Connect with us

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden hayvanlar için mesaj: Bırakın hayatta kalsınlar!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde çarpıcı bir video paylaştı. Hayvanlara yapılan zulme dikkat çekilen videoda , “Sev, zarar verme. Su ver, kabını devirme. Doyur, elinden lokmasını alma. Dokunma! Bırak hayatta kalsınlar” mesajı verildi.

Hiç ailenizin sizi sokağa atmasından korktunuz mu ya da bugün yemek bulabilecek miyim diye? Yaşam alanlarınız insanlar tarafından yok edildi mi veya spor diye birden bire vurulmaktan korktunuz mu hiç? Hayvan dostlarımız bu korkuları her an yaşıyor. İnsanoğlu çoğalırken, dünyayı paylaştığı diğer canlıların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Dostlarımız; sokaklarda, sirklerde, petshoplarda sistematik bir şekilde zulüm görüyor. Tüm bunlar yapılırken unutulan bir şeyler var.  Onlar da bizler gibi gülüyor, üzülüyor. Onlar da yaşamak istiyor. Sarıyer Belediyesi çalışanları 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde bir kez daha uyarıyor: “Sev, zarar verme. Su ver, kabını devirme. Doyur, elinden lokmasını alma. Dokunma! Bırak hayatta kalsınlar.”

PATİLİ DOSTLARA YARDIM ELİ

Hayvanları korumak ve farkındalık yaratmak için 1931 yılında Floransa’da kabul edilen hayvanları koruma günü, her yıl 4 Ekim’de kutlanıyor. Bu gün daha sonra Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi’ne ön ayak olsa da hala hayvan hakları yasasıyla ilgili somut adımlar atılmış değil. Maalesef her geçen gün gözlerimizi yeni bir hayvana şiddet ve ya istismar haberiyle açar olduk. Sarıyer Belediyesi, tam da bu nedenlerle yıllardır sokaktaki dostlarımıza yardım eli uzatıyor. Kısırkaya’da bulunan Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Bahçeköy’de bulunan klinikte her gün binlerce sahipli ve sahipsiz hayvan tedavi ediliyor. Besleme çalışmaları ise aralıksız sürüyor. Sadece 2020 yılının ilk 9 ayında 8 bin 674 minik dostumuz muayene hizmetinden yararlanırken, 1.006’sına kuduz aşısı yapıldı. Bin 396 sokak hayvanı kısırlaştırılırken, 71 kedi ve köpek de sahiplendirildi.

SATIN ALMA, SAHİPLEN!

Hayvanları korumak için pek çok kuruluş faaliyet gösteriyor. Bu çalışmalar kısa sürede olumlu sonuçlar verse de hala hayvana karşı şiddet ve hayvanlardan ticari amaçlı yararlanmaların önüne geçilebilmiş değil. Buna bir de patili dostlarımızın heves uğruna satın alınıp sokağa terk edilmesi eklenince hayvanseverler caydırıcı cezaların uygulanmasını istiyor. Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, hemen hemen her gün sokağa terk edilmiş bir hayvanın merkezlere getirildiğini belirtiyor. Çalışanlar, “Merkezimize her gün; yaralanan, sakat kalan, sokağa terk edilen, aç kalan hayvanlar geliyor. Yaşadığımız dünyayı paylaştığımız dostlarımıza karşı daha duyarlı olduğumuzda günlerini de kutlayabiliriz” diyerek “ Satın alma, sahiplen” vurgusu yapıyor.

Genel

Sarıyer Akademi’de ders zili çaldı

Published

on

blank

Eğitimde fırsat eşitliğinin en güzel örneklerinden biri olan Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Mart ayında gerçekleştirilen kabul sınavı sonrasında barajı geçen 12’inci sınıfa giden 320 öğrenci derse başladı.

Seçkin kadrosu, donanımlı sınıfları ve kapsamlı müfredatıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başlayan Sarıyer Akademi’de 12’inci sınıf öğrencilerinin bir bölümü yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir araya getirildiği hibrit sistemle eğitim alacaklar. 2022-2023 eğitim öğretim yılının kendileri için özel bir yıl olduğunu ifade eden Genel Koordinatör Sami Görey, “Sarıyer Akademi hibrit eğitim modeliyle kapasitesini yüzde yüz arttırdı. Bu nedenle bu yıl bizim için özel bir yıl olacak. Kurumumuzda ilk olarak 12’inci sınıflar için derslerimiz başladı. Eylül ayının ikinci haftasına kadar haftada 120 saat yüz yüze eğitim alacaklar. Hibrit öğrencileri ise 2 hafta yüz yüze eğitim alacaklar. Okullar açıldığında ise haftada 14 saatlik eğitim, sınav ve etüt maratonu başlayacak” dedi.

Hibrit eğitim modelini hayata geçirdik

Sarıyer Akademi’nin hedeflerinden biri olan ve altyapısı tamamlanan hibrit eğitim modelini 2022-2023 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiklerini belirten Görey, “Hibrit Eğitim Modeli’ne dahil olan 120 öğrencimiz haftalık 14 saatlik dersi kendi ev ortamlarında, kendileri için en uygun zaman döneminde alacaklar. Bu dersler tek bir öğretmenimiz tarafından değil, bütün öğretmenlerimizin katılımıyla hazırlanıyor olması nedeniyle A plus bir ders oluyor. Ayrıca hafta sonu 6 saat kurumumuzda yüz yüze ders alma imkanı olacak” şeklinde konuştu. Sınav maratonunu devam eden Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim yılında mezun durumunda olacak öğrenciler için düzenlediği 24 Ağustos’ta yapılacak mezun grubu sınavı için başvuruların 19 Ağustos’ta sona ereceği belirtildi.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu’ndan önemli uyarı: Saat 15’e kadar dışarı çıkmayın!

Published

on

blank

İstanbul’da hayatı felç eden sağanak yağış sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da durum değerlendirmesi yaptı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Yağışın saat 15.00’e kadar sürmesi bekleniyor, lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.” dedi.

Bu sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak, tüm İstanbul’u etkisi altına aldı. Birçok ilçede trafik yoğunluğu oluştu. İşe gitmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşarken, bazı dükkan ve evleri ise su bastı. Özellikle tarihi Kapalı Çarşı’da esnaf, su basması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden ve Afad’dan kritik uyarı!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber kuvvetli yağan sağanak yağışa karşı tedbirli olunması konusunda uyardı ve acil olmadıkça dışarıya çıkılmaması çağrısında bulundu.

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber etkili olan kuvvetli sağanak yağışa karşı uyarılarda bulundu. Sarıyer Belediyesi, “Değerli Sarıyerliler, ilçemiz yoğun bir yağış altında. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Sizler de lütfen zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın ve özel araçlarınızı kullanmayın. Acil durumlarda 444 1 722 numaralı çağrı merkezinden kriz masasına ulaşabilirsiniz.” mesajını paylaştı.

AFAD’DAN HORTUM UYARISI

Sarıyer Belediyesi gibi Afad’da önemli uyarılarda bulundu. Afad’ın paylaştığı mesajda, “Istanbul icin kuvvetli yagisin devam etmesi bekleniyor. Sel, yildirim, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olun.” denildi.

Continue Reading

Popüler

blank