Connect with us

Genel

Mübadiller Sarıyer’de anıldı

Published

on

blank

Lozan’da imzalanan Zorunlu Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi’nin 99. yılında topraklarını terk etmek zorunda kalan vatandaşlar Sarıyer’de anıldı. Duygusal anların yaşandığı anma töreninde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Yaklaşık bir asır önce yerlerinden, yurtlarından oldular, göç yollarında hayatını kaybettiler. 30 Ocak 1928’de Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan anlaşma ile bir gecede evlerini, hayatlarını, anılarını, komşularını geride bırakıp göç ettiler. Bu göçün üzerinden tam 99 yıl geçti ama yaşanan acı hala taze. Sarıyer Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Derneği, mübadelede yaşamını yitirenleri anmak ve yaşanan acılara dikkat çekmek için bu yıl da bir araya geldi. Sevgi ve Barış teknesinden denize karanfiller bıraktı. Aynı saatlerde Sarıyer Belediyesi internet sitesinde de mübadele dönemini anlatan online fotoğraf sergisi yayınlandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, konuşmasında Bahçeköy’de bulunan kız yurdunun isminin geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ve Batı Trakya’dan Türkiye’ye okumak için göç eden Eski Avcılar Belediye Başkanı Tahsin Salihoğlu’nun adının verileceğini söyledi. Programda mübadillere özgü nohut mayalı ekmek ikram edildi.

YAŞAM MÜCADELESİ VERDİLER

Programın açılış konuşmasını yapan Lozan Mübadilleri Dernek Başkanı Filiz Yerebasmaz, “Tam 99 yıl oldu. Yurtlarını, topraklarını terk etmek zorunda kalan atalarımız yaşam mücadelesi verdiler. Çocuk yaştaki bizlere masal gibi gelirdi ama bugün olan biteni çok daha iyi anlıyoruz. Mübadele sırasında hayatını yitiren atalarımızı rahmetle anıyoruz. Tüm mübadele kuruluşları olarak ortak bir açıklama yayınlıyoruz; Türkiye ve Yunanistan arasında 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan zorunlu nüfus mübadelesi sözleşmesinin üzerinden tam 99 yıl geçti.  Biz her yıl mübadelenin yıldönümlerine anma ve hatıralarımızı paylaşma etkinlikleri düzenliyoruz. Her iki ülkenin yöneticilerinden ve yerel yönetimlerinden mübadillerin geride bıraktıkları tarihe mahal olmuş yaşam yapılarının restore edilmesini istiyoruz. Son zamanlarda ülkemizde giderek yaygınlaşan ayrımcı ifadeler ve nefret dili, toplumsal şiddeti teşvik ediyor. Buna karşı etkin önlemler alınmasını istiyoruz” dedi. Lozan Mübadilleri Vakfı’ndan Ümit İşler ise bu acıların bir daha yaşanmaması için her yıl bu tür etkinlikler yapıldığını söyledi.

BARIŞI HÂKİM KILALIM

Bir mübadil torunu olan Sarıyer CHP İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, “ Bir mübadil torunu olarak burada olmaktan, 99 yıl önce atalarımızın yaşadığı sıkıntıları bir daha yaşamaması için sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu günlerde içime hep hüzün çöker. Onlar vatan bildiler burayı. Çok acı tecrübeler yaşadılar. Yurtta sulh cihanda sulh diyoruz. Bu ülkede, bu dünyada barışı hâkim kılmak için çalışalım” diye konuştu. CHP Balkan Masası da etkinliğin katılımcıları arasındaydı. Temsilcilerden Cavit Ganiç, “Balkanlarda yaşanan göçler önemli bir dönüm yılı. Hem bizim soydaşlarımız adına hem de buradan Yunanistan’a gönderilen vatandaşlarımız adına bir daha yaşanmamasını diliyorum. Şükrü Başkana da bu etkinliği düzenlediği için çok teşekkür ediyorum” dedi. Şemside Yener ise şöyle konuştu; “Kendi ata topraklarından koparılıp, topraklarını, evlerini, komşularını bırakıp göç etmek zorunda kalan büyüklerimizi saygıyla anıyorum. Maalesef günümüzde de gerçekleşen savaşlar yüzünden birçok aile göç etmek zorunda kalıyor. Bir daha yaşanmasın diyorum.”

KÜLTÜR AYNI, GELENEK AYNI

Son olarak kürsüye çıkan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, her yıl Yunanistan’da yapılan anmayı pandemi nedeniyle gerçekleştiremediklerini ifade ederek, “Burada olmak gurur verici. İnsanlar ayrıştırılmasa, bakış açıları farklılaşsa zaten yurtta barış, dünyada barış sözü gerçekleşecek. Kültür aynı, gelenek görenek aynı. Buradaki kültürü oraya taşımışlar. Çekilen çilelerin, yapılan baskıların tek çözümü var barışçıl olmak. Yerel yöneticiler olarak bunu ısrarla tekrarlıyoruz” diye konuştu. Başkan Genç, Bahçeköy’de bulunan kız yurdunun isminin geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Eski Avcılar Belediye Başkanı ve Eski Batı Trakya Türkleri Genel Başkanı Tahsin Salihoğlu’nun adının verileceğini söyledi.

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank