Connect with us

Genel

Hacıosman’daki otel yıkılıyor!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, günün erken saatlerinde “tabut” olarak nitelendirilen 27 katlı dev rezidans inşaatında yıkıma başladı. 34 yıldır kaba inşaat halinde kalan ve 400 konut, 50 ticari alanlık rezidansa dönüştürülmek istenen binanın depreme dayanıksız olduğu vurgulanmıştı.

Sarıyer Belediyesi ekipleri, depreme dayanıksız olduğu belirtilen 27 katlı binaya yıkım işlemi için gitti. Çok sayıda polis ekibi de güvenliği sağlaması için çağırıldı. Belediye ekipleri, “ne olursa oldun kanununun uygulanacağını ve yıkım işleminin tamamlanacağını” belirtti.

27 katlı binanın inşası için ilk ruhsat 1995 yılında alındı ve 27 katlı bir otel inşa edileceği ifade edildi. Yıllardır devam eden hukuki süreçlerde ruhsatları iptal edilen bina için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 30 Haziran 2019 tarihinde Yapı Kayıt Belgesi verdi. Otel olacağı belirtilerek inşaatına başlanan bina, “JW MARRIOTT” adı altında 400 konut, 50 ticari alanlık bir rezidans projesine dönüştürüldü. Ardından 2023’ün Mart ayında yeniden çalışmalara başlandı.

SARIYER BELEDİYESİ GEÇEN YIL YIKIM KARARI VERMİŞTİ

Sarıyer Belediyesi, “Taşıyıcı sistem ve döşemelerdeki korozyona uğramış demirlerin sıyrılarak tamiratlarının yapıldığını” da tespit ederek, geçen yıl suç duyurusunda bulunmuştu. 2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 13. Maddesi gereğince Sarıyer Belediyesi Encümeni tarafından 22 Haziran 2023’te alınan yıkım ve idari para cezası kararı için de İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.

Sarıyer Belediye yetkilileri, geçen yılki alınan bu kararın ardından, inşaatın kaçak olduğunu ve bölgenin SİT alanı olduğunu hatırlatmış, ayrıca Belediye yetkilileri kaba inşaatın 34 yıl boyunca korozyona uğradığını, depreme karşı dayanıklı olmadığını ve ilk depremde bir felaket yaşanabileceğini de vurgulamıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi tarafından 2 Ekim 2020 tarihinde hazırlanan rapora göre, 27 katlı binanın deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için güçlendirilmesi gerekiyordu.

blank
blank
blank