Connect with us

Genel

Kimya Çiftçi Dumlu: Kendini önemse, sana ihtiyacı var!

Published

on

blank

“Hayatınızda önemli olan kişileri sıralayın?” diye sorsam ne yazarsınız? Birinci sırasında kim var? Peki ikinci sırada? Siz kaçıncı sıradasınız ve neden oradasınız?

***

İlişkilerinizde sürekli verici mi yoksa sürekli alıcı mısınız?

***

Haksızlığa uğradığınız zaman tepkiniz nasıl olur? Kendinizi mi suçlu hissedersiniz yoksa hatalı hep karşı taraf mı olur?

***

Problem çözme becerinizi geliştirdiğinizi düşünüyor musunuz yoksa yaşadığınız her problemde keşke ve pişmanlıklar yaşayarak olumsuz düşünceler içine mi giriyorsunuz?

***

2022 yılına az bir süre kala kişiler her sene başında olduğu gibi yine bu sene de; hedeflerini güncellemeye ve yeni hedefler yaparak geçen yılın muhakemesini yapmaya başlar. Her sene başında yeni kararlar alınır, yeni niyetler, yeni
projeler, yeni keşifler, sahip olunmak istenen sağlıklı bir yaşam, mutluluk, aşk, para ve daha fazlası listenin en başında yer alır. Şimdiye kadar yaşanan tüm olumsuzluklar bitmiş, unutulmuş, sıfırdan başlangıçlar için geleceğe dair umut
dolu dilekler listelenir. Yeni bir yıl; yeni hayat, yeni umut ve yeni başlangıçlar için olumlu niyetle başlasa da olumsuzlukları düşünsel ve fiziksel olarak geride bırakmak zordur. Yeni bir yıla düşünsel olarak daha hafiflemiş daha sağlıklı düşünce yapısı ile başlamak kişilerin kendilerine verebilecekler en güzel hediyedir.

***

Peki yeni yıl ile pandeminin de insanların üzerinde bir kat daha fazla getirdiği olumsuz ve sağlıksız düşüncelerden yeni bir yıla nasıl olumlu ve sağlıklı dönüşecek bunun için bir kaç ipucunu paylaşmak istiyorum.

***

Öncelikle kendinize değer vererek ve kendinizi önemseyerek geçen yılın da iç muhakemesini yaparak farkındalığınızı geliştirin. Kendini önemsemek önemlidir; çünkü sağlıklı ego gelişimi kendinize alan açmanızı, kendinizi desteklemenizi, kendi yeteneklerinizin farkında olmanızı yani kendinizi tanımanıza olanak
sağlar.

***

Kendinizi önemseyerek, kendinize önem gösterirsiniz. Hayatta attığınız adımlar için; aldığınız kararlar için birilerinin sizi görmesini, fark etmesini en önemlisi de takdir etmesini beklemenizin gerekmediğini fark edersiniz. Onaylanmak için kendi fikirlerinizden vazgeçmemeniz gerektiğini kendi kararlarınızın ve fikirlerinizin sizi siz yaptığının bilincine varırsınız.

***

Daha sonra… Kendinizle baş başa kalarak bu bir yılın değerlendirmesini yapın. Neler kazandınız, neler kaybettiniz? Geçen bu bir yılda neler öğrendiniz? Ne yaptınız da pişman oldunuz ve tekrar aynı olayla karşılaşsanız nasıl bir çözüm
üretirsiniz? Hangi adımı atmasaydım dediğiniz, hangi kelimeyi söylemeseydim dediğiniz geçmişte yaşadığınız olaylara bir de şu açıdan baksaydım dediğiniz tüm durumları düşünün.

***

Sonrasında.. Yaşadığınız olumlu olumsuz tüm olayların sorumluluğunu alın ve kabul edin. Çünkü yaşadığınız her şey sizin izin verdiğiniz ölçüde, sizin aldığınız kararlar ve attığınız adımlar sonucunda olan şeylerdi. Duymak istemediğiniz sözlerin sizin karşı tarafa verdiğiniz izin çerçevesinde olduğunu ve siz izin verirseniz insanların size olumlu ve olumsuz yaklaşabileceğini fark edin.

