Connect with us

Genel

Sarıyer’deki İmam Hüseyin Cemevi’ne AKP engeli

Published

on

blank

Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan ve 8 yıldır yasal statüye kavuşmayı bekleyen “İmam Hüseyin Cemevi”, İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi’nde AKP engeline takıldı.

İBB Meclisi şubat ayı toplantılarının son gününde, Sarıyer “İmam Hüseyin Cemevi’nin” bulunduğu parselle ilgili imar planı değişikliği teklifini görüştü. Sarıyer Belediye Meclisi’nin 2013 yılında aldığı kararla hazırlanan imar planı değişikliği teklifi 8 yıldır İBB’de bekliyordu. Boğaziçi SİT alanında kaldığı için birçok bürokratik engele takılan Cemevi ile ilgili plan değişikliği teklifi yeniden İBB Meclis gündemine geldi. 400 bin nüfuslu Sarıyer ilçesinde yaklaşık 100 bin Alevi yurttaşın yaşadığı ve Alevilerin kendi ilçelerinde ibadetlerini yapabileceği bir Cemevi bulunmadığı belirtilerek hazırlanan teklif, AKP grubunun engeline takıldı. Konuyla ilgili olarak hazırlanan İmar Komisyonu Raporunda, “Plan değişikliği teklifi incelenmiş olup; İstanbul 3 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 4 Aralık 2018 tarihli görüşü doğrultusunda komisyonumuzca uygun görülmemiştir” denildi.

“SARIYER’DE TEK CEMEVİ”

Teklifle ilgili konuşan İBB CHP Meclis Üyesi Nizamettin Günel şunları söyledi:

“Ne yazık ki bu dönemde 3 no’lu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun görüşü doğrultusunda İBB Meclisi’nde AK Partili Meclis üyelerinin oylarıyla bu reddediliyor. Şu anda orada bir cemevi var. Sarıyer’de tek cemevi. 100-150 bin Alevi yurttaşın yaşadığı bir yerde tek cemevi için verilen bu kararı doğru bulmuyorum. Bunun yeniden değerlendirilmesi bizim için çok önemlidir.”

İBB AKP Meclis üyesi Saim Kadıoğlu ise Sarıyer’de bulunan bu parselin sit alanı olduğunu ve planlanırken önce İBB, ardından Koruma Kurulu sürecinin olduğunu belirtti. AKP çoğunluğunun hazırladığı olumsuz rapor, İBB Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. CHP rapora ret oyu verdi.

Genel

İstanbul’da vaka sayısı arttı

Published

on

blank

Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) haftalık vaka sayısı verilerine göre, İstanbul’da bir önceki haftaya göre dikkati çeken artış gözlendi. Haritada İstanbul’un rengi kırmızı oldu.

27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan her 100 bin kişideki vaka sayıları, İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Bir önceki haftaya (20-26 Şubat) ait her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayıları İstanbul’da 89,90, Ankara’da 39,84, İzmir’de ise 53,42 olarak belirlenmişti.

Üç büyükşehrin Kovid-19 vaka sayılarındaki artış dikkati çekerken bölgesel bazda da Karadeniz Bölgesi’ndeki iller en yüksek oranlara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller ise en az vaka sayılarına sahip olmayı sürdürdü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de 8 Mart yürüyüşü

Published

on

blank

Sarıyer’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için önce çelenk sunma töreni, ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

Sarıyer Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Sarıyer Merkez’deki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve sonrasında Sarıyer Merkez’den Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Program 11:00’de başlayacak ve 13:00’te sona erecek.

Continue Reading

Genel

İşte 1 Haziran’da Türkiye’yi bekleyen koronavirüs tablosu…

Published

on

blank

1 Haziran’da Türkiye’yi nasıl bir Covid tablosu bekliyor? sorusunun cevabı merak edilirken ABD’den dikkat çeken bir araştırma sonuçları geldi.

Mutasyona uğramış virüsün yayılmasıyla Türkiye’de günlük vaka sayıları bir süredir 10 binin üzerinde seyrediyor.

Özellikle Ankara’da vaka oranlarının 3’te 2’sinin mutant olduğuna dair raporlar var.

Mevcut tabolda yatak doluluk oranının bu hafta yüzde 49,1’e, yüzde 63,2’ye yükseldiği; buna karşın hastalarda zatürre oranının bu hafta yüzde 3,6’ya, ventilatör doluluk oranının da yüzde 28,3’e düştüğü görülüyor.

Ancak ABD’de Washington Üniversitesi’ne bağlı “The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)” tarafından Türkiye için yayımlanan yeni projeksiyon umut verici.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre üç ay sonra, yani 1 Haziran’da Türkiye’de beklenen durum şöyle öngörülüyor:

– Aşılama bu hızla devam ederse günlük vefat sayısı 1 Haziran’da 22’ye kadar gerileyecek. Hatta sıcak havalarda maske kullanımında rehavete kapılmazsak bu sayısı 17’ye kadar gerileyebilir.

– Türkiye’de 27 Kasım’da açıklanmaya başlanan günlük vaka sayısı o zaman 30 binli rakamlardaydı. Aşılama ve kısıtlamalar ile 1 Haziran’da günlük vaka sayısının şu anki trendin sürmesi durumunda 3 bin 406’ya gerileceği öngörülüyor. Eğer maske kullanımı da sıkı bir şekilde devam ederse 2 binli rakamlara ulaşmak mümkün olacak. Ancak varyantların etkisini değerlendiren kötü senaryoda vaka sayısının 1 Haziran’da bile 6 bin 680 olabileceği tahmin ediliyor.

– Alınan önlemlerin tam etkisini göstermesi için en önemli kriterlerden biri maske kullanımı. Bu konuda uluslararası standart nüfusun yüzde 95’inin maske kullanımı konusunda kararlı olması. Ancak Türkiye’de yüzde 87’lerde olduğu tahmin edilen maske kullanım oranının yaz rehavetiyle 1 Haziran’da yüzde 83’e kadar gerilemesi bekleniyor.

– Türk sağlık sistemi Covid yoğunluğunu 1 Haziran’da tamamen geride bırakmış olacak. Yoğun bakım ve normal yatak kullanımı kapasitenin 10’da birine kadar gerileyecek.

Continue Reading

Popüler