Connect with us

Genel

Sarıyer’de tarihi eser kaçakçılarına operasyon

Published

on

blank

Sarıyer’de tarihi eser kaçakçılarına operasyon yapıldı. 237 parça tarihi eserin ele geçirildiği operasyonda 1 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sarıyer’de bir kişinin çalıntı tarihi eserleri yasa dışı olarak topladığı istihbaratı üzerine çalışma başlattı. Yapılan teknik ve fiziki takip ile istihbarat çalışmalarının ardından önceki gün Sarıyer’de birden fazla adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda adı açıklanmayan 1 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon düzenlenen adreslerdeki aramalarda 1 Geç Roma imparatorluğu/Erken Bizans dönemine ait olduğu değerlendirilen Amphora baş kısmı kırık çanak çömlek, 1 adet küçük boyutta pişmiş toprak, 4 adet pişmiş toprak dışı kil, çok renkli kaplama gözyaşı şişesi, 95 adet farklı renk ve ebatlarda ipe gerilmiş boncuk, 45 adet farklı renk ve ebatlarda ipe gerilmiş boncuk dizisi, 69 adet ipe geçirilmiş ve kolye görünümü verilmiş sonradan devşirilmiş farklı dönemlere ait olduğu değerlendirilen boncuk, 4 adet bir ipe geçirilmiş vaziyette boncuk dizisi, 5 adet Geç Bizans/Osmanlı dönemine ait olduğu değerlendirilen mızrak ve okçuları, 7 adet farklı form biçim ve malzeme türünden sikkeler ve sikke görünümlü objeler, 3 adet farklı form, biçim ve malzeme türünden halka biçimli obje, 3 adet farklı boyut ve biçimlerde süs eşyası olduğu değerlendirilen obje olmak üzere toplam 237 parça tarihi eser ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan şüpheli hakkında, “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na Muhalefet” suçundan adli işlem başlatıldığı bildirildi.

Genel

İşte aşının en çok yapıldığı 10 il

Published

on

blank

Sağlık Bakanı Koca, aşılama oranı en yüksek 10 ili açıkladı. İlk sırada Edirne yer alırken, ikinci sırada Amasya, üçüncü sırada ise Eskişehir yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşı sırası gelip, en az 1 doz aşı yaptıranların oranı yükseliyor. Salgın hastalıkları kontrol altına alabilmenin en etkili yolu dün olduğu gibi bugün de aşıdır. Sağlığınız için siz de kolları sıvayın” açıklamasını yaptı.

blank

Continue Reading

Genel

Büyükdere’deki tarihi karakol uyuşturucu yatağı haline geldi

Published

on

blank

Büyükdere’de bulunan tarihi Topçu Karakolu, uyuşturucu bağımlılarının meskeni oldu. Çevredeki vatandaşlar ise yaşanan bu durumdan oldukça rahatsız ve de tedirgin olduğunu ifade etti.

Sarıyer Büyükdere Mahallesi’nde bulunan tarihi Topçu Karakolu, uyuşturucu bağımlılarının meskeni oldu. 1911 yılında Sultan Mehmet Reşat tarafından yaptırılan ve konum bakımından İstanbul Boğazına hakim olan Karakol, 1958 yılına kadar 3. Kolordu Komutanlığı tarafından karakol olarak kullanıldı.

Karakolun taşınmasının ardından tarihi bina 1958-1980 yılları arasında askeri lojman olarak kullanıldı. Zaman içerisinde iki katlı binanın içerisindeki ahşap yapılarda çökmeler meydana geldi. Mahalle sakinlerinin iddialarına göre ise madde bağımlısı kişilerin burayı mesken tuttuğu öğrenildi.

Tarihi binanın duvarlarındaki yazılar ve içerisinde bulunan çöpler dikkat çekti. Çürümeye terk edilen binanın çöken ikinci katı mahalle sakinlerini yıkılma korkusuyla tedirgin ederken, binanın bahçesinde bulunan köpek çadırları da dikkat çekti.

Continue Reading

Genel

Büyükdere’deki kafenin bahçesinde faciadan dönüldü

Published

on

blank

Büyükdere’de kafenin bahçesinde bulunan 2 ağaç devrildi. Ağaçların devrildiği anda altlarında kimsenin olmaması olası facianın önüne geçti.

Sarıyer Büyükdere’de kafenin bahçesinde bulunan çam ağacı, saat 13.00 sıralarında yanındaki ağacın üzerine devrildi. Üzerine binen ağacın ağırlığına dayanamayan diğer ağaçta devrildi. Kafenin bahçe çitlerini yıkarak sokağa devrilen ağaçlar ağaç motorlu testere ile kesilerek kaldırıldı. Ağaçların devrildiği anda sokakta ve kafenin bahçesinde kimsenin olmaması olası faciayı önledi.

Continue Reading

Popüler