Connect with us

Genel

Kısırkaya’da yaşayanlara evlerini boşaltmaları için 15 gün süre verildi

Published

on

blank

Kısırkaya’da, evlerini boşaltmaları için 15 gün süre tanınan bölge halkı “Alan peşkeş çekilecek. 200 metre uzağımıza villa yapılıyor” diyerek tepki gösterdi. Kaymakamlık, alanın MSB’ye ait olduğunu belirterek tebligat gönderdi.

Sarıyer Kısırkaya’da ecri-misil, belediye emlak vergisi, elektrik, su ve doğal gaz aboneliklerini yapan yurttaşlar, daha önce imar barışından faydalanarak “Yapı Kayıt Belgeleri’ni aldı. Ancak 1 hafta önce yurttaşlara alanın MSB’ye ait olduğu kaydedilerek yurttaşların evlerinden çıkması istendi. Sarıyer Kaymakamlığı İlçe Hukuk İşleri Şefliği, yurttaşlara 15 gün içinde evlerin tahliye edilmesi yönünde tebligat gönderdi.

Yurttaşlara iletilen yazıda “15 gün içinde tüm işgallerin kaldırılması, taşınmazı boş ve işgalsiz olarak İstanbul İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı yetkili personellerine tutanak karşılığı teslim etmesini, sonucundan kurumlarca kaymakamlığımıza bilgi verilmesine, tekrar işgal edilmesinin önlenmesi bakımından gerekli olan tedbirlerin alınmasını önemle arz ederiz” denildi.

‘15 GÜN İÇİNDE TAHLİYEMİZ İSTENİYOR’

Bölge halkı ise tahliye kararına tepki gösterdi. Hukuksal haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyleyen yurttaşlar evlerinden çıkmak istemediklerini belirtti. Bölge halkından Şenol Kılıç yaşadıklarını şöyle özetledi:

“2018 yılında 3194 Sayılı Kanun’a ek olarak çıkarılan Geçici 16. madde kapsamında gerekli işlemleri, tamamlayıp ‘Yapı Kayıt Belgelerimizi’ aldık. Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra 3194 Sayılı Kanun’un Geçici 16. maddesine göre tarafımıza satılması için defaatle başvurularda bulunduk. Ancak bize sosyal donatı alanı olarak kullanılmak üzere Milli Savunma Bakanlığına tahsis yapılmış olduğu gerekçesi ile ‘yapı kayıt belgelerimizin’ iptal edilmesine ilişkin tebligatlar gönderildi. Akabinde de söz konusu alanda ikamet eden bir kısım komşularımıza tahliye ve yıkım tebligatları yollandı. Şu anda ise 15 gün içinde tahliyemiz isteniyor.

‘200-300 METRE ÖTEMİZDE DE İNŞAAT YAPILIYOR’

Mevcut yapılarımız, herhangi bir alternatif sunulmadan, elimizden alınmaya çalışılmaktadır. 200-300 metre ötemizde de inşaat yapılıyor. Villalar dikiliyor. Askeri bir alanın dibine kimse villa yaptırmaz. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Alanın birilerine peşkeş çekilmesini istemiyoruz. Bizi buradan atmak istiyorlar.”