Connect with us

Genel

Sarıyer’de yalnızlığımızı onlarla paylaştık

Published

on

blank

Koronavirüs dünyaya yayılırken, akıllara evcil hayvanlarımızla ya da sokaklarda bakımını üstlendiğimiz hayvanlarla olan yakınlığımızı getirdi. “Virüsü hayvanlar da bulaştırır mı?” endişesi hepimizi düşündürürken bilim insanlarından gelen açıklamalar yüreklerimize su serpti. Hal böyle olunca da virüsün evlere hapsettiği insanlar yalnızlığını, patili dostlarla paylaştı. Bu süreçte hayvan sahiplenmek için en çok ziyaret edilen yerlerden biri ise Sarıyer Belediyesi’nin Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi oldu.

Koronavirüs salgınının dünyada hızla yayılmasıyla birlikte Avrupa ve ABD’de de hayvan sahiplenme oranları oldukça arttı. Öyle ki yurt dışı haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre, belli bir dönemde New York’taki barınaklarda sahiplenecek hayvan bulmak imkânsız hale gelmişti. Yurt dışında durum böyleyken, Türkiye’de salgının ilk döneminde “Evcil hayvanlar koronavirüs bulaştırır mı?” sorusu beraberinde sevimli dostlarımızı sahiplenme oranlarını düşürürken; insanlar, bakımını üstlendikleri hayvanlardan da uzaklaşmışlardı. Ancak bu durum koronavirüsün başlamasından birkaç ay sonra tersine döndü. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, şu anki verilerle evcil hayvanlardan koronavirüs bulaşmasının mümkün olmadığını açıkladı. Böylece insanlar yeniden hayvan barınaklarına yönlendi. Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde bulunan evsiz hayvanlar ise Sarıyer Belediyesi’nin resmi web adresinde oluşturulan bir sayfa ile hayvanseverlerle bir araya getirildi. Sitede yayınlandığı günden beri hızla yeni yuvalarına kavuşan dostlarımızdan biri ise enerjisiyle tüm mahalleliyi kendine hayran bırakan Lucky.

LUCKY YENİ YUVASINDA ÇOK MUTLU

Sarıyer Belediyesi Geçici Bakımevi’nden köpek sahiplenen Bülent Sülün Sarıyerli hayvanseverlerden sadece biri. “Daha önceden bir köpeğimiz vardı, o ölünce çocuklar çok üzüldü. Biz de Sarıyer Belediyesi Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi yetkilileri ile iletişime geçtik” diyen Sülün, “Sahiplendiğimiz köpek için hemen bir kulübe aldık, bahçede bakmak istiyoruz çünkü korunması için gerekli olan her şeyi edindik. Köpeğimiz Lucky’i sahiplendikten sonra yine Sarıyer Belediyesi’nin Bahçeköy’de bulunan veterinerlik kliniğine gittik. Lucky ile çok güzel ilgilendiler. Tüm taramaları yapıldı. Şu an bir rahatsızlığı yok. Barınaktan almak istedik, hem hastalıklarıyla ilgileniriz dedik hem de bir cana sıcak bir yuva olmak istedik. Mahalleli de Lucky’i çok sevdi. Komşu çocukları her gün Lucky’i ziyaret ederek Rumeli Kavağı’nda gezintiye çıkarıyor. Kısa sürede herkesin gönlünü fetheden Lucky yeni yuvasında çok mutlu” dedi.

Sizler de bir can dostu istiyorsanız Sarıyer Belediyesi’nin yuva arayan sevimli dostlarına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://sariyer.bel.tr/Icerik/yuva-ariyorum/110

 

Genel

Sarıyer ve İzmit’ten çağdaş eğitim modeli: Türkiye Akademi

Published

on

blank

Oluşturduğu altyapısıyla Sarıyer’den tüm Türkiye’ye eğitim imkânları sunan Sarıyer Belediyesi eğitim kurumu Sarıyer Akademi ile İzmit Belediyesi eğitim kurumu Çınar Akademi arasında kurulan iş birliği Türkiye Akademi adı altında örnek bir model oluşturdu. Yeni eğitim – öğretim yılına başlayan Türkiye Akademi’nin iki kurumu, tek bir çatı altında buluşarak hedefleri daha da büyüttü.

Kapılarını 2015 yılında çocukların ve gençlerin eğitim süreçlerini desteklemek amacıyla açan Sarıyer Akademi ile İzmit Belediyesi arasında geçen yıl başlayan ilişkiler, İzmit Belediyesi bünyesinde kurulan Çınar Akademi ile iş birliğine dönüştü.

Türkiye Akademi adı altında çalışmalarını birlikte sürdürme kararı alan kurumlar, eğitimde yerel yönetimlerin ortaya koyduğu önemli bir model olarak öne çıkıyor.

İzmit Belediyesi ev sahipliğinde Sarısu Kampı’nda düzenlenen iki günlük eğitimde buluşan kurum yöneticileri ve öğretmenleri; akademik toplantılar, sunumlar, zümre toplantıları ve içerik paylaşımlarının yanı sıra sosyal etkinlikler de gerçekleştirdi.

TEK BİR AMACIMIZ VAR: ÇOCUKLARIMIZA DESTEK OLMAK

Sarıyer Akademi ve Çınar Akademi iş birliği hakkında konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Çocukların geleceğine yön verecek uzman eğitmenlerimizle güncel sınav sistemine en uygun eğitimleri veriyoruz. Yerel yönetimlerin eğitim kurumları içerisinde kendi yayınlarını çıkaran ilk eğitim kurumu olarak öne çıkıyoruz.

Ayrıca yapay zekâ, matematik olimpiyatları eğitimleriyle, öğrenci ve öğretmen gelişim programı ile Türkiye’nin en prestijli üniversite ve okullarına binlerce öğrenci yerleştirdik. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve bazı okullarla da iş birliği yaptık. Eğitim desteği sunduk. Tek amacımız var ki o da hep daha fazla çocuk ve gencimize destek olmak. Bu nedenle bizim gibi düşünen, eğitime önem veren, birlikte çalışarak daha çok üretebileceğimiz belediyelerimizle görüştük. Çalışmalarımızı Türkiye Akademi çatısı altında topladık.

İZMİT BELEDİYESİ BİZİ ETKİLEDİ, BAKIÇ AÇIMIZ GENİŞLEDİ

İzmit Belediyesi bizim paydaşımız oldu. Çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren gerek Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet gerekse çalışma arkadaşlarının eğitim konusundaki hassasiyeti bizleri çok etkiledi. Bizler Sarıyer Akademi’de 7 yılık tecrübemizi onlara aktarırken, onlar bize yeni bakış açıları kazandırdı. Böylece iki kurumu Türkiye Akademi adı altında birleştirmeye karar verdik” dedi.

ÖĞRENCİLER HAYALLERİNE KAVUŞACAK

Ücretsiz olarak hizmet veren Çınar Akademi’de öğrencilerin, tecrübeli ve alanında uzman eğitmen kadrosu ile hayallerine kavuşabileceklerini belirten İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise, “ Çınar Akademi, Sarıyer Belediyesinin yıllardır marka olmuş Sarıyer Akademi’den feyz alarak eğitim alanındaki fırsatları İzmit’e sunabilmek adına başladığımız bir projeydi. Sarıyer Belediyesi ve Sarıyer Akademi tecrübelerini bize aktararak en büyük destekçimiz oldu. Bizler İzmitli öğrencilerimizi kaliteli eğitimle buluşturmak için Sarıyer Akademi ile çalışmaya, onların tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Continue Reading

Genel

2. Sarıyer Festivali Türkiye’nin gündemine taşındı

Published

on

blank

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği, on binlerin katılım sağladığı ve Betül Demir ile Gripin konserleriyle Sarıyer’i sallayan 2. Sarıyer Festivali, ulusal basının da gündeminde yer aldı. 

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği 2. Sarıyer Festivali, Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda on binlerin katılımı ile gerçekleşti. Modadan tasarıma, konserlerden yogaya, çocuk oyun alanlarından birbirinden güzel eşsiz lezzetlerin yer aldığı yemek alanlarına kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan 2. Sarıyer Festivali, ulusal basının da gündemine taşındı. Betül Demir ve Gripin konserleriyle Sarıyer’i sallayan 2. Sarıyer Festivali için Hürriyet Kelebek, Posta, Korkusuz ve Takvim gazeteleri festivalden büyük övgüyle bahsetti.

Continue Reading

Genel

Gelecek Partisi Sarıyer’den yüz güldüren destek

Published

on

blank

Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı, Sarıyer genelindeki ihtiyaç sahibi 500 öğrencinin yüzünü güldürüyor. Bu kapsamda İlçe Başkanı Erhan Vergili öncülüğünde, öğrencilere okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı yapılıyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına 1 aydan kısa bir süre kala Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı’ndan Sarıyerli aileleri ve öğrencileri mutlu eden bir proje daha geldi.

Sosyal medya hesapları üzerinden duyurular yapan Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Teşkilatı, İlçe Başkanlığını arayarak isimlerini yazdıran vatandaşlara siyasi parti üyeliği ve düşünce farkı gözetmeksizin çanta ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapıyor.

Daha sonra İlçe Başkanlığında aileleri ve çocukları misafir eden Başkan Erhan Vergili, hem vatandaşların sorunlarını dinliyor, hem de miniklere hediyelerini takdim ediyor. Vergili daha sonra kendisiyle birebir görüşmek isteyenleri de makam odasında ağırlıyor.

Çocuklarla da yakından ilgilenen Başkan Erhan Vergili, miniklerle uzun uzun sohbet ederken, oyunlar oynadı.

Fotoğraf çekimi için makam masasının üstüne oturmak isteyen çocukları kırmayan Vergili, “Bu masalar, koltuklar bizlerin değil, yavrularımızındır. Bizler onların geleceği için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Popüler

blank