Connect with us

Genel

Sarıyer’de yeni Gençlik Eğitim Merkezi kapılarını açtı

Published

on

blank

Okul çağındaki çocuk ve gençlere eğitim desteğini arttırarak sürdüren Sarıyer Belediyesi, yıllarca Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin kullanımına sunulan ve uzun yıllar sağlık hizmeti veren binayı yapılan onarım sonrasında Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) olarak hizmete açtı.

Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle çalışmalarını sürdüren Sarıyer Belediyesi, okul öncesinden başlayan eğitime destek çalışmalarını üniversite sıralarına kadar devam ettiriyor. Verilen hizmetler ile Sarıyerli çocuk ve gençler, seçkin okullarda kaliteli bir eğitim alarak hayata hazırlanıyor. Bu amaçla oluşturulmuş, sosyal çalışmalar alanında özgün ve örnek bir proje olan Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) de 11 şubesiyle farklı mahallelerde hizmet vermeye devam ediyor. Daha önce küçük bir binada eğitim veren Sarıyer Merkez SAGEM şubesi, daha önce Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi tarafından kullanılan binada hizmet vermeye başladı. Pandemi dolayısıyla açılış töreni yapılamasa da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, meclis üyeleri, muhtarlar ve okul müdürlerinin katılımıyla temsili bir kurdele kesimi gerçekleştirildi.

EĞİTİM MERKEZLERİNE İHTİYAÇ VAR

İç ve dış onarımı yapılan binanın açılışını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, eğitime verdiği desteği bir kez daha belirterek, “Eğitim sistemimize bir basamak daha koyuyoruz. Sırası geldiğinde etkinliğini yapabilmesi için, ders çalışabilmesi için, çeşitli sosyal etkinliklerde bulunması için çocukların içinde bulunduğu durum tespit edilip, onların ihtiyaçlarına göre bu merkezi açtık. Pandemi süreci burada öğrenci yoğunluğunu etkileyecek ama biz de çalışma saatlerini daha çok uzatarak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışacağız. Bu süreçten en çok çocuklar etkilendi çünkü yeterince eğitim alamadılar. Şu an eğitim merkezlerine ihtiyaç var” dedi.

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Ek bina olarak kullanılan hastanedeki birimlerin Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nakledilmesinin ardından boşalan bina SAGEM şubesi olarak kullanıma açıldı. 7-14 yaş arası gençlere hizmet veren merkezde; 1 kütüphane, 2 derslik ve etüt odası, 1 bilgisayar sınıfı, 1 psikolog odası, 1 toplantı odası,1 çok amaçlı atölye salonu ve koordinatörlük bulunuyor.

BİR YILDA 6 BİN 112 ÖĞRENCİ YARARLANIYOR

2009 yılında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in talimatı ile ilçede yaşayan çocuk ve ailelere, eğitsel ve sosyal alanda destek olmak amacı ile kurulan SAGEM, öğrencilere temel ders eğitimlerini müfredata uygun olarak vermektedir. Bir yıl içerisinde 11 şubede yaklaşık 6 bin 112 öğrenciye hizmet veren merkezde; Matematik, Türkçe, fen bilimleri, sosyal bilgiler, okuma yazma, İngilizce, bilgisayar, atölye çalışmaları, çocuk hakları atölye çalışması,  spor etkinliği,  görsel sanatlar müzik eğitimi ve yaratıcı drama dersleri veriliyor. Çocukların yanında yetişkinlere ve ailelere yönelik de çalışmalar yapan SAGEM’de; Kadın Sağlığı Eğitimi (TAPV), Anne Destek Programı (AÇEV), Hayat Dolu Buluşmalar (AÇEV), okuma-yazma eğitimi (AÇEV),  müzik – bağlama eğitimi, açık öğretim dersleri, yabancı dil eğitimi, resim, spor, bilgisayar eğitimi ve seminerler de yapılıyor.

 

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank