Connect with us

Genel

Millet İttifakı’ndan Başkent Ankara’da gövde gösterisi

Published

on

blank

14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala Millet İttifakı, Ankara’da büyük bir miting düzenledi. Mitingte konuşan Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi 5’li çetelerden kurtaracağım. Cumhurbaşkanı olmamam için her oyunu denediler, her iftirayı attılar. Onlar saraya güveniyor, Bay Kemal halka güveniyor” ifadelerini kullandı.

14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala siyasi partiler çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Millet İttifakı, seçim çalışmaları kapsamında Ankara’da büyük bir miting düzenledi.

Mitinge Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş katıldı.

TEKNO MÜZİKLİ MİTİNG

Miting alanı öğle saatlerinden itibaren dolmaya başladı. Güvenlik önlemleri nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılırken alanın etrafındaki binaların çatılarına da keskin nişancılar yerleştirildi. Alanda yeni nesil miting anonsları eşliğinde tekno-müzik çalındı, İzmir Marşı okundu. Türk bayrakları ile süslenen alanda Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin liderlerin birlikte poz verdiği posterler asıldı, ‘Haydi kazanalım’, ‘Geliyor gelmekte olan’ sloganlı pankartlar yer aldı.

Mansur Yavaş, mitingde yapılan şovu sosyal medya hesabından “Başkent, çiçek gibisin. Başkent. Hazırız” notu ile paylaştı.

Miting öncesi Millet İttifakı milletvekili adaylarından alanda olanlar tek tek anons edilerek sahneye çağrıldı ve vatandaşları selamladı. Ancak CHP listelerinden Ankara 1’inci bölge 4’üncü sıradan aday gösterilen DEVA Partili eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in anons edilenler arasında yer almaması dikkat çekti. Mitinge de katılmayan Ergin’in adaylığı tepki görmüş ve Kılıçdaroğlu “6 parti bir aradayız. Başka bir partinin iç işlerine karışmayız. Bugün geldiğimiz nokta, artık bir parti bir meselesi olmaktan çıkmış, mesele Türkiye meselesi. Fedakarlığı biz yaptık. Biz onlardan aday istedik. Şunu getirin deme hakkımız yok” açıklaması yapmıştı.

“ANKARA’DA FİTNE SİYASETİ ORTADAN KALKTI”

Mansur Yavaş, mitingte şunları söyledi:

* “Sevgili Ankaralılar 2019 yılında, bugün yaşadıklarımızın hemen hepsini yaşadık. Anketlerde geri kaldıklarını görünce her türlü tezgâhı, iftirayı attılar, hatırlıyorsunuz. Yardımları kesecekler, işçileri atacaklar, PKK’lılara sayaç okuyacak diye iftira attılar öyle mi? Ankara halkı buna inanmadı; kulak vermedi Ankara halkı bunlara. Ve dolayısıyla Ankara’da artık fitne siyaseti, ayrıştırıcı siyaset ortadan kalktı.

* İnsanlar, 25 yıl aynı yönetimi görünce, onların ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı siyaseti nedeni ile bir başkasına kulak vermedi. Denemedi bir başka yönetimi, ama 25 yıl sonra bir deneme yaptı ve Ankara halkı belediyeciliğin ne olduğunu gördü. Artık ihaleler açık, ihaleler şeffaf yapılıyor. İsraf yapılmıyor. Çöp projelere Ankara halkının alın teri ile kazanıp bize ödediği paralar çöp projelere yatırılmıyor artık. Nereye ihtiyaç varsa oraya gidiyor. Dolayısıyla Ankara’da artık hem üretim var, sosyal yardımları kesecek dediler, hepiniz gördünüz; sosyal destek belediyeciliğinin, sosyal yardım belediyeciliği olmadığını anladı herkes.

* Gerçek sosyal devleti, önce belediyelerinde gördü herkes. Bütün Millet İttifakı belediyelerinde gördü. Artık, herkese destek veriliyor ama bir elin verdiğini diğer el görmüyor. Basit bir anlatım ile eskiden koli koli paket dağıtılırken şimdi kartlarına para yatırılıyor, gidip en ücra bakkaldan manavdan insanlar gerçek ihtiyaçlarını alıyor. 60 bin öğrenci şu anda evden okula, okuldan eve ücretsiz geliyor. 16 bin öğrencinin servis ücretini ödüyoruz. 15 bin öğrenciye günde 15 lira kantin parası veriyoruz ki, o küçücük çocuklar arkadaşları alışveriş yaparken mahzun kalmasınlar diye. Destek alan ailelerin tümü çocuklarının tüm sınav paralarını ödüyoruz ki bir an evvel, okusunlar onlar da yardım alır halde kalmasınlar diye.

blank

“MİTİNGLERDE GÖRDÜĞÜMÜZ KADARIYLA BU İŞ GERÇEKTEN BİTMİŞ”

* Pandemi döneminde 40 bin öğrenciye 10’ar GB internet verdik, Sayın Cumhurbaşkanı da 15’inden sonra vermeyi taahhüt ediyor. 21 yıldır verilmeyen interneti seçimden sonra verileceği söyleniyor. Yine, doğalgaz konusunda birer aylık doğalgaz ücretlerine sadece mutfakta harcanan ücretin bir yıl almayacak. Bu seçim zamanı yapılıyor. Halbuki bu kardeşiniz, Ankara’yı emanet ettiğiniz bu kardeşiniz pandemi nedeni ile artan ekonomik şartlar nedeni ile geçen yıl ve bu yıl tam 250 ailenin çocuklarını üşütmedi, doğalgaz yardımı yaptı.

* Yine, pandemi nedeni ile artan ekonomik şartlar nedeni ile beslenme güçlüğü çeken, beslenme güçlüğü çektiği içinde öğrenme güçlüğü yaşayan aileleri düşündük. 18 aydır 200 bin ailenin evine her ay birer kilo et giriyor. Eskiden, 1,8 dolara su satıp aldıkları bu parayı da koli şekilde yardımlarla dağıtıp, onlardan aldığı para ile onlara yardım yapıp; ‘Biz fakir fukaraya sosyal desteklerle kolluyoruz’ diyorlardı. Şu anda 10 ton su kullanan ailenin ödediği ücret sadece 10 lira.

* Dolayısıyla ben şunu söylüyorum; 2019 yılındaki iftiralara inansaydı insanlar, eğer onlara aldansaydı şimdiki gibi ayrıştırıcı siyasete cevap verseydi Ankara’da bunların hiçbirisi olmayacaktı. Ankara bu şekilde karar vermiş, iyi olmuş mu? Şimdi Türkiye’de 21 yıldır hep aynı hükümeti gördüler, bir başkası gelirse ne yapacaklarını bilmiyorlar. Öğrenmişler, bunlar üç koyunu güdemez diye. Verin bakalım, güdüyor mu gütmüyor mu? Sizden daha iyi idare ediyor mu, etmiyor mu? Ama inşallah mitinglerde gördüğümüz kadarıyla bu iş gerçekten bitmiş.

“HABİRE SAHTE BİR ŞEKİLDE BİRİNİN ÖZEL HAYATINI KAYDEDİP SİYASETE KULLANMIŞSINIZ”

* Yine kırsal kalkınma desteklerimiz var, artık onların detayına girmiyorum. Şimdi en son biliyorsunuz Ankara’da bir jeliboncu kafa var. Öğreniyoruz ki; tam 1994 yılında bile rakibine kumpas kurduğu iddiaları var. Bu kafa, bir ilçe belediye başkanı hakkında kaset var diye arttırdı. Kendi partisinden olana bile tuzak kurdu. Fakat, ne gariptir ki tuzak kurduğu şahısla şimdi kendi yakını yan yana çalıştırılmak zorunda kalıyor. Siyasetin acı tarafı bunlar. Şimdi görüyoruz, FETÖ döneminden başlayan kaset komploları yine bir şekilde konuşuluyor. Yine Sayın Muharrem İnce ile ilgili aynı şeyleri ortaya çıkardılar. Ama bunların başlangıcı nerede? Yıllardır Ankara’da sahte broşürler dağıtılır. Bu şekilde seçmenler etkilemeye çalışır. Evet, onların tezahürü bu.

* Hiç fark etmiyor, habire sahte bir şekilde birinin özel hayatını kaydedip siyasete kullanmışsınız. Şimdi televizyonlarda gördüğünüz gibi Sayın Genel Başkanımız ile ilgili olmayan montaj videoları sahneden insanlara gösteriyorsunuz. Ne farkı var? O zaman sizin hiçbir şeyden şikâyet etme hakkınız yok. Ankara’nın sokaklarında sahte afişler dağıtıyorsunuz. Açılım döneminde şehit olanların fotoğrafları ile siyaset yapıyorsunuz.

* Şehit kanı ile siyaset yapıyorsunuz. Evet, şehitlerin kanları ile siyaset yapıyorlar. Halbuki oradaki fotoğrafların çoğu açılım döneminde olanlar. Artık yeter, bu ülkede nefret siyaseti ortadan kalkacak. Aynısını söylüyorlar, bizim dönemde 2019 seçimlerine giderken bunlar seçimleri kazanırsa devletin bekası tehlikeye girer dediler. Öyle bir şey olmadı. Kazandık, açılım döneminde PKK’nın dayattığı ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ yazılarını kaldırdılar, andımızı kaldırdılar, TC tabelalarını kaldırdılar.

* Ve biz seçimi kazanır kazanmaz geldik, TC tabelalarını layık olduğu yere astık. Arkasından İstanbul seçimini iptal ettiler; İstanbul seçiminde baktılar ki Millet İttifakı’nın hiçbir belediyesinde ayrımcılık yok, söylediklerinin hiçbirisinde olmuyor. Başka yola başvurdular; önce ümmet elden gidiyor demeye, ‘Mekke düşer, Kudüs düşer, Ekrem Bey’e oy vermeyin’ dediler. Ancak İstanbul halkı kararlıydı… Elinden alınan iradenin gasp edilmesine karşı dik durdu. Bu sefer de yedek kuvvetlerini ortaya çıkardılar. 33 askerimizin Bingöl’de şehit edilmesi emrini veren Osman Öcalan’ın kalkıp televizyonlara çıkardılar ve şunun için çıkardılar; Ekrem Bey’e oy vermeyi, Binali Bey’e oy verin diye. AKP’ye oy verin diye… O da yetmedi, bebek katilinin mektubunu getirdiler, televizyonda okuttular.

* Yine aynı şekilde Ekrem Bey’e oy vermeyin diye… Yani, denize düşen yılana sarılır denilir ya, ben öyle demiyorum. Biz bunları çok eskiden biliyoruz. İktidara gelirken iktidarda olmak için gerekirse Papaz cübbesi giyeriz diyenler bunlar değil miydi? Aynı şeyleri yapıyorlar, kendileri gibi düşünmeyen herkesi, milyonlarca insanı terörist ile iş birliği ile suçluyorlar. Bir yandan da İmralı’ya heyet götürüyorlar öyle mi? Artık, bu çifte riyakâr siyasetin sonu geldi. Bunlar mevsimlik milletçi, sezonluk milliyetçi. Duruma göre şekil alırlar. İşlerine gelirse milliyetçiliğin her türlüsünü ayaklar altına alırız derler.

* İşlerine yarayacaksa başımızın üstüne aldık derler. Bunlara inanmıyoruz artık ne muhafazakarlıklarına inanıyoruz ne başka bir şeye. İyi bir Müslümanın ağzından bal damlar, yalan söylemez, hakaret etmez, bugün Cuma. Acaba o sahte broşürleri yapanlar camide ne diye dua ettiler. Onu bilmiyorum. Müslüman adam olmayan videoları değiştirip değiştirip halkını kandırır mı? Maalesef riyakarlık son haddinde ama Türkiye kararını verdi. Her gittiğimiz, gördüğümüz yerde, mitinglerde çok kararlı insanlar ve bu laflara kulak asmıyorlar.

“İNŞALLAH AYIN 15’İNDEN SONRA ANKARA HAKKINI ALACAK”

* Değerli Ankaralılar; Keçiören- Havaalanı metrosu 2020 yılından beri yatırım programında Ulaştırma Bakanlığı’nın. İstanbul’da Ekrem Başkan ile metro yarıştıracağız diye Ankara’da kıllarını kıpırdatmıyorlar. Ankara halkını cezalandırıyorlar. Sadece öyle değil, daha önceki dönemde belediyeye devredilen ve şimdiye kadar o sözleşmeye göre 70 milyon kesilmesi gerekirken; biz seçildikten 20 gün sonra kararname ile kural değiştirip şu ana kadar kesilen para 1 katrilyon 700 trilyon lira.

* Ankara halkına hizmet etmekten alıkoymak için bunu yapıyorlar. Hiç şikayet etmiyoruz. Çünkü, 15’inden sonra inşallah Keçiören-Havaalanı metrosunu imzasını Sayın Cumhurbaşkanımız atacak. 5-6 aydır kara havacılıktan Eskişehir yoluna bir tane bulvar açacağız. Sayın Milli Savunma Bakanı’nın imzasını bekliyor. Keçiören köprüsünü genişleteceğiz, yıkmadan, orada çekilen eziyeti biliyorsunuz. Maalesef Ankara Üniversitesi’nin rektörünün imzası altı aydır bekleniyor. Şimdi bunları çoktan yapmış olacaktık. Bunun gibi çok şey var ama inşallah ayın 15’inden sonra Ankara hakkını alacak.

* Nereye gidersek gidelim, eskisi gibi değil. Binlerce milyonlarca genç artık hakkını almak için meydanlara çıkmış, artık boş laflara inanmıyor. Hakkını istiyor, hakkını alacak. O hakir görülen gençler, en ufak bir talepleri karşısında azarlanan gençler, müjde. İnşallah ayın 15’inden sonra herkese ayar çekmeyen, herkesi azarlamayan, kimsenin yediğine içtiğine karışmayan, herkesi bu konuda özgür kılan, düşünmekte özgür kılan, dertlerini anlatmak da özgür kılan ve Cumhurbaşkanı’na hakareti suç olmaktan çıkaracağız diyen bir yönetim geliyor.

“MİLLETİN İRADESİNİN ÜZERİNDE HİÇBİR GÜÇ YOKTUR”

* Altı lider iki yıldır çalıştı, bir araya geldi. 2400 maddelik mutabakat metnini hazırladılar. Yapılacak her şey orada belli. Onun haricinde ne iftira atarlarsa atsınlar, iftiradan öteye gitmeyecek. ‘Seçimi kazanırlarsa darbe yapılıyor’ diyecek kadar ileri gidiyorlar. Şimdi de tehdit etmeye başladılar ama korkmuyoruz, irademize sonuna kadar sahip çıkacağız. Milletin iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur. Ekrem Başkanımızın sık sık dediği gibi, önce birinci turda bitiriyoruz. Söz mü Ankara? Ben biteceğinden eminim, inşallah. Her şey çok güzel olacak.”

“BİZDEN TERÖRİST OLMAZ”

Meral Akşener, mitingte yaptığı konuşma öncesinde, Şırnak’ta roket saldırısı sonucu gazi olan Hüseyin Özlük’e söz verdi. Özlük, şöyle konuştu:

* “Ben, bir Güney Doğu gazisiyim. Yanımda da birçok arkadaşım şehit oldu. Şehit, başkalarının çocukları babasız kalmasın diye kendi öz evlatlarını yetim bırakan kahramanlardır. İşte bu kahramanlarımız, sadece Millet İttifakı’na destek verdiğimiz için terörist yaftasıyla yaftalandık. Fakat onlar aynaya dönüp baktıklarında şunları görecekler; Oslo’da teröristlerle masaya oturup 10 tane maddeyi imzaladıklarını.

* Sonra ne görecekler biliyor musunuz? Çadır mahkemelerinde teröristlerin ‘Ben Türk bayrağının altında yargılanmam’ diyen teröristleri görecekler. Şanlı bayrağımızın o mahkemelerden indirildiğini görecekler. İmralı’da 3 artı 1 ev tahsis edileni görecekler. En son aynaya baktıklarında, Gaffar Okkan’ı, Gonca Kuriş’i görecekler. Ama bizi terörist yaftasıyla yaftalayanlar şunu bilsinler ki bizden terörist olmaz. Bizden Ankara olur, İstanbul olur, Hakkari olur, kısacası Türkiye olur.”

“BUGÜN GÖRDÜM Kİ RECEP BEY VEDALAŞIYOR”

Hüseyin Özlük’ün ardından konuşmaya başlayan Akşener ise şunları söyledi:

* “Umarım duymuşlardır. Sağ ellerinde Hizbullah, sol ellerinde PKK olanlar duymuşlardır Hüseyin’i. Çok rezil bir dille, iğrenç bir sözler dizisiyle seçime gidiyoruz. Terörist oldunuz, işgalci oldunuz bu milletin asil evlatları. Her türlü hakareti, iftirayı siz de gördünüz, biz de gördük. Ama bugün gördüm ki Recep Bey vedalaşıyor. 14 Mayıs akşamına iki gün kaldı. 13. Cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacak ve kendisini alkışlarımızla Çankaya’ya götüreceğiz. Recep Bey ve arkadaşlarını da emekli edeceğiz.

“HARAMLA ADI ANILMAYAN, KUL HAKKI ALMAYAN, SİZİN GİBİ YAŞAYAN KILIÇDAROĞLU’NU SEÇECEKSİNİZ”

* Her bir genç kardeşim, her bir kadın kardeşim, her bir erkek kardeşim; kendisini, annesini, babasını, eşini, halasını, dayısını, amcasını, yengesini mutlaka sandığa götürecek ve bir oy Kemal’e, bir oy Meral’e verecek. Burası şu anda bütün siyasi partilerin seçmenlerinin olduğu bir yer. İYİ Partililerden isteğim şudur; mutlaka aynı dediklerimi yapacaksınız. Kemal Bey’i, Sayın Kılıçdaroğlu’nu; harama el uzatmayan, haramla adı anılmayan, kul hakkı almayan, sizin gibi yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı seçeceksiniz. Bana da diyorsunuz ki ‘Başbakan Meral’. Başbakan olabilmem için benim için de bir tane Meral’e basacaksınız.

“14 MAYIS AKŞAMI, 13. CUMHURBAŞKANI’MIZLA BİRLİKTE TARİH YAZILDIĞI BİR AKŞAM OLACAK”

* Millet İttifakı’nın diğer siyasi partilerinin mensuplarına sesleniyorum; pazar günü, Anneler Günü. Ben, bir anneyim, babaanneyim. Bütün Cumhuriyet Halk Partili ailelerden bir tane Anneler Günü hediyesi, bir tanecik oy istiyorum. İnşallah 14 Mayıs akşamı, 13. Cumhurbaşkanı’mızla birlikte Türkiye’nin nefes aldığı, hukukun üstünlüğünün kabul edildiği, demokrasinin uygulandığı, yargının bağımsız olduğu; hak, hukuk, adaletin tesis edildiği ve tarih yazıldığı bir akşam olacak.”

“BİR DEVRİM YAŞAYACAĞIZ DİYE ÜMİT EDİYORUM”

Karamollaoğlu, mitingte yaptığı konuşmada şunları söyledi:

* “Bir devrim yaşayacağız, diye ümit ediyorum. İnşallah sandıkta bir patlama meydana gelecek ama manevi bir patlama. Tek adam dönemi bitecek. Sayın cumhurbaşkanımız 21 yıldır makamını işgal ediyor. Ama problemlere çözüm, artık üretemiyor; patinaj yapıyor. Onun için bir değişikliğe ihtiyacımız var.

“YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ”

* Biz, yaşanabilir bir Türkiye istiyoruz. Herkesin; mesut olduğu, inandığı gibi yaşadığı rahat geçinebildiği ülkede emniyet içinde kendisini hissettiği bir ülke istiyoruz. Böyle bir ülkenin inşası ancak ahlaki ve manevi değerlerin ihyası ile mümkün. Bunu, bizim inancımız, bize telkin ediyor. Sadece gösterişle, insanlara hakaret ederek, küfürle itham ederek, insanları yanlış yönlendirerek; Türkiye’ye, huzur barış gelmez. Önce lisanına sahip olacaksın, davranışına sahip olacaksın. Hak, hukuk nedir bileceksin. Ama önce sen uyacaksın.

blank

“YOLSUZLUK ADETA KURAL HALİNE GELDİ”

* Biz ahlaki ve manevi değerler, dediğimiz zaman ilk gözettiğimiz adalettir. Adalet olmadan bir ülkede barış huzur olmaz. Başın sıkışsa nereye gideceksin? Elbette, adalete başvuracaksın. Adaletin kâmil manada tecellisi önemlidir. Ama o da yetmez. Güvenilir olacaksın. Elin, toplum malına uzanmayacak, yemeyeceksin yedirmeyeceksin. Rüşvet alıp vermeyeceksin. Yolsuzluğa fırsat tanımayacaksın. İsraf, kesinlikle yapmayacaksın.

