Connect with us

Genel

Sarıyer’de yeni Gençlik Eğitim Merkezi kapılarını açtı

Published

on

blank

Okul çağındaki çocuk ve gençlere eğitim desteğini arttırarak sürdüren Sarıyer Belediyesi, yıllarca Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin kullanımına sunulan ve uzun yıllar sağlık hizmeti veren binayı yapılan onarım sonrasında Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) olarak hizmete açtı.

Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle çalışmalarını sürdüren Sarıyer Belediyesi, okul öncesinden başlayan eğitime destek çalışmalarını üniversite sıralarına kadar devam ettiriyor. Verilen hizmetler ile Sarıyerli çocuk ve gençler, seçkin okullarda kaliteli bir eğitim alarak hayata hazırlanıyor. Bu amaçla oluşturulmuş, sosyal çalışmalar alanında özgün ve örnek bir proje olan Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) de 11 şubesiyle farklı mahallelerde hizmet vermeye devam ediyor. Daha önce küçük bir binada eğitim veren Sarıyer Merkez SAGEM şubesi, daha önce Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi tarafından kullanılan binada hizmet vermeye başladı. Pandemi dolayısıyla açılış töreni yapılamasa da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, meclis üyeleri, muhtarlar ve okul müdürlerinin katılımıyla temsili bir kurdele kesimi gerçekleştirildi.

EĞİTİM MERKEZLERİNE İHTİYAÇ VAR

İç ve dış onarımı yapılan binanın açılışını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, eğitime verdiği desteği bir kez daha belirterek, “Eğitim sistemimize bir basamak daha koyuyoruz. Sırası geldiğinde etkinliğini yapabilmesi için, ders çalışabilmesi için, çeşitli sosyal etkinliklerde bulunması için çocukların içinde bulunduğu durum tespit edilip, onların ihtiyaçlarına göre bu merkezi açtık. Pandemi süreci burada öğrenci yoğunluğunu etkileyecek ama biz de çalışma saatlerini daha çok uzatarak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışacağız. Bu süreçten en çok çocuklar etkilendi çünkü yeterince eğitim alamadılar. Şu an eğitim merkezlerine ihtiyaç var” dedi.

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Ek bina olarak kullanılan hastanedeki birimlerin Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nakledilmesinin ardından boşalan bina SAGEM şubesi olarak kullanıma açıldı. 7-14 yaş arası gençlere hizmet veren merkezde; 1 kütüphane, 2 derslik ve etüt odası, 1 bilgisayar sınıfı, 1 psikolog odası, 1 toplantı odası,1 çok amaçlı atölye salonu ve koordinatörlük bulunuyor.

BİR YILDA 6 BİN 112 ÖĞRENCİ YARARLANIYOR

2009 yılında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in talimatı ile ilçede yaşayan çocuk ve ailelere, eğitsel ve sosyal alanda destek olmak amacı ile kurulan SAGEM, öğrencilere temel ders eğitimlerini müfredata uygun olarak vermektedir. Bir yıl içerisinde 11 şubede yaklaşık 6 bin 112 öğrenciye hizmet veren merkezde; Matematik, Türkçe, fen bilimleri, sosyal bilgiler, okuma yazma, İngilizce, bilgisayar, atölye çalışmaları, çocuk hakları atölye çalışması,  spor etkinliği,  görsel sanatlar müzik eğitimi ve yaratıcı drama dersleri veriliyor. Çocukların yanında yetişkinlere ve ailelere yönelik de çalışmalar yapan SAGEM’de; Kadın Sağlığı Eğitimi (TAPV), Anne Destek Programı (AÇEV), Hayat Dolu Buluşmalar (AÇEV), okuma-yazma eğitimi (AÇEV),  müzik – bağlama eğitimi, açık öğretim dersleri, yabancı dil eğitimi, resim, spor, bilgisayar eğitimi ve seminerler de yapılıyor.

 

Genel

2. Sarıyer Festivali Türkiye’nin gündemine taşındı

Published

on

blank

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği, on binlerin katılım sağladığı ve Betül Demir ile Gripin konserleriyle Sarıyer’i sallayan 2. Sarıyer Festivali, ulusal basının da gündeminde yer aldı. 

Sarı Platform Derneği’nin düzenlediği 2. Sarıyer Festivali, Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda on binlerin katılımı ile gerçekleşti. Modadan tasarıma, konserlerden yogaya, çocuk oyun alanlarından birbirinden güzel eşsiz lezzetlerin yer aldığı yemek alanlarına kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan 2. Sarıyer Festivali, ulusal basının da gündemine taşındı. Betül Demir ve Gripin konserleriyle Sarıyer’i sallayan 2. Sarıyer Festivali için ulusal basında da büyük övgüyle bahsedildi.

Continue Reading

Genel

Gelecek Partisi Sarıyer’den yüz güldüren destek

Published

on

blank

Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı, Sarıyer genelindeki ihtiyaç sahibi 500 öğrencinin yüzünü güldürüyor. Bu kapsamda İlçe Başkanı Erhan Vergili öncülüğünde, öğrencilere okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı yapılıyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına 1 aydan kısa bir süre kala Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı’ndan Sarıyerli aileleri ve öğrencileri mutlu eden bir proje daha geldi.

Sosyal medya hesapları üzerinden duyurular yapan Gelecek Partisi Sarıyer İlçe Teşkilatı, İlçe Başkanlığını arayarak isimlerini yazdıran vatandaşlara siyasi parti üyeliği ve düşünce farkı gözetmeksizin çanta ve kırtasiye malzemeleri yardımı yapıyor.

Daha sonra İlçe Başkanlığında aileleri ve çocukları misafir eden Başkan Erhan Vergili, hem vatandaşların sorunlarını dinliyor, hem de miniklere hediyelerini takdim ediyor. Vergili daha sonra kendisiyle birebir görüşmek isteyenleri de makam odasında ağırlıyor.

Çocuklarla da yakından ilgilenen Başkan Erhan Vergili, miniklerle uzun uzun sohbet ederken, oyunlar oynadı.

Fotoğraf çekimi için makam masasının üstüne oturmak isteyen çocukları kırmayan Vergili, “Bu masalar, koltuklar bizlerin değil, yavrularımızındır. Bizler onların geleceği için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

Continue Reading

Genel

9 suç kaydı bulunan zanlı İstinye’de yakalandı

Published

on

blank

İstinye’de uyuşturucu satışı yaptığı tespit edilen ve 9 adet suç kaydı bulunan N.G. Sarıyer Asayiş Büro Amirliği ekipleri tarafından yakalandı. Zanlı N.G. sevk edildiği adli makamlar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sarıyer Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Sarıyer’in İstinye Mahallesi Metanet Çıkmazı Sokak’ta uyuşturucu satışı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçti. Adrese giden polis ekipleri N.G. isimli şüphelinin evinde arama çalışması yaptı. Yapılan aramalarda N.G.’nin evinde ve aracında 1 adet ruhsatsız tabanca, şarjör, 6 bin Riyal, 6 bin Dolar, 8 bin 400 TL sahte para ile uyuşturucu madde ele geçirildi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Sarıyer Asayiş Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alınan N.G., çıkarıldığı mahkemede ‘parada sahtecilik’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Continue Reading

Popüler

blank