Connect with us

Genel

Patili dostlarımız Kısırkaya’da yeni yıla “Merhaba” dedi

Published

on

blank

Hayvanseverler yeni yılı patili dostlarımızla birlikte karşıladı. Kısırkaya’da bulunan Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde düzenlenen Yeni Yıl Patisi etkinliğinde, kedi ve köpeklere yeni yıl kıyafeti giydirilerek yaş mama ikram edildi. Etkinlikte hayvan ambulansının açılışı da yapıldı.

Bu dünyanın ve sokakların sadece insanlara ait olmadığını, doğadaki tüm canlıların yaşam haklarını korumakla mükellef olunduğu bilinciyle yola çıkan Sarıyer Belediyesi, geleneksel hale getirdiği Yeni Yıl Patisi’nin ikincisini düzenledi. Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde gerçekleşen ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in seçim vaadi olan hayvan ambulansının açılışının yapıldığı etkinliğe katılan misafirler daha sonra hazırlanan özel mamalarla tedavi altındaki patili dostları besledi. Çok sayıda hayvanseverin katıldığı etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de köpeği Cesur ile katıldı.

BOL PATİLİ YILLAR

Yeni bir yılı karşılık beklemeden seven patili dostlarla geçirmek isteyen hayvan severin yoğun ilgi gösterdiği Yeni Yıl Patisi’nde çalışma arkadaşları adına konuşma yapan Veteriner Hekim Aylin Neslişah Aybak, “Rehabilitasyon merkezimize gelen çocuklarımızın tedavilerini, kontrollerini, ameliyatlarını yapan, bunun yanı sıra hijyenlerini sağlayan ve kontrollerde biz hekimlere yardımcı olan, gönüllülerimizle aramızda köprü kuran, hastalarımızı hem bize hem de gönüllülerimize ulaştıran ve sokaktaki dostlarımızın beslenmeleri konusunda büyük titizlik gösteren çalışma arkadaşlarımızla kocaman bir aileyiz. Birlikte güçlüyüz, birlikte tüm çocuklarımızın yanındayız. Karşılıklı anlayışımızın olduğu, sağlıklı, mutlu ve bol patili bir sene diliyorum” dedi.

SAHİPLEN AMA TERKETME
Hayvanlara karşı işlenen şiddet suçlarının son yıllarda arttığına dikkat çeken Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Nadir Günday, “Gerek barınaklarda gerekse sokakta şiddete maruz kalan can dostlarımızın bu gibi talihsiz olayları bir daha yaşamamasını diliyoruz. Toplumsal duyarlılığımız arttıkça, cezai yaptırımlarla birlikte bu dünya daha yaşanılır bir yer olacaktır kanaatindeyim. Bu yıl 346 can dostumuzu yeni yuvalarına kavuşturmaktan dolayı mutlu olduk. “Satın alma, sahiplen, sahiplen ama terk etme sloganı misyonumuz olsun” şeklinde konuştu.

DOSTLARIMIZI RAHAT BIRAKIN
Mamatha Gandi’nin “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir” sözüyle konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, “Yaşadığımız dünya sadece bizlere ait değil. Yaşam tüm canlılarla bir bütün. Ama maalesef çok can sıkıcı haberler gündeme geliyor. Onlar bizim dostlarımız. Onları insanlardan ayırmazsak, yaşayan, nefes alan, acı çeken, üzülen canlılar olduğunun farkına varırsak ne katliam kalır ne de işkence. Biz de etkinliğimizi bu farkındalığı artırmak adına düzenledik. Lütfen sokaktaki dostlarımızı rahat bırakın. ” diye konuştu.

HAYVAN AMBULANSI FAALİYETE GEÇTİ
Konuşmaların ardından Veteriner İşleri Müdürlüğü çalışanları, çalışmalarını sürdürürlerken kendilerine her daim destek veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e ve rehabilitasyon merkezinin yapımında büyük katkısı olan Fikret Kaya’ya teşekkür ettiler. Plaket töreninin ardından Başkan Genç, hayırsever Fikret Kaya ve etkinliğe katılan misafirler, acil durumdaki kedi ve köpekler için hizmet verecek olan hayvan ambulansının kurdelesini kesti.  Tedavi amacıyla bakım evinde kısa süreliğine misafir edilen kedi ve köpeklere hazırlanan özel mamalar ikram edilirken, ziyaretçiler tesisi gezerek çalışmaları yakından görme imkanı buldu.

blank blank blank blank blank blank

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank