Connect with us

Genel

Sarıyer’in genç siyasetçisi Eylül Demirel: İstanbul Sözleşmesi önceliğimizdir

Published

on

blank

CHP Kadın Kolları MYK seçiminde Aylin Nazlıaka’nın yedek listesinden seçilen CHP Sarıyer’in genç siyasetçisi Eylül Demirel, gazetemizin sorularını yanıtladı. 

CHP Kadın Kolları MYK’sında Aylin Nazlıaka’nın yedek listesinde yer alan ve Sarıyer’in tek ve de genç temsilcisi olan Eylül Demirel, hazır ve heyacanlı olduğunu, siyasal birikimiyle kadın mücadelesine katkı sunacağını ifade etti. Demirel ayrıca İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının da önceliği olduğunu belirtti.

İşte CHP Kadın Kolları MYK yedek listesinde yer alan Eylül Demirel ile gerçekleştirdiğimiz çok özel röportaj:

– CHP’nin genç kadın siyasetçisi olarak Kadın Kolları yedek MYK üyesi seçildiniz. Öncelikle seçilmenizle ilgili duygularınızı alabilir miyiz?

Duygularımı şöyle özetleyebilirim; heyecanlıyım. Üniversite yıllarından beridir siyasetin ve kadın mücadelesinin içindeyim. Kendimi hazır ve heyecanlı olarak tanımlayabilirim.

– Sarıyer’i temsilen bu göreve seçildiniz. Bu başarınızın CHP Bahçeköy mahalle birimi olarak yapmış olduğunuz çalışmalar sayesinde olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Chp Bahçeköy birimimin emeği ve alınteri çok. Bahçeköy’de yerel seçim sürecinde kalabalık bir ekip ile aktif bir çalışma yürüttük. Sürekli sokakta faaliyetler yaptık. Görünür olmayı seçtik. 23 nisanı kendi olanaklarımızla meydanda kutladık. Belgrad Ormanı girişinde kendi bulduğumuz suları Ekrem İmamoğlu basılı
yapışkanlar ile kaplayıp binlerce su dağıttık piknikçilere. Pandemi sürecinde kendi olanaklarımızla yardımlar organize ettik. İnsanların birbiriyle dayanışmasını sağlamak için pazarda stant kurduk. Bu çalışmalar, bu emek elbette birilerinin dikkatini çekmiştir. Emeğe değer verilmiştir. Seçilmem de emeği olan Yeşim Ağırman’a, Sunay Sevinç’e bu yolla bir kere daha teşekkür etmiş olayım.

– Partinize bulunduğunuz alanda nasıl bir katkı sunmayı düşünüyorsunuz?

Ben siyasetin normalleşmesi taraftarıyım. Yıllardır gergin bir siyaset iklimi var Türkiye’de. Bu da sokağa, mahalleye dahi yansıyor. Kutuplaşmadan her kesiminde içinde olduğu siyaseti savunuyorum. Bu kutuplaşmanın içinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine verilen haklara sahip çıkan, savunmada mücadele veren, siyasi alanları sürekli daraltılmaya çalışan kadınlar var ki; onların mücadelesi belki de Türkiye’de son zamanlarda verilen en önemli ve en ses getiren mücadele. Kız kardeşlerinin tacize, tecavüze uğramamasını, ölmemesini isteyen kadınların ÖZELLİKLE son 10 yıldaki mücadeleleri takdire şayan. İnanıyorum ki hiçbir kadının öldürülmediği, zorla evlendirilmediği, meta olarak görülmediği, siyasette en az %50 temsil gücüyle var olduğu kız kardeşliğin memleketini kuracağız. Parti içinde, partim için bugüne emek vererek, yaptığım siyasal çalışmalara devam edeceğim. Partimde geçmiş siyasal birikimimle, gelecek hayalimle iktidar hedefi doğrultusunda özellikle kadın mücadelesi, kadın özgürlüğü temelli projelerle katkı sunmayı düşünüyorum. Kadın Kolları Başkanımız Aylin Nazlıaka ve diğer yoldaşlarla beraber bu mücadeleyi ileri noktaya taşıyacağımıza inanıyorum.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN UYGULANMASI ÖNCELİĞİMİZDİR”

İstanbul Sözleşmesinden de bahsetmek istiyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar ve kız çocukları için çok önemi var. İstanbul sözleşmesi’nin ilk imzacısı Türkiye iken şimdi çıkma kararı biz kadınların canını acıtıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması önceliğimizdir. Yaşamın kutsallığına inancımız ve saygımız sonsuzdur.

– Buradan, özellikle genç siyasetçi adaylarına bir mesaj yollamak ister misiniz?

Kendileri gibi öfkeleri de genç olan arkadaşlarım, siyaset bizsiz olmaz. Çünkü biz geleceğiz ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. “Sözlerim bu kadar. Teşekkür ederim…

Genel

Sarıyerli çocuklar bayramını kutluyor

Published

on

blank

Sarıyer’de bir hafta sürecek 23 Nisan kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı. Pandemi koşullarında Sarıyerli çocukların bayram heyecanını doyasıya yaşayabilmeleri için hazırlanan sürpriz tır, şarkılar ve marşlar eşliğinde mahalle mahalle dolaşarak bayrak ve balon dağıttı.  Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan etkinlikte, palyaçolar ve animasyon gösterileri de çocuklara unutulmaz anlar yaşattı. 23 Nisan kutlama programında 12 ülke ve 12 şehirden 582 çocuğun halk oyunları performansları da online platformda izleyicisiyle buluşacak. 

Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle online platforma taşındı. Halk oyunları performanslarından tiyatro gösterimine kadar özenle yapılan program kapsamında Sarıyerli çocuklar için bir de 23 Nisan tırı hazırlandı. Mahallelerde kurulan mobil sahnelerin ilk durağı köyler bölgesi oldu. Çocukların büyük bir sevinçle karşıladığı tır da animatörler ve palyaçolar eğlenceli anlar yaşattı.

UNUTULMAZ ANLAR YAŞADILAR

23 Nisan’a kadar Sarıyer’in 34 mahallesinde kurulacak mobil sahne ilk olarak Kilyos, Uskumruköy, Gümüşdere, Rumeli Feneri, Maden ve Zekeriyaköylü çocuklar ile buluştu. Koronavirüs önlemleri kapsamında gerçekleştirilen programda çocuklara unutulmaz anlar yaşatan animatörler büyük beğeni aldı. Sokağa çıkamayan minikler de camlarda ve balkonlarda eğlenceye ortak oldu.

582 ÇOCUK HALK OYUNLARINI SERGİLEYCEK

Her sene dünyanın dört bir yanından gelerek Sarıyer’de karnaval havası estiren çocuklar bu sene online olarak etkinliklere katılarak halk oyunları performanslarını sergileyecek. Hakkari, Tekirdağ, Sivas, Burdur, Hatay, Edirne, Diyarbakır, Erzurum, Van, Aydın, Artvin ve Gaziantep’in yanı sıra Çin, Endonezya, Kosova, Kıbrıs, Arjantin, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan ve Ukrayna’dan 582 çocuğun kendi yörelerine ait halk oyunlarını sahneleyecekleri etkinlik bir hafta boyunca saat:13:00’de başlayarak 21:00’e kadar Sarıyer TV Youtube kanalında yayınlanacak.

Continue Reading

Genel

Çarşamba gününe kadar çamur yağacak

Published

on

blank

Yurt genelinde yağışlar devam ederken, Afrika’dan taşınan çöl tozlarıyla ülkemizde çarşamba gününe kadar çamur yağışları etkili olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Gözle görülmüyor ancak çamur yağışları şeklinde etkili olacak. Solunum için zararlı, çok fazla maruz kalmamakta fayda var. Ancak bitkiler için doğal gübre” dedi.

“GÖZLE GÖREMEYECEĞİZ”

Dün başlayan ve Çarşamba gününe kadar yurtta etkili olacak çöl tozları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Dün itibariyle ve bugün hatta yarın daha da yoğun olmak üzere Çarşamba gününe kadar ülkemiz üzerinde bol miktarda Afrika’dan gelen çöl tozu hakim. Şimdi bu çöl tozu Afrika’daki kuvvetli rüzgârlarla beraber yeryüzünden atmosfere güney yönlü hava hareketleriyle ülkemize kadar geliyor. Yukarı seviyelerde olduğu için biz onu yer seviyesinde göremiyoruz. Gözle göremeyeceğiz. Toz miktarına baktığımızda yoğun bir toz değerinde artış görürsek bugünlerde o çöl tozudur. Daha çok yağışlarla iniyor. Biz yağışlarla indiği zaman yağmurdan sonra bilhassa parlak yüzeylerde çamur izleri kaldığı için halk dilinde ‘Çamur yağmuru yağdı’ diyorlar. Banklarda, arabaların üzerinde bu çamur izlerini görmek mümkün” diye konuştu.

“BİTKİLERE DOĞAL GÜBRE OLDUĞU İÇİN ‘BEREKET YAĞMURLARI’ DERLER”

Çöl tozunun insanda solunum yollarına zarar verebileceğini ancak bitkiler için doğal gübre olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çöl tozunun içeriğinde oradaki eski kaya parçacıklarının parçalanmış hali, mineraller, zengin bir içerik var. Bu tozları vücuda yoğun bir şekilde alırsak solunum sistemlerinde zarar meydana getiriyor. Ama çöl tozu ekolojik sistem için bir besin kaynağı. Etrafımızdaki yeşillikler için bitkiler için doğal gübre olarak görüyoruz. Eski insanlar nisan yağmurlarını ‘Bereket Yağmurları’ olarak isimlendirirler. Bunun sebebine baktığımız zaman bahar aylarında ülkemize Afrika’dan Arap Yarımadası’ndan çöl tozu geliyor. İçerisindeki zengin besin kaynakları bitkilerin temel ihtiyacı olan gübre ihtiyacını karşıladığı için atalarımız nisan yağmurlarını bu şekilde isimlendirmişlerdir” dedi.

VATANDAŞLARI UYARDI

Çarşamba gününe kadar etkisini sürdürecek çöl tozları için vatandaşları uyaran Prof. Dr. Toros, “Bu çöl tozu zaman zaman belli yerlerde görüş mesafesinde düşüşlere yol açabilir. Yine radyo frekanslarında ve iletişim kanallarında yayın kesintilerine yol açabilir. Bunlar doğal süreçlerdir. Çarşamba gününe kadar yoğun şekilde çöl tozu etkisinde kalacağız, olumsuz etkilenmemek için yine dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamakta fayda görüyorum” dedi.

“ŞU ANDA İSTANBUL’DA GÖRDÜĞÜMÜZ PUS”

İstanbul’da sabah saatlerinde birçok ilçede etkili olan puslu havayı da değerlendiren Prof. Dr. Toros, “Şu anda İstanbul’da gördüğümüz pus. Yani küçük su zerrecikleri. Çok yoğun olursa sis diyoruz. Yoğunluğu az ise pus diyoruz. Ülkemizde sistem geçişleri var şu an. Öğleden sonra havadaki hareketlenme ile beraber dağılacaktır” dedi.

Continue Reading

Genel

Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a koronavirüs şoku

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un koronavirüs testi pozitif çıktı. Coşkun’un, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

Sarıyer Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün toplu halde verdiği PCR testlerinin ardından Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’nun covid-19 testinin pozitif çıktığı, Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’taki tesislerinde karantina altına alındığı öğrenildi.

Sağlık durumu iyi olan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’a Sarıyer Son Baskı gazetesi olarak acil şifalar dileriz.

Continue Reading

Popüler