Connect with us

Genel

Sarıyer Meclisi’nde “tapular bagajda” tartışması

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Meclis Toplantısı’nın Şubat ayı ikinci oturumu, “tapular bagajda” tartışmasına sahne oldu. BSKM’de koronavirüs önlemleri altında gerçekleştirilen toplantıda, zaman zaman tansiyon yükseldi.

CHP’nin güleryüzlü Ayazağa Meclis Üyesi Özkan Sucu, Sarıyer’in uzun yıllardır çözüme kavuşmasını beklediği tapu sorununu gündeme taşıdı. Sucu, “Ayazağa Mahallesi’nin sorunlarını kürsüye çıkıp anlatmanın en doğal hakkımız olduğunun bilinmesini isterim. Eğer gerçek manada Sarıyer ve Sarıyerliler için hizmet etmek istiyorsak herkes elini taşın altına koymalıdır. 2981 sayılı yasada sokak rayiç değerinin üzerinde satabilirsiniz diyor. Fakat 4706 sayılı yasada ve İmar Barışı’nda rayiç değer üzerinden satabilirsiniz diyor. Bu durum İBB bürokratlarını da Sarıyer Belediyesi bürokratlarını da bağlıyor. 2981 sayılı yasaya göre Milli Emlak’tan vatandaşların tapularını istiyor. Fakat biz ‘2981’e uygun tapuları devredemeyiz. Çünkü 100 metrekare yeriniz varken bile 100 metrekare hak alıyorsunuz. Eksilme olmuyor’ dendi. Sarıyer Belediye Başkanımız Şükrü Genç ve Emlak İstimlak Müdürlüğü ile bir karar verdik. Gidip tapuları isteyelim. Bize olumsuz cevap verilirse bunu yazıya döksünler. Vatandaş da ya mahkeme hakkını kullansın ya da 4706’ya dönsün dedik. Arkadaşlar, yetkililer ‘bana zimmet çıkar. Nasıl vereyim?’ diyor. Fakat bu mecliste 4 partinin de meclis üyeleri var. 4706 ve İmar Barışı Yasası ile ilgili Ankara’ya gidip ne gerekiyorsa yapalım. Nasıl ki 2981’e eklendi. 4706 ve İmar Barışı’na sokak rayiç değerinin 1 veya 2 katı üstünden madde eklettirelim. Bu sayede herkesi bu mağduriyetten kurtaralım.” diye konuştu. Daha sonra ise bu konu üzerine CHP’nin Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel ve AKP’nin Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşgun söz aldı. Gerçekleşen konuşmalarda, “tapular bagajda” polemiği yaşandı.

blank

GÜNEL: AKP’Lİ İBB VATANDAŞLARIN TAPU ALMAMALARI İÇİN BÜYÜK UĞRAŞ VERMİŞTİ

CHP’li Günel, “İBB şuan da 9 bölgede kentsel dönüşüm ofisleri açtı. Biz de altyapı ve deprem komisyonu, kentsel yenileme komisyonu gibi 3 komisyonu gezdik. Vatandaşlara verilen brifingleri de gördük. Bunların büyük bir kısmı AK Parti’nin iktidarda olduğu ilçelerde. Açıkçası bu durum bizi heyecanlandırdı. O bölgelerde imar sıkıntıları olmadığı için İBB’nin KİPTAŞ, İmar A.Ş ve BİMTAŞ Başkan Ekrem İmamoğlu’nun talimatları doğrultusunda yoğun çalışma içerisinde. İstanbul’un 39 ilçesinde de kentsel dönüşüm ofisleri kurulmaya başlandı. Eyüp Belediye Başkanı, İBB Kentsel Planlama Daire Başkanı ile konuşuyor, ardından halka gidip başka bir şey söylüyor” diye konuştu.

FMS ve Derbent’i riskli bölge ilan ettiniz diyerek sözlerine devam eden Günel, “Dönemin bakanı 10 bin kişi yürüyüşe geçtikten sonra sorunun çözümü için adım attı. Ne olduysa o bölgeler için riskli alan kararı çıktı. Derbentliler mahkemeye başvurdu ve o karar iptal edildi. O tarihte İBB başkanı kim? CHP’li değil, AK Parti’li Mevlüt Uysal. Seçime 1 ay kala İBB 2981 sayılı kanunun varlığını kabul etti. Kabul eden kim? Yine Mevlüt Uysal ve AK Parti’li meclis üyeleri. Bugüne kadar İBB tapu konusunda direnç gösteren taraf olmuştu. Vatandaşın tapu almamaları için büyük uğraş vermişti” dedi.

“İBB’DE ÇOĞUNLUĞUNUZU KULLANARAK ENGELLEMEYİN”

Günel, “İmar Islah Planları ile ilgili olarak mahallelerden vatandaşlar akın akın Sarıyer Belediyesi’ne geldikleri zaman yaşlı bir kadına o dönemin Bakanı Mehmet Ali Şahin ‘tapular aracın bagajında’ dedi. Hiçbir zaman mahallelerin yanında olmadığınızı ve mahallelilerin sorunlarını gündeme getirmediğiniz gibi yine getirmediniz. Seçimden önce yapacağız, çözeceğiz dediniz. Bu yürek işidir. Tavrınızı halktan yana koyarsınız, halkta size gerekli desteği verir. Çözüm üretmediğiniz gibi İBB Meclisi’nde çoğunluğunuzu kullanarak engellemeye çalışmayın” ifadelerini kullandı.

COŞGUN: GÖKAN BEY TOPBAŞ’A TEŞEKKÜR ETTİ

AKP’li Coşgun, “3 ayda tapu vereceğim diyen bir belediye başkanı var. O zaman İBB’yi bahane etti. Şuan Büyükşehir sizde. Seçimin üzerinden 1 buçuk yıl geçti. O yüzden tapu sözünüzü tutun. Diğer bir husus, tapular aracın bagajında diyen Doğru Yol Partili İbrahim Özdemir’di.  2009 yılındaki Başkan Yardımcınız Seçkin Özdemir’in babası. Ayrıca Derbent planları iBB’den oybirliğiyle geçmişti. Dönemin Büyükşehir Meclis Üyesi Gökan Bey(Zeybek), bu konuyla ilgili Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Fakat Gökan Zeybek Sarıyer’e gelince projenin de karşısına geçti.

blank

SARIOĞLU: İSİM BABASI İBRAHİM ÖZDEMİR’DİR AMA…

“Tapular bagajda” tartışmasına açıklık getiren CHP’li Meclis Üyesi Halim Serdar Sarıoğlu, “Tapuların bagajda olduğuna bahse olan konunun isim babası İbrahim Özdemir’dir. Fakat bu daha sonra Mehmet Ali Şahin ve Binali Yıldırım ile devam etti.” dedi.

GÜNEL: BİNALİ YILDIRIM “TAPULAR POSTADA TAKILDI” DEMİŞTİ

Konuya son olarak detaylı bir açıklık getiren CHP’li Nizamettin Günel, 2019 yerel seçimleri öncesinde İBB adayı olan ve Sarıyer’i ziyaret eden AKP’li Binali Yıldırım’ın sözlerini hatırlattı ve “Niye üzülüyorsunuz Salih kardeşim (Salih Bayraktar), belli ki tapular postada takılmış. Şimdi 1 Nisan’dan itibaren o arızayı da gidereceksin, Sarıyer’in tapularını dağıtacaksın.” diye konuştuğunu belirtti. “Her şey tüm açıklığıyla ortada. Son olarak yine sizin adayınız aynı şeyi söylemiş.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan tartışmalara müdahale eden Sarıyer Belediye Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun, gündemdeki 5 maddenin oylamasına geçti. Yapılan oylamada 4 madde oybirliği, 1 madde ise oyçokluğu ile kabul edildi.

blank

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank