Connect with us

Genel

Sarıyerli öğrencilerden örnek proje

Published

on

blank

Sarıyer Ortaokulu’ndan Matematik Öğretmeni Cihat Eski ve 114 öğrencisi çok önemli bir projeye imza attı. Proje, çocuk parklarında bulunan kaydırakların ve engelli rampalarının uygunluğunun incelenmesinin yanı sıra sesli kitap çalışmasıyla da dikkat çekti. Amaç ise çocukların yaşadıkları semte duydukları sorumluluk bilincini geliştirmek.

Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği Radyo Günleri’ne konuk olan bir öğretmen ve öğrencilerinin projesi Sarıyer’de hayat buluyor. Çocuk parklarındaki düz kaydırakların ve engelliler için yapılan rampaların eğimlerinin uygunluğunun tespit edildiği, aynı zamanda da görme engelliler için sesli kitap çalışması yapan öğretmen ve çocukların projesi Başkan Şükrü Genç’ten tam not aldı. Uluslararası kaynaklardan alınan bilgiler ile yapılan incelemeler doğrultusunda projelerini geliştiren öğrencilerin amacı ise daha büyük kitlelere ulaşmak.

AMAÇ ÖNLEM ALMAK

Amaçlarının ölçümler yapıldıktan sonra gerekli önlemlerin alınması olduğunu dile getiren Cihat Eski, yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi: “Birinci projemizle çocuk parklarındaki düz kaydırakların eğimlerini hesapladık. Bunu standartları var. Eğer o standart eğimin üstünde olursa çocuklar için tehlike arz ediyor. Bazı kaydırakların fazla eğimli olup çocuklara uygun olmadığını tespit ettik.

ENGELLİ RAMPALARI GÖZDEN GEÇİRİLDİ

İkinci projemiz ise yürüme engelliler için rampalar. Belirlenen eğimin üzerinde olursa yürüme engelliler tekerlekli sandalye ile çıkamıyorlar. Yine tespitlerimiz doğrultusunda bazı engelli rampalarının uygun olmadığını gördük. Buradaki amaç okulda öğrenilenin sahada pratiğini yaptırmak. Bizim matematik derslerinde genelde çocukların, ‘Bu ne işimize yarayacak’ bakış açısı oluyor. Biz buna tamamen karşıyız ve ortadan kaldırmak istiyoruz. İkinci amacımız da sorumluluk sahibi bireyler yetiştirip Sarıyer’e katkı sağlamak.

ÇOCUKLARDAN SESLİ KİTAP

“Diğer projemiz de sesli kitap. Biz pandemi döneminde yardımlaşma duygumuzu nasıl geliştirebiliriz diye düşündük ve sesli kitap yapmaya karar verdik. Çocukları gruplara böldük ve isteyen istediği kitabı seçti. Ardından kitapları inceledik. Çocuklar sayfaları aralarında bölüşerek ses kaydı aldılar. 25 kitaplık yani 71 saat 32 dakikalık bir sesli kütüphane oluşturduk. Bu projenin amacı da görme engelli çocuklara yardımcı olmak. Bunların hepsini erişime açık. Bu proje belediyemiz sayesinde daha geniş kitlelere ulaşabilecek. Başkanımızın çocukları çok sevdiğini biliyoruz. Çocuklar, yaptıkları işlerin daha fazla insana ulaştıklarını gördükçe çok mutlu oluyorlar.”

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank