Connect with us

Genel

Sarıyer’in 2020 Faaliyet Raporu Meclisten geçti

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 2020 Faaliyet Raporu’nu meclise sundu. Yapılan toplantıya pandemi döneminde gerçekleştirilen hizmetler damga vurdu. Başkan Genç; salgın başlangıcından 2020 sonuna kadar 23.565 noktada dezenfeksiyon 22.396 vatandaşa telefon yoluyla terapi, 13.000 üzerinde haneye gıda kolisi yardımı ve 6.490 öğrenciye burs desteği sağlandığını ifade etti. Rapor, meclisten oy çokluğuyla geçti.

Katılımcı ve sürdürülebilir bir yerel yönetim anlayışı benimseyen Sarıyer Belediyesi’nde 2020 yılı Faaliyet Raporu meclise sunuldu. Koronavirüs önlemleri gereği Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, ilçeye değer katan projeleri ve sosyal belediyecilik anlayışının temelini oluşturan hizmetlerin anlatıldığı rapor oy çokluğuyla meclisten geçti. Mecliste sunum yapan Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Herkesin can derdine düştüğü, kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldığı, zayıf olanın kaderine terk edildiği bu süreç, sosyal devlet anlayışının ve yerel yönetimlerin önemini bir kez daha ortaya koydu” diyerek temel amacın yaşamı ayakta tutmak olduğunu belirtti. Bakan Genç, yürütülen hizmetlerin alt yapısını pandemiyle mücadeleye çevirerek Sarıyer’in bu süreci en az hasarla atlatması için güçlü bir irade ortaya koyduklarını anlattı. İşte o konuşmadan satır başları:

KORONA İLE MÜCADELE

“Koronavirüsle Mücadele Eylem Planı (KEP)’nı kapsamında yapılan çalışmalarda 23.565 noktada yapılan dezenfeksiyon çalışmaları, 22.396 vatandaşa telefon yoluyla terapi hizmeti, hayırseverlerin de iş birliğiyle 13.000 üzerinde haneye gıda kolisi, 6.490 öğrencimizin burs ücreti dikkat çekti. Genç, sanatı ve sporu evlere taşıdıklarını, ‘her canlıya karşı sorumluluğumuz var’ bilinciyle sahipsiz hayvanları besleme noktalarının iki katına çıktığına da değindi.

HER CANLIYA KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VAR

Eğitimde bütün Türkiye’ye hizmet veren Sarıyer Akademi’nin ülke genelinde yaptığı sınava 10.000’e yakın adayın katıldığını söyleyen Başkan Genç ayrıca eğitimin çok uzun yıllardır sorunlar yaşandığını ifade ederek konuya ilişkin sözlerini şöyle tamamladı: “Her gelen bakan kendince bir yöntem denemeye başladı. Sonunda eğitimci kökenli birinin bakan olması ile işlerin düzeleceğine dair umut doğdu. Ancak sorunlar devam etti. Eğitim altyapımızın yeterince sağlam temellendirilmediğini düşünüyorum. Ani oluşan bir durumda ne yapılacağı kararlaştırılamadı. Tablet dağıtıldı öğrencilere ama evlerde elektrik, internet yok. Bunu da basında sıklıkla gördük.”

ARTIK YALNIZ DEĞİLİZ

Sarıyer’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile tanıştığının da altını çizen Şükrü Genç, “30 yıldır görmezden gelinen, ötelenen, unutulan Sarıyer’in sorunları, bekleyen ve bekletilen projeleri tek tek ele alındı, çalışma takvimi oluşturuldu ve faaliyete geçildi. Başından beri benimsediğimiz bir ilke var: “Siyaset, yaşamın önüne konulmamalı, yaşamın içinde olmalıdır!” Bütün çalışmalarımızı bu ilke doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Artık yalnız olmadığımızı görmek Sarıyer ve Sarıyerlilerin geleceği adına umut veriyor.” diye konuştu.

 KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA

Sarıyer Belediyesi olarak temellerini atılan projelerin ödüllere layık görülmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Şükrü Genç, kadınların yaşamın her alanında olduğunu da vurgulayarak yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Genç konuşmasını, bugüne kadar hazırlanan faaliyet raporlarında yer alan çalışmalarda emeği geçen çalışma arkadaşlarına, meclis üyelerine ve tüm Sarıyerlilere teşekkür ederek sonlandırdı.

2020 YILI TAHMİNİ BÜTÇE – GELİR – GİDERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Bütçeyi de değerlendiren Başkan Genç, “Normal şartlar altında hazırladığımız 2020 yılı bütçesinin olağan üstü döneme denk gelmesi, bazı müdürlüklerimizin hizmette öne çıkması ve fiilen sahada olması zorunluluğunu getirmiştir. Bu müdürlüklere başlangıç ödeneğine ilave olarak sadece yedek ödenekten destek verilmiştir. Maksimum tasarruf anlayışımız gereği herhangi bir ek bütçe, borçlanma gibi kaynaklar kullanılmamıştır. Bu süreç İBB’nin de lojistik desteği, ilçedeki paydaşlarımızla ve maksimum hizmet anlayışımızla başarılı bir şekilde sürdürülmüştür. Bu bağlamda, 2020 yılı tahmini bütçe ve Gelir – Gider bütçeleri değerlendirildiğinde; tahmini bütçe ile gider bütçesi gerçekleşme oranı % 96.98, tahmini bütçe ile gelir bütçesi gerçekleşme oranı % 91.88 ve gider bütçesi ile gelir bütçesi gerçekleşme oranı % 94.74 olarak gerçekleşmiştir. 2009 yılında 66 milyon TL ile devir aldığımız belediye bütçesini tam % 650 oranında artırarak 442 milyon TL’ye, duran varlıkların değerini % 1150 artırarak 54 milyondan 623 milyon TL’ye çıkartmışız. Bu başarı belediye yönetiminin, çalışanlarının ve Sarıyer halkının verdiği desteğin ortak bir başarısıdır. 2020 yılı bilançosuna bakıldığında, banka hesaplarımızda;

  •  96.5000.000 TL’nin nakit paranın 2021 yılına aktarıldığı,

–     168 milyon TL de belediye alacağının görüldüğü,

–     623 milyon TL duran varlıkların değeri, (2009 yılında 54 milyon TL) Bu  kalemleri alt alta topladığımızda elde edilen katma değerin belediyenin borçlarından çok daha fazla olduğu görülmektedir. Borcumuzun 391.853.454 TL’si kamuya uzun vadeli ve ödeme planı yapılmış bir borç olduğundan muhasebe teknikleri açısından yönetilebilir ve Belediye bütçesiyle orantılı bir borçtur” dedi.

BAŞKAN GENÇ’TEN TEŞEKKÜR

Bütün bu başarılar Sarıyerlilerin duyduğu güven ve verdiği desteğin sonucudur” diyen Başkan Genç konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Bütün planlamalarımızı daha iyiyi sunmak üzerine; öngörerek, yarını düşünerek ve karşılaşabileceğimiz her şarta karşı hazırlıklı olarak yapıyoruz. Yaşadığımız olağandışı süreç karşısında Sarıyerlilerin gösterdiği dayanışma ruhu bizlere Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener.” cümlesinin önemini hatırlattı. Geçirdiği Koronavirüs dolayısıyla aramızdan ayrılan İmar ve Şehircilik Müdürü’müz Mahmut Alikaya başta olmak üzere kaybettiğimiz bütün çalışma arkadaşlarımı rahmetle anarken, tedavi süreci devam edenlere acil şifalar diliyorum. Bugüne kadar hazırladığımız faaliyet raporlarında yer alan çalışmalarda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, meclis üyelerimize ve tüm Sarıyerlilere teşekkür ederim.

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank