Connect with us

Genel

Sarıyerli öğrencilerden örnek proje

Published

on

blank

Sarıyer Ortaokulu’ndan Matematik Öğretmeni Cihat Eski ve 114 öğrencisi çok önemli bir projeye imza attı. Proje, çocuk parklarında bulunan kaydırakların ve engelli rampalarının uygunluğunun incelenmesinin yanı sıra sesli kitap çalışmasıyla da dikkat çekti. Amaç ise çocukların yaşadıkları semte duydukları sorumluluk bilincini geliştirmek.

Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği Radyo Günleri’ne konuk olan bir öğretmen ve öğrencilerinin projesi Sarıyer’de hayat buluyor. Çocuk parklarındaki düz kaydırakların ve engelliler için yapılan rampaların eğimlerinin uygunluğunun tespit edildiği, aynı zamanda da görme engelliler için sesli kitap çalışması yapan öğretmen ve çocukların projesi Başkan Şükrü Genç’ten tam not aldı. Uluslararası kaynaklardan alınan bilgiler ile yapılan incelemeler doğrultusunda projelerini geliştiren öğrencilerin amacı ise daha büyük kitlelere ulaşmak.

AMAÇ ÖNLEM ALMAK

Amaçlarının ölçümler yapıldıktan sonra gerekli önlemlerin alınması olduğunu dile getiren Cihat Eski, yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi: “Birinci projemizle çocuk parklarındaki düz kaydırakların eğimlerini hesapladık. Bunu standartları var. Eğer o standart eğimin üstünde olursa çocuklar için tehlike arz ediyor. Bazı kaydırakların fazla eğimli olup çocuklara uygun olmadığını tespit ettik.

ENGELLİ RAMPALARI GÖZDEN GEÇİRİLDİ

İkinci projemiz ise yürüme engelliler için rampalar. Belirlenen eğimin üzerinde olursa yürüme engelliler tekerlekli sandalye ile çıkamıyorlar. Yine tespitlerimiz doğrultusunda bazı engelli rampalarının uygun olmadığını gördük. Buradaki amaç okulda öğrenilenin sahada pratiğini yaptırmak. Bizim matematik derslerinde genelde çocukların, ‘Bu ne işimize yarayacak’ bakış açısı oluyor. Biz buna tamamen karşıyız ve ortadan