Connect with us

Genel

Kireçburnu Gümrükçü İshak Ağa Camii’nde neler oluyor? Sarıyer Müftülüğü’ne tepki!

Published

on

blank

Sarıyer’in Kireçburnu Mahallesi’nde bulunan Gümrükçü İshak Ağa Camii’nin yıkılacağı haberleri Kireçburnuluları ayağa kaldırdı. Yıkılma kararı için başvuruyu, Vakıflar Müdürlüğü ve Sarıyer Müftülüğü’nün birlikte yaptığı öğrenildi. Bazı mahalle sakinleri ise cami yıkıldıktan sonra yerine bir restoran yapılacağını iddia etti.

1 ay önce Vakıflar Müdürlüğü ile Sarıyer Müftülüğü, caminin depreme karşı dayanıksız olduğunu belirten yıkım kararı ile ilgili bir yazı hazırladı. Yazı hazırladıktan sonra cami cemaatine 1 hafta sonra duyuruldu. (İtiraz sürecini engellemek için yapıldığı söyleniyor) Bu kararın Vakıflar Müdürlüğü üzerinden Sarıyer Kaymakamlı’ğına, Sarıyer Müftülüğü’ne ve usülen Sarıyer Belediyesi’ne bildirimi yapıldığı öğrenildi.

Cami 1951 yılında yığma tuğla ve taş karışımı ile minare ise betonarme olarak 1975 yılında yapılıyor. (Her iki yapının da resmi projeleri Vakıflar Müdürlüğü’nde mevcut) 1999 ve daha sonra İstanbul’da olan depremler sonucu caminin hiçbir noktasında deprem ile ilgili olumsuz bir belirti oluşmuyor. Bu depremler sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek kuruma ait camilerde deprem dayanıklılığı testi içeren bir raporlama istiyor. İshak Ağa Camii’ni 2001 yılında Vakıflar Müdürlüğü’nün ihalesini kazanan bir firma aracılığı ile Fatih Belediyesi sorumluluğunda cami binasından ve minaresinden numuneler alınarak rapor hazırlanıyor. Raporda minarenin risk arz ettiği belirtiliyor. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı son İzmir depremi sonrası Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yine böyle bir bildirim yaparak test raporu istiyor. Vakıflar Müdürlüğü’nce yetkilendirilen bir firma aracılığı ile yapılan test sonucu sadece minarenin riskli olduğunu değil, binanın da risk taşıdığını içerir bir rapor hazırlanıyor ve yıkım kararı çıkıyor.

Oysaki cami ana binasının duvarları 1,5 metre genişliğinde yapılmış. Ana bina sağlam bir mimari uygulama sonucu yığma tuğla ve kaya ile minare ise betonarme olarak yapılmış. Yani cami herhangi bir yüksek şiddetli bir depreme karşı dayanıklı yapılmış. Caminin bulunduğu noktada en yakın cami alternatifi Tarabya, Çayırbaşı ve Ömürtepe olarak görülüyor. Yani o noktada yaşayan cami cemaatine diğer cami alternatifleri uzak yerlerde bulunuyor.

Yaklaşık 20 yıl önce minare ile ilgili riskli rapor verilmesine rağmen bugüne kadar ne Vakıflar Müdürlüğü’nden ne de Sarıyer Müftülüğü’nden onarım ile ilgili hiçbir müdahale olmamış, 20 yıl boyunca cami cemaati risk altında ibadetini yapmak durumunda kalmış.

Bu yıkım kararı üzerine cami cemaati, Kireçburnu Muhtarlığı, esnaf, mahalle sakinleri, Sarıyer Belediyesi’nin ve Sarıyer Kaymakamlığı’nın desteği ile yaklaşık (özellikle çevre esnaf ve sakinlerden) 200 imza toplanarak itiraz dilekçesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Şubesi’ne, Vakıflar Müdürlüğü’ne, Sarıyer Müftülüğü’ne ve usülen Sarıyer Belediyesi’ne verildi.

Cami cemaati ve mahalle sakinleri Vakıflar Müdürlüğü’ne ve Sarıyer Müftülüğü’ne soruyor;

  • Cami varsayalım yıkılacaksa, Vakıflar Müdürlüğü tarafından yeni cami yapımı için bütçe ayrılmış mı?
  • Ayrıldı ise cami cemaatine ve mahalle sakinlerine, yeni cami ne zaman ibadete açılacak?
  • Ayrıca deprem riski taşıyan rapor için, kanunen 4 bilirkişi ve 3 denetleyicinin imzasını içeren bir rapor var mı?

Cami cemaati ve mahalle sakinleri bu yıkıma karşı olduklarını ve bu alanı kimseye peşkeş çektirmeyeceklerini belirten bir mesaj verdiler.

blank

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank