Connect with us

Genel

Sarıyer, Aachen Meydanı’na kavuştu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, Almanya’nın Aachen kenti ile 10 yıl önce imzaladığı kardeş şehir protokolü ile kurduğu dostluk köprüsünü Kefeliköy Aachen Meydanı’nı açarak taçlandırdı. Haydar Aliyev Caddesi, Hacıosman Bayırı Caddesi ve Çayırbaşı Caddeleri’nin kesiştiği alana İBB Meclisi’nden geçen karar doğrultusunda Aachen adı verildi. Meydanın açılışı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen’ın yanı sıra Türk ve Alman misafirlerin katılımıyla yapıldı.

Sarıyer ve Aachen arasındaki Kardeş Şehir Protokolü’nün 10. yılı Aachen’ın ardından Sarıyer’de de bir dizi etkinlikle kutlandı. Ziyaretin ikinci gününde Fuat Paşa Oteli’nde “Kardeşliğin 10. Yılı Sunumu” ile başlayan program, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyetin katılımıyla gerçekleşen Aachen meydanının açılışıyla devam etti.

BÜYÜK BİR DOSTLUĞA ŞAHİTLİK EDİYORUZ

Programın ev sahibi  Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kardeşliğin 10. Yılı Sunumu”nun açılış konuşmasında, “İnsanın dosta ve dost olmaya ihtiyacı var. İnsan önce kendisiyle dost olmalıdır. Kendisiyle dost olmayanların, kendisiyle barışık olmayanların bir başkasıyla dost olması imkansızdır. Çünkü yaşam; barış, sevgi ve dostluk üstüne kuruludur. Bugün burada 10 yılını dolduran büyük bir dostluğa şahitlik ediyoruz.

İŞ BİRLİKLERİNİ GELİŞTİRECEĞİZ

Aachen ile kurduğumuz dostluğun önümüzdeki 10 yıl vizyonunun bir bölümü küresel sorunlara karşı birlikte yapılabilecekleri konuşmak, üretmek ve uygulamak olacaktır. Vizyonumuzun diğer bir yönü ise ilçelerimiz arasında eğitim, kültür – sanat, sağlık gibi temel alanlarda iş birliklerini daha da geliştirmek oluşturacaktır.

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ

On yıl önce attığımız ilk imzayı bugünün dünya konjonktüründe ek maddeler ile güncelliyoruz. Tarihe not düşüyor, dostluğumuzu gelecek 10 yıllara hazırlıyoruz. Sevgili Sibylle Keupen’in bir önceki ziyaretlerinde sunduğu çok güzel bir fikirdi. Önce Aachen’da Sarıyer Meydanı’nın açılışını yaptık. Sarıyer’de Aachen Meydanı’nı açıyoruz. İki kentin çok önemli noktalarında birbiri adlarına oluşturulan bu meydanlar gelecek nesiller adına da çok önemli” ifadelerini kullandı.

 KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİMİZ 10 YILDIR SÜRÜYOR

Yerel yönetimler olmadan ülke yönetiminin olmayacağını ve bu nedenle kardeşlik ilişkilerinin önemli olduğuna vurgu yapan Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ise şöyle konuştu; “Aachen şehri ile Sarıyer 10 yıldır yoğun bir şekilde kardeş şehir ilişkisini sürdürmüştür. “Yeni şeyler keşfetmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve birbirimizden öğrenmek” 10 yıl önce ortaklığımızı üzerine kurduğumuz temeldi. İki şehir arasındaki alışverişin odak noktaları her zaman eğitim, yönetim, sağlık, sanat, kültür, iş ve spor gibi geniş kapsamlı olmuştur.

TEMEL KONULARIMIZI YENİLİYORUZ

Son yıllarda hem Sarıyer hem de Aachen’da bu alanlarda çok sayıda kişisel değişim programı gerçekleştirildiğini ve bunların kişisel dostluklarla da sonuçlandığını biliyoruz. Ancak temel konularımız da toplumumuz ve çevremizden gelen talepler doğrultusunda sürekli gelişiyor. Meslektaşım Belediye Başkanı Genç’e, içinde yaşadığımız değişen dünyanın zorluklarıyla birlikte yüzleşmek üzere konuşmalarımızı derinleştirmek ve sürdürmek için Sarıyer’de bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyorum. Kardeşlik protokolümüzü yeniledik. Bu aynı zamanda ortaklığımızdaki birlik ve tutarlılığımızı da simgelemektedir”.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen, kardeş şehir protokolünü yenileyen imzaları attıktan sonra beraberlerindeki Türk ve Alman misafirlerle birlikte iki ülkenin dostluğunun sembolü olan Kefeliköy Aachen Meydanı’nı açtılar.

blank blank

Genel

Erol Aydın’ın “Proje Tanıtım” Toplantısına Sarıyerlilerden yoğun ilgi

Published

on

blank

CHP Sarıyer Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Erol Aydın, Proje Tanıtım Toplantısıgerçekleştirdi. Korupark İstanbul’daki toplantıya Sarıyerliler yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, 2 Aralık Cumartesi günü Koruparkİstanbul’da gerçekleşen Proje Tanıtım Toplantısı’nda halkla kucaklaştı.

SARIYERLİLER YOĞUN KATILIM GÖSTERDİ

“Hayata geçireceğimiz projelerle ülkemizin ve İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Sarıyer’imizi modern bir cazibe merkezine dönüştüreceğiz” mesajını veren Erol Aydın’ın Proje Tanıtım Toplantısı’na çok sayıda Sarıyerlikatıldı.

“SARIYERLİ VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARININ FARKINDAYIZ”

Yaklaşık bin kişinin katıldığı toplantıda Erol Aydın, Sarıyerli vatandaşların sorunlarının farkında olduklarını vurgulayarak; “Bu sorunların çözümlerini biliyoruz ve her gün daha da fazla çözümlerin üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda mevcutta aktif olan projelerin sayılarını artırarak geliştireceklerinin altını çizen Erol Aydın;Sarıyerlikomşularımızın bütün haklarının sonuna kadar takipçisi ve çözüm merkezi olacağımızdan hiçbirinizin tereddüttü olmasın. Varımız yoğumuz Sarıyer, müjdelerle geliyoruz”şeklinde konuştu.

“ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ

“Sarıyer’i ortak akılla hep birlikte yöneteceğiz. Bu inançla bu güzel yola çıkıyoruz” diye ekleyen Aydın, şöyle devam etti:

“Sevdalısı olduğum Sarıyer’i modern dünyanın yaşanabilir kentlerinden biri yapabilmek için bir yola çıkıyoruz. Bu bayrağı güzel bir yerde alıp, kazanımlarımızı koruyarak çıtayı daha yükseğe koymak istiyorum.”

“ALANINDA UZMAN EKİPLERLE YÖNETECEĞİZ”

Doğal afet yönetimi, mülkiyet sorunu, eğitim, sağlık, ulaşım, kalkınma, yaşam, spor, kültür ve turizm, kadınlara yönelik birçok proje açıklayan Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, Alanlarında uzman ekiplerimizle Sarıyer’e uygun akılcı bir yönetim anlayışımız olacak. Çalıştığımız projeleri alternatifleriyle birlikte mahallelinin görüşüne sunacağız, Sarıyerli vatandaşlarımızı işin içine katarak, hep beraber Sarıyer’i yöneteceğiz. diyerek sözlerini tamamladı.

İlçenin gelişmesi için yapılacak projeleri sinevizyonla tanıtanErol Aydın’ın öne çıkan projeleri şöyle:

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

AFET PROJELERİ

Afet Yönetim Merkezi

Acil Toplanma ve Barınma Merkezleri

Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi

KALKINMA PROJELERİ

Sarıyer Güneş Enerji Sistemi Projesi

Balıkçılar Çarşısı

SPOR PROJELERİ

Spor Kompleksleri

SAĞLIK PROJELERİ

Alzheimer Okulu ve Hobi Merkezi

Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Engelli Birey Bakım Evi

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Mahalle Meydanları

Yeni Bahar Evi

Katılımcı Planlama Projesi

Çorba Çeşmesi

Kadın Sığınma Evi

ULAŞIM PROJELERİ

Metro Bağlantılı Teleferik Hatları

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

DİĞER PROJELER

Engelli Parkı

Botanik Parkı

Sarıyer Rüzgar Enerji Sistemi Projesi

Evde Sağlık Projesi

Mahalle Kreşleri

Kız ve Erkek Yurtları

Geri Dönüşüm Sevgi Çiçeği Kulübü

Organik Tarım

İftar Programları & Ev Ziyaretleri

Aşevi

Şeffaf Belediyecilik

Devlet Okullarına Temizlik Seti

Belediyede Güleryüzlü Hizmet

Evlilik Öncesi SMA Tarama Testi Desteği

Yenidoğan Bebek

Yeni Evli Çiftler

Taziye Hizmetleri

Doğum Günü Kutlamaları

blank blank

Continue Reading

Genel

Karafazlı: Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak

Published

on

blank

Yerel seçimlere yaklaşık 4 aylık bir süre kaldı. Bir yandan siyasi partilerin seçimlerde izleyecekleri yollar yavaş yavaş belli olurken, bir yandan da aday adayları kendilerini göstermeye başladı. Bunlardan biri de CHP’den Sarıyer belediye başkanı aday adaylığını açıklayan Dilek Karafazlı oldu. CHP’nin ve Sarıyer’in ilk kadın aday adayı olan Karafazlı, belediye başkanı olursa ve seçilirse Sarıyer’e çok farklı bir çehre kazandıracak.

2010 yılından beri Sarıyer CHP İlçe Örgütünde aktif üye olarak görev alan Karafazlı ayrıca Parti Okulu Eğitmenliği de yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nda çeşitli birimlerde şef olarak görev yapmış, İBB’nin Sivil Toplum Kuruluşları ile ilişkilerini kuran müdürlükte etkin görevler üstlenen Dilek Karafazlı, aday adaylığı başvurusunu CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat’a teslim etti.

“DEMOKRATİK, ÇAĞDAŞ, KAPSAYICI YÖNETİM İÇİN SARIYER’E KADIN BAŞKAN”

Demokratik, Çağdaş, Kapsayıcı bir yönetim için Sarıyer’ e KADIN Başkan sloganıyla yola çıkan Karafazlı, Sarıyer Belediyesi’nin daha çağdaş, interaktif bilgiye dayalı bir yönetimi hak ettiğini düşünüyor. Karafazlı, “Sarıyer Belediyesi Kadın Merkezi’nin kurucusuyum ve 5 yıl yöneticiliğini yaptım. Sarıyer’de Şiddete karşı kadın dayanışması adına ilk kadın yürüyüşünü gerçekleştirdim. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüklerinde çeşitli projelere koordinatörlük yaptım.

Belediye adına pek çok kurumsal işbirlikleri gerçekleştirdim. Belediyecilikte olan tecrübemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde üstlendiğim aktif görevlerle iyice pekiştirdim. Bir Sarıyerli olarak ilçemi tanıyor ve seviyorum. Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak, semt kültürünün varlığını korumak, toplumun huzurunu önceleyen, dayanışmayı artıran anlayışım ile yurttaşlarımızın mutluluğunu öncelemektir” dedi.

TOPLUMUN HER KESİMİNE DOKUNUYOR

Deprem yönetmeliğinden sosyal belediyeciliğe, kadın politikalarından çevre ve şehircilik alanında çok sayıda proje hazırlayan Karafazlı, özellikle öğrenciler başta olmak üzere Sarıyer’in hemen her kesimi için özel projeler hazırladı.

Modern su ürünleri pazarı ve balıkçılık çarşısı kurulması, öğrenciler için yurtların artırılması, gençler için sosyal alanların çoğaltılması, yeni kreşler açılması, STK’ların en çok ihtiyacı olan mekan sorunlarının çözülmesi, kriterleri belirlenmiş ve buna uygun olanların faydalanabileceği Sarıyer Sivil Toplum Merkezi kampüsü kurulması Yurttaşların her mahallede spor yapabilecekleri spor merkezlerinin kurulması, engelliler için her alanda erişilebilirliğin sağlanması için çözümler geliştiren Karafazlı, faaliyetlerini tamamen sürdürülebilir belediyecilik prensibi üzerine kuruyor.

Yurttaşların karar alma süreçlerinin bir öznesi haline getirileceği, sivil toplum kuruluşları ile etkin ve etkili işbirliğini önceleyen, yurttaş memnuniyeti çalışmaları ile hizmette sürekli iyileştirme ve yenilikçi bakış tarzının esas alınacağı “Sarıyer İnovasyon Merkezi” ise en önemli projesi.

blank

Continue Reading

Genel

Başkan Genç, iş insanlarıyla buluştu

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ekonominin nabzını tutan iş insanlarıyla bir araya geldi. Sevgi ve Barış teknesinde düzenlenen yemeğe İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifi, İkitelli OSB Kooperatifi başkanları ve yönetimi katıldı.

Ülke ekonomisinin gelişiminde üreticilere büyük rol düştüğünün altını çizen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ev sahipliği yaptığı yemekte yaptığı konuşmasında, “Sizler üretiyorsunuz, istihdam sağlıyorsunuz. Üretmek şu an en büyük gündemimiz. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirirse ülkenin geleceği için daha faydalı oluruz. Bu nedenle yaptığınız işlerin görünmesi lazım. Farkındalık oluşturulması, desteklenmeniz lazım. Sizin desteklenmeniz, ülkenin gelişmesi demektir. Her zaman yanınızdayız” dedi.

Continue Reading

Popüler