Connect with us

Genel

Sarıyer’de öğretmenler üst düzey beceriler peşinde

Published

on

blank

Sarıyer Akademi, öğretmenleri  ‘Üst Düzey Becerilere Yönelik Soru Yazma’ eğitiminde buluşturdu. MATBEG iş birliğiyle düzenlenen programda öğretmenlere üst düzey beceri geliştiren sorular üretebilme ve yazabilme yetkinliği kazandırmak amacıyla sunumlar ve atölye çalışmaları yapıldı.

Eğitim vizyonu ve profesyonel kadrosuyla alanında lider olan Sarıyer Akademi ve yaratıcı çözümlerle öğrencilerin matematiksel becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüten MATBEG, matematik ve fen bilimleri öğretmenlerini, “Üst Düzey Becerilere Yönelik Soru Yazma” eğitiminde buluşturdu. BKSM’de gerçekleşen eğitime 257 öğretmen katıldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in açılış konuşmasını yaptığı etkinlik; Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Güçlü Şekercioğlu’nun “ Üst Düzey Bilişsel Beceriler ve Ölçülmesi”, Teknolist Genel Müdürü Oytun Çetin’in “ MATBEG Çevrim İçi Sınav Teknolojisi” ve MATBEG Türkiye Koordinatörü Kenan Çağlar Dükel’in “ Matematiği Deneyimlemek” panelleriyle devam etti. Programda öğretmenler için, problem yazma ve aparatlı problem yazma atölyeleri de düzenlendi. Etkinlikte Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu da bir gösteri düzenledi.

ÖĞRETMENLER EL ÜSTÜNDE TUTULMALI

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Her şeyin bir hikâyesi var. 21 farklı noktada hizmet verirken bugün buralara gelmek ve sizleri böyle bir salonda ağırlamak bizleri çok mutlu ediyor. Ülkenin dört bir yanında savaşlar devam ederken eğitimi düşünebilmek, eğitimin geleceğini planlamak, eğitim şurası toplamak herkesin harcı değil. Biz eğer bu ataların evlatlarıysak, böyle bir geleneğimiz varsa bunu devam ettirmeliyiz. Biz Atatürk’ü böyle anlıyoruz. Kendini yönetebilecek, yarınına yön verebilecek, kendine faydalı, ülkesine faydalı nesiller yetiştirebilmektir asıl olan. Bizler de bunu yapmaya çalışıyoruz. Belediyelerde çok alışılmış bir durum değildir ama bizde 160 civarında öğretmen var. Bizim eğitim kurumları ile yarışmak gibi bir derdimiz yok, elimizden geldiğince destek olmak istiyoruz. Öğretmenlerin her daim el üstünde tutulması gerekir. Başta da Başöğretmenimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün” dedi.

blank

DOKUZ YILDA 9 BİN ÖĞRENCİ

Sarıyer Akademi Koordinatörü Sami Görey ise şöyle konuştu; “ Sarıyer Akademi 9. yılda. Şu an koyduğumuz hedeflerin çok üzerindeyiz. 540 öğrenci ile başlamıştık 9 yılda 9 bin öğrenci mezun etmişiz. Artık pek çok alanda çoğu özel eğitim kurumunun sağlayamadığı imkânlara sahibiz. Ben de sizler gibi öğretmenim. Aslında eğitimin ve öğrencinin ihtiyaçlarını en iyi bilen bizleriz. Ama maalesef karar alma süreçlerine öğretmen arkadaşlarımız dahil edilmiyor. Sarıyer Akademi’nin en büyük farkı ben de dahil olmak üzere eğitimin içindeyiz. Öğrenci ve sınıfın ihtiyaçlarını bir fiil bilenleriz. Sarıyer Akademi’de kendimizi geliştirmemiz için sürekli bir hizmet içi eğitimlerimiz oldu.

blank

EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

Pandemi sürecinde 49 il 121 ilçeye hizmet verdik. Dijital Platformumuz Türkiye Akademi ile online eğitim sürecimiz devam ediyor. ÇYDD ile kız çocuklarının eğitimi için protokol imzaladık. İzmit Belediyesi ile iş birliğimiz sonucunda Çınar Akademi’yi kurduk. İş birliğimiz hala devam ediyor. Hatay’da devasa bir akademi kurmuştuk ama maalesef depremde onu kaybettik.  Deprem bölgesinde yaraları sarmak için online eğitimlere başladık. Bunun için konteyner sınıflar kurduk. Standart eğitimler dışında Yapay Zeka sınıfı öğrencilerimize Python eğitimi verdik. Yapay Zeka’da ödüle doymuyoruz. Lise çağından üniversiteye kadar geniş bir yelpazede öğrencilerimiz büyük başarılar kazandılar. Bugün ki eğitimlerimiz sürecek.  Devamında İzmit ve Adana’da eğitimler devam edecek. Bizler öğretmenlerimizin de büyük desteğiyle birlikte kendi yayınlarımızı kendimiz hazırladık. Bir öğretmenin kendi materyalini hazırlaması kadar değerli bir şey yok. Bizim işimizin en büyük kısmı ölçme ve değerlendirme. Her zaman söylerim ne kadar iyi bir öğretmen olursanız olun öğrencinin anladığı kadarsınız. O yüzden her öğretmen arkadaşımın soru yazma tekniği becerisi olmalı.”

ÖĞRENCİLERİ DÜŞÜNDÜRMEMİZ LAZIM

MATBEG Türkiye Kurucucu Kenan Çağlar Dükel, “ Matematik okur – yazarlığı öğrencilerin gelecekte karşılaştıkları sorunların çözümünde matematiksel olarak düşünüp karar vermesidir. Bunun için eğitimimizin binlerce yıl önce uygulandığı gibi uygulanmaması gerekiyor. Yıllar önce sorulmuş aynı soruların sorulmaması gerekiyor. OECD’nin yaptığı araştırmaya göre ülkemiz matematik okur-yazarlığında 79 ülke arasında 42. sırada yer alıyor. Ülkemizde bu duruma sebep olan şey nedir. Bizim öğrencileri düşündürmemiz lazım, analiz etmeleri lazım, sorgulamaları lazım ki ileride önlerine çıkan problemleri çözümünde matematiksel olarak düşünebilsinler. Artık uzay çağına doğru gidiyoruz ama biz hala öğrencilerimizi hızlı ve hazıra alıştıracak eğitimler veriyoruz. Aslında üst düzey düşündürmeye öğretmenlerin de zamanı yok. Belirli bir müfredatı yetiştirmek zorundalar. Bir soruya hızlı yanıt vermeyi başarının ölçütü sanıyorlar. Çünkü buna yönelik bir eğitim görmüşler. Matematik zihinsel bir süreç. Matematiği zihinsel ve fiziksel olarak deneyimleyerek ancak başarılı olunabilir. Bunu deneyimleyebilmek için de matematik okur- yazarlığını tüm boyutlarıyla ele almamız lazım. Problemleri çözerken öğrencilerin bir strateji geliştirmesini sağlamamız lazım. Böylece matematiği zihinsel olarak deneyimlemiş olacak” diye konuştu.

blank

blank

Genel

Erol Aydın’ın “Proje Tanıtım” Toplantısına Sarıyerlilerden yoğun ilgi

Published

on

blank

CHP Sarıyer Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Erol Aydın, Proje Tanıtım Toplantısıgerçekleştirdi. Korupark İstanbul’daki toplantıya Sarıyerliler yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, 2 Aralık Cumartesi günü Koruparkİstanbul’da gerçekleşen Proje Tanıtım Toplantısı’nda halkla kucaklaştı.

SARIYERLİLER YOĞUN KATILIM GÖSTERDİ

“Hayata geçireceğimiz projelerle ülkemizin ve İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Sarıyer’imizi modern bir cazibe merkezine dönüştüreceğiz” mesajını veren Erol Aydın’ın Proje Tanıtım Toplantısı’na çok sayıda Sarıyerlikatıldı.

“SARIYERLİ VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARININ FARKINDAYIZ”

Yaklaşık bin kişinin katıldığı toplantıda Erol Aydın, Sarıyerli vatandaşların sorunlarının farkında olduklarını vurgulayarak; “Bu sorunların çözümlerini biliyoruz ve her gün daha da fazla çözümlerin üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda mevcutta aktif olan projelerin sayılarını artırarak geliştireceklerinin altını çizen Erol Aydın;Sarıyerlikomşularımızın bütün haklarının sonuna kadar takipçisi ve çözüm merkezi olacağımızdan hiçbirinizin tereddüttü olmasın. Varımız yoğumuz Sarıyer, müjdelerle geliyoruz”şeklinde konuştu.

“ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ

“Sarıyer’i ortak akılla hep birlikte yöneteceğiz. Bu inançla bu güzel yola çıkıyoruz” diye ekleyen Aydın, şöyle devam etti:

“Sevdalısı olduğum Sarıyer’i modern dünyanın yaşanabilir kentlerinden biri yapabilmek için bir yola çıkıyoruz. Bu bayrağı güzel bir yerde alıp, kazanımlarımızı koruyarak çıtayı daha yükseğe koymak istiyorum.”

“ALANINDA UZMAN EKİPLERLE YÖNETECEĞİZ”

Doğal afet yönetimi, mülkiyet sorunu, eğitim, sağlık, ulaşım, kalkınma, yaşam, spor, kültür ve turizm, kadınlara yönelik birçok proje açıklayan Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Erol Aydın, Alanlarında uzman ekiplerimizle Sarıyer’e uygun akılcı bir yönetim anlayışımız olacak. Çalıştığımız projeleri alternatifleriyle birlikte mahallelinin görüşüne sunacağız, Sarıyerli vatandaşlarımızı işin içine katarak, hep beraber Sarıyer’i yöneteceğiz. diyerek sözlerini tamamladı.

İlçenin gelişmesi için yapılacak projeleri sinevizyonla tanıtanErol Aydın’ın öne çıkan projeleri şöyle:

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

AFET PROJELERİ

Afet Yönetim Merkezi

Acil Toplanma ve Barınma Merkezleri

Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi

KALKINMA PROJELERİ

Sarıyer Güneş Enerji Sistemi Projesi

Balıkçılar Çarşısı

SPOR PROJELERİ

Spor Kompleksleri

SAĞLIK PROJELERİ

Alzheimer Okulu ve Hobi Merkezi

Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Engelli Birey Bakım Evi

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Mahalle Meydanları

Yeni Bahar Evi

Katılımcı Planlama Projesi

Çorba Çeşmesi

Kadın Sığınma Evi

ULAŞIM PROJELERİ

Metro Bağlantılı Teleferik Hatları

BARINMA PROJELERİ

Hak Sahipliği Tespit ve Bilgilendirme Ofisi

Tapu Hakkı

İmar Planı

Yerinde Dönüşüm

DİĞER PROJELER

Engelli Parkı

Botanik Parkı

Sarıyer Rüzgar Enerji Sistemi Projesi

Evde Sağlık Projesi

Mahalle Kreşleri

Kız ve Erkek Yurtları

Geri Dönüşüm Sevgi Çiçeği Kulübü

Organik Tarım

İftar Programları & Ev Ziyaretleri

Aşevi

Şeffaf Belediyecilik

Devlet Okullarına Temizlik Seti

Belediyede Güleryüzlü Hizmet

Evlilik Öncesi SMA Tarama Testi Desteği

Yenidoğan Bebek

Yeni Evli Çiftler

Taziye Hizmetleri

Doğum Günü Kutlamaları

blank blank

Continue Reading

Genel

Karafazlı: Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak

Published

on

blank

Yerel seçimlere yaklaşık 4 aylık bir süre kaldı. Bir yandan siyasi partilerin seçimlerde izleyecekleri yollar yavaş yavaş belli olurken, bir yandan da aday adayları kendilerini göstermeye başladı. Bunlardan biri de CHP’den Sarıyer belediye başkanı aday adaylığını açıklayan Dilek Karafazlı oldu. CHP’nin ve Sarıyer’in ilk kadın aday adayı olan Karafazlı, belediye başkanı olursa ve seçilirse Sarıyer’e çok farklı bir çehre kazandıracak.

2010 yılından beri Sarıyer CHP İlçe Örgütünde aktif üye olarak görev alan Karafazlı ayrıca Parti Okulu Eğitmenliği de yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nda çeşitli birimlerde şef olarak görev yapmış, İBB’nin Sivil Toplum Kuruluşları ile ilişkilerini kuran müdürlükte etkin görevler üstlenen Dilek Karafazlı, aday adaylığı başvurusunu CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat’a teslim etti.

“DEMOKRATİK, ÇAĞDAŞ, KAPSAYICI YÖNETİM İÇİN SARIYER’E KADIN BAŞKAN”

Demokratik, Çağdaş, Kapsayıcı bir yönetim için Sarıyer’ e KADIN Başkan sloganıyla yola çıkan Karafazlı, Sarıyer Belediyesi’nin daha çağdaş, interaktif bilgiye dayalı bir yönetimi hak ettiğini düşünüyor. Karafazlı, “Sarıyer Belediyesi Kadın Merkezi’nin kurucusuyum ve 5 yıl yöneticiliğini yaptım. Sarıyer’de Şiddete karşı kadın dayanışması adına ilk kadın yürüyüşünü gerçekleştirdim. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüklerinde çeşitli projelere koordinatörlük yaptım.

Belediye adına pek çok kurumsal işbirlikleri gerçekleştirdim. Belediyecilikte olan tecrübemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde üstlendiğim aktif görevlerle iyice pekiştirdim. Bir Sarıyerli olarak ilçemi tanıyor ve seviyorum. Amacım sorunları çözülmüş bir Sarıyer’de demokrasinin gelişimine katkı sunmak, semt kültürünün varlığını korumak, toplumun huzurunu önceleyen, dayanışmayı artıran anlayışım ile yurttaşlarımızın mutluluğunu öncelemektir” dedi.

TOPLUMUN HER KESİMİNE DOKUNUYOR

Deprem yönetmeliğinden sosyal belediyeciliğe, kadın politikalarından çevre ve şehircilik alanında çok sayıda proje hazırlayan Karafazlı, özellikle öğrenciler başta olmak üzere Sarıyer’in hemen her kesimi için özel projeler hazırladı.

Modern su ürünleri pazarı ve balıkçılık çarşısı kurulması, öğrenciler için yurtların artırılması, gençler için sosyal alanların çoğaltılması, yeni kreşler açılması, STK’ların en çok ihtiyacı olan mekan sorunlarının çözülmesi, kriterleri belirlenmiş ve buna uygun olanların faydalanabileceği Sarıyer Sivil Toplum Merkezi kampüsü kurulması Yurttaşların her mahallede spor yapabilecekleri spor merkezlerinin kurulması, engelliler için her alanda erişilebilirliğin sağlanması için çözümler geliştiren Karafazlı, faaliyetlerini tamamen sürdürülebilir belediyecilik prensibi üzerine kuruyor.

Yurttaşların karar alma süreçlerinin bir öznesi haline getirileceği, sivil toplum kuruluşları ile etkin ve etkili işbirliğini önceleyen, yurttaş memnuniyeti çalışmaları ile hizmette sürekli iyileştirme ve yenilikçi bakış tarzının esas alınacağı “Sarıyer İnovasyon Merkezi” ise en önemli projesi.

blank

Continue Reading

Genel

Başkan Genç, iş insanlarıyla buluştu

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ekonominin nabzını tutan iş insanlarıyla bir araya geldi. Sevgi ve Barış teknesinde düzenlenen yemeğe İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifi, İkitelli OSB Kooperatifi başkanları ve yönetimi katıldı.

Ülke ekonomisinin gelişiminde üreticilere büyük rol düştüğünün altını çizen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ev sahipliği yaptığı yemekte yaptığı konuşmasında, “Sizler üretiyorsunuz, istihdam sağlıyorsunuz. Üretmek şu an en büyük gündemimiz. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirirse ülkenin geleceği için daha faydalı oluruz. Bu nedenle yaptığınız işlerin görünmesi lazım. Farkındalık oluşturulması, desteklenmeniz lazım. Sizin desteklenmeniz, ülkenin gelişmesi demektir. Her zaman yanınızdayız” dedi.

Continue Reading

Popüler