GenelSiyasetSon Dakika

Mehmet Deniz’den Ünsal Bilgiç’e heykel yanıtı

Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’ndaki Martı heykeli için ucube yorumu yapan MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç’e yanıt, CHP Sarıyer Eski İlçe Başkanı Mehmet Deniz’den geldi.

MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç, geçtiğimiz günlerde 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından açılışı yapılan Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’ndaki Martı heykeli için, “Sarıyer Belediye Başkanı bu ‘UCUBE’ şeyi buraya koyarken kime sordu. Kaldırın şu kepazeliği!” yorumlarında bulundu. Bilgiç, “Sanat toplumların kendi içindeki birleştirici ve bütünleştirci mayasıdır. Gelişmiş toplumların Siyaset ve Demokrasi menüsün de olmazsa olmaz birinci sırada sanat vardır. Geleneksel ve Çağdaş Türk Sanatını İcra eden gerçek tüm sanatçı ve sanatkarlarına sahip çıkmak hepimizin başlıca görevlerindendir. Türk sanatının ve sanatçısının çeşitli sanat dallarında yüzlerce şaheserleri mevcuttur. Sarıyer İlçemizde üç dönem Belediye Başkanı seçilmiş Bay Belediye Başkanının Sarıyer’e ve Sarıyer’de sanata karşı bakışı maalesef içler acısı durumdadır. Sarıyer Belediye Başkanı bu “UCÛBE” şeyi buraya koyarken kime sordu, kimden fikir aldı, hangi sanat danışmanından, sanat küratöründen tavsiye ya da yardım aldı. Siyasi, sosyal ve teknik durum olan bu konu hiç kimse tarafından bilinmemektedir. “31 Mart 2019” yerel seçimlerin de Sarıyer’e atılmış bu kazığını Sarıyer’e kim ve kimler neden, niçin attı! Bu kentin bir ruhu, bir estetiği hiç mi yoktu! Veyahut vardı da görecek iki çift göz, bir damla duygu mu bulunamadı? Bu kopuk zihniyete taraf olanlar susanlar, oturanlar, uzaktan bakanlar, arkadan konuşanlar, siyasi yada menfi çıkar peşinde olup yalakalık yapanlardır. Bu ve bunun gibi Sarıyer’in bir çok noktasında benzeri yanlışları yapan yapılmasına göz yuman çıkarcılar, Sarıyer Belediye Başkan ve yerel idare yönetiminin Sarıyer’in güzelliklerini pervasızca çirkinleştirmeye hakkı yoktur… #OLSUN” ifadelerini kullandı.

MEHMET DENİZ: UCUBE SÖZÜ ABARTILI OLMUŞ

Ünsal Bilgiç’in heykel eleştirisine yanıt, CHP Sarıyer’in Eski İlçe Başkanı Mehmet Deniz’den geldi. Deniz, “Meydanlar Şehrin Vitrinidir” başlıklı verdiği yanıtta, ” MHP İlçe Başkanı arkadaş Sarıyer Meydan’daki Sarıyer Spor Kulübü’nün ve Sarıyer’in simgesi martı heykeline ucube diyerek eleştirmiş ve bunun kaldırılmasını talep etmiş.
Her çalışmanın, her emeğin bir karşılığı vardır. Bazıları beğenir, bazıları beğenmez. %100 herkesin takdir edeceği bir eser ortaya koymakta hayli zor bir durumdur. Gerçi biz bir çok alanda ne ucube diyeceğimiz şeyler gördük; ancak bir emeğe saygımızdan bir şey diyemedik, ağzımız varmadı. Ucube sözü biraz abartılı olmuş,
Ancak Ünsal başkan bir konuyu gündeme getirdi, onun için kendisine teşekkür ederim.” dedi.


SARIYER MEYDANI YENİDEN DÜZENMELİ

Paylaşımında “Sarıyer Meydanı yeniden düzenlenmeli” diye yazısına devam eden Mehmet Deniz, “Başta şunu belirteyim, bir öneri olarak yetkili arkadaşlara daha önce yazılı olarak sunmuştum. Sizlerle paylaşmak isterim. Belediye başkanımız biliyor; Atatürk Anıtını İBB’den gerekli izin olmadığı için birtakım eksikliklerle birlikte yerine koymuştuk. O eksiklikleri belediye başkanımıza o zaman iletmiştik. Atatürk Anıtı eksiklikler tamamlanarak deniz kenarına alınmalı, hani mitingler yapıldığında sahne kuruluyor ya tam oraya anıt alınarak, çevresine de Sarıyer’imizin simgesi, martı heykeli bu işi iyi bilenlerle yaptırılarak konulabilir.

“VATANDAŞIN DA GÖRÜŞÜ ALINMALIDIR”

Bu şekilde meydan her bakımdan daha kullanışlı hale getirilmiş olduğu gibi, daha önce yapılan eksiklikler de tamamlanmış olur. Deniz kenarı korkuluklarla çevrilmelidir ve iyi çevre mühendislerince vatandaşında görüşü alınarak bu çalışmanın yapılmasında fayda vardır

.
Bir şehrin can damarları, en önemli mekanları ve vitrini meydanlarıdır. Acilen Sarıyer Meydanı düzenlenmelidir.
Sarıyer Belediyesi’ne bu konuda önerim olmuştu. O zaman İBB zorluklarından bahsedilmişti.
Şimdi tekrar Sarıyer Belediyesi’ne, gerekli izinler için İBB’ye ve Çevre Bakanlığı’na öneriyorum. Bu meydanı ilçemize yakışır bir hale getirelim.” diye belirtti.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı