Connect with us

Genel

Sarıyer’de iklim değişikliğine uyum semineri

Published

on

blank

Yaşanan iklim değişikliklerine dikkat çekip gelecek kuşağa duyarlılık bilincini aktarmayı amaçlayan Sarıyer Belediyesi, Dünya Çevre Haftası kapsamında önce “Denizler Yaşasın Diye!” başlığı çerçevesinde TURMEPA ortaklığında Kilyos sahilinde kıyı temizliği yaptı. Ardından da Aydınlık Nesiller Derneği ile Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir seminer verdi. Seminerin başlıkları arasında ise “İklim Değişikliğine Uyum” ve “İklim Değişikliği ve Z Kuşağı” yer aldı.

Sarıyer Belediyesi “Dünya Çevre Haftası” nedeniyle daha bilinçli bir nesil oluşturmak amacı ile etkinlikler düzenledi. Sarıyer Belediyesi ilk önce Kilyos Plajı’nda 33 kişiden oluşan bir ekiple; 2 kg kâğıt, 2 kg cam, 3 kg metal,  35 kg plastik ve 3 kg geri dönüşemeyen atık olmak üzere toplam 45 kg atığı denizden ve sahilden arındırdı. Aynı hafta içerisinde bir diğer program ise İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Şen ve Aydınlık Nesiller Derneği Gençlik Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Çalkap’ın katılımı ile Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde verilen seminer oldu. Mustafa Kemal Anadolu Lisesi öğrencilerinin dinleyici olarak katıldığı seminerde sera gazı salınımına dikkat çekildi. Sera gazı ve neden olduğu dünyadaki sıcaklık artışını durdurmak yönünde yapılan çalışmaların anlatıldığı seminerde, dünyayı bekleyen gıda krizi ya da susuzluk gibi felaketlerin de vurgusu yapıldı.

500 MİLYON TON PLASTİK ÜRETİLİYOR

Geleceğin mimarları olan gençlere hitap edilen seminerde ilk konuşmayı “İklim Değişikliğine Uyum” başlığı ile İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Şen yaptı. Şen yaptığı konuşmada şu noktalara değindi: “Geleceğimize sahip çıkacak olan kişiler sizlersiniz. O yüzden bu katılım bizim için çok değerli. Dünya Çevre Günü vesilesiyle; benim doğaya, çevreme ne gibi katkılarım var, olumlu ya da olumsuz bunları düşünmemiz gerekiyor. Çok fazla plastik atık var, en büyük zararı bu plastiklerle veriyoruz çevremize. İklim neden değişiyor, sera gazı nedir? Bunları bilmemiz, bilinçli olarak hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. Hala plastiklerin yüzde 80’i doğada duruyor. Ormanda ya da denizin dibinde. Sadece yüzde 20’si doğadan toplanabilmiş bu atıkların. 500 milyon ton plastik üretiliyor dünyada. Bu son derece önemli bir şey. Bunları faydalı ya da kullanabilir hale getirmek yine bizim elimizde. Tabi bunu yapamayınca, bilinçsiz kullanım ile insanların başına bela olan iklim değişikliği gündeme geliyor, kaçınılmaz oluyor.”

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİZİM TEK BAŞIMIZA ÇÖZEBİLECEĞİMİZ BİR SORUN DEĞİL

Aydınlık Nesiller Derneği Gençlik Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Çalkap ise“İklim Değişikliği ve Z Kuşağı” başlığı altında derlediği konuşmasında şunlara değindi: “İklim değişikliği bizim tek başımıza çözebileceğimiz bir şey değil. Tek başıma alacağım karar ne yazık ki çok etkili olmayacaktır. Bu noktada devletlerin, kurumların, hükümetlerin ortaklaşa alacağı kararlar önemli. Ben bunlara değinmek istiyorum. Tarih boyunca insanlar pek çok felakete maruz kalsa da bir şekilde hayatta kalmayı başardık. Salgınlara karşı aşılar, depremlere karşı sağlıklı binalar yapıldı. Ancak son 200 yılda başta fark etmeden sonrasında etkilerini inkâr ederek ya da küçümseyerek atmosfere saldığımız milyarlarca ton sera gazı meydana geldi. Bu da milyarlarca insanın hayatını direkt ya da dolaylı olarak etkiliyor. Bu noktada özellikle Z kuşağına önemli görevler düşüyor. Evet, birçok farklı konu var ama iklim değişikliğinden bağımsız değil. Bu günden sonra iklim değişikliği gündemimizin ana maddesi olmalı. Yerellerden genele yönetime talip herkese ilk sorumuz iklim değişimine yaklaşımı olmalı.”

 

Genel

AKOM’dan İstanbul’un ilçe belediyelerine kritik uyarı

Published

on

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi, 9 Ağustos’ta kuvvetli yağış uyarısı yapmıştı. İBB, AKOM’un çağrısı sonrası alarm durumunda çalışmalarını sürdürüyor. İBB, yağışla ilgili ilçe belediyelerine de uyarılarda bulundu.

AKOM’un uyarıları sonrası tüm önlemleri alan İBB, 2 gün boyunca etkili olması beklenen kuvvetli yağış ve rüzgar için tüm birimleriyle sahada yer alıyor.

İLÇE BELEDİYELERE ÇAĞRI

Olumsuz hava koşullarında devletin tüm kurumlarıyla dayanışma içerisinde bulunan İBB, ilçe belediyeleri ile de koordinasyona geçti. İBB, kronik sorun yaşanan yerlerde yeterli sayıda personel ve araç bekletilmesi gerektiğinin altını çizdi. Araç-gereç gibi konularda çıkan ihtiyaçta AKOM’a bildirilmesinin önemi vurgulandı.

PERSONEL VE ARAÇ BİLGİSİ

Yağış öncesi hazırda bekleyen İBB ekipleri 4 bin 625 personel, bin 831 araç, iş makinesi ve ekipman ile il genelinde yağış nedeni ile oluşan olumsuzluklara müdahale ediyor.

10 AĞUSTOS

İstanbul’da 10 Ağustos sabah saatlerinden itibaren; Arnavutköy, Eyüpsultan, Başakşehir ilçelerinde başlayan gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri ilerleyen saatlerde; Çatalca, Silivri, Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar ilçelerine yayılarak aralıklarla etkili oldu.  Gün içerisinde kısa süreli ve yerel olarak görülen yağışların, gece saatlerinden itibaren yeniden etkisini artırması bekleniyor.  İBB ekipleri ve ilçe belediyeleri Avrupa Yakası’nda yağış nedeni ile gelen ihbarlara müdahale etti.

11 AĞUSTOS

Perşembe akşam saatlerine kadar yağış anında kuvvetli rüzgârla beraber (30-60 km/s) yer yer çok kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur şeklinde (30-80 kg/m2) etkili olacağı tahmin ediliyor. 2 gün boyunca yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanması bekleniyor.

METEOROLOJİK DURUM

İstanbul’da 2 gün boyunca görülecek yağışların özellikle Avrupa Yakası Boğaz çevresi ile Anadolu Yakası genelinde etkili olması bekleniyor. Özellikle yaz aylarında görülen konvektif (düşey gelişimli) yağışlar, gök gürültüsü ile birlikte kısa süreli ve ani bastıran sağanaklar şeklinde etkili oluyor. Çoğunlukla birkaç saati aşmayan bu yağışlar önemli miktarda yağış bırakıyor.

TURUNCU ALARM

İstanbul Valiliği de bugün Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarınsa yer verdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen uyarı rengi turuncu oldu. Turuncu uyarı, hava durumunun tehlikeli, hasar ve kayıpların oluşmasının muhtemel ve çok tedbirli olunması gerektiğini niteliyor.

Olası olumsuz durumlarda lütfen ALO153 Çözüm Merkezi ile iletişime geçiniz.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de Betül Demir rüzgarı esti

Published

on

blank

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği 2. Sarıyer Festivali, Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda Betül Demir’in coşkulu konseriyle devam etti. Binlerin akın ettiği konser, İzmir Marşı ile son buldu.

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği 2. Sarıyer Festivali, ikinci gününde sanatçı Betül Demir ile Sarıyerlileri buluşturdu. Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen konserde Betül Demir, birbirinden güzel şarkılarını alanı dolduran binlerce kişiyle birlikte söyledi. Konser devam ederken çocukların bariyerin ön kısmına geçmesini isteyen Demir, şarkılarını çocuklarla söylemeye devam etti.

blank

CÜNEYT GÜL ÇİÇEK TAKDİM ETTİ

Sarı Platform Derneği İkinci Başkanı Cüneyt Gül, konser devam ederken sahneye çıkarak Betül Demir’e çiçek takdim etti, teşekkür etti. Ünlü sanatçı Betül Demir de, çiçek için Gül’e teşekkür etti ve Sarı Platform’un bu zamana kadarki yapmış olduğu başarılı çalışmaları takdir ettiğini ifade etti. Daha sonra konserine devam eden Demir, coşkulu konserini binlerin de eşlik ettiği İzmir Marşı ile sonlandırdı.

blank

GRİPİN KONSERİ İLE SON BULACAK

Sarı Platform Derneği tarafından düzenlenen ve 5 Ağustos Cuma günü başlayan 2. Sarıyer Festivali, bugün (7 Ağustos Pazar) saat 20:30’daki Gripin konseri ile son bulacak. Konser, festivalin yer aldığı Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleşecek.

Continue Reading

Genel

İSKİ İstinye’deki su kaçakları için düğmeye bastı

Published

on

blank

İSKİ, İstinye’deki eskimiş altyapı sorununa el attı, çelik isale hattı yenileme çalışmalarına başladı. Bölgede incelemelerde bulunan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yapılan çalışma ile su kaçaklarının tamamen önleneceğinin müjdesini verdi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ ekiplerinin İstinye Köyiçi Caddesi’ndeki çelik ishale hattı yenileme çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Genç’e İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Su İnşaat Dairesi Başkanı Secaattin Varer, başkan yardımcıları ve meclis üyeleri de eşlik etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Genç, İSKİ ekiplerine bir kez daha teşekkür etti. Dr. Şafak Başa ise “Bundan sonra Sarıyer’de İSKİ’yi daha fazla göreceksiniz” diye konuştu.

SU KAÇAKLARININ ÇOĞUNLUĞU ESKİMİŞ ALTYAPIDAN KAYNAKLI

Çalışmaları yerinde inceleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Çok önemli hatalar, eksikliklerden söz ettiler bize arkadaşlar. Mesela bir su kaçağından bahsettiler ve bu bilinebilecek bir su kaçağı değil. Ama yıllardır vatandaşın suyu denize gidiyormuş. İsale hatlarının belli dönemlerde yenilenmesi gerekiyor. İstanbul’un en büyük sıkıntısı da bu. Su kaçaklarının büyük çoğunluğu altyapı eskimesinden kaynaklanan kaçaklar. Bu çalışma ile tüm sıkıntılar giderilmiş olacak. Bu kadar yoğun trafiğin olduğu merkezi bir yerde çalışma zorlukları var. Ben vatandaşlarımızdan sabır göstermeleri istiyorum. Emek veren arkadaşlarımız için de kolaylık diliyorum. Bizler onların işini kolaylaştırmak anlamında elimizden ne gelirse yapacağız” dedi.

SIKINTILI BÖLGELERE EN KISA ZAMANDA MÜDAHALE EDECEĞİZ

Proje hakkında bilgi veren İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ise şöyle konuştu: “Bunlar uzun yıllardır el değmemiş ana isale hatlarımız. Zaman zaman arıza verdiğinde bölgede su sıkıntısı yaşatan hatlarımız. Belki hatırlarsınız yılbaşında Yeniköy içlerinde böyle bir sıkıntı yaşadık. Bir süre vatandaşımıza su verilememiştir. Bunları bir program dahilinde yenilememiz gerekiyordu. Ana ishale hatları çok önemli. Kayıp – kaçakları engellemek amacıyla Yeniköy’den İstinye’ye doğru çalışmaya başladık. Hem kayıp-kaçakların önüne geçmek hem de burada kesintisiz bir su arzını sağlamak için bu önemli yatırımı Sarıyer halkına hediye ettik. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için de gerekli tedbirleri alıyoruz. Betonlama ve asfaltlama yaparak çalışmalarımızı ilerlettiğimiz notaları da hızla toparlıyoruz. Burada trafik güvenliği ve akışı açısından yaşanabilecek sorunları da Sarıyer Belediyemiz ve zabıtamızın desteğiyle en kısa zamanda çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Başkanımıza çalışma alanımızı ziyaret ettiği için çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra Sarıyer’de İSKİ’yi daha fazla göreceksiniz. Bizim yine atık su noktasında eksikliklerimiz var. Onların da plan-projeleri bitti en kısa zamanda altyapısal olarak sıkıntılı bölgelere müdahale edeceğiz.”

Continue Reading

Popüler

blank