Connect with us

Genel

Sarıyer’in Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı tanıtıldı

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Enerji AŞ işbirliğiyle hazırlanan,  sürdürülebilir enerji kullanımı ve iklim eylemi konularında belirlenmiş hedefleri içeren Sarıyer Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) lansmanı yapıldı.

İklim krizi ile mücadele etmek, enerji verimliliğini artırmak, yenilenebilir enerji kullanımına teşvik etmek, sera gazı emisyonlarını azaltma gibi hedeflerle yola çıkan İstanbul Enerji ve Sarıyer Belediyesi’nin hazırladığı Sarıyer Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı lansmanı Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Lansmanda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, BREEAM Sertifikalı Ana Hizmet Binası ile 8 bin 618 ağaç dikimine eş değer karbon salımı tasarrufu sağladıklarını belirterek Avrupa Birliği Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi’nin imza sürecinin başladığını söyledi. Sözleşme ile Sarıyer ilçesine ait sera gazı emisyon değerinin 2050 yılına kadar %80 azaltılması hedefleniyor.

SARIYER’İ ÇEVRESEL RİKSLERE KARŞI KORUMALIYIZ

Lansmanın açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç şunları söyledi; “Göreve ilk geldiğimizde hazırladığımız Sarıyer Kalkınma Eylem Planı yerel yönetimler bazında hazırlanan ilk kalkınma eylem planıydı. İçerisinde bulunan 210 hedefin ilk maddesi şu an içerisinde bulunduğumuz bu kültür merkezini de kapsayan yeşil, akıllı ve engelsiz belediye hizmet binası idi. BREEAM sertifikası sahibi yapı sayesinde 477.905,41 kilogram karbon salımı tasarrufu sağlandı. Bu rakam 8.618 adet ağaç dikimine eş değerdir. Değişen yaşam şartları, gelişen teknoloji, nüfus yapısı, güncel ve uzun vadeli sorunlar dolayısıyla görevimizin 3.dönemi başında Sarıyer Kalkınma Eylem Planımızı güncelledik. Güncellenen kalkınma eylem planımızın “çevre” başlığı altında belirlenen ilk hedefi “Sarıyer İklim Eylem Planı Hazırlanması” idi. Bugün bir hedefi daha gerçekleştirmenin, planlama ile çalışmanın bir karşılığını daha almış oluyoruz. Sarıyer, resmi 350 bin, günlük 1 milyonu aşan nüfusuyla, ormanları, denizi, dereleri, köyleri, tabiat varlıkları ile eşsiz bir ilçe. İklim değişikliği ile mücadelede sorumluluğumuzun çok daha büyük olduğunun farkındayız. Sarıyer’i yatırımlarla geliştirirken bir yandan da çevresel risklere karşı korumak için büyük çaba gösteriyoruz.”

SARIYER’DE SERA GAZI EMİSYONU 1.2 MİLYON KARBONDİOKSİTE EŞDEĞER

İstanbul Enerji AŞ.’nin çalışma alanları hakkında bilgi veren sunumuyla konuşmasına başlayan Enerji Yönetimi Proje Müdürü Ersin Aydın, “SECAP sürecinde çok kısa sürede çok fazla belediye ile çalışmalarımızı yürüttük. 12 farklı belediye ile bu sürece devam ediyoruz. Eğitimle hazırlık sürecini işlevsel hale getiriyoruz. Emisyon azaltımı için mevcut durumu görmemiz gerekiyor ki buna ilişkin kriterleri belirleyelim. Veri toplama bu aşamada çok önemli. Ulaşım, sabit enerji ve atık kategorisinde bütün emisyon miktarlarını belirliyoruz. Şubat 2023’te yine burada genel müdürümüz ve belediye başkanımızın protokol imzalaması ile Sarıyer’de bu projeye başladık. Sarıyer’de sera gazı emisyonunun 1.2 milyon karbondioksit eşdeğeri olduğunu tespit ettik. Yüzde 77’sinin sabit enerjiden, yüzde 18’i ulaşım ve yüzde 5’inin ise atıklardan oluştuğunu gördük” dedi.

SECAP EV ÖDEVLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARTIYOR

İstanbul Enerji AŞ. Genel Müdürü Yüksel Yalçın, “Dünyayı bozarak ne hale getirdik. Bu çalışmalar hepimizin bir taraftan tutarak tekrar yaşanabilir bir çevre için sistematik bir şekilde yapmamız gereken ev ödevlerini ortaya çıkartıyor. SECAP, mega bir sistemi nasıl harap ederek, yaşanması riskli bir hale getirdiğimizi gösteriyor. Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanan ve yapmamız gereken sorumlulukları anlatıyor. Sarıyer Belediyesi sınırları içinde bulunan her bireyin, her kurumun, her ticari organizasyonun yapması gerekenleri içeriyor. Bundan on yıl sonra her yeni yapılan bina kendi enerjisini üretecek. Her çatıda ges olacak. Evlerde klimalar yerine ısı pompaları kullanılacak. Dünyayı bu kadar çok bozma ve kirletme hürriyetimizin olmadığı bu tarz çalışmalar ortaya konuyor. O yüzden bu kılavuz hakikaten çok önemli” şeklinde konuştu.

Ya kaynakları tükenmiş bir dünya ya da yeşil bir gelecek sloganıyla yola çıkılarak hazırlanan Sarıyer Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) tanıtım toplantısına İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, CHP İstanbul İl Başkan Vekili Mehmet Arslan, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, İstanbul Enerji AŞ yöneticileri, Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve Sarıyerliler katıldı.

Genel

Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan Seyit Torun’a Oktay Aksu tepkisi

Published

on

blank

Tarabya’nın efsane muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, cami avlusunda partinin önemli isimlerinden Cengiz Alp ve Erol Aydın’ın tepkisiyle karşılaştı.

CHP Sarıyer’de belediye başkan adaylığı tartışması sürmeye devam ediyor… 94 yaşında hayatını kaybeden Tarabya’nın 64 yıllık muhtarı Hasan Refet Üstün’ün cenaze törenine katılan CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun’a Cengiz Alp ve Erol Aydın’dan sert Mustafa Oktay Aksu tepkisi geldi.

“ANKETLERDE EN SONUNCU ADAY”

Alp ve Aydın Seyit Torun’a, “Sarıyer halkının sesini dinlemediniz. Seçilme kriteri en düşük ve anketlerde en sonuncu olan adayı Sarıyer halkına rağmen aday yaptınız. Sarıyer’de CHP’nin çok rahat alacağı seçimi ciddi anlamda riske soktunuz. Kimsenin istemediği bir adayı dayatmaya hakkınız yok. Hiçbir kritere uymayan bu adayı neye dayanarak aday gösterdiniz? Sarıyer halkı bunun hesabını seçim sonrasında sizden soracaktır.” diyerek çok sert tepki gösterdi. Cengiz Alp’in ve Erol Aydın’ın bu tepkileri karşısında Seyit Torun ise sorunu çözeceğiz diyerek bulunduğu ortamdan hızlıca uzaklaştı.

Continue Reading

Genel

Şükrü Genç’ten Bahçeköy ziyareti

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, Bahçeköy Mahallesi esnafını ziyaret etti. Esnafın sorunlarını ve taleplerini dinleyen Başkan Genç’e, Sarıyer Belediyesi başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda Sarıyerli gönüllü eşlik etti.

Sarıyerlilerin her zaman yanında olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, esnaf gezisinde ekonomiden etkilenen esnafın, Sarıyer için öneri ve taleplerini dinledi. Başkan Genç’e, Bahçeköy Mahallesi esnafı ve halkı yoğun ilgi gösterdi.  Ziyareti sırasında kendisini yolda gören vatandaşlar ve gençlerle fotoğraf çektiren Başkan Genç, Bahçeköy buluşmasının ardından, Çayırbaşı Özden sitesindeki vatandaşlarla bir araya geldi.

Continue Reading

Genel

Hüseyin Coşkun’dan KURSDER’e ziyaret

Published

on

blank

Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun, KURSDER İstanbul’u ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Meridyen Eğitim Kurumları Meridyen Ortaokulu Yerleşkesinde Sarıyer’de faaliyet gösteren Özel Okul ve Kurs kurucuları ve yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunan Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, eğitimcilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

KURSDER İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve EGİDER Genel Sekreteri aynı zamanda Meridyen Eğitim Kurumları kurucularından Abdullah Alp ve Mustafa Akyasan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeye, Meridyen Eğitim Kurumları, Kolezyum Eğitim Kurumları, Zekeriyaköy VİP Final Kurs, Zekeriyaköy Kampüs, Özel İlgi Okulları, Tarabya Çözüm Okulları, Pozitif Kurs Merkezi, Modüler Kurs Merkezi, İstinye Vega Kurs Merkezi, Sarıyer Oğuz Fen Bilimleri, Sarıyer VİP Final Kurs Merkezi ve diğer Kurum Kurucuları ve yöneticileri katıldı. Görüşmede Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Köroğlu, Eğitim Bir Sen Sarıyer Şube Başkanı Halil İbrahim Kahraman ve Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Korkmaz’da hazır bulundu.

Sarıyer özelinde eğitim öğretimde yaşanan sorunları, Sarıyer’in maddi imkanı yetersiz dezavantajlı gençlerinin sosyal belediyecilik anlayışı ile eğitime ulaşabilmeleri ile ilgili çözüm önerilerini dinleyen Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan adayı Hüseyin Coşkun, ‘Halkın teveccühüyle göreve geldiğimizin ilk ayında eğitim konusundaki konuları görüşmek üzere sizlerle belediyede toplantı yapacağız’ açıklamasını yaparken talepleri not aldı ve çözümü noktasında gereğinin yapılacağını belirtti.

KURSDER İstanbul Yönetim kurulu başkanı ve EĞİDER genel sekreteri ve Meridyen Eğitim Kurumları kurucusu Abdullah Alp, ziyaretinden ve sorunlarını dinleyerek çözüm sözü vermesinden ötürü Hüseyin Coşkun’a teşekkür ederken, seçim çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Popüler

blank