Connect with us

Genel

Patili dostlarımız Kısırkaya’da yeni yıla “Merhaba” dedi

Published

on

blank

Hayvanseverler yeni yılı patili dostlarımızla birlikte karşıladı. Kısırkaya’da bulunan Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde düzenlenen Yeni Yıl Patisi etkinliğinde, kedi ve köpeklere yeni yıl kıyafeti giydirilerek yaş mama ikram edildi. Etkinlikte hayvan ambulansının açılışı da yapıldı.

Bu dünyanın ve sokakların sadece insanlara ait olmadığını, doğadaki tüm canlıların yaşam haklarını korumakla mükellef olunduğu bilinciyle yola çıkan Sarıyer Belediyesi, geleneksel hale getirdiği Yeni Yıl Patisi’nin ikincisini düzenledi. Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde gerçekleşen ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in seçim vaadi olan hayvan ambulansının açılışının yapıldığı etkinliğe katılan misafirler daha sonra hazırlanan özel mamalarla tedavi altındaki patili dostları besledi. Çok sayıda hayvanseverin katıldığı etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de köpeği Cesur ile katıldı.

BOL PATİLİ YILLAR

Yeni bir yılı karşılık beklemeden seven patili dostlarla geçirmek isteyen hayvan severin yoğun ilgi gösterdiği Yeni Yıl Patisi’nde çalışma arkadaşları adına konuşma yapan Veteriner Hekim Aylin Neslişah Aybak, “Rehabilitasyon merkezimize gelen çocuklarımızın tedavilerini, kontrollerini, ameliyatlarını yapan, bunun yanı sıra hijyenlerini sağlayan ve kontrollerde biz hekimlere yardımcı olan, gönüllülerimizle aramızda köprü kuran, hastalarımızı hem bize hem de gönüllülerimize ulaştıran ve sokaktaki dostlarımızın beslenmeleri konusunda büyük titizlik gösteren çalışma arkadaşlarımızla kocaman bir aileyiz. Birlikte güçlüyüz, birlikte tüm çocuklarımızın yanındayız. Karşılıklı anlayışımızın olduğu, sağlıklı, mutlu ve bol patili bir sene diliyorum” dedi.

SAHİPLEN AMA TERKETME
Hayvanlara karşı işlenen şiddet suçlarının son yıllarda arttığına dikkat çeken Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Nadir Günday, “Gerek barınaklarda gerekse sokakta şiddete maruz kalan can dostlarımızın bu gibi talihsiz olayları bir daha yaşamamasını diliyoruz. Toplumsal duyarlılığımız arttıkça, cezai yaptırımlarla birlikte bu dünya daha yaşanılır bir yer olacaktır kanaatindeyim. Bu yıl 346 can dostumuzu yeni yuvalarına kavuşturmaktan dolayı mutlu olduk. “Satın alma, sahiplen, sahiplen ama terk etme sloganı misyonumuz olsun” şeklinde konuştu.

DOSTLARIMIZI RAHAT BIRAKIN
Mamatha Gandi’nin “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir” sözüyle konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, “Yaşadığımız dünya sadece bizlere ait değil. Yaşam tüm canlılarla bir bütün. Ama maalesef çok can sıkıcı haberler gündeme geliyor. Onlar bizim dostlarımız. Onları insanlardan ayırmazsak, yaşayan, nefes alan, acı çeken, üzülen canlılar olduğunun farkına varırsak ne katliam kalır ne de işkence. Biz de etkinliğimizi bu farkındalığı artırmak adına düzenledik. Lütfen sokaktaki dostlarımızı rahat bırakın. ” diye konuştu.

HAYVAN AMBULANSI FAALİYETE GEÇTİ
Konuşmaların ardından Veteriner İşleri Müdürlüğü çalışanları, çalışmalarını sürdürürlerken kendilerine her daim destek veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e ve rehabilitasyon merkezinin yapımında büyük katkısı olan Fikret Kaya’ya teşekkür ettiler. Plaket töreninin ardından Başkan Genç, hayırsever Fikret Kaya ve etkinliğe katılan misafirler, acil durumdaki kedi ve köpekler için hizmet verecek olan hayvan ambulansının kurdelesini kesti.  Tedavi amacıyla bakım evinde kısa süreliğine misafir edilen kedi ve köpeklere hazırlanan özel mamalar ikram edilirken, ziyaretçiler tesisi gezerek çalışmaları yakından görme imkanı buldu.

blank blank blank blank blank blank

Genel

Demirciköy açıklarında balıkçı ağına takılan yunus kurtarıldı

Published

on

blank

Sarıyer Demirciköy açıklarında balıkçı ağlarına takılan yunus, Sualtı Arama Kurtarma Timi tarafından kurtarıldı.

Demirciköy açıklarında balıkçıların ağına yunus takıldı. Yunusun kurtarılması için ekiplerden yardım istendi. İhbar üzerine bölgeye yakın olan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma Timi hızlıca olay yerine gelerek ağlara dolanıp, iğnelere takılan yunusa müdahale etti. Arama kurtarma ekibi, botla yunusun yanına kadar yaklaşırken, timden bir kişi önce yunusu severek sakinleştirmeye çalıştı. Daha sonra gövdesine ve kuyruğuna takılan ağları bıçakla kesti. Başarılı operasyonun ardından kurtarılan yunus, tekrar denize bırakıldı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Gündüz Bakımevi Öğrencileri mezun oldu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Gündüz Bakımevleri’nin mezuniyet töreni Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde renkli ve coşkulu bir kutlamayla yapıldı. 10 farklı Gündüz Bakımevi’nden öğrenci yakınlarının davetli olduğu törende toplam 184 çocuk mezun oldu.

Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi, Gündüz Bakımevi öğrencilerinin mezuniyet törenine ev sahipliği yaptı. Okul öncesi 3-6 yaş arası çocuklara eğitim veren Çocuk Gündüz Bakımevi öğretmenleri yıl boyunca verilen eğitimin sonuna gelerek öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı. En az öğrenciler kadar heyecanlı olan veliler ise sahnedeki çocuklarını izlerken duygusal dakikalar yaşadı.

PROGRAMIN AÇILIŞINI ÇOCUKLAR YAPTI

Programın açılış konuşmasının öğrenciler tarafından yapıldığı törende, çocukların koro halinde söyledikleri şarkının ardından toplu olarak mezuniyet yemini edildi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada bu yıl 38 köy gezdiğine değindi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Oralarda binlerce çocuk var ama okul yok, öğretmen yok. Bunlara şahit oldum. Bu tabi ki çok büyük bir üzüntü ama bir yandan da şimdi sahnedeki çocuklarımızı görünce gurur duyuyorum. Eğitimin önemine değinmemize bile gerek yok. Anadolu’nun her yerinde çocuklarımıza buradaki imkânları sunmalıyız.Sizlerin heyecanı, benim de heyecanım. Gündüz Bakımevlerimiz kadar Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi ve Akademimiz de çok önemli. Sonrasında Yaz Spor Okulları var. Çocuklarımız yaz aylarını kaliteli bir ortamda bir spor dalında alacağı eğitimle geçiriyor. Özgüvenli, eğitimli çocuklar yetiştirmek zorundayız. Bütün hedefimiz o. Özgüvenli bir çocuğu hiç kimse bir yere götüremez. Özgüvenli çocuğa hiç kimse de herhangi bir şey yapamaz.Çocuklarımızla iletişim kurmayı bilmeliyiz. O beklentisini zaten size bir şekilde söylüyor” dedi. Başkan Genç konuşmasının sonunda Gündüz Bakımevi bağışçılarına teşekkür etti. Programın sonunda keplerini atan öğrenciler rengarenk balonların arasında gönüllerince dans ederek mezuniyetlerini kutladılar.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yaklaşık 20 puan fark

Published

on

blank

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı yüzde 52.1’lik oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.9 aldı. Sarıyer’deki seçim sonuçlarında ise muhalefet gücünü korumayı başardı.

14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde TBMM’de çoğunluk az bir farkla Cumhur İttifakı’nda olurken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50’yi geçemeyince Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan 2. tur seçimleri kıran kırana geçti. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.1’lik bir oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken, muhalefet bloğunun adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 47.9 oyda kaldı.

SARIYER’DE MUHALEFET BLOĞU GÜCÜNÜ KORUDU

Sarıyer’de yerel, genel ve referandum sonuçlarına bakıldığında yüzde 58-60 bloğunda bir oya sahip olan muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gücünü korudu. Kemal Kılıçdaroğlu, aldığı yüzde 59.48’lik oyla birinci oldu ve Erdoğan’a 43 bin oy fark attı. Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 40.52’de kaldı.

blank

Continue Reading

Popüler