GenelSiyasetSon Dakika

Sarıyer sahillerinde piknik ve balık yasak!

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, hafta sonları vatandaşların sahil ve piknik alanlarındaki faaliyetleri yasaklanacak. Yani, Sarıyer sahillerinde de piknik ve balık tutma yasak olacak.

İçişleri Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 il valiliğine ek genelge gönderdi.

Genelgede, sosyal izolasyonu sağlamak için birçok tedbir alındığı ve uyulması gereken kurallar belirlenerek vatandaşlarla paylaşıldığı dikkat çekildi. Ancak illerde başta gençler olmak üzere orta yaştaki vatandaşların virüsün etkisi alanı içinde olmadıkları duygusu ile yürütülen çalışmaların aksine cadde ve sokaklarda sosyal hareketlilik içinde olduklarının gözlemlendiği belirtildi.

Genelgede, koronavirüsün 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşları daha çok etkilemekle birlikte tüm yaş gruplarındaki insanların sosyal hareketlilikle virüsün yayılmasını hızlandırdığına dikkat çekildi.

Hafta içine de yasak gelebilir

Genelgede yarından itibaren hafta sonları vatandaşların sahil, mesire ve ören yerleri, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor ve yürüyüş gibi faaliyetler yasaklanacak. Bu karar il ve ilçelerin durumuna göre hafta içine de yaygınlaştırılabilecek.

Alınan kararlara uymayanlara idari para cezası ya da Trük Ceza Kanunun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlem yapılacak.

İkaz anonsları yapılacak

İl ve ilçelerde vali ve kaymakamlar tarafından belediye merkezi sistemleri, camiler ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan sürekli olarak vatandaşlarımızın gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları ve evde kalmaları için anons yapılacak.

Kolluk görevlileri tarafından da cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça sosyal hareketlilik içinde olanlar evlerinde kalmaları konusunda uyarılacak.

Sarıyer ilk günleri aratıyor

Türkiye, koronavirüs önlemleri kapsamında 16 Mart gecesinden itibaren kafe, spor salonları gibi insanların yoğun, etkileşim halinde olduğu birçok yerin geçici olarak kapandığını açıklamıştı. 17 Mart’tan itibaren Sarıyer’de bu açıklamalara birkaç gün boyunca uyan, Sarıyer sokaklarını ve trafiğini büyük ölçüde boş bırakan Sarıyerliler, geçtiğimiz hafta cumartesi günü sıcaklığın artmasıyla birlikte yine sahillere, ormanlara akın etti. Daha sonrasında ormanlarda da pikniğin yasaklandığı duyurusu yapıldı. Ancak bazı Sarıyerliler uyarılara yine kulak asmamaya devam etti ve sahillerde tüm hafta içi boyunca balık tutmaya, fiziki mesafeyi korumamaya devam etti. İçişleri Bakanlığı’nın bu kararları sonrasında Sarıyer sahilleri de hafta sonu boş kalacak.

blank
Etiketler

Bir Cevap Yazın

Bu haberi okumak isteyebilirsiniz

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı