Connect with us

Genel

Mübadiller Sarıyer’de anıldı

Published

on

blank

Lozan’da imzalanan Zorunlu Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi’nin 99. yılında topraklarını terk etmek zorunda kalan vatandaşlar Sarıyer’de anıldı. Duygusal anların yaşandığı anma töreninde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Yaklaşık bir asır önce yerlerinden, yurtlarından oldular, göç yollarında hayatını kaybettiler. 30 Ocak 1928’de Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan anlaşma ile bir gecede evlerini, hayatlarını, anılarını, komşularını geride bırakıp göç ettiler. Bu göçün üzerinden tam 99 yıl geçti ama yaşanan acı hala taze. Sarıyer Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Derneği, mübadelede yaşamını yitirenleri anmak ve yaşanan acılara dikkat çekmek için bu yıl da bir araya geldi. Sevgi ve Barış teknesinden denize karanfiller bıraktı. Aynı saatlerde Sarıyer Belediyesi internet sitesinde de mübadele dönemini anlatan online fotoğraf sergisi yayınlandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, konuşmasında Bahçeköy’de bulunan kız yurdunun isminin geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ve Batı Trakya’dan Türkiye’ye okumak için göç eden Eski Avcılar Belediye Başkanı Tahsin Salihoğlu’nun adının verileceğini söyledi. Programda mübadillere özgü nohut mayalı ekmek ikram edildi.

YAŞAM MÜCADELESİ VERDİLER

Programın açılış konuşmasını yapan Lozan Mübadilleri Dernek Başkanı Filiz Yerebasmaz, “Tam 99 yıl oldu. Yurtlarını, topraklarını terk etmek zorunda kalan atalarımız yaşam mücadelesi verdiler. Çocuk yaştaki bizlere masal gibi gelirdi ama bugün olan biteni çok daha iyi anlıyoruz. Mübadele sırasında hayatını yitiren atalarımızı rahmetle anıyoruz. Tüm mübadele kuruluşları olarak ortak bir açıklama yayınlıyoruz; Türkiye ve Yunanistan arasında 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan zorunlu nüfus mübadelesi sözleşmesinin üzerinden tam 99 yıl geçti.  Biz her yıl mübadelenin yıldönümlerine anma ve hatıralarımızı paylaşma etkinlikleri düzenliyoruz. Her iki ülkenin yöneticilerinden ve yerel yönetimlerinden mübadillerin geride bıraktıkları tarihe mahal olmuş yaşam yapılarının restore edilmesini istiyoruz. Son zamanlarda ülkemizde giderek yaygınlaşan ayrımcı ifadeler ve nefret dili, toplumsal şiddeti teşvik ediyor. Buna karşı etkin önlemler alınmasını istiyoruz” dedi. Lozan Mübadilleri Vakfı’ndan Ümit İşler ise bu acıların bir daha yaşanmaması için her yıl bu tür etkinlikler yapıldığını söyledi.

BARIŞI HÂKİM KILALIM

Bir mübadil torunu olan Sarıyer CHP İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, “ Bir mübadil torunu olarak burada olmaktan, 99 yıl önce atalarımızın yaşadığı sıkıntıları bir daha yaşamaması için sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu günlerde içime hep hüzün çöker. Onlar vatan bildiler burayı. Çok acı tecrübeler yaşadılar. Yurtta sulh cihanda sulh diyoruz. Bu ülkede, bu dünyada barışı hâkim kılmak için çalışalım” diye konuştu. CHP Balkan Masası da etkinliğin katılımcıları arasındaydı. Temsilcilerden Cavit Ganiç, “Balkanlarda yaşanan göçler önemli bir dönüm yılı. Hem bizim soydaşlarımız adına hem de buradan Yunanistan’a gönderilen vatandaşlarımız adına bir daha yaşanmamasını diliyorum. Şükrü Başkana da bu etkinliği düzenlediği için çok teşekkür ediyorum” dedi. Şemside Yener ise şöyle konuştu; “Kendi ata topraklarından koparılıp, topraklarını, evlerini, komşularını bırakıp göç etmek zorunda kalan büyüklerimizi saygıyla anıyorum. Maalesef günümüzde de gerçekleşen savaşlar yüzünden birçok aile göç etmek zorunda kalıyor. Bir daha yaşanmasın diyorum.”

KÜLTÜR AYNI, GELENEK AYNI

Son olarak kürsüye çıkan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, her yıl Yunanistan’da yapılan anmayı pandemi nedeniyle gerçekleştiremediklerini ifade ederek, “Burada olmak gurur verici. İnsanlar ayrıştırılmasa, bakış açıları farklılaşsa zaten yurtta barış, dünyada barış sözü gerçekleşecek. Kültür aynı, gelenek görenek aynı. Buradaki kültürü oraya taşımışlar. Çekilen çilelerin, yapılan baskıların tek çözümü var barışçıl olmak. Yerel yöneticiler olarak bunu ısrarla tekrarlıyoruz” diye konuştu. Başkan Genç, Bahçeköy’de bulunan kız yurdunun isminin geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Eski Avcılar Belediye Başkanı ve Eski Batı Trakya Türkleri Genel Başkanı Tahsin Salihoğlu’nun adının verileceğini söyledi.

Genel

DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı Alaaddin Pınarbaşı

Published

on

blank

Demokratik Sol Parti’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı, partinin mevcut ilçe başkanı Alaaddin Pınarbaşı oldu.

31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde DSP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayı belli oldu. 5 yıldır DSP’nin Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürüten Alaaddin Pınarbaşı, DSP Sarıyer Belediye Başkan Adayı oldu. Pınarbaşı, “Sarıyer’e hizmet için yola çıktık. Sarıyer için çalışacağız.” dedi.

Continue Reading

Genel

İstinye’de trafik kazası: 2 yaralı

Published

on

blank

İstinye’de seyir halindeki otomobil yolun karşısına geçen yayaya çarptı. Kazayı gören ters istikamete giren İETT otobüsü ise hafif ticari araçla kafa kafa çarpıştı. Kazada yaralanan 2 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Kaza saat 11.45 sıralarında Sarıyer İstinye Bayırı’nda meydana geldi. İddialara göre, sahil istikametinde giden otomobil, yolun karşısına geçen şahsa çarptı. Hızını alamayan araç daha sonra yol kenarındaki ağaçlara vurarak durabildi. Bu sırada kazayı gören 34 HO 2542 plakalı 29S hatlı İETT otobüsü ilerlemek için ters yöne girince kaza da kaçınılmaz oldu. İETT otobüsü Maslak yönüne seyreden Veysel Çınar yönetimindeki 34 AAC 512 plakalı hafif ticari araçla kafa kafaya çarpıştı. Otobüste bulunan yolcular büyük panik yaşarken sürücü Veysel Çınar ise kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. İlk kazada otomobil sürücü ve yayanın yaralandıkları ve ambulansla hastaneye kaldırıldıkları öğrenildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç bağımsız aday oldu

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde yerel seçimlere ilişkin kararını açıkladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesini aktaran Genç, seçimlere bağımsız aday olarak katılacağını duyurdu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, geçtiğimiz günlerde aday belirleme süreci ile ilgili bir basın açıklaması düzenlemiş, CHP yönetimine seslenerek kararın yeniden gözden geçirilmesi için 18 Şubat gece yarısına kadar süre vermişti. Verilen sürenin dolmasının ardından Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde Sarıyerlilerin yoğun katılımıyla basın açıklaması düzenleyen Başkan Şükrü Genç, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile yaptığı görüşmeyi aktararak seçimlere bağımsız aday olarak katılacağını söyledi. Genç, açıklamanın ardıdan Sarıyerliler ile birlikte adaylık başvurusu için Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na gitti.

BÜYÜK BİR TEPKİ VAR

Başkan Genç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugüne kadar birlikte konuştuk, birlikte yürüdük, birlikte karar verdik. Yine birlikte karar vereceğimiz bir aşamaya geldik. Sayın Genel Başkanımın telefon görüşmesiyle beraber Sarıyer’de aday belirleme süreciyle ilgili yapılan yanlışlığa karşı partime süreci yeniden değerlendirmeleri için haykırdım. Sarıyer’e yazık oluyor, kaybediyoruz dedim. Bu kararı vermeden önce Sarıyer’de ağırlığı olan 16 aday adayından dördüyle birlikte oturduk konuştuk, değerlendirme yaptık. Kamuoyuna ortak bir açıklama yaptık. Orada da özetle Sarıyer’de bu yanlışlığa karşı giderek yükselen büyük bir tepki var. Genel merkez tarafından partimizin geleneklerine ve liyakat, kazanacak aday söylemlerine ve bir oy bile bizim için çok önemli vurgusuna rağmen saha anketlerine bakmaya gerek duymadan en sonda yer alan bir arkadaş aday yapılmış, Sarıyerliler’in iradesi yok sayılmış, partimize, Sarıyer’e kaybettirecek en zayıf aday atanmıştır dedik! Sadece 16 aday adayı değil Sarıyerliler şaşkındır, öfkelidir, ayaktadır dedik. Partimize gönül veren seçmenlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, esnaflarımız, balıkçılarımız, mülkiyet ve göç korkusu yaşayan mahallelerimiz endişelidir dedik! Beni aday yapın diye değil, kaybediyoruz diye endişelerimi paylaştım!

SORUMLULUK BİZİM OMUZLARIMIZDA DEĞİL

Partimizi her dönem artan oylarla iktidara taşıyan, 3 dönem bunu başaran bir belediye başkanı ve partili olmamın bir sorumluluğu var üzerimde. Bu açıklamaları Cumhuriyet Halk Partisi’ni düşündüğüm için yaptım. Türkiye siyaseti için yaptım Türkiye siyasetini, demokratik, toplumcu gördüğüm için, bunun bilincinde yaptım. Ve aynı şekilde bunu sessiz çoğunluk için yaptım. Sesini çıkarmaktan korkanlar için yaptım. Siyasetin bu kadar iki dudak arasında karar verildiği bir duruma getirilmesine karşı olduğum için yaptım. Sarıyer’i kaybetmenin sorumluluğu artık bizlerin omzunda değil. Bunu şimdi niçin söylüyorum? Biz bu kaybetmeye izin vermeyeceğiz. Kendisini siyasette sorumlu, önder, bu işin tek sorumlusu, tek karar vericisi olduğunu kendine arz eden insanlara hatırlatma yapıyorum. Bu sorumluluk Sarıyer halkının değil, halkımızın değil, sizlerin olacaktır.

AŞILAMAYAN NEDİR?

Ekip arkadaşlarımla bir araya geldik. Çalışma arkadaşlarımla bir araya geldim. Sivil toplum kuruluşları, önemli temsilcileriyle toplandık. Öğrencilere, çocuklara, kadınlara kısaca halka sorduk. Yaşanan süreci anlattık. Bildiğiniz gibi dün açıklamaya çok kısa bir süre kala Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel’den telefon aldığımı ve bugün öğlene kadar süreci yeniden değerlendirileceğini sizlerle paylaştım. Geldiğimiz noktada biraz önce Sayın Genel Başkanım dedi ki ‘Başkanım biz sizi çok seviyoruz. Sizinle hep varız. Partide önemli görevlere sizi arz edelim, görev verelim. Ekrem Başkan da sizi çok seviyor. Bizler de çok seviyoruz ama bunu aşamadık.’ Aşılamayan nedir? Eğer bu partiye bu kadar hizmetim olmuşsa şahsen soruyorum. Bu aşılamayanın ne olduğunu lütfen bu halka açıklayın.

DEMOKRASİ DERSİ VERELİM

Daha önce defalarca paylaştığım gibi sürecin bundan sonrasına birlikte karar vereceğiz. Ve şimdi tam bu noktadayız. Sizden onay almadan karar vermeyeceğim. Karar anındayız şu anda. Şimdi sizlere soruyorum. Bunu önümüzdeki kırk gün içinde her bir nokta, her bir ocakta, her bir köşede ısrarla soracağım. Son anına kadar soracağım. 31 Mart’a kadar soracağım. Var mıyız yok muyuz? Varız Arkadaşlar. Biz şunu biliyoruz. Biz çok güzel konuştuk. Ben bu yaşıma kadar hiç kimseye zarar vermedim. Yine zarar vermeyeceğiz? Ama halkımızın çok güzel bir sözü var. Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bağımsızlık bizim karakterimizdir’. Gelin demokrasi dersi verelim. Nasıl barış içinde, aslanlar gibi kazanıldığını, kazanılacağını ve de bu işin bir örnek olacağını herkese gösterelim. Yolumuz açık olsun.”

Continue Reading

Popüler