Connect with us

Genel

Sarıyerli muhtarlara “çocuklar” için eğitim

Published

on

blank

Sarıyer Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Sarıyerli muhtarlarla belediye hizmet binasında bir araya gelerek “Çocuk İhmali ve Çocuk İstismarı” konularını konuştu.

Sarıyer Belediyesi bünyesinde kurulan ve birçok eğitici çalışmaya imza atan Kadın Koordinasyon Merkezi bu kez de Sarıyerli muhtarlarla buluştu. Çocuk ihmali ve çocuk istismarının konuşulduğu ve çocukların bedensel söz hakları üzerine verilen eğitim pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleşti.

“ÇOCUKLARIN HAYIR DEME HAKKI VAR”

18 yaş altı her bireyin çocuk olduğunun altının çizildiği eğitimde Kadın Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Zerrin Coşkun, “Çocukların bedenleri üzerinde söz söyleme, hayır deme ya da onay verme hakkı vardır. Çocuk istismarı haberlerini okuduğumuzda istismarın yaygınlığını konuşuyoruz. Oysa konuşmamız gereken çocuk istismarının önlenmesi olmalı. Çünkü haberler karşısında tepkimiz gelip geçici oluyor, oysa istismar mücadele gerektiren ve daima gündemimizde olması gereken bir konu” dedi.

“ONLARIN BİRER BİREY OLDUKLARINI KUBUL EDİN”

“Peki, istismarı önlemede  yetişkinler olarak neler yapabiliriz?” sorusunu muhtarlara yönelten Coşkun, konuya ilişkin şu başlıkların altını çizdi: “Öncelikle istismarın önlenebileceğini kabul edelim. Çocukların dünyaya gelmelerine aracılık etmiş olabiliriz ama onların bizlerden bağımsız birer birey olduklarını kabul ederek işe başlayalım.  Çocuğu güçsüz, savunmasız, saf, kandırılabilir olarak tanımlamanın ve çocuğa böyle davranmanın çocuğu pasifize ettiğini ve onu  istismara açık hale getirebileceğini unutmayalım. Çocukların haklarına saygılı olalım. Çocuğa kararlarının ve hayırlarının değerli olduğunu hissettirelim. Çocuğun bedeninin bir/ birkaç bölgesinin değil tüm bedeninin ona özel olduğunu anlatalım. Çocuğun internet kullanımı hakkında bilgilendirelim. İnternet ortamında yaşayabileceği olumsuzluğa karşı farkında olmasını sağlayalım. Çocuk istismarı olaylarının, davalarının takipçisi olalım”

 

Genel

Sarıyer FSM’deki iki katlı binada yangın

Published

on

blank

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde 2 katı bir binanın çatı katı alev alev yandı. Yangın çevre sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı.

Yangın, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Çiçek Çıkmazı Sokak’ta saat 21.00 sıralarında 2 katlı binanın çatı katında çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Çevre sakinlerinde korkuya neden olan yangına ilk başta İstinye itfaiyesi olmak üzere, Sarıyer, Seyrantepe ve Beşiktaş’tan gelen ekipler müdahale etti. Alevler, çevredeki diğer binalara sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangın sırasında herhangi bir yaralanan olmazken, yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme sürüyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyerli çocuklara tiyatro dolu bir karne şenliği

Published

on

blank

SARIYERLİ ÇOCUKLARA TİYATRO DOLU BİR KARNE ŞENLİĞİ

Sarıyer Belediyesi tiyatro ekibinden yarıyıl tatiline girecek çocuklar için karne hediyesi var. Sarıyerli çocuklar, 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında BKSM’de birbirinden farklı oyunları izleyebilecek.

Yarıyıl tatiline giren öğrencilere karne hediyesi Sarıyer Belediyesi’nden. Bu yıl 23 Ocak – 5 Şubat 2022 tarihleri arasında sergilenecek oyunlar arasında Fısıltılı Masal, Eşit Masallar ve Kahraman Ağustos Böceği gibi tiyatrolar olacak. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelenecek tiyatro oyunları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve rezarvasyon yaptırmak için Sarıyer Beledeyisi web sitesini ziyaret ediniz.

Continue Reading

Genel

İBB daire başkanları Sarıyerli muhtarları dinledi

Published

on

blank

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yönettiği oturumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Sarıyerli muhtarların sorunlarını dinledi, notlar aldı.

Sarıyer Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde İBB daire başkanları ile Sarıyerli muhtarlar bir araya geldi. Önce İBB daire başkanlarının yaptıkları çalışmaları anlattığı, ardından ise Sarıyerli muhtarların mahalle sorunlarını dile getirdiği toplantıyı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yönetti.

İstişare toplantısında konuşan Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdür Yardımcısı Fatih Sarıcı, muhtarların diğer sorunlarının yanında asfalt ve kasis taleplerini de değerlendirdiklerini söyledi. Sarıcı, ayrıca 2022 planları içinde Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi’nin araç giriş-çıkışının farklı yerlerden yapılması için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taşer de, yağmur suyu gibi atık suların geri kazandırılması konusunda çalışmaları olduğunu aktararak, “Asıl çalışma alanım Uskumruköy ve Zekeriyaköy. Sarıyer’in yukarı kısmında Karadeniz’e dökülen dereler var. Bu dereler taştığında bu sefer pisliği de dışarı taşıyor. Yani daha beter oluyor. Yağmur suyunu ayıracağız, böylece daha temiz bir ortam olacak. Baltalimanı Arıtma Tesisi var. O bölgenin atık sularını toplayacak. Zekeriyaköy’de de planladığımız bir arıtma tesisi var.” diye konuştu.

İETT Yolcu Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Müfit Yetkin, muhtarlardan daha önce gelen talepler doğrultusunda Sarıyer’de otobüs duraklarının bakım ve temizliğinin yapıldığını, bazı güzergahlarda da otobüslere ek seferler konulduğunu kaydetti.

“SARIYER’DE ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ PARKLAR YENİLENECEK”

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ziya Duman da İBB’nin yetki alanına giren ve ekonomik ömrünü doldurmuş parkları ele alarak yenileyeceklerini ifade etti.

İstanbul’da ağaçlara tehdit oluşturan teke böceği sorununa işaret eden Duman, şunları söyledi:

“Türkiye’ye musallat olan teke böceğiyle ilgili büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu böcek türü, İstanbul’daki tüm ağaçları tehdit eder durumda. Eğer biz teke böceği ile mücadele etmezsek akça ağaç türlerinden başlayarak İstanbul’da ağaç olayının yüzde 80’ini kaybedebiliriz.”

Konuşmaların ardından Sarıyerli muhtarlar,  sırayla sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. İBB daire başkanları ise gelen taleplerin ardından yapacakları çalışmalarla ilgili notlar aldı, bilgi verdi.

 

Continue Reading

Popüler

blank