***

Hatalarınızı kabul edin diyorum ama bunu keşkeler ve ahhh tüm suçlu benim yakınmaları yaşamanız için söylemiyorum. Hatalarınızı kabul edin ama hata olarak kabul etmeyin deneyim ve tecrübe olarak kabul edin. Çünkü bizler ilk günden son güne kadar öğrenmek ve gelişmek motivasyonu ile geldik. Bu nedenle yaşadığınız her olay, karşınıza çıkan her insan sizin gelişiminize bir anlam ve bir katkı sağlamaktadır. Yaşadığınız olaylara, geçtiğiniz yollar ve aldığınız kararlar sizin şimdi ki siz olmanıza katkıda bulunan bir rehber olduğunu unutmayın. Yapmanız gereken sadece heybenize attığınız tecrübelerinize inanarak yaşadıklarınıza bakış açınızı ve verdiğiniz tepkileri gözden geçirmek ve kararlı şekilde kendinize verdiğiniz değer oranında çözüm üretmenizdir.

***

Kendinize ağır gelen, sıkışmış hissettiren anıları, durumları ve bunların size hissettirdiklerini de bir kağıda yazabilirsiniz. Yazdıkça duygularınız hissettikleriniz açığa çıkacaktır ve içinizde ruhsal olarak hafifleme yaşayabilirsiniz. Yazmak bir meditasyon olarak zihninizin ruhunuzun olumsuz duygulardan arınmasına daha objektif bakmanıza ve sağlıklı muhakeme yapmanıza yardımcı olacaktır. Listenizi tamamladıktan sonra tüm olumsuz düşüncelere veda ederek listenizle vedalaşıp yırtıp atabilirsiniz.

***

Sizi mutsuz eden kişilere veda edin. İlişkiler günlük sosyal yaşamın içerisinde çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Partnerle, iş yerinde bir kişi ile, aile veya arkadaş ile sosyal hayatta bir çok olumlu olumsuz durumlar yaşanmaktadır.

***

Kişiler zihinlerini meşgul eden durumlarda bu meşguliyet günlük hayatlarını sekteye uğratacak noktaya geldiğini fark ettikleri ve kendi içsel konuşmalarını kısır döngü şeklinde devam ettirdiği zaman ben ne yapıyorum ve ne zamana
kadar bu durumu sürdüreceğim diye sormalıdır. Zihninizde çözümsüz kalan her olayı tek tek imgeleyerek çözümsüz kaldıkları noktada uzman desteği almaya karar vermenin yanında; size zarar veren kişileri hayatınızdan çıkarmanız
gerektiğine karar verin.

***

En önemlisi de hayatınızda sağlıklı sınırların sağlıklı ilişkiler getireceğinin bilincinde olun. Hayır demenin sizin toplum tarafından dışlanacağınız anlamına gelmediğini Hayır demenin sağlıklı sınırlar için gerekli olduğunu ve bunun bir
seçim tavır olduğunu bilmelisiniz. Mutlu olmak için “hayır” demelisiniz. Hayatınızın kontrolünün kendi elinizde olması ve gününüze neleri dahil edip etmeyeceğinize karar verebiliyor olmak size büyük bir rahatlık ve
mutluluk sağlayacaktır.

***

Çoğu insan kendine hak ettiği değeri vermeyerek; kendinin önemini fark etmeyerek kendine yeni yükler edinir. Bu yeni yılın öncelikle kendinize vereceğiniz değer ile biricik ve özel olduğunuzu hatırlamanız ile başlaması dileğiyle…

Genel

TBMM Başkanvekili Celal Adan’dan MHP Sarıyer’e ziyaret

Published

on

blank

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, MHP Sarıyer İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. İlçe Başkanı Dursun Karabacak ve yönetimine hayırlı olsun dileğinde bulundu.

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ziyaretinde önümüzdeki başkanlık ve milletvekili seçimlerinin önemine dikkat çekildi. MHP ilçe yönetiminden Sarıyerde ulaşılmayan hane, erişilemeyen kimse kalmayacak şekilde çalışılmasını isteyen Adan, gereken özen ve hassasiyetin gösterilmesini istedi.

KARABACAK’TAN TEŞEKKÜR

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan’ın ilçe ziyareti nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Karabacak, “Liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin emir ve direktifleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini belirterek, Sarıyer’de üç hilali hakettiği şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

blank

Continue Reading

Genel

İBB’den Sarıyer’de Hulusi Kentmen seferi

Published

on

blank

Türk Sineması’nın ‘tonton amcası’ Hulusi Kentmen, doğumunun 111. yıl dönümünde İETT otobüsü ile anılıyor. Rumeli Hisarı’nda bulunan İETT durağındaki Kentmen fotoğrafına atıfta bulunularak, aynı duraktan geçen bir otobüsün dış cephesi, usta sanatçının resimleriyle kaplandı.

İETT, sinema kariyeri boyunca 278 farklı sinema filminde oynayan, özellikle baba ve komiser rolleri ile 7’den 77’ye büyük hayran kitlesine sahip olan usta sanatçı Hulusi Kentmen’i unutmadı. İETT, Kentmen’in doğum günü olan 20 Ocak tarihinde onun ismine özel olarak tasarladığı otobüs ile yolcuları buluşturdu. Sanatçının, Rumeli Hisarı’nda İETT durağındaki fotoğrafına atıfta bulunularak aynı duraktan geçen İstinye Dereiçi – Kabataş / 22 hattındaki bir otobüsün dış cephesi, yeniden tasarlanarak hazırlandı ve doğum gününde sefere başladı.

Kentmen’in fotoğraflarının yer aldığı otobüs, bir hafta yollarda olacak. İstanbullular, İstinye Dereiçi – Kabataş hattından geçen otobüsü kullanabilecek. İETT, ülkemizin kültür ve sanat alanındaki duayen isimlerini çeşitli etkinliklerle anmaya devam edecek.

Continue Reading

Genel

İstanbul’un taksilerinde yeni dönem

Published

on

blank

İBB, İstanbul’da boş – dolu taksi tartışmasını bitirecek önemli bir karara imza attı. Yolcuların taksiye erişimini kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak Akıllı Tepe Lambası uygulaması, UKOME’de onaylandı.

Ocak ayı UKOME toplantısında, İstanbul’daki boş – dolu taksi tartışmasını bitirecek önemli bir teklif sundu. Buğra Gökçe, Akıllı Tepe Lambası uygulamasının, İstanbul’daki taksi mağduriyetlerini giderecek çok önemli bir uygulama olduğunu söyledi. Gökçe, “İstanbullulardan taksilerin yolcu seçtiği yönünde yoğun şikayetler de alıyoruz. Yolcuların taksiye erişimini kolaylaştıracak ve taksicilerin yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak bu sistem, dünyanın bütün önemli kentlerinde uygulanıyor” diye konuştu.

Teklif, değerlendirmelerin ardından UKOME üyelerinin oy çokluğuyla onaylandı. 3 ay içerisinde uygulamaya konulacak sistemde, şoförlerin korunması için panik butonu da bulunacak.

DOLU / BOŞ / RZV / S.O.S YAZACAK

Taksimetre ile bağlantılı olacak sistemde, yolculuk başladığı andan itibaren tepe lambasında “DOLU” ibaresi yer alacak. Yolculuk sonuna kadar dışarıdan müdahale ile yolculuk sonuna kadar değişiklik yapılamayacak. Yolculuk sonunda ise tepe lambasında “BOS” ibaresi yer alacaktır. Taksi şoförü çağrısını yanıtladığı yolcusunu almaya giderken akıllı tepe lambası “RZV” şeklinde değiştirilecek. Şoförün panik butonuna basması durumunda taksinin kolluk kuvvetleri tarafından görülebilmesi adına tepe lambasında S.O.S ifadesi yer alacak.

İfadelerde farklı ışıklandırma rengi olacak. TAKSİ-Sarı, DOLU-Kırmızı, BOS-Yeşil, RZV-Kırmızı ve S.O.S-Kırmızı renklerde olacak. Akıllı tepe lambaları taksinin önünden ve arkasından okunabilecek ve gün ışığında dahi görünebilecek şekilde çift taraflı ekranlı ve dış müdahalelere karşı korunaklı olacak.

HIRSIZLIK SUÇU İŞLEYEN ŞOFÖR OLAMAYACAK

Yine İBB’nin gündeme getirdiği teklifle, hırsızlık suçunu işleyen kişiler toplu ulaşım şoförü olamayacak. Oy birliğiyle alınan kararla; hırsızlık, nitelikli hırsızlık, gece vakti hırsızlık, dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık, parada sahtecilik suçlarını işleyen kişilere, İBB artık toplu ulaşım aracı kullanım belgesi vermeyecek.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, daha önceden taciz, şiddet içeren suçları işleyenlere toplu ulaşım kullanım belgesi verildiğini hatırlatarak, “İstanbullulardan gelen talep üzerine buna hırsızlık ve hırsızlığa bağlı suçları da ekledik. Söz konusu suçu işleyenler; taksi, minibüs ve servis gibi toplu ulaşım aracı belgesi alamayacak” dedi.

TOPLU ULAŞIM ARACI REKLAM STANDARDI DA BELİRLENDİ

UKOME’de, ticari araçlara reklam takılması ve bulundurulmasında uyulacak usul ve esaslara yönelik bir standart da getirildi. Taksi ve taksi dolmuş levhasını kapatmayacak ve tavanda bulunan plaka numarasını örtmeyecek şekilde ve yüksekliği 50 santimetreyi aşmayacak reklam panosu takılabilecek.

Continue Reading

Popüler

blank