Connect with us

Genel

Sarıyer’de İklim Çalıştayı düzenlendi

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Enerji bir araya gelerek Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Sera Gazı Emisyon Azaltım ve İklim Uyum Çalıştayı düzenledi. Sarıyerlilerin yoğun katılımı ile gerçekleşen çalıştayda konuya ilişkin bilgilendirmeler sonrasında grupların çözüm önerileri açıklandı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi, Sera Gazı Emisyon Azaltım ve İklim Uyum Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Enerji ortaklığında gerçekleştirilen çalıştay da iklim, enerji, atık başlıklarına değinildi. Programın katılımcıları arasında ise Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, İstanbul Enerji Genel Müdürü Dr. Yüksel Yalçın, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erhan Kurtarır, İstanbul Enerji AŞ’den Gizem Baydı ile Savaş Alkan’ın yanı sıra belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Sarıyerli yer aldı.

YÜZÜMÜZÜ GÜNEŞE DÖNECEĞİZ

“Yaşamı etkileyen tüm alanlarda olduğu gibi, iklim değişikliyle mücadelede de yerel yönetimler etkin rol almalıdırlar” diyerek çalıştayın açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “İklim değişikliği denildiğinde; altyapı, gıda, su, enerji, yeşil alan, toplum sağlığı gibi onlarca alt başlık bulunan geniş bir konudan bahsediyoruz. Yüzümüzü güneşe döneceğiz. Fosil yakıt kaynakları için birbirini yok edenler yerine herkes için her sabah yeniden doğan, eşitlik ve barışın temsilcisi güneşin enerjisinden faydalanacağız. Karadeniz’de sel felaketleri, Ege ve Akdeniz’de orman yangınlarının sebep ve sonuçları doğru şekilde analiz edecek, bilimsel önlemler alacağız ki gelecek yıllar çok daha acı günler yaşamayalım. İnsanın kendi eliyle kendi sonunu hazırladığı iklim değişikliği sorunuyla mücadelede Sarıyer Belediyesi olarak üstümüze düşen sorumluluğun farkındayız. Sarıyer Belediyesi Hizmet Binasını gezdiğinizde bunun örneklerine her adımda rastlayacaksınız. Elektrikten suya, aydınlatmadan enerji üretimine, bina içindeki personel hareketliliğinden, hizmet alanların kullanım alanlarına kadar “akıllı ve çevreci yaşam” anlayışına dikkat ediyoruz. İklim eylem planı lansmanında değindiğim gibi BREEAM sertifikası sahibi Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası’nda güneş panelleri sayesinde 28 Eylül Perşembe akşamı itibarı ile 438.650,18 kg karbon salımı tasarrufu yapıldı. Tasarruf edilen miktar 8.280 adet ağaç dikimine eş değerdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Yarının doğası bugünden yaratılır.” Dolayısıyla eğer bugün bir şeyleri değiştirmek, iyileştirmek için çabalamaya başlarsak gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanılabilir bir dünya bırakabiliriz. Tüm katılımcılarımıza, çalışma ortağımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi Enerji A.Ş.’ye ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

BU MÜCADELE ÇOK KIYMETLİ

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, şu an en can alıcı nokta iklim krizleri diyerek başladığı sözlerine şu başlıkların altını çizerek devam etti: “Tüm dünyada iklim konusunda önlemler alınması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sadece bunu nasıl yapacağız, nasıl bir yol izlemeliyiz? Ayrı ayrı her kentin sürdürülebilir enerji ve iklim değişikliği planları yapması gerekiyor. Burada en önemli şey yönetim, kimse tek başına bu alanda hedefe ulaşamaz. Bu yüzden yerel yönetimlerin bu savaşta, bu mücadelede yeri çok büyük. Her ilçenin kendine özgü problemleri var. Her ne kadar dağıtarak, küçük küçük parçaları bir araya getirerek yönetirsek de onun gücü çok daha artacaktır. Bu yüzden İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak iklimle mücadelede çok yararlı bir platform üzerinde çalışıyoruz. Hükümet içerisinde hem dikeyde hem yatayda belirli seviyeler vardır. Bunların hepsinin birlikte çalışması gerekiyor, biz yerel olarak yönetiriz ama bir takım şeyler yetkimiz alanı dışında kalır. Bazı noktalara ancak yasayla müdahale edebiliriz. İşte tam bu noktada bir araya gelmek çok önemli. Bunu başarabildiğimiz zaman çalışmalarımız hedefe ulaşacaktır. O yüzden Sarıyer için sizlerin burada oluyor olmanız ve başkanımız Şükrü Genç’in kendini bu mücadeleye adamış olması çok memnuniyet verici. Belediye Başkanı Şükrü Genç’e çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu hem Sarıyer’e hem İstanbul’a hem de bütün dünyaya çok büyük bir hizmet.”

BU KONUNUN ÜZERİNDE DURMALIYIZ

İstanbul Enerji AŞ’den Gizem Baydı yaptığı konuşmada; iklim değişikliği ne tür afetlere sebep olur ve bunların önüne nasıl geçebilir konularına değindi. Baydı, konuya ilişkin yaptığı konuşmada; “Kuraklık, orman yangınları, aşırı hava olaylarının sebep olduğu sel ve taşkınlar iklim değişikliğinin sonuçlarından birkaçına örnek olarak verilebilir. Türkiye iklim değişikliği konusunda çeşitli adımlar atmaya başladı. Çünkü son zamanlarda iklim değişikliği konusunda ciddi artışlar yaşıyoruz. İklim değişimini azaltmak kadar iklim değişikliğine uyum konusunun da üzerinde durmamız gerekiyor” dedi.

EN BÜYÜK DESTEK SARIYER HALKININ OLACAKTIR

Çalıştayın sonunda konuları toparlamak için söz alan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erhan Kurtarır, grupların önerilerini değerlendirerek şunlara değindi: “Belediyemize yol ve yön gösteren çok önemli katkılar aldık. Sorun tespitleri ve proje önerileri bizler için çok önemliydi. Masalarda sistemle ilgili yeni organizasyon önerileri de oldu. Sarıyer’e özgü önerilerin haricinde Türkiye’yi de işaret eden öneriler aldık. Sarıyer’i Sarıyerlilerden dinlemek çok kıymetliydi. Burada sizlerle sorunları tespit etmek, onlara çözüm önerileri bulmak çok kıymetliydi. Ortaklaşa aldığımız kararlar oldu, döngüsel sistemlere vurgular yapıldı. Yenilikçi öneriler vardı. bunların sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yolda belediyemize kolaylıklar diliyorum. Bizler de elimizden geldiğince destek olmaya çalışacağız ama tabii ki en büyük destek Sarıyer halkının desteği olacaktır”.

blank

blank

Genel

Erol Aydın’ın “Proje Tanıtım” Toplantısına Sarıyerlilerden yoğun ilgi

Published

on

blank

CHP Sarıyer Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Erol Aydın, Proje Tanıtım Toplantısıgerçekleştirdi. Korupark İstanbul’daki toplantıya Sarıyerliler yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, 2 Aralık Cumartesi günü Koruparkİstanbul’da gerçekleşen Proje Tanıtım Toplantısı’nda halkla kucaklaştı.

SARIYERLİLER YOĞUN KATILIM GÖSTERDİ

“Hayata geçireceğimiz projelerle ülkemizin ve İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Sarıyer’imizi modern bir cazibe merkezine dönüştüreceğiz” mesajını veren Erol Aydın’ın Proje Tanıtım Toplantısı’na çok sayıda Sarıyerlikatıldı.

“SARIYERLİ VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARININ FARKINDAYIZ”

Yaklaşık bin kişinin katıldığı toplantıda Erol Aydın, Sarıyerli vatandaşların sorunlarının farkında olduklarını vurgulayarak; “Bu sorunların çözümlerini biliyoruz ve her gün daha da fazla çözümlerin üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda mevcutta aktif olan projelerin sayılarını artırarak geliştireceklerinin altını çizen Erol Aydın;Sarıyerlikomşularımızın bütün haklarının sonuna kadar takipçisi ve çözüm merkezi olacağımızdan hiçbirinizin tereddüttü olmasın. Varımız yoğumuz Sarıyer, müjdelerle geliyoruz”şeklinde konuştu.

“ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ

“Sarıyer’i ortak akılla hep birlikte yöneteceğiz. Bu inançla bu güzel yola çıkıyoruz” diye ekleyen Aydın, şöyle devam etti:

“Sevdalısı olduğum Sarıyer’i modern dünyanın yaşanabilir kentlerinden biri yapabilmek için bir yola çıkıyoruz. Bu bayrağı güzel bir yerde alıp, kazanımlarımızı koruyarak çıtayı daha yükseğe koymak istiyorum.”

“ALANINDA UZMAN EKİPLERLE YÖNETECEĞİZ”

Doğal afet yönetimi, mülkiyet sorunu, eğitim, sağlık, ulaşım, kalkınma, yaşam, spor, kültür ve turizm, kadınlara yönelik birçok proje açıklayan Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, Alanlarında uzman ekiplerimizle Sarıyer’e uygun akılcı bir yönetim anlayışımız olacak. Çalıştığımız projeleri alternatifleriyle birlikte mahallelinin görüşüne sunacağız, Sarıyerli vatandaşlarımızı işin içine katarak, hep beraber Sarıyer’i yöneteceğiz. diyerek sözlerini tamamladı.

İlçenin gelişmesi için yapılacak projeleri sinevizyonla tanıtanErol Aydın’ın öne çıkan projeleri şöyle:

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

AFET PROJELERİ

Afet Yönetim Merkezi

Acil Toplanma ve Barınma Merkezleri

Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi

KALKINMA PROJELERİ

Sarıyer Güneş Enerji Sistemi Projesi

Balıkçılar Çarşısı

SPOR PROJELERİ

Spor Kompleksleri

SAĞLIK PROJELERİ

Alzheimer Okulu ve Hobi Merkezi

Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Engelli Birey Bakım Evi

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Mahalle Meydanları

Yeni Bahar Evi

Katılımcı Planlama Projesi

Çorba Çeşmesi

Kadın Sığınma Evi

ULAŞIM PROJELERİ

Metro Bağlantılı Teleferik Hatları

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

DİĞER PROJELER

Engelli Parkı

Botanik Parkı

Sarıyer Rüzgar Enerji Sistemi Projesi

Evde Sağlık Projesi

Mahalle Kreşleri

Kız ve Erkek Yurtları

Geri Dönüşüm Sevgi Çiçeği Kulübü

Organik Tarım

İftar Programları & Ev Ziyaretleri

Aşevi

Şeffaf Belediyecilik

Devlet Okullarına Temizlik Seti

Belediyede Güleryüzlü Hizmet

Evlilik Öncesi SMA Tarama Testi Desteği

Yenidoğan Bebek

Yeni Evli Çiftler

Taziye Hizmetleri

Doğum Günü Kutlamaları

blank blank

Continue Reading

Genel

Karafazlı: Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak

Published

on

blank

Yerel seçimlere yaklaşık 4 aylık bir süre kaldı. Bir yandan siyasi partilerin seçimlerde izleyecekleri yollar yavaş yavaş belli olurken, bir yandan da aday adayları kendilerini göstermeye başladı. Bunlardan biri de CHP’den Sarıyer belediye başkanı aday adaylığını açıklayan Dilek Karafazlı oldu. CHP’nin ve Sarıyer’in ilk kadın aday adayı olan Karafazlı, belediye başkanı olursa ve seçilirse Sarıyer’e çok farklı bir çehre kazandıracak.

2010 yılından beri Sarıyer CHP İlçe Örgütünde aktif üye olarak görev alan Karafazlı ayrıca Parti Okulu Eğitmenliği de yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nda çeşitli birimlerde şef olarak görev yapmış, İBB’nin Sivil Toplum Kuruluşları ile ilişkilerini kuran müdürlükte etkin görevler üstlenen Dilek Karafazlı, aday adaylığı başvurusunu CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat’a teslim etti.

“DEMOKRATİK, ÇAĞDAŞ, KAPSAYICI YÖNETİM İÇİN SARIYER’E KADIN BAŞKAN”

Demokratik, Çağdaş, Kapsayıcı bir yönetim için Sarıyer’ e KADIN Başkan sloganıyla yola çıkan Karafazlı, Sarıyer Belediyesi’nin daha çağdaş, interaktif bilgiye dayalı bir yönetimi hak ettiğini düşünüyor. Karafazlı, “Sarıyer Belediyesi Kadın Merkezi’nin kurucusuyum ve 5 yıl yöneticiliğini yaptım. Sarıyer’de Şiddete karşı kadın dayanışması adına ilk kadın yürüyüşünü gerçekleştirdim. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüklerinde çeşitli projelere koordinatörlük yaptım.

Belediye adına pek çok kurumsal işbirlikleri gerçekleştirdim. Belediyecilikte olan tecrübemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde üstlendiğim aktif görevlerle iyice pekiştirdim. Bir Sarıyerli olarak ilçemi tanıyor ve seviyorum. Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak, semt kültürünün varlığını korumak, toplumun huzurunu önceleyen, dayanışmayı artıran anlayışım ile yurttaşlarımızın mutluluğunu öncelemektir” dedi.

TOPLUMUN HER KESİMİNE DOKUNUYOR

Deprem yönetmeliğinden sosyal belediyeciliğe, kadın politikalarından çevre ve şehircilik alanında çok sayıda proje hazırlayan Karafazlı, özellikle öğrenciler başta olmak üzere Sarıyer’in hemen her kesimi için özel projeler hazırladı.

Modern su ürünleri pazarı ve balıkçılık çarşısı kurulması, öğrenciler için yurtların artırılması, gençler için sosyal alanların çoğaltılması, yeni kreşler açılması, STK’ların en çok ihtiyacı olan mekan sorunlarının çözülmesi, kriterleri belirlenmiş ve buna uygun olanların faydalanabileceği Sarıyer Sivil Toplum Merkezi kampüsü kurulması Yurttaşların her mahallede spor yapabilecekleri spor merkezlerinin kurulması, engelliler için her alanda erişilebilirliğin sağlanması için çözümler geliştiren Karafazlı, faaliyetlerini tamamen sürdürülebilir belediyecilik prensibi üzerine kuruyor.

Yurttaşların karar alma süreçlerinin bir öznesi haline getirileceği, sivil toplum kuruluşları ile etkin ve etkili işbirliğini önceleyen, yurttaş memnuniyeti çalışmaları ile hizmette sürekli iyileştirme ve yenilikçi bakış tarzının esas alınacağı “Sarıyer İnovasyon Merkezi” ise en önemli projesi.

blank

Continue Reading

Genel

Başkan Genç, iş insanlarıyla buluştu

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ekonominin nabzını tutan iş insanlarıyla bir araya geldi. Sevgi ve Barış teknesinde düzenlenen yemeğe İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifi, İkitelli OSB Kooperatifi başkanları ve yönetimi katıldı.

Ülke ekonomisinin gelişiminde üreticilere büyük rol düştüğünün altını çizen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ev sahipliği yaptığı yemekte yaptığı konuşmasında, “Sizler üretiyorsunuz, istihdam sağlıyorsunuz. Üretmek şu an en büyük gündemimiz. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirirse ülkenin geleceği için daha faydalı oluruz. Bu nedenle yaptığınız işlerin görünmesi lazım. Farkındalık oluşturulması, desteklenmeniz lazım. Sizin desteklenmeniz, ülkenin gelişmesi demektir. Her zaman yanınızdayız” dedi.

Continue Reading

Popüler