizde olması ve gününüze neleri dahil edip etmeyeceğinize karar verebiliyor olmak size büyük bir rahatlık ve
mutluluk sağlayacaktır.

***

Çoğu insan kendine hak ettiği değeri vermeyerek; kendinin önemini fark etmeyerek kendine yeni yükler edinir. Bu yeni yılın öncelikle kendinize vereceğiniz değer ile biricik ve özel olduğunuzu hatırlamanız ile başlaması dileğiyle…

Genel

Piknikçiler Belgrad Ormanı’na akın etti

Published

on

blank

İstanbul’da yaz mevsiminin iyice kendini hissettirmeye başlamasının ardından piknikçiler, Sarıyer’de Belgrad Ormanı’na akın etti. Ormanın girişinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

İstanbul’da hafta sonu havaların güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar Belgrad Ormanı’nda bulunan piknik alanlarına akın etti. Araçları ile Sarıyer, Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı girişine gelen vatandaşlar uzun araç kuyruğu oluşturdu. İçeri girmeyi başaran vatandaşlar aileleri ile birlikte piknik yaptı. Güzel havanın, tertemiz doğanın tadını çıkardı.

Continue Reading

Genel

Kısırkaya’da göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi

Published

on

blank

Dünya Balık Göç Günü kapsamında Kısırkaya’da düzenlenen etkinlikte göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen programda sahilde ve dere kenarında kıyı temizliği yapıldı.

İnsan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen Uluslararası Balık Göç Günü Sarıyer’de kutlandı. Kısırkaya-Karanlık Deresi’nde yapılan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve SAGEM öğrencileri kıyı temizliği yaptı. Her yaş grubundaki bireyin bu konudaki hassasiyetini artırarak, sorunlara dikkat çekmek için yapılan programa; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Meriç Albay ile Prof. Dr. Devrim Memiş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelik Delen, İBB Tarımsal Hizmetler Başkanı Ahmet Atalık ve muhtarlar katıldı.

“16 YAŞAYAN DERE VAR”

Dereler’in bütün dünyada çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Meriç Abay, “Bugün bir çok ülkede bu gün kutlanıyor. Su demek hayat demek. İstanbul’da hemen hemen bütün dereler kirli ve kullanılamaz halde. Ama Sarıyer’de 16 tane yaşayan dere var. Bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Derelerin korunmasında bilimsel katlı sunmak boynumuzun borcu. Yaşayan dereleri gelecek nesillere taşımak çok kıymetli” dedi.

“BALIKLARDAN MAHRUM KALABİLİRİZ”

İBB Tarımsal Daire Başkanı Ahmet Atalık ise; “Dünyayı en çok kirleten canlı insan. Göç yolları üzerinden bir olumsuzluk oluşturduğumuzda en sağlıklı besin kaynağımız balıklardan mahrum kalabiliriz. İlk hedefiniz kendinizin kirletmemesi, ikincisi ise çevrenizdekileri uyarmak” dedi.

Continue Reading

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank