Connect with us

Genel

Sarıyer Meclisi’nde “tapular bagajda” tartışması

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Meclis Toplantısı’nın Şubat ayı ikinci oturumu, “tapular bagajda” tartışmasına sahne oldu. BSKM’de koronavirüs önlemleri altında gerçekleştirilen toplantıda, zaman zaman tansiyon yükseldi.

CHP’nin güleryüzlü Ayazağa Meclis Üyesi Özkan Sucu, Sarıyer’in uzun yıllardır çözüme kavuşmasını beklediği tapu sorununu gündeme taşıdı. Sucu, “Ayazağa Mahallesi’nin sorunlarını kürsüye çıkıp anlatmanın en doğal hakkımız olduğunun bilinmesini isterim. Eğer gerçek manada Sarıyer ve Sarıyerliler için hizmet etmek istiyorsak herkes elini taşın altına koymalıdır. 2981 sayılı yasada sokak rayiç değerinin üzerinde satabilirsiniz diyor. Fakat 4706 sayılı yasada ve İmar Barışı’nda rayiç değer üzerinden satabilirsiniz diyor. Bu durum İBB bürokratlarını da Sarıyer Belediyesi bürokratlarını da bağlıyor. 2981 sayılı yasaya göre Milli Emlak’tan vatandaşların tapularını istiyor. Fakat biz ‘2981’e uygun tapuları devredemeyiz. Çünkü 100 metrekare yeriniz varken bile 100 metrekare hak alıyorsunuz. Eksilme olmuyor’ dendi. Sarıyer Belediye Başkanımız Şükrü Genç ve Emlak İstimlak Müdürlüğü ile bir karar verdik. Gidip tapuları isteyelim. Bize olumsuz cevap verilirse bunu yazıya döksünler. Vatandaş da ya mahkeme hakkını kullansın ya da 4706’ya dönsün dedik. Arkadaşlar, yetkililer ‘bana zimmet çıkar. Nasıl vereyim?’ diyor. Fakat bu mecliste 4 partinin de meclis üyeleri var. 4706 ve İmar Barışı Yasası ile ilgili Ankara’ya gidip ne gerekiyorsa yapalım. Nasıl ki 2981’e eklendi. 4706 ve İmar Barışı’na sokak rayiç değerinin 1 veya 2 katı üstünden madde eklettirelim. Bu sayede herkesi bu mağduriyetten kurtaralım.” diye konuştu. Daha sonra ise bu konu üzerine CHP’nin Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel ve AKP’nin Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşgun söz aldı. Gerçekleşen konuşmalarda, “tapular bagajda” polemiği yaşandı.

blank

GÜNEL: AKP’Lİ İBB VATANDAŞLARIN TAPU ALMAMALARI İÇİN BÜYÜK UĞRAŞ VERMİŞTİ

CHP’li Günel, “İBB şuan da 9 bölgede kentsel dönüşüm ofisleri açtı. Biz de altyapı ve deprem komisyonu, kentsel yenileme komisyonu gibi 3 komisyonu gezdik. Vatandaşlara verilen brifingleri de gördük. Bunların büyük bir kısmı AK Parti’nin iktidarda olduğu ilçelerde. Açıkçası bu durum bizi heyecanlandırdı. O bölgelerde imar sıkıntıları olmadığı için İBB’nin KİPTAŞ, İmar A.Ş ve BİMTAŞ Başkan Ekrem İmamoğlu’nun talimatları doğrultusunda yoğun çalışma içerisinde. İstanbul’un 39 ilçesinde de kentsel dönüşüm ofisleri kurulmaya başlandı. Eyüp Belediye Başkanı, İBB Kentsel Planlama Daire Başkanı ile konuşuyor, ardından halka gidip başka bir şey söylüyor” diye konuştu.

