Connect with us

Genel

Sarıyer’de Edebiyat Günleri dolu dolu devam ediyor

Published

on

blank

Boğazın eşsiz güzelliğinin eşlik ettiği 9. Sarıyer Edebiyat Günleri söyleşiler, imza günleri ve şiir teknesi ile devam etti. Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nı dolduran okurlar edebiyat coşkusunu doya doya yaşadı.

Usta isimlere ev sahipliği yapan 9. Sarıyer Edebiyat Günleri dördüncü gününde de tüm coşkusuyla devam etti. Toplumsal olaylara karşı duruşuyla dikkat çeken gazeteci Ece Üner’in “Tuhaf Zamanlarda Cesurca Yaşamak” söyleşisiyle başlayan program, Haydar Ergülen ve Suat Erdem’in konuk olduğu şiir teknesiyle devam etti.  Masal çadırına konuk olan Özlem Yılmaz ise miniklere keyifli anlar yaşattı. Edebiyatseverlerin akın ettiği festivalde çok sayıda usta isim sevenleriyle bir araya gelerek, kitaplarını okurları için imzaladı.

CESARET DE HESAP SORMAK DA BULAŞICIDIR

Söyleşisinde katılımcıların sorularını yanıtlayan gazeteci Ece Üner, “Sanatın, müziğin, edebiyatın kıymeti her geçen gün daha çok anlaşılıyor. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin de bu yıl dokuzuncusu yapılıyor. Bu çok kıymetli” diyerek başladığı söylerini şöyle sürdürdü: “Cesaret de soru sormak da hesap sormak da dik durmak da bulaşıcı. Tıpkı korkmak, susmak gibi. Siz bir yerden başlayacaksınız ve bu dalga dalga yayılacak. En son Eskişehir’de yoga yaptı diye CİMER’e şikayet edildi kadınlar. Ne oldu? Kadınlar birlik olup gereken cevabı verdi.

Ben son günlerde Z kuşağı hakkında söylenenlere hiç katılmıyorum. Umut her zaman hiç hesaba katılmamış insanlardadır.  Her şeyden önce Türkiye’nin en önemli iki problemi var. Bir ekonomi ikincisi mülteci problemi. Biz temsil eden siyasilerden temel beklentimiz çok net bir yol haritası çizmeleri. Açlık ve yoksulluk sınırı her geçen gün daha çok zorlanıyor.

HESAP SORUN!

Soran, sorgulayan, hesap soran, vatandaşlık bilincinin farkında olan gençler yetişmeli. Çıkın konuşun, sorgulayın. Sistem sizden uysal olmanızı, problem çıkarmamanızı, itaat etmenizi ister. Öyle yapmayın, hesap sorun. Ailenizin verdiği vergilerin hesabını sorun. Böyle değişecek her şey.

Ben sorumluluk alan sade bir insanım. Ben ekranda birilerine bir şeyleri sormak zorundayım, ses çıkarmak zorundayım, sizin sesiniz olmak zorundayım diye hissettim. Belki aramızdaki görünmez bağlar beni çok daha güçlü ve cesur kıldı. Cesaret bulaşıcıdır ve sürecek.”

USTA İSİMLER OKURLARIYLA BULUŞTU

Etkinlikte; Ece Üner, Haydar Ergülen, Bedia Ceylan Güzelce, Halime Özoğlu Temel, Melda Davran, Saadettin Eskiçorapçı, Neslihan Önderoğlu, Alkan Öztaş, Cengiz Özdek, Dilek Ünal, Gülser Han, Gülşah Özdemir Koryürek, Gülten Özgül, Mürsel Adıgüzel, Hümeyra Gürsoy, Oya Engin, Sedrettin Parlak, Şebnem Uralcan, Mustafa Dinçer, Aslı Perker ve Zeynep Uzunbay kitaplarını sevenleri için imzaladı.

Genel

Demirciköy açıklarında balıkçı ağına takılan yunus kurtarıldı

Published

on

blank

Sarıyer Demirciköy açıklarında balıkçı ağlarına takılan yunus, Sualtı Arama Kurtarma Timi tarafından kurtarıldı.

Demirciköy açıklarında balıkçıların ağına yunus takıldı. Yunusun kurtarılması için ekiplerden yardım istendi. İhbar üzerine bölgeye yakın olan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma Timi hızlıca olay yerine gelerek ağlara dolanıp, iğnelere takılan yunusa müdahale etti. Arama kurtarma ekibi, botla yunusun yanına kadar yaklaşırken, timden bir kişi önce yunusu severek sakinleştirmeye çalıştı. Daha sonra gövdesine ve kuyruğuna takılan ağları bıçakla kesti. Başarılı operasyonun ardından kurtarılan yunus, tekrar denize bırakıldı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Gündüz Bakımevi Öğrencileri mezun oldu

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Gündüz Bakımevleri’nin mezuniyet töreni Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde renkli ve coşkulu bir kutlamayla yapıldı. 10 farklı Gündüz Bakımevi’nden öğrenci yakınlarının davetli olduğu törende toplam 184 çocuk mezun oldu.

Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi, Gündüz Bakımevi öğrencilerinin mezuniyet törenine ev sahipliği yaptı. Okul öncesi 3-6 yaş arası çocuklara eğitim veren Çocuk Gündüz Bakımevi öğretmenleri yıl boyunca verilen eğitimin sonuna gelerek öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı. En az öğrenciler kadar heyecanlı olan veliler ise sahnedeki çocuklarını izlerken duygusal dakikalar yaşadı.

PROGRAMIN AÇILIŞINI ÇOCUKLAR YAPTI

Programın açılış konuşmasının öğrenciler tarafından yapıldığı törende, çocukların koro halinde söyledikleri şarkının ardından toplu olarak mezuniyet yemini edildi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada bu yıl 38 köy gezdiğine değindi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Oralarda binlerce çocuk var ama okul yok, öğretmen yok. Bunlara şahit oldum. Bu tabi ki çok büyük bir üzüntü ama bir yandan da şimdi sahnedeki çocuklarımızı görünce gurur duyuyorum. Eğitimin önemine değinmemize bile gerek yok. Anadolu’nun her yerinde çocuklarımıza buradaki imkânları sunmalıyız.Sizlerin heyecanı, benim de heyecanım. Gündüz Bakımevlerimiz kadar Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi ve Akademimiz de çok önemli. Sonrasında Yaz Spor Okulları var. Çocuklarımız yaz aylarını kaliteli bir ortamda bir spor dalında alacağı eğitimle geçiriyor. Özgüvenli, eğitimli çocuklar yetiştirmek zorundayız. Bütün hedefimiz o. Özgüvenli bir çocuğu hiç kimse bir yere götüremez. Özgüvenli çocuğa hiç kimse de herhangi bir şey yapamaz.Çocuklarımızla iletişim kurmayı bilmeliyiz. O beklentisini zaten size bir şekilde söylüyor” dedi. Başkan Genç konuşmasının sonunda Gündüz Bakımevi bağışçılarına teşekkür etti. Programın sonunda keplerini atan öğrenciler rengarenk balonların arasında gönüllerince dans ederek mezuniyetlerini kutladılar.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yaklaşık 20 puan fark

Published

on

blank

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı yüzde 52.1’lik oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.9 aldı. Sarıyer’deki seçim sonuçlarında ise muhalefet gücünü korumayı başardı.

14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde TBMM’de çoğunluk az bir farkla Cumhur İttifakı’nda olurken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50’yi geçemeyince Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan 2. tur seçimleri kıran kırana geçti. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.1’lik bir oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken, muhalefet bloğunun adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 47.9 oyda kaldı.

SARIYER’DE MUHALEFET BLOĞU GÜCÜNÜ KORUDU

Sarıyer’de yerel, genel ve referandum sonuçlarına bakıldığında yüzde 58-60 bloğunda bir oya sahip olan muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gücünü korudu. Kemal Kılıçdaroğlu, aldığı yüzde 59.48’lik oyla birinci oldu ve Erdoğan’a 43 bin oy fark attı. Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 40.52’de kaldı.

blank

Continue Reading

Popüler