Connect with us

Genel

Mehmet Deniz: “Dünyada barış, insanda iyi niyet olmalı”

Published

on

blank

Tolstoy’un sözü ile dünya barış gününü kutlayarak söze başlamak istiyorum.

***

Toplumda yaşayan bireyler özellikle, yetkili ve erk sahibi olanlar, ne kadar iyi niyetli olurlarsa toplumsal barışta o kadar yakın olur.

***

İyi niyetli olamamak ise gelir dağılımındaki adaletsizliklerden, gelecek korkusundan ve hak yeme eğilimi yüksek olan insanların giderek çoğalmasından kaynaklanmaktadır.

***

Büyük mülk sahibi olma hırsı, insanları yozlaştırdı. Toplumda estetiği, güzelliği ve iyi insan olma özelliklerini yok etmeye devam ediyor.

***

Toplumu yönetmek için yetki alanların, ister genel ister yerel anlamda olsun, servet ve mülk edinme hırsı o kadar arttıki, sadece kendileri değil, yanlarındaki birinci derece akrabaları, birinci derece yöneticileri, ikinci derece yöneticileri de mevkii ve makam etkinliğine göre, gözle görülür bir derecede haksız bir şekilde servet ve mülk edindiklerine şahit oluyorsunuz.

***

Bir numaraları geçtik…

***

Filanca kurumun başkan yardımcısı, filânca birimin müdürü, memuru dudak uçurtacak rakamlarla haksız mal mülk edindiklerini her gün duyuyoruz ve de görüyoruz. Artık bunlar da toplumda yadırganmıyor, normal gibi görülüyor…

***

Ve hatta o kadar ahlaksızca bir kavram geliştiriliyor ki, âdeta bunları yapmayan, servetine servet katmayanlar suçlanıyor, sanki onlarda bir eksiklik varmış gibi haksız kazanca göz dikmeyip kendi doğal kazançları ile mütevazı yaşayanlar kötü insan muamelesi görüyorlar.

***

İşte böyle bir toplumsal yapı içersinde barış kendiliğinden gelmiyor.

***

Bütün savaşların özünde;

Haksızlık,

Saldırganlık,

Gasp,

Maddi ve manevi sömürü vardır.

***

Eğer sözde değil özde, birbirimizi kandırmak için değil, gerçek manada, samimi bir barış istiyorsak;

Önce iyi insan olmayı bilmeliyiz.

***

Dünya barış gününüz kutlu olsun.

 

Genel

Sarıyer Akademi’de ders zili çaldı

Published

on

blank

Eğitimde fırsat eşitliğinin en güzel örneklerinden biri olan Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Mart ayında gerçekleştirilen kabul sınavı sonrasında barajı geçen 12’inci sınıfa giden 320 öğrenci derse başladı.

Seçkin kadrosu, donanımlı sınıfları ve kapsamlı müfredatıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başlayan Sarıyer Akademi’de 12’inci sınıf öğrencilerinin bir bölümü yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir araya getirildiği hibrit sistemle eğitim alacaklar. 2022-2023 eğitim öğretim yılının kendileri için özel bir yıl olduğunu ifade eden Genel Koordinatör Sami Görey, “Sarıyer Akademi hibrit eğitim modeliyle kapasitesini yüzde yüz arttırdı. Bu nedenle bu yıl bizim için özel bir yıl olacak. Kurumumuzda ilk olarak 12’inci sınıflar için derslerimiz başladı. Eylül ayının ikinci haftasına kadar haftada 120 saat yüz yüze eğitim alacaklar. Hibrit öğrencileri ise 2 hafta yüz yüze eğitim alacaklar. Okullar açıldığında ise haftada 14 saatlik eğitim, sınav ve etüt maratonu başlayacak” dedi.

Hibrit eğitim modelini hayata geçirdik

Sarıyer Akademi’nin hedeflerinden biri olan ve altyapısı tamamlanan hibrit eğitim modelini 2022-2023 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiklerini belirten Görey, “Hibrit Eğitim Modeli’ne dahil olan 120 öğrencimiz haftalık 14 saatlik dersi kendi ev ortamlarında, kendileri için en uygun zaman döneminde alacaklar. Bu dersler tek bir öğretmenimiz tarafından değil, bütün öğretmenlerimizin katılımıyla hazırlanıyor olması nedeniyle A plus bir ders oluyor. Ayrıca hafta sonu 6 saat kurumumuzda yüz yüze ders alma imkanı olacak” şeklinde konuştu. Sınav maratonunu devam eden Sarıyer Akademi’nin 2022-2023 eğitim yılında mezun durumunda olacak öğrenciler için düzenlediği 24 Ağustos’ta yapılacak mezun grubu sınavı için başvuruların 19 Ağustos’ta sona ereceği belirtildi.

Continue Reading

Genel

İmamoğlu’ndan önemli uyarı: Saat 15’e kadar dışarı çıkmayın!

Published

on

blank

İstanbul’da hayatı felç eden sağanak yağış sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da durum değerlendirmesi yaptı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Yağışın saat 15.00’e kadar sürmesi bekleniyor, lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.” dedi.

Bu sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak, tüm İstanbul’u etkisi altına aldı. Birçok ilçede trafik yoğunluğu oluştu. İşe gitmek isteyen vatandaşlar zor anlar yaşarken, bazı dükkan ve evleri ise su bastı. Özellikle tarihi Kapalı Çarşı’da esnaf, su basması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Continue Reading

Genel

Sarıyer Belediyesi’nden ve Afad’dan kritik uyarı!

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber kuvvetli yağan sağanak yağışa karşı tedbirli olunması konusunda uyardı ve acil olmadıkça dışarıya çıkılmaması çağrısında bulundu.

Sarıyer Belediyesi ve Afad, İstanbul’da gökgürültüsüyle beraber etkili olan kuvvetli sağanak yağışa karşı uyarılarda bulundu. Sarıyer Belediyesi, “Değerli Sarıyerliler, ilçemiz yoğun bir yağış altında. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Sizler de lütfen zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın ve özel araçlarınızı kullanmayın. Acil durumlarda 444 1 722 numaralı çağrı merkezinden kriz masasına ulaşabilirsiniz.” mesajını paylaştı.

AFAD’DAN HORTUM UYARISI

Sarıyer Belediyesi gibi Afad’da önemli uyarılarda bulundu. Afad’ın paylaştığı mesajda, “Istanbul icin kuvvetli yagisin devam etmesi bekleniyor. Sel, yildirim, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olun.” denildi.

Continue Reading

Popüler

blank