Connect with us

Genel

Kireçburnu Gümrükçü İshak Ağa Camii’nde neler oluyor? Sarıyer Müftülüğü’ne tepki!

Published

on

blank

Sarıyer’in Kireçburnu Mahallesi’nde bulunan Gümrükçü İshak Ağa Camii’nin yıkılacağı haberleri Kireçburnuluları ayağa kaldırdı. Yıkılma kararı için başvuruyu, Vakıflar Müdürlüğü ve Sarıyer Müftülüğü’nün birlikte yaptığı öğrenildi. Bazı mahalle sakinleri ise cami yıkıldıktan sonra yerine bir restoran yapılacağını iddia etti.

1 ay önce Vakıflar Müdürlüğü ile Sarıyer Müftülüğü, caminin depreme karşı dayanıksız olduğunu belirten yıkım kararı ile ilgili bir yazı hazırladı. Yazı hazırladıktan sonra cami cemaatine 1 hafta sonra duyuruldu. (İtiraz sürecini engellemek için yapıldığı söyleniyor) Bu kararın Vakıflar Müdürlüğü üzerinden Sarıyer Kaymakamlı’ğına, Sarıyer Müftülüğü’ne ve usülen Sarıyer Belediyesi’ne bildirimi yapıldığı öğrenildi.

Cami 1951 yılında yığma tuğla ve taş karışımı ile minare ise betonarme olarak 1975 yılında yapılıyor. (Her iki yapının da resmi projeleri Vakıflar Müdürlüğü’nde mevcut) 1999 ve daha sonra İstanbul’da olan depremler sonucu caminin hiçbir noktasında deprem ile ilgili olumsuz bir belirti oluşmuyor. Bu depremler sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek kuruma ait camilerde deprem dayanıklılığı testi içeren bir raporlama istiyor. İshak Ağa Camii’ni 2001 yılında Vakıflar Müdürlüğü’nün ihalesini kazanan bir firma aracılığı ile Fatih Belediyesi sorumluluğunda cami binasından ve minaresinden numuneler alınarak rapor hazırlanıyor. Raporda minarenin risk arz ettiği belirtiliyor. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı son İzmir depremi sonrası Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yine böyle bir bildirim yaparak test raporu istiyor. Vakıflar Müdürlüğü’nce yetkilendirilen bir firma aracılığı ile yapılan test sonucu sadece minarenin riskli olduğunu değil, binanın da risk taşıdığını içerir bir rapor hazırlanıyor ve yıkım kararı çıkıyor.

Oysaki cami ana binasının duvarları 1,5 metre genişliğinde yapılmış. Ana bina sağlam bir mimari uygulama sonucu yığma tuğla ve kaya ile minare ise betonarme olarak yapılmış. Yani cami herhangi bir yüksek şiddetli bir depreme karşı dayanıklı yapılmış. Caminin bulunduğu noktada en yakın cami alternatifi Tarabya, Çayırbaşı ve Ömürtepe olarak görülüyor. Yani o noktada yaşayan cami cemaatine diğer cami alternatifleri uzak yerlerde bulunuyor.

Yaklaşık 20 yıl önce minare ile ilgili riskli rapor verilmesine rağmen bugüne kadar ne Vakıflar Müdürlüğü’nden ne de Sarıyer Müftülüğü’nden onarım ile ilgili hiçbir müdahale olmamış, 20 yıl boyunca cami cemaati risk altında ibadetini yapmak durumunda kalmış.

Bu yıkım kararı üzerine cami cemaati, Kireçburnu Muhtarlığı, esnaf, mahalle sakinleri, Sarıyer Belediyesi’nin ve Sarıyer Kaymakamlığı’nın desteği ile yaklaşık (özellikle çevre esnaf ve sakinlerden) 200 imza toplanarak itiraz dilekçesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Şubesi’ne, Vakıflar Müdürlüğü’ne, Sarıyer Müftülüğü’ne ve usülen Sarıyer Belediyesi’ne verildi.

Cami cemaati ve mahalle sakinleri Vakıflar Müdürlüğü’ne ve Sarıyer Müftülüğü’ne soruyor;

  • Cami varsayalım yıkılacaksa, Vakıflar Müdürlüğü tarafından yeni cami yapımı için bütçe ayrılmış mı?
  • Ayrıldı ise cami cemaatine ve mahalle sakinlerine, yeni cami ne zaman ibadete açılacak?
  • Ayrıca deprem riski taşıyan rapor için, kanunen 4 bilirkişi ve 3 denetleyicinin imzasını içeren bir rapor var mı?

Cami cemaati ve mahalle sakinleri bu yıkıma karşı olduklarını ve bu alanı kimseye peşkeş çektirmeyeceklerini belirten bir mesaj verdiler.

blank

Genel

Dayanışmanın adresi Uskumruköy Muhtarlığı

Published

on

blank

31 Mart 2019 seçimlerinde Uskumruköy Mahallesi Muhtarlık seçimlerini kazanan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana mahallesinde farklılık yaratmaya, büyük bir dayanışma ağı kurmaya devam ediyor.

Sarıyer’in son yıllarda nüfusu hızla artan ve ciddi gelişim gösteren mahallelerinden Uskumruköy’de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde zafer elde eden ve yeni muhtarı olan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadı ve Ramazan boyunca her gün muhtarlık ofisinin mutfağında kendi elleriyle 100 kişilik yemek pişirdi. Ekibiyle birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarını yürüten Üst, Uskumruköy Muhtarlığı’nı adeta bir sosyal dayanışma ağına dönüştürdü. Gazetemizin de ziyarette bulunduğu Uskumruköy Muhtarlığı, sadece sosyal dayanışma amaçlı faaliyetler de yürütmüyor. Muhtarlık binasının merdivenlerinden çıktıktan sonra, sanki bir kütüphaneye gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Raflarda dolu dolu kitaplar, çocuklar için birbirinden güzel oyunlar, masalarda yer alan satranç takımı ve daha niceleri… Yine bazı kadınların el işlerini yapmak için ayrılan köşede, muhtarlık binasının kütüphaneyi aratmayan bölümünün içinde yer alıyor.

blank blank

blank

Continue Reading

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyaset ve imaj değişikliği

Published

on

blank

Canlı ya da cansız bir nesnenin özüne dokunmadan harici alemdeki çevresine yansıyan şeklini değiştirmeye kısacası imaj değişikliği diyoruz. İmaj değişikliği genel olarak bir malın pazarlanması sanatında kullanılır. Bu değişiklik bazen bir eşyanın, bazen bir düşüncenin ya da ideolojinin veya siyasette yer alan bir siyasi partinin konusu olur. Pazarlamacılar ya da milletin yeter artık illallah dediği fırıldak, üç kağıtçı, madrabaz, yalancı tiplerle olur. Daha ziyade eşeği boyayıp Kayserili’nin babasına yutturması gibi bir hikayeye dönüşmeye başlar. Velhasıl imaj değiştirme siyasette de kandırma ve ikna etme sanatının bir parçasıdır.

***

Siyasette yapılan imaj değişiklikleri ve algı operasyonları daha ziyade seçmen bilincinin henüz yeterince gelişmediği, zarar görmedikçe ve tavuğuna kışt denilmediği sürece kıpırdamayan bireylerden oluşan toplumlarda daha çok iş yapar ve sonuçta satış pazarlamada usta olanlar hep kazanırlar. Onlar kazanır da, imaj değişikliğine ve algı
operasyonuna kapılanların sonu ne olur! Bu sorunun cevabı çok basit, perişan olurlar.

***

Geçenlerde sosyal medyada yazmıştım. Mustafa Kemal Atatürk laik Cumhuriyeti kurdu, padişahı ve halifeyi tasfiye etti ve halkın egemenliğini temsil eden TBMM’yi açtı. Ama bir türlü bu ülkede halk iktidarı ya da salt, onun çıkarlarını savunan bir iktidar ortaya çıkmadı ki, buna karşın şu oldu: Halka kendisini şirin gösterenler, onun diliyle konuşup beklentilerine, din duygularına hitap edenler iktidar olunca halk kendisinin iktidar olduğunu zannetti .70 yıldır ara
rejimler ve darbeler dahil her yönetim fiyaskoyla biten dönemler yaşattı halka… Peki; ama şimdi kuyruklar yok, yollar düzgün, dünya bizden çekiniyor diyebilirsiniz…

***

Size öyle zannettiriyorlar, algı yönetimleri ve imaj değişiklikleri ile… Moralinizi bozmadan tüyleriniz yolunuyor. Mutlu
olanlar yok mu, elbette ki var. Kim onlar peki; imaj değişikliğinde ve algı yönetiminde başarılı olanlar, onların yandaşları ve sizlere, halimize şükredelim dedirtenler. Yol var, geçmeden parasını ödeyenlerin, havaalanı var, uçmadan ücretini verenlerin, alınan birkaç maaşa sesini çıkarmayıp kendisi pazara çıkamayanların, dolarları ve
hazinesi peşkeş çekilenlerin Green Kart(ABD vatandaşlığı)alma başarısı gösterdiğinde havalara uçanların ülkesi, borca batırılanların ve imaj değişikliğine aldanıp yeniden bıçağın altına yatanların ülkesinde yaşamak gerçekten zor.

***

Yaşamak güzel şey aslında diyen bir şairimiz vardı.. O da, çok zorluklar çekmiş bu ülked;e ama yine de umutlarını
korumuş son anına kadar… Ha gayret değerli dostlar, az kaldı…

Continue Reading

Genel

Nevzat Aydın’dan adaylık açıklaması

Published

on

blank

Beyaz Martılar’da kabus gibi geçen sezonun ardından yönetim, seçimli kongreye gitme kararı almıştı. “Tek adaylı mı, iki adaylı mı kongre olacak?” tartışmalarının yaşandığı sırada, taraftarın başkan adaylığı için desteklediği Nevzat Aydın’dan adaylıkla ilgili bir açıklama geldi.

Sarıyer Spor Kulübü’nde seçimli Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili gelişmeler netlik kazanmaya başladı. Kongrede Saffet Akkoyun’un yeniden aday olacağı konuşulurken, taraftarların desteklediği Nevzat Aydın’dan açıklama geldi. Aydın, “Sarıyer taraftarına bana gösterdiği ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim. Aday değilim, umarım bu büyük camia kendisine yakışan başkanı seçer ve Sarıyer’i en kısa zamanda tekrar Süper Lig’de görürüz.” açıklamasında bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından, Sarıyer Spor Kulübü’nde yine tek adaylı bir seçim yaşanacağı konuşuluyor.

Continue Reading

Popüler