Connect with us

Genel

Sarıyer’de Edebiyat Günleri dolu dolu devam ediyor

Published

on

blank

Boğazın eşsiz güzelliğinin eşlik ettiği 9. Sarıyer Edebiyat Günleri söyleşiler, imza günleri ve şiir teknesi ile devam etti. Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nı dolduran okurlar edebiyat coşkusunu doya doya yaşadı.

Usta isimlere ev sahipliği yapan 9. Sarıyer Edebiyat Günleri dördüncü gününde de tüm coşkusuyla devam etti. Toplumsal olaylara karşı duruşuyla dikkat çeken gazeteci Ece Üner’in “Tuhaf Zamanlarda Cesurca Yaşamak” söyleşisiyle başlayan program, Haydar Ergülen ve Suat Erdem’in konuk olduğu şiir teknesiyle devam etti.  Masal çadırına konuk olan Özlem Yılmaz ise miniklere keyifli anlar yaşattı. Edebiyatseverlerin akın ettiği festivalde çok sayıda usta isim sevenleriyle bir araya gelerek, kitaplarını okurları için imzaladı.

CESARET DE HESAP SORMAK DA BULAŞICIDIR

Söyleşisinde katılımcıların sorularını yanıtlayan gazeteci Ece Üner, “Sanatın, müziğin, edebiyatın kıymeti her geçen gün daha çok anlaşılıyor. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin de bu yıl dokuzuncusu yapılıyor. Bu çok kıymetli” diyerek başladığı söylerini şöyle sürdürdü: “Cesaret de soru sormak da hesap sormak da dik durmak da bulaşıcı. Tıpkı korkmak, susmak gibi. Siz bir yerden başlayacaksınız ve bu dalga dalga yayılacak. En son Eskişehir’de yoga yaptı diye CİMER’e şikayet edildi kadınlar. Ne oldu? Kadınlar birlik olup gereken cevabı verdi.

Ben son günlerde Z kuşağı hakkında söylenenlere hiç katılmıyorum. Umut her zaman hiç hesaba katılmamış insanlardadır.  Her şeyden önce Türkiye’nin en önemli iki problemi var. Bir ekonomi ikincisi mülteci problemi. Biz temsil eden siyasilerden temel beklentimiz çok net bir yol haritası çizmeleri. Açlık ve yoksulluk sınırı her geçen gün daha çok zorlanıyor.

HESAP SORUN!

Soran, sorgulayan, hesap soran, vatandaşlık bilincinin farkında olan gençler yetişmeli. Çıkın konuşun, sorgulayın. Sistem sizden uysal olmanızı, problem çıkarmamanızı, itaat etmenizi ister. Öyle yapmayın, hesap sorun. Ailenizin verdiği vergilerin hesabını sorun. Böyle değişecek her şey.

Ben sorumluluk alan sade bir insanım. Ben ekranda birilerine bir şeyleri sormak zorundayım, ses çıkarmak zorundayım, sizin sesiniz olmak zorundayım diye hissettim. Belki aramızdaki görünmez bağlar beni çok daha güçlü ve cesur kıldı. Cesaret bulaşıcıdır ve sürecek.”

USTA İSİMLER OKURLARIYLA BULUŞTU

Etkinlikte; Ece Üner, Haydar Ergülen, Bedia Ceylan Güzelce, Halime Özoğlu Temel, Melda Davran, Saadettin Eskiçorapçı, Neslihan Önderoğlu, Alkan Öztaş, Cengiz Özdek, Dilek Ünal, Gülser Han, Gülşah Özdemir Koryürek, Gülten Özgül, Mürsel Adıgüzel, Hümeyra Gürsoy, Oya Engin, Sedrettin Parlak, Şebnem Uralcan, Mustafa Dinçer, Aslı Perker ve Zeynep Uzunbay kitaplarını sevenleri için imzaladı.

Genel

Sarıyer’de aidatlar cep yakıyor

Published

on

blank

Enflasyonun artmasıyla son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar, Sarıyer’de yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.

Konumu, sosyal alanları, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlere göre değişiklik gösteren konut aidatları, site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için yüklü giderler arasında yer alıyor. Bir gayrimenkul teknoloji platformunun, İstanbul’un 39 ilçesinde site içi ve site dışı aidat rakamlarını incelediği İstanbul Konut Aidat Raporu’na göre, İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi. Sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama bin 971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti. En yüksek aidatlarda ise 8 bin 575 TL ortalama ile Şişli, 7 bin 477 TL ile Büyükçekmece, 7 bin 334 TL ile Beşiktaş ilk üçte yer alıyor.

SİTE DIŞINDA ZİRVE SARIYER’İN

Site dışı aidat ödemelerinde ise ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy takip ediyor.

Continue Reading

Genel

Vergili: Turban Tesisi kış aylarında evsiz vatandaşlarımıza tahsis edilsin

Published

on

blank

Hava sıcaklığının düşmesi ve yılın ilk kar yağışının ardından deneyimli siyasetçi Erhan Vergili, sokakta yaşayan vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri için Sarıyer Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Kilyos’ta bulunan Turban Tesisleri’nin kış ayları boyunca sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda Sarıyer Belediyesi’ni göreve davet eden Vergili, ihtiyaç sahipleri için de sıcak yemek dağıtılması gerektiğini belirtti.

“Vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vergili, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Hava sıcaklıkları düştü, Meteoroloji’den gelen bilgiler önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışı olacağını gösteriyor. Peki Sarıyer Belediyesi evsiz insanlarımız ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ne tür hazırlıklar yapıyor? Yılın sadece belirli günlerinde hizmet veren Kilyos Turban Tesisleri kış aylarında sokakta yaşayan vatandaşlarımız için tahsis edilmeli, barınma, giyecek ve yiyecek ihtiyaçları karşılanmalı. Bunun yanı sıra 2019’daki açıklanan ama aradan geçen 4 yıla rağmen tamamlanamayan Aşevi projesi de bir an önce hayata geçirilmeli. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtılabilir.

blank

Continue Reading

Genel

Emirgan’da görme engelli çiftin çığlıkları sahili inletti

Published

on

blank

Emirgan Sahili‘nde yürüdükleri sırada merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Yardım seslerini duyan vatandaşların kurtararak banka oturttuğu çift uzun süre kendine gelemedi.

Olay, önceki gün saat 16:00 sıralarında meydana geldi. Sarıyer Emirgan Sahili’nde önlerindeki merdiven boşluğunu fark edemeyen görme engelli çift denize düştü. Çiftin yardım seslerini duyan sahildeki vatandaşlar onların yardımına koştu. Vatandaşların seferber olduğu olayda, önce genç kadın ardından da erkek arkadaşı denizden çıkartıldı. Sırılsıklam olan iki arkadaş ardından da banka oturtuldu. Neye uğradığını şaşıran çift olayın şokunu uzun süre atlatamadı. Çiftin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Continue Reading

Popüler

blank