GenelSon Dakika

Sarıyer’de telefon dolandırıcılarına operasyon

Rastgele aradıkları vatandaşlara kendilerini polis, savcı olarak tanıtarak haklarında terör örgütüyle ilgili soruşturma olduğunu söyleyip para ve ziynet eşyalarını çalan 5 kişilik çete polis tarafından yakalandı.

Dünya’da ve Türkiye’de insanlar koronavirüs salgınıyla mücadele ederken dolandırıcılar yine boş durmuyor. Bu süreçte Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ile dolandırıcılara karşı ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirdi. Rastgele aradıkları vatandaşlara kendilerini polis, savcı olarak tanıtarak haklarında terör örgütüyle ilgili soruşturma olduğunu söyleyip para ve ziynet eşyalarını çalan 5 kişilik çete polis tarafından yakalandı. Şüphelilerle birlikte aynı yöntemle çalınan yaklaşık 1 milyon lira değerinde para ve ziynet eşyası ele geçirildi. Şüphelilerin internet üzerinde bazı programları kullanarak kurbanlarını sözde 155 polis imdat merkezi numarasından arıyormuş gibi yaparak kandırdıkları öğrenildi. Bazı mağdurların şüphelilere para ve ziynet eşyalarını teslim etme anları ise güvenlik kameraları tarafından görüntülendi. Yapılan baskınlarda ise şüpheliler Murat D.(35), Hamit A.(24), Halil G.(25), Ömer F.K.(25) ve Hasan Y.(27) gözaltına alındı.

ÇOK SAYIDA PARA ELE GEÇİRİLDİ

Polis şüphelilerin evlerinde yaptığı aramada 10 bin 160 Amerikan doları, 12 bin 750 lira, 2 adet bilezik, 3 altın kolye, 3 adet gram altın, 20 adet yarım altın,133 adet kulplu altın ve 24 adet kulpsuz altın ile birlikte 1 adet yarım, 179 adet ata lira, 6 kulplu ve 1 adet şekilsiz yuvarlak altın ile 9 adet burma bilezik ile birlikte 7 adet kulplu burma altın ele geçirdi. Ayrıca şüphelilerin kuyumculara sattıkları 3 bin 133 gram altın ziynet eşyasına da el kondu.

4 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Asayiş Şube Müdürlüğünde sorguları tamamlanan şüphelilerin daha öncede defalarca hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlardan polis tarafından gözaltına alındıkları tespit edildi. İşlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Murat D.(35), Hamit A.(24), Halil G.(25), Ömer F.K.(25) tutuklanarak cezaevine gönderilirken Hasan Y. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

blank
Etiketler

Bir Cevap Yazın

Bu haberi okumak isteyebilirsiniz

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı