Connect with us

Genel

Mansur Yavaş o ankette açık ara önde

Published

on

blank

Son seçim anketi sonuçları Avrasya Araştırma tarafından yayınlandı. Avrasya Araştırma’nın sonuçlarına göre AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı geriliyor.

Avrasya Araştırma tarafından son yapılan anket sonuçları paylaşıldı. Yapılan ankette MHP’de ve AK Parti’de oy kaybının sürdüğü görülürken, Cumhurbaşkanlığı anketinde de ilginç sonuçlar yer aldı.

CUMHUR İTTİFAKI GERİLİYOR

Pandemi sürecinin başından beri aşama aşama kan kaybetmeye başlayan Cumhur İttifakı, son yapılan ankette de biraz daha oy kaybederek yüzde 43 seviyelerine gerilemiş durumda. Son dönemde Erdoğan’ın başta Saadet Partisi olmak üzere çeşitli ziyaretler yapması bu kayba bir delalet olarak sunuluyor.

Güncel olarak partilerin oy oranlarına baktığımızda ise tablo şöyle:

AK Parti: 35.6

CHP: 25.3

İYİ Parti: 13.4

HDP: 10.5

MHP: 8.1

Gelecek Partisi: 3

DEVA: 2.9

Bu sonuçlar ile birlikte AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı yüzde 43.7 oy alırken, CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı yüzde 38 olarak görülüyor. Bu ittifaka HDP, Deva ve Gelecek de dahil olursa oy oranı yüzde 54 gibi bir orana ulaşılıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN KİM ÖNDE?

Avrasya’nın hemen her anketinde mutlaka yer verdiği araştırmalardan biri de önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın kime oy vereceği. Bu konuda Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan isimleri arasındaki yarışa dair yapılan araştırmada;

Ekrem İmamoğlu – Recep Tayyip Erdoğan yarışı olursa;

İmamoğlu: Yüzde 42.6

Erdoğan: Yüzde 37

Mansur Yavaş-Recep Tayyip Erdoğan yarışı olursa;

Yavaş: Yüzde 43.9

Erdoğan: Yüzde 36.5