Connect with us

Genel

Nazım Hikmet ve Yannis Ritsos Sarıyer’de anıldı

Published

on

blank

Özgürlüğe çarpan iki yürek, iki büyük şair; Nazım Hikmet ve Yunan şair Yannis Ritsos, mavi gözlü devin 120. yaş gününde Sarıyer’de düzenlenen etkinlikle anıldı. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda büyük ustaların dostluk ve barış üzerine kaleme aldıkları şiirleri Türk ve Yunan sanatçılar tarafından seslendirildi.

Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı, Çanakkale Troia Filarmoni Derneği, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Sarıyer Belediyesi tarafından İki yakanın aynı kaderi paylaşan usta şairleri Nazım Hikmet ve Yannis Ritos için Sarıyer’de anma programı gerçekleştirildi. Anlamlı geceye; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nazım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Laki Vingas, Çanakkale Troia Filarmoni Derneği Başkanı Naci Hasanefendi, Yunanistan’dan ve Türkiye’den misafirler katıldı. Yunan şair Yannis Ritsos tarafından Yunancaya çevrilen Nazım Hikmet şiirlerinin ve Ritsos’un kendine ait şiirlerin bestelenerek seslendirildiği gecede piyanist Stathis Oulkeroğlu ve Fotini Triandafillou, soprano Thedora Zikou ve şiirleri ile Alicia Kapudağ sahne aldı. Can Yücel’in Deniz Gezmiş için yazdığı “Aşk olsun sana çocuk” şiirini iki usta şair için seslendiren Mazlum Çimen’in ardından, Yannis Ritsos’a ait Barış şiirini okuyan Rutkay Aziz’e bağlamada Mazlum Çimen, dudukta Gürkan Çakmak, basgitarda Eylem Pelit eşlik etti.

AYRI TOPRAKLARDA BENZER MÜCADELELER VERDİLER

Etkinliğin çevirilerini yapan Çanakkale Troia Filarmoni Derneği Başkanı Naci Hasanefendi, program öncesinde yaptığı konuşmada, “Nazım Hikmet şiirleri dünyanın 50’den fazla ülkesinde, o ülke dillerine çevrilmiş, bestelenmiştir. Çünkü Nazım Hikmet, hapishanelerde geçen yılları dahil, bütün yaşamı boyunca dünya halklarının mücadelesine, sevinçlerine, acılarına kulak vermiş, ses olmuş bir dünya şairidir. Nazım Hikmet, Yunanistan’da sevilmektedir. Çünkü Selaniklidir, Angina Pektoris şiirinde Yunanistan için haykırmaktadır. Nazım Hikmet ve Ritsos, özgürlüğe çarpan iki yürektir. Her ikisi de ayrı topraklarda benzer mücadeleler içindedir. Yurtlarından oldular, hapis yattılar” dedi.

Dostluk için çizilen yolda el ele yürümenin önemine değinen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Şairler nerede olursa olsunlar yazıyorlar, hissediyorlar. Nazım Hikmet gibi bir deryanın büyük bir ömrü, insanlığı sevdiği ve ülkeler arasında sınır tanımadığı için hapishanelerde geçti. 120’inci yaşını kutladık, sevgili Ritsos’u tanıdık, dostluklarını dinledik. Onlar yolu çizmişler bizlerde birlikte yürüyelim. Emperyalizmin özellikle insanları düşman yapmasına rağmen başaramadığı her iki toprağın insanlarıyız. Biraz gayret sarf edersek, ellerimizi kenetlersek bu yolları çok daha kolay bulacağız” şeklinde konuştu.

DOSTLUĞA DUVARLAR ENGEL OLAMADI

Duvarların dostluğa engel olmadığını ifade eden Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Laki Vingas, “Yan yana oldukça bu değerler daha da büyüyecek, anlamlı hale gelecek. Ritsos ve Hikmet, teknoloji olmadan, internet bağlantıları olmadan duvarlara rağmen anlaşmışlar. Beton duvarlar bile engel olmamış. Bugün bu duvarlar yok artık. Anlaşmamak için hiçbir engelimiz yok. Anlaşamazsak bu bizim sorunumuzdur. Bu yolda yan yana yürüyerek ilerleyeceğiz” diyerek duygularını ifade etti.

Genel

Piknikçiler Belgrad Ormanı’na akın etti

Published

on

blank

İstanbul’da yaz mevsiminin iyice kendini hissettirmeye başlamasının ardından piknikçiler, Sarıyer’de Belgrad Ormanı’na akın etti. Ormanın girişinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

İstanbul’da hafta sonu havaların güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar Belgrad Ormanı’nda bulunan piknik alanlarına akın etti. Araçları ile Sarıyer, Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı girişine gelen vatandaşlar uzun araç kuyruğu oluşturdu. İçeri girmeyi başaran vatandaşlar aileleri ile birlikte piknik yaptı. Güzel havanın, tertemiz doğanın tadını çıkardı.

Continue Reading

Genel

Kısırkaya’da göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi

Published

on

blank

Dünya Balık Göç Günü kapsamında Kısırkaya’da düzenlenen etkinlikte göç eden balıkların sorunlarına dikkat çekildi. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirilen programda sahilde ve dere kenarında kıyı temizliği yapıldı.

İnsan yaşamında, kültüründe önemli yer tutan balıkların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen Uluslararası Balık Göç Günü Sarıyer’de kutlandı. Kısırkaya-Karanlık Deresi’nde yapılan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğrencileri, akademisyenler ve SAGEM öğrencileri kıyı temizliği yaptı. Her yaş grubundaki bireyin bu konudaki hassasiyetini artırarak, sorunlara dikkat çekmek için yapılan programa; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Meriç Albay ile Prof. Dr. Devrim Memiş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelik Delen, İBB Tarımsal Hizmetler Başkanı Ahmet Atalık ve muhtarlar katıldı.

“16 YAŞAYAN DERE VAR”

Dereler’in bütün dünyada çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Meriç Abay, “Bugün bir çok ülkede bu gün kutlanıyor. Su demek hayat demek. İstanbul’da hemen hemen bütün dereler kirli ve kullanılamaz halde. Ama Sarıyer’de 16 tane yaşayan dere var. Bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Derelerin korunmasında bilimsel katlı sunmak boynumuzun borcu. Yaşayan dereleri gelecek nesillere taşımak çok kıymetli” dedi.

“BALIKLARDAN MAHRUM KALABİLİRİZ”

İBB Tarımsal Daire Başkanı Ahmet Atalık ise; “Dünyayı en çok kirleten canlı insan. Göç yolları üzerinden bir olumsuzluk oluşturduğumuzda en sağlıklı besin kaynağımız balıklardan mahrum kalabiliriz. İlk hedefiniz kendinizin kirletmemesi, ikincisi ise çevrenizdekileri uyarmak” dedi.

Continue Reading

Genel

İBB’nin bedava interneti artık tüm metrolarda

Published

on

blank

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm kapalı istasyonlarda Mavi Bölge (Blue Zone) adı ile İstanbulluların kullanımına sunuldu. Ayrıca İstanbullulara hizmet veren 192 metro aracına da kolay şarj için toplam 384 USB Portu konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kuruluşlarından Metro İstanbul’un istasyon ve araçlarında teknolojik dönüşüm devam ediyor. Metro alanlarını kültür-sanat ve spor kavşakları haline getirme hedefiyle çalışan Metro İstanbul, bir yandan da yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği çözümler sunarak bu bölgeleri yaşam alanlarına dönüştürme anlayışı ile çalışıyor. Metrolardaki teknolojik dönüşümün bir ayağı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ücretsiz Wi-Fi uygulaması, 101 kapalı metro istasyonunda yolcuların kullanımına sunuldu.

“YOLCULAR KESİNTİSİZ İLETİŞİM İSTİYOR”

Büyük kentlerde teknolojinin önemine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, teknolojinin tüm imkanlarını kesintisiz bir şekilde yolculara sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Özgür Soy metrolardaki Wi-Fi hizmetiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’mızdaki araçlarımızda İBB ücretsiz Wi-Fi hizmetini devreye aldık. Uygulamanın başladığı Ekim 2021 tarihinden bugüne kadar bu hizmetten yararlanan yolcu sayımız 72 kat arttı. Yolcularımızdan aldığımız kesintisiz iletişim talepleri sonrasında İstanbulluların istasyonlarımızda da ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmesi için İBB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile çalışmalara başladık. Tüm hatlarımızda bulunan toplam 101 adet kapalı istasyonumuzda Mavi Bölgeler oluşturarak İBB ücretsiz Wi-Fi alanlarını yolcularımızın hizmetine sunduk.”

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN 384 ŞARJ PORTU MONTE ETTİK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ücretsiz interneti şehrin her yerine yayma hedefini hatırlatan Genel Müdür Özgür Soy, “Mavi Bölgelerde başlatılan ücretsiz internet hizmetini araçlarımıza monte ettiğimiz USB şarj portları ile destekliyoruz. Yolcularımızın metrodaki seyahatleri esnasında mobil cihazlarını şarj edebilmeleri için, M2 Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı’mızda hizmet veren 192 metro aracına USB şarj portu monte ettik. Aralık ayında tamamladığımız bu çalışma kapsamında; engelli yolcularımızın erişimini de göz önünde bulundurarak her bir araca, aynı anda 4 yolcumuzun faydalanabileceği 2 adet olmak üzere filomuza toplam 384 adet port montajı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

120 istasyonda toplam 232 dijital info pano konumlandırdıklarını anlatan Özgür Soy, “Bu panolarla yolcularımız duyurular, haberler gibi standart bilgilerin dışında; online olarak yolculuk planlaması yapabiliyor, sefer tarifesi sorgulayarak istedikleri istasyondan geçen tren saatleri ile ilk ve son tren hareket saatlerini öğrenebiliyor, ağ haritalarını inceleyerek hatlarımızda meydana gelen anlık kesintileri görebiliyor. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile kesintisiz iletişim imkanı sunarak yolcularımızın metro alanlarında geçirdikleri süreyi eğlenceli hale getirmeyi ve memnuniyetlerini artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank