Connect with us

Genel

Sarıyer’de kız çocuklarının eğitimi için el ele verdiler

Published

on

blank

Sarıyer Akademi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği arasında imzalanan protokol ile dernekten burs alan lise son sınıf öğrencileri üniversite sınavına hazırlanırken Sarıyer Akademi’nin online eğitim altyapısı ve kaynaklarından yararlanacak.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden burs alan lise son sınıf öğrencisi kız çocuklarının üniversiteye hazırlanırken Sarıyer Akademi’nin hem online eğitim altyapısından hem de kaynaklardan yararlanması için protokol imzalandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer Akademi Müdürü Sami Görey ve dernek yönetiminin katıldığı toplantıda konuşan Başkan Genç, “Türkan Saylan hocamızın yaktığı ışığı biz geleceğe taşımak zorundayız. Çünkü eğitimsizliğin bizi nerelere getirebileceğini örnekleriyle yaşayarak görüyoruz şu an” dedi.

YÜKSEKÖĞRENİME DEVAM ETMEK ÇOK ÖNEMLİ

Toplantıda konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, “Sarıyer Belediyesi’ne derneğimizin eğitim çalışmalarına destek verdiği için teşekkür ediyorum. Ana faaliyetlerimizden biri öğrencilere burs sağlamak. “Bir ışık da siz yakın” projesi ile bugüne kadar 38 bin 614 üniversite öğrencisini mezun edebildik.1997 yılından bu yana ülkemizin daha çok kırsal alanında okumak isteyen fakat ekonomik koşulları yetersiz olan kız çocuklarının eğitim bursu ile desteklendiği bir proje var. Bugüne kadar 98 bin 183 kız öğrenciye burs verebildik. Öğrencilerin yüksek öğrenime devam etmeleri çok önemli. Ne yazık ki burs verdiğimiz öğrencilerin üniversiteye yerleşme başarıları yüzde 20 civarında kalıyordu. Biz bunu yükseltmeyi hedefledik ve yaptığımız araştırmada gördük ki Sarıyer Akademi, bu alanda çok başarılı. Hemen iletişime geçtik lise son sınıf öğrencileri için bir şey yapabilir miyiz diye konuştuk. Onlar da bu ülkenin eğitime ihtiyacı olan bütün çocukları için bu programı başlatmışlardı. Bir ön çalışma yaptık. 200’e yakın kız öğrencimizin üniversite sınavına hazırlık aşaması oldu. Onların da güzel haberlerini almak üzereyiz. Bugün imzaladığımız protokolle de bundan sonra derneğimizin burs verdiği lise son sınıf öğrencilerinin üniversiteye hazırlanmasında destek çalışması yapılacak.

BU İMZAYI ATMAK BİR ŞEREF

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise şöyle konuştu; “ Bu protokolü imzalamak gurur verici. Türkan Saylan hocamızın yaktığı ışığı biz geleceğe taşımak zorundayız. Çünkü eğitimsizliğin bizi nerelere getirebileceğini örnekleriyle yaşayarak görüyoruz şu an. Nereye dokunabiliyorsak, nerede pozitif yarınlar inşa edebiliyorsak buralarda olmak bizim için çok önemli ki eğitim bunların başında geliyor. Biz eğitim kurumlarımızda öğrenciyi sadece ders çalıştırmak, sınava hazırlamanın ötesinde iyi insan olarak da yetiştirmeye çalışıyoruz. Özellikle kız çocuklarımıza böyle bir protokolle bir nebze de faydamız dokunursa aferin bize. Ben bu projenin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca bu online derslerin doğru yapılırsa nerelere gideceğini de göstermiş olacağız. Böyle bir imzayı atmak benim için şereftir.

SARIYER’İN DIŞINDA EĞİTİM VERME FIRSATI

Son olarak söz alan Sarıyer Akademi Müdürü Sami Görey,  “Sarıyer Akademi, artık Sarıyer’in dışına da eğitim verme fırsatı buluyor. Bu yüzden Türkiye çapında bütün kız çocuklarına ulaşma imkanı verdikleri için dernek yönetimimiz ve başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Genel

Tarabya’da 4 ton midye ele geçirildi

Published

on

blank

Sarıyer’de denetim yapan İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Tarabya sahilinde yasadışı yollarla avlanan 4 ton canlı midye ele geçirdi.

Sarıyer’de ekipleri, kaça midye avcılığına yönelik operasyon düzenledi. Sarıyer sahil şeridinde dün yapılan operasyona İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sarıyer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sarıyer Belediye Başkanlığı Zabıta ekiplerinden oluşturulan 47 kişilik ekip katıldı. Yapılan denetimlerde 138 çuval içerisinde yaklaşık 4 ton yakın midye ele geçirildi. Ele geçen midyeler, çuvallar yırtılarak tekrar doğal ortamı olan denize bırakıldı.

Denetimlerde kaçak midye avcılığı yaptığı belirlenen 6 kişiye 11 bin 997 TL ceza kesildi.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Akademi kabul sınavı yapıldı

Published

on

blank

Mezun grubundaki öğrenciler sınavlara Sarıyer Akademi’de hazırlanabilmek için ter döktü. 250 kişinin başvurduğu sınavlarda sosyal mesafe kuralına göre sınıflara alınan öğrencilerin ateşi ölçüldü, el dezenfektanı kullanmaları sağlandı. Sınıflara tıbbı maske konuldu.

Sarıyer Akademi’de mezun durumdaki öğrenciler için kurum kabul sınavları başladı. 250 kişinin katıldığı ücretsiz sınavlarda öğrenciler maskelerini takıp salonlara sosyal mesafeye uyarak girdi, sınıflarda mesafeli oturdu. Öğrenciler sınavlardan önce Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin bahçesinde sosyal mesafeli olarak sıraya girerken, girişte ateş ölçümü yapıldı. Sınıflar ise sınav aralarında dezenfekte edildi.

100 ÖĞRENCİ AKADEMİLİ OLACAK

Herkese kaliteli eğitim misyonuyla hareket ettiklerini söyleyen Sarıyer Akademi Kurum Müdürü Sami Görey, “Bugün itibariyle 250 civarı öğrenci sınava başvurdu. Bu çocukların çoğu mezuna kalmış veya istediği bölümleri hedefleyen öğrenciler. Biz bunların içerisinden üç sayısal, iki de eşit ağırlık sınıfı olmak üzere 100 öğrencinin kaydını yapacağız. Salı gününden itibaren öğrencilerimizi kurumumuza almaya başlayacağız” dedi.

Continue Reading

Popüler

blank