* Ülkemiz bugün sıkıntılı duruma düştü. Bu iktidar tasarruf nedir bilmiyor. İsraf nedir anlamıyor. Yolsuzluk adeta kural haline geldi. Yanlış politikalar, yatırımlar bu ülkeyi perişan etti. Düne kadar kendi ürettiğimiz malları, bugün ithal ediyoruz. Niye biz şeker ithal edelim? Bizim şeker fabrikalarımız vardı. Ama hepsi gitti.

* Geçenlerde İzmit’teydik. Kağıt fabrikası kapatılmış, yerine insanlara hizmet verecek bir lokal açılmış. Samsun; Türkiye’nin en gelişmiş illerinden birisi olması gerekirken, bugün işsizlik belli bir noktaya gelmiş, göç veriyor. Ben sigara içmem, kimsenin de içmesini tavsiye etmem. Ama tütün ekilmesini yasaklayıp, zorla insanlarımıza Virginia tütünü ekilmesinin de her zaman karşısındayım. Bunun için biz güzel ahlakı, ajandamızın başına koyduk. Adalet de en önde gelen, gözettiğimiz mefhum. Biz bunları gerçekleştirelim, Türkiye’mizin şekli, şemaili emin olun değişir.

* Bugün maaşlara zam yapılıyor. İşçiye sağ olsunlar yüzde 60 verdiler. Sonra memura biraz daha fazlasını verme ihtiyacı duydular. Bugünkü gidişat devam ederse, üç dört ay sonra memur da işçi de muhtaç duruma düşecek. Biz buna razı değiliz. Biz istikrar istiyoruz. Herkesin rahat etmesini arzu ediyoruz. Milli gelirin adil dağılımı, bizim şiarımız. Bunu nasıl yapacağız? İsrafı önleyelim; rüşveti, yolsuzluğu kaldıralım. Yanlış politikalardan, yatırımlarında vazgeçelim. Her sene emin olun 250-300 milyar lira kasamızda para birikir. Bizi bunu hem size, hem de doğru yatırıma tahsis edeceğiz. Böyle kalkınacağız. Kalkınmadan da her çalışan kardeşimiz; işçi de memur da emekli de işsiz de mutlaka bir pay alacak.

“BU MEMLEKETİ MUTLAKA AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

* Allah nasip ederse, pazartesi gününden itibaren; Türkiye’nin görünümü değişecek. Cumhurbaşkanı adayımız belli. Kemal Bey, Cumhurbaşkanımız olacak. Ben güveniyorum. Biz bir karar daha aldık. Cumhurbaşkanı yardımcıları sıfatıyla da olsa başka türlü de olsa bütün meseleleri birlikte görüşeceğiz, istişare edeceğiz; sonra karar vereceğiz. Bu memleketi mutlaka ayağa kaldıracağız. Bunun için sizden destek bekliyoruz. Pazar günü sandık başına gittiğiniz zaman, oyunuz mutlaka Millet İttifakı için olmalı. Sadece sizden değil. Sizi tanıyan, bilen çevrenizdeki bütün insanlardan bu desteği temine etmeniz lazım. Patlama yapmamız lazım. Yarımla, birle, bir buçukla olmaz. Pazar akşamı gümbür gümbür Türkiye’yi yönetmeye aday olduğumuzu herkes bilecek. Aday değil artık, Türkiye’yi yönettiğimizi bilecek. Sizlerin desteği ile inşallah bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum. Daha doğrusu sizlerin gerçekleştireceğine inanıyorum.”

“MANSUR BAŞKANIMIN EVİ NE GÜZEL, DÜĞÜN GİBİ”

İmamoğlu, mitingte şunları söyledi:

* “Rekor kırdı Ankara bu akşam, Tandoğan’da müthiş bir akşam, bereketi, bolluğu, insanı, güzelliği, Mansur Başkanımın evi ne güzel, düğün gibi. Sevgili çocuklar, gençler, hanımefendiler, beyefendiler ne güzel sizinle buluşmak Ankara’da. Kurtuluş Savaşı’nın kalbi, Millî Mücadele’nin başkenti, Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti güzel Ankara selam olsun sana. Bir başka Atatürk şehrinden, Samsun’dan geldim. 19 Mayıs ruhuyla gençlik aşısıyla selamlıyorum sizi. Dedim ki Samsun’da burada erken bir 19 Mayıs kutlaması yapıyoruz, birazdan Ankara’da erken bir Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağız, pazar günü milletçe demokrasi bayramı kutlayacağız. Ankara Millî Mücadele’dir, Ankara Cumhuriyet’tir, Ankara Anadolu’nun umudu memleketimin Türkiye’min ışığıdır”

* (‘Ceketi çıkar’ tezahüratları üzerine) Bakın şimdi anlaşalım, bu akşam sağlığım daha önemli. Ama size söz. 13’üncü Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu gömleğini kıvırmış, ceketini çıkarmış, Çankaya’ya yürüyecek. Ülkemizin dört bir yanında yakılan meşaleler, bu cennet vatanın göbeği, atamızın emaneti Ankara’da birleşir burada. Hazır mıyız Ankara? Pazar gününe hazır mıyız? Heyecanımız yüksek gençliğimiz var, yolumuz uzun pazar günü bu iş bitecek. İşte memleketin her yerinde yakılan o güzel meşaleler Ankara’da Meclis’te birleşir, geleceğimizi aydınlatır demokrasinin teminatıdır. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu yerdir.

blank

“CUMHURİYET’İN BAŞKENTİNİ PARSEL PARSEL SATMAYA KALKANLAR”

* Son yıllarda Ankara’nın ışığını kısmak isteyenler oldu. O milletin meclisini yok sayıp devleti tek bir şahsa bir saraya bağlamak isteyenler oldu. Vatandaşa kendi kişisel iktidarlarını dayatmak isteyenler oldu. Cumhuriyet’in başkentini parsel parsel satmaya kalkanlar oldu. Ankaralı kardeşim buna izin vermez, 31 Mart’ta izin vermedi Mansur Başkan’ı seçti 14 Mayıs’ta da izin vermeyecek. Bu pazar Ankara’nın sandıklarında baharlar açacak. Demokrasi, özgürlük, adalet çiçekleri açacak o güzel canım ay yıldızlı bayraklarımız gibi sallayın bayrakları. Ankara’nın sandıklarında bu çiçekler gibi Atatürk çiçekleri açacak.

* Bir süredir Anadolu’nun dört bir yanında milletimizle bir gerçeği paylaşıyorum. Cümlelerin bitmedi ama her yerde tembihlemiştim burada da tembihliyeyim mi? Kimseye söylemek yok tamam mı Ankara söz mü? Ya bundan sonra söyleseniz de olur, söylemeseniz de…Kazanıyoruz, Millet kazanıyor, Milletçe kazanıyoruz. Birliğimizi, kardeşliğimizi kazanıyoruz. Geleceğimizi kazanıyoruz, ülkemizi, devletimizi Cumhuriyetimizi kazanıyoruz. Bir avuç insan dışında hiç kimsenin kaybetmediği bir seçim bu.

“BU ÜLKEDE BEN DEVRİ BİTECEK BİZ DÖNEMİ BAŞLAYACAK”

* Çünkü sandıktan adalet çıkacak, sandıktan eşitlik çıkacak, huzur, refah, mutluluk çıkacak söz veriyoruz. Pazartesi sabahı bize yapılanları biz hiç kimseye yapmayacağız. Kendimizi nasıl görüyorsak herkesi öyle göreceğiz. Kendimiz için ne istiyorsak herkes için aynısını göreceğiz. Bu ülkede ben devri bitecek biz dönemi başlayacak. Ne demişti Atatürk? Dinlenmeden, dinlenmemek üzere, yürümeye karar verenler asla yorulmaz, yorulmayacağız. Son dakikaya kadar bir fazla kişiyi ikna etmek için çalışacağız. 13’üncü Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu hep birlikte seçeceğiz.

* Üç kişinin ikisi Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verebilir. O oy vermeyen bir kişinin gönlüne gireceğiz kalbini buz kaplamışsa onu kırmayacağız, onu sevgimizle eriteceğiz o güzel kalplerimizle eriteceğiz. Bu seçimde sen de kazanacaksın kardeşim diyeceğiz oy verse de vermese kazanacak. Herkesin oy kullanmasını sağlayacağız, sandıkta görev alacağız. Sandıklara sahip çıkacağız, sandığa giren oyların aynı şekilde ve hep birlikte çıkmasını sağlayacağız.

“MİLLETİN GÖNLÜNDEKİ YERİNİZ UNUTMAYIN BUNU”

* Hazır mıyız Ankara? Devletimizin kalbinden, Ankara’dan bir sesleniş yapmak istiyorum. Tüm kamu görevlilerine seslenmek istiyorum. Değerli sandık görevlileri, değerli sandık başkanları, hakimler, yüksek seçim kurulu başkanları, üyeleri, emniyet güçleri, valiler, kendisini sadece hukuka ve bu yüce millete karşı sorumlu hisseden, devletimin tüm bürokratları, sizlere bu milletin namus ve şerefini kendi namus ve şerefiniz bilmek ve korumakla mükellefsiniz bunu size hatırlatıyoruz.

* Devletimiz, demokrasimiz ve vatandaşımızın huzuru size emanettir. Hukuk dışına bir milim bile çıkmayacağınıza kanun dışına tek bir nefes bile almayacağınıza inanıyorum. İnanıyorum ve bunu lütfen yerine getirin. Kıymet bulacağınız tek yeri unutmayın. Ey görevliler kıymet bulacağınız tek yer tek kişinin olduğu yer değil, milletin gönlündeki yeriniz unutmayın bunu. Oyları muhafaza edin, millet sizinledir merak etmeyin.

“BUGÜN ÇIKIP SAĞDA SOLDA HÂLÂ İFTİRA ATAN BİR AKIL VAR”

* Sevgili Ankaralılar ilk turda, bakın ikinci turda şöyle yaparım böyle yaparım diyerek milleti yormanın, seçim üstüne seçim yapmanın lüzumu yok. Ne yapacağız? Bugünün işini yarına bırakmayacağız. Hep birlikte ilk turda bitireceğiz, işimiz var, çok çalışacağız. Devlette dirlik, millette birlik, ülkeye hep birlikte kardeşlik getireceğiz. İşimiz var, birleşe birleşe kazanacağız. Herkese özgürlük ve zenginlik getireceğiz. Cumhuriyeti demokrasiyle, devleti adaletle taçlandıracağız bunu unutmayın. Bugün çıkıp sağda solda hâlâ iftira atan bir akıl var hâlâ kişilerin ailesini sürece katan bir akıl var. Oy için her yol mubahtır diyen bir akıl var.

* Bir havalimanı ihalesinin bile hesabını veremeyeceği için başladılar gene sağa sola saldırmaya. Bu millet senden korkar mı? Bu millet senden korkmaz. Bu millet bir tek Allah’tan korkar. Başka kimseden korkmaz. Onun için neymiş efendim? Atı alan Üsküdar’ı geçermiş. Hani dediler ya daha önce, o iş bitti. Üsküdar da bizim at da bizim. Göreceksiniz 15 Mayıs’ta güneş bir başka doğacak. Mustafa Kemal Ankara’ya adım attığında Dikmen sırtlarında doğan güneş gibi pırıl pırıl doğacak. Demokrasi gibi ışık saçacak, özgürlük gibi ışık saçacak. Gecemizi, geleceğimizi çocuklarımızı, gençlerimizi aydınlatacak. Hazır mıyız Ankara? Bütün Türkiye, başkentin sesini duy. Ankara, her şey çok güzel olacak. Kazanıyoruz millet, kazanıyoruz.”

“OTORİTER BİR YÖNETİMİ DEMOKRATİK YOLLARLA DEĞİŞTİRECEKLER”

Kemal Kılıçdaroğlu, yurttaşlara sağanak altında seslendi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* “Hazır mısınız? Değişime hazır mısınız? Birlikte değişime hazır mısınız? Bu ülkeye demokrasiyi getirmeye hazır mısınız? Bu ülkeye barışı getirmeye hazır mısınız? Bu ülkede huzur içinde birlikte yaşamayı getirmeye hazır mısınız? Söz veriyorum, ben de hazırım. Bu ülke için çalışacağım, bu ülkenin insanı için. Demokrasiyi getireceğiz. Güzel ülkemizi, gerçekten ve gerçekten de bütün dünyaya, demokrasiyi demokratik yollarla getiren bir ülke olarak tanıtacağız. Çünkü bu ülkenin gençleri ve kadınları, otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştirecekler. Gençleri ve kadınları yürekten kutluyorum.

“BÜTÜN TÜRKİYE’Yİ, MUSTAFA KEMAL’İN TÜRKİYE’Sİ YAPACAĞIZ”

* Yağmurumuz yağıyor. Güzel bir yağmur. Şöyle ifade edeyim; Mustafa Kemal’in başkentindeyiz. Şimdi bütün Türkiye’yi, Mustafa Kemal’in Türkiye’si yapacağız. Huzuru ve barışı sağlayacağız. Sandığa gidecek miyiz? Bayram havası içinde gidecek miyiz? Bir yakınımızı, akrabamızı alıp, ‘Beraber sandığa gidip Türkiye’nin kaderini değiştirelim’ diyecek miyiz? Söz mü?

“BÜTÜN SANDIKLARDA MÜŞAHİTLERİMİZ VAR, TEMSİLCİLERİMİZ VAR”

* Pazar günü beraber olacağız, beraber gideceğiz. Bir şey daha isteyeyim; sakın ola ki ‘Ya ben sandığa gideceğim ama ya bu oylar çalınırsa’… Tam bir buçuk yıldır sandık güvenliği için çalışıyoruz. Bütün sandıklarda müşahitlerimiz var, temsilcilerimiz var. Sizden şimdi bir şey istiyorum. Bahar havası içinde sandığa gidin. Bahar havası içinde oy kullanmaya gidin. Bir şenlik havası olsun.

blank

“SİNAN ATEŞ’İN KATİLLERİNİ BULACAĞIM VE ONLARIN KULAKLARINDAN YAKALAYIP ADALETE TESLİM EDECEĞİM”

* Bir şeye daha söz vereyim ben size. Sinan Ateş’in katillerini bulacağım ve onların kulaklarından yakalayıp adalete teslim edeceğim. Benim saraylarda oturmak gibi bir alışkanlığım yok. Saray maray bize vız gelir. Size söz veriyorum; Ankara’nın Seğmenleriyle beraber, onların şarkı ve türküleriyle beraber Gazi Mustafa Kemal’in Çankaya Köşkü’ne gideceğiz. Çankaya Köşkü, halkın köşküdür. Dolayısıyla sizler gibi yaşayacağım, sizler gibi dertleneceğim. Varsa bir yerde sorun, soruna kilitleneceğim ve mutlaka çözeceğim.

“EN GEÇ 2 YIL İÇİNDE BÜTÜN SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ KENDİ ÜLKELERİNE YOLLAYACAĞIZ”

* Bir şey daha… Sınırları yol geçen hanına döndürdüler. Orayı da düzelteceğiz. En geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine yollayacağız. Türkiye’yi 5’li çetelerden kurtaracağım. Benim cumhurbaşkanı olmamam için her oyunu denediler, her iftirayı attılar. Onlar saraya güveniyor, Bay Kemal halka güveniyor. Ben, size güveniyorum. Sizin için çalışacağım. Bu ülkeye barışı, huzuru getireceğim. Bu ülkenin sorunlarına talibim, saraylarına değil. O nedenle söyledim. Allah nasip ederse hep beraber Kızılay’dan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün köşküne çıkacağız.

“AYIN 15’İNDE ÖNEMLİ BİR AŞMAYI DAHA KAT ETMİŞ OLACAĞIZ”

* Bu ülkeye adaleti getireceğim, söz verdim. 450 kilometreyi yürüdüysem o bir başlangıçtı. Ayın 15’inde önemli bir aşmayı daha kat etmiş olacağız. Bu ülkenin bütün coğrafyasına adaleti, hakkı ve hukuku götüreceğim. En ufak bir endişeniz olmasın.

“BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇE YAŞAYACAĞIZ”

* Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayacağız. Bu ülkede haramilere yer yok. Beşli Çetelere yer yok. Uyuşturucu çetelerine yer yok. Kökünü kazıyacağım tamamının. Vallahi de billahi de her şey çok güzel olacak. Sizin için çalışacağım, sizin için mücadele edeceğim. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye; hiç kimsenin elektriğinin, doğal gazının, suyunun kesilmediği bir Türkiye göreceksiniz. Şaha kalan bir Türkiye göreceksiniz.”

blank

 

Genel

Özgür Özel’den Başkan Genç’e teşekkür

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında, haftasonu açılışı yapılan Büyükdere Atatürk Fidanlığı için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’de yaptığı grup toplantısında Pazar günü Sarıyer’de açılışını yaptığı Büyükdere Atatürk Fidanlığı’na değindi. Genel Başkan olarak yaptığı ilk açılışın önemine değinen Özel, bugüne kadar bu alanı koruyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yeşil alan olarak İstanbullulara kazandıran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İMARA AÇMAYA DİRENEN ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR

Özgür Özel konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü çok önemli bir binayı açtık. Sadece açarken eski dokusuna uygun olarak yapılmış o binaların içinde, kadınlarımız çalışma hayatı içinde olsun diye bir tane kreş, bir tane meslek edindirme kursu, İstanbul Vakfı’nın bursiyer öğrencilerinin gelip doğayla çiçekle iç içe olacakları alan, bir tarafı yeniden bahçıvanlık okulu. İnanılmaz güzel bir tesisti. Kurdelesini kestiğim ilk açılış olmasından büyük memnuniyet duydum. Oraya emek veren, geçmişten bu güne orayı imara açmaya direnen Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e, meclis üyelerimize ve İstanbul’da yaptığı muhteşem işlerle İstanbulluların teveccühünü kazanan ve 31 Mart’ta rekor oyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacak olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi ekipleri Sarıyerliler için seferber oldu

Published

on

blank

Sarıyer’de etkisini gösteren yoğun yağış ve fırtına sonrasında mazgallar taştı, çatılar uçtu ve ağaçlar devrildi.  Sarıyer Belediyesi ekipleri yağıştan etkilenen bölgelere hızla müdahalede bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi ekipleri,  sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak yağış ve lodos sonrasında Sarıyerlilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aşırı yağıştan dolayı caddelerde oluşan su birikintilerine müdahale eden Fen İşleri ekipleri, mazgalları da temizliyor. Park Bahçeler ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları ve kırılan dalları kaldırıyor. Ekipler kriz masasından gelen ihbarları değerlendirerek, sorun yaşanan noktalara tek tek giderek çalışmalarına devam ediyor.

blank

 

Continue Reading

Genel

İbrahim Temur özel kalem bütçesini eleştirdi

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin kabul edilmesinden sonra İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi ile ilgili değerlendirme yapan İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor?” diye sordu.

İBB’nin 2024 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından İBB’nin özel kalem bütçesi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nin özel kalem bütçesini eleştiren İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2024 bütçesi, İBB Meclisinde kabul edildi. Öncelikle İstanbul’umuz için hayırlı olsun. Sarıyer için dikkatinizi çekmek istediğim konu şu; İBB’nin 2024 Özel Kalem Bütçesi 13.157.000 TL Peki Sizce Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi ne kadar? Sarıyer Belediyesinin 2024 Özel Kalem Bütçesi 54.871.000 TL. Nasıl oluyor da Sarıyer Belediyesinin Özel Kalem Bütçesi, koskoca İBB’nin Özel Kalem Bütçesinin 4 katından fazla oluyor? Sarıyer Belediye Başkanı ve bu bütçeye Sarıyer Meclisinde kabul oyu veren Meclis Üyeleri nasıl oluyor anlatın!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Continue Reading

Popüler