Connect with us

Genel

Sarıyer Belediyesi bir sokaktaki dostumuzun daha imdadına koştu

Published

on

blank

Belki şiddet gördü, belki de bir araba çarpıp kaçtı. O da herkes gibi yürüyüp koşarken, bir gün iki ayağını birden kullanamaz hale geldi. Tüm bu yaşadıklarının ardından Sarıyer Belediyesi’nin merhametli personelleriyle karşılaşmak ise onun şansı oldu.

Yürümekte zorluk çeken Dost, henüz iki yaşındayken Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi personeli tarafından sokakta fark edildi. O günden sonra hayatı değişen Dost’un kas yapısının gelişmesi için hummalı bir çalışma başlatıldı. Sarıyer Belediyesi personelinin yaptığı yürüteçle tedavi görmeye başlayan köpeğin mucizelerle dolu hayatı şimdi eskisinden de iyi.

TEKERLEKLİ SANDALYE BU KEZ BİR KÖPEĞE UMUT OLDU

Arka ayaklarını kullanamayan köpek, Sarıyer Belediyesi sayesinde yeniden kendi başına yürüyüp koşmaya başladı. Hasta hayvanların günlük bakımları ve temizlikleriyle ilgilenen Sarıyer Belediyesi Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi personeli Uğur Akyol, belinden darbe almış ve yürüyemez hale gelmiş bir köpeğe umut oldu. Adını Dost koydukları köpeğin kas yapısının gelişmeye ihtiyacı olduğunu veteriner hekimden öğrenen Akyol, kendini kaldırmakta güçlük çeken köpeğin kaslarının daha da güçsüzleşmesini önlemek için bir tekerlekli sandalye tasarladı. Yapılan tekerlekli sandalye köpeğin arka ayaklarını havaya kaldırarak yürümesine destek oldu. Milimetrik olarak ayarlanan yürüteç köpeğin arka ayaklarına hem çok yüklenmemesini hem de kullanılmamaktan tembelleşmesini engellemiş oldu.

ŞİMDİ KOŞUP OYNAYABİLİYOR

Çalışmaların sonunda iki tekerlekli,  belden destekli bir araba ortaya çıkaran Akyol, yürütece kavuşan köpeğin yaşadığı tedavi sürecini şu sözlerle anlatıyor: “Bulduğumuz zaman yürüyemeyen köpek, önce rehabilitasyon merkezimizde veteriner hekimlerimiz tarafından ayrıntılı olarak muayene edildi. Çekilen röntgenlerde operasyonluk bir durum olmadığını sadece tekerlekli sandalye ile desteklenerek tedavi edilmesi gerektiğine karar verildi. Bir yıl boyunca ona burada tüm personel çok iyi baktı. Üzerine titredik. Düzenli olarak yürüteçle hareket etmesini sağlamaya özen gösterdik. Şimdi eskisi gibi yürütece ihtiyaç duymadan hareket edebiliyor.

DOST’U SAHİPLENDİRMEK ZOR OLACAK

“Onu evlat gibi sahiplenecek, gerçekten çok iyi bakabilecek birisi olursa teslim edebiliriz” diyen Akyol, “Dost, burada bir tek benimle değil tüm arkadaşlarımla duygusal bir bağ oluşturdu. Yaşadığımız bu olay hepimizi çok heyecanlandırdı. Çünkü bunu başarabilmemiz aynı durumdaki diğer köpekler için de umut oldu. Bu hikâye bize güç verdi. Tedavi süresi boyunca onun için evimizden özel yemekler getirdik. Süreç tabi ki zorlu geçti. Ama başardık. Şimdi rehabilitasyon merkezinin açık kısmında bizimle beraber zaman geçiriyor” dedi.

 

Genel

Derya Avcı: Sendika ve kadın

Published

on

blank

Türkiye’de kadınların yönetimlerde görev almamasının sebebi, sorumluluk üstlenmekten kaçmaları değildir.

***

Sendikalardaki yönetimlerde daha çok erkeklerin görev alması erkek egemen bakış açısının ürünüdür. Sendika bünyesindeki kadınların çok azı yönetimde görev almaktadır. Kanaatimce, kadınları sendika içerisinde pasif kalmaya iten nedenleri ortadan kaldıran çalışmalar yapılması gerekmektedir. Kadınların sendika yönetiminde olmalarıyla, hedeflenen başarıya daha kolay ulaşılabileceği inancındayım.

***

Kadınlar, daha detaycı ve mükemmeliyetçi olmaları münasebetiyle; sendikal faaliyetler açısından erkeklerden daha etkili ve kapsamlı çalışmalara imza atacaklardır.

***

Sendikalarda cinsiyet ayrımının ve cam tavan engelinin ortadan kalkması gerekmektedir. ‘Kadınlar sendika çalışmaları ve yönetiminde başarılı olamaz’ zihniyetinin bulunduğumuz çağa dek süregelmesi oldukça üzücü ve kabul edilemez bir düşünce yapısıdır. Sendikacılığın bir erkek işi olduğu algısını birlikte yok etmeliyiz.

***

Sendika yönetiminde kadınlara daha çok görev ve sorumluluk verilerek aktif çalışmaları desteklenmelidir. Görev almak istemeyen kadınlar ile istişare yaparak onları cesaretlendirmeli ve etkin olmalarını sağlamak konusunda çalışmalar yapmalıyız.

***

Kadınları gölge değil, ışığın kaynağı olarak benimseyen ve benimseten yapının sendika içindeki varlığı ve örgüt içindeki kadın konumlanması, bize o sendikanın kadına bakışını, sendika demokrasisinin ölçüsünü ve cinsiyetçi yaklaşımdan uzak olup olmadığını gösterecektir.

***

Sendikamız adına ‘Kadınlar’ konusundaki duruşumuzun net olduğunu ve daima; çalışan, üreten kadının sesi olmaya devam edeceğimizi belirterek;

Dünya genelinde kabul gören ve kutlanan bu günde, tüm kadınlarımızın ve kadın üyelerimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyorum.

***

Değerli Kadınlar; hayal edebildiğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Okyanus’un en derinine dalabilir, en yüksek dağların zirvesine adınızı yazabilirsiniz. Güçlü, güzel, zeki, başarılı, sevgi dolu, şefkatli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasısınız ve elbette ki, yılda 1 gün kutlama ile hakkı ödenemeyecek kadar değerlisiniz.

Saygı ve sevgilerimle.

Continue Reading

Genel

Beyaz TV’nin Mansur Yavaş kumpası çöktü

Published

on

blank

Beyaz TV’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı kötülemek için düzenlediği “kurmaca” röportaj bozuldu.

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’e ait olan Beyaz TV’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı kötülemek için düzenlediği “kurmaca” röportaja, köylülerden müdahale geldi.

Köyde yaşadığını iddia eden bir adam “Sular akmıyor, altyapı çöktü” dedikten sonra “Saraylar yaptılar, insansız hava araçları yaptılar, hastaneler yaptılar” diyerek propaganda yapmaya başladı. O sırada devreye giren kadın “Ne gördüysek Mansur Yavaş’tan gördük, yalan konuşmasınlar. Parayla tutup burada konuşturuyorlar” diyerek kurmaca röportajı bozdu.

 

Continue Reading

Genel

İstanbul’da 65 yaş üstüne ve 20 yaş altına toplu ulaşım müjdesi

Published

on

blank

Son alınan kararla, İstanbul’da 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı saatlerde toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek. Yeni uygulamayla, 65 yaş üstü kişiler 10:00 – 14:00; 20 yaş altı gençler ve çocuklar ise 14.00 – 18.00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyor.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 3 Mart Çarşamba günü toplanan İstanbul Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taşımaya yönelik yeni kararlar aldı.

Buna göre; yüksek risk grubunda İstanbul’da, 65 yaş üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar, sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı saatlerde toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek.

Yeni uygulamayla, 65 yaş üstü kişiler sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı 10:00 – 14:00, 20 yaş altı gençler ve çocuklar ise 14.00-18.00 saatleri arasında; otobüs, metro, tramvay, metrobüs, vapur, minibüs, dolmuş gibi toplu ulaşım araçlarını da kullanabilecek.

İdari izinlilier ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim hizmeti veren kurumlarının öğrenci / öğretmen / çalışanlarından, 65 yaş üstü olanlar ile 20 yaş altı olanlar ise, bu saatler dışındaki okul giriş çıkış saatlerinde, ilgili güzergahtaki toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek. Bu kişilerin, eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belgeleri yanında taşımaları gerekiyor.

İstanbul Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda İstanbul’da koronavirüs önlemleri kapsamında 15 Ocak 2021’den itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altına toplu taşıma yasağı gelmişti.

Continue Reading

Popüler