FMS ve Derbent’i riskli bölge ilan ettiniz diyerek sözlerine devam eden Günel, “Dönemin bakanı 10 bin kişi yürüyüşe geçtikten sonra sorunun çözümü için adım attı. Ne olduysa o bölgeler için riskli alan kararı çıktı. Derbentliler mahkemeye başvurdu ve o karar iptal edildi. O tarihte İBB başkanı kim? CHP’li değil, AK Parti’li Mevlüt Uysal. Seçime 1 ay kala İBB 2981 sayılı kanunun varlığını kabul etti. Kabul eden kim? Yine Mevlüt Uysal ve AK Parti’li meclis üyeleri. Bugüne kadar İBB tapu konusunda direnç gösteren taraf olmuştu. Vatandaşın tapu almamaları için büyük uğraş vermişti” dedi.

“İBB’DE ÇOĞUNLUĞUNUZU KULLANARAK ENGELLEMEYİN”

Günel, “İmar Islah Planları ile ilgili olarak mahallelerden vatandaşlar akın akın Sarıyer Belediyesi’ne geldikleri zaman yaşlı bir kadına o dönemin Bakanı Mehmet Ali Şahin ‘tapular aracın bagajında’ dedi. Hiçbir zaman mahallelerin yanında olmadığınızı ve mahallelilerin sorunlarını gündeme getirmediğiniz gibi yine getirmediniz. Seçimden önce yapacağız, çözeceğiz dediniz. Bu yürek işidir. Tavrınızı halktan yana koyarsınız, halkta size gerekli desteği verir. Çözüm üretmediğiniz gibi İBB Meclisi’nde çoğunluğunuzu kullanarak engellemeye çalışmayın” ifadelerini kullandı.

COŞGUN: GÖKAN BEY TOPBAŞ’A TEŞEKKÜR ETTİ

AKP’li Coşgun, “3 ayda tapu vereceğim diyen bir belediye başkanı var. O zaman İBB’yi bahane etti. Şuan Büyükşehir sizde. Seçimin üzerinden 1 buçuk yıl geçti. O yüzden tapu sözünüzü tutun. Diğer bir husus, tapular aracın bagajında diyen Doğru Yol Partili İbrahim Özdemir’di.  2009 yılındaki Başkan Yardımcınız Seçkin Özdemir’in babası. Ayrıca Derbent planları iBB’den oybirliğiyle geçmişti. Dönemin Büyükşehir Meclis Üyesi Gökan Bey(Zeybek), bu konuyla ilgili Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Fakat Gökan Zeybek Sarıyer’e gelince projenin de karşısına geçti.

blank

SARIOĞLU: İSİM BABASI İBRAHİM ÖZDEMİR’DİR AMA…

“Tapular bagajda” tartışmasına açıklık getiren CHP’li Meclis Üyesi Halim Serdar Sarıoğlu, “Tapuların bagajda olduğuna bahse olan konunun isim babası İbrahim Özdemir’dir. Fakat bu daha sonra Mehmet Ali Şahin ve Binali Yıldırım ile devam etti.” dedi.

GÜNEL: BİNALİ YILDIRIM “TAPULAR POSTADA TAKILDI” DEMİŞTİ

Konuya son olarak detaylı bir açıklık getiren CHP’li Nizamettin Günel, 2019 yerel seçimleri öncesinde İBB adayı olan ve Sarıyer’i ziyaret eden AKP’li Binali Yıldırım’ın sözlerini hatırlattı ve “Niye üzülüyorsunuz Salih kardeşim (Salih Bayraktar), belli ki tapular postada takılmış. Şimdi 1 Nisan’dan itibaren o arızayı da gidereceksin, Sarıyer’in tapularını dağıtacaksın.” diye konuştuğunu belirtti. “Her şey tüm açıklığıyla ortada. Son olarak yine sizin adayınız aynı şeyi söylemiş.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan tartışmalara müdahale eden Sarıyer Belediye Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun, gündemdeki 5 maddenin oylamasına geçti. Yapılan oylamada 4 madde oybirliği, 1 madde ise oyçokluğu ile kabul edildi.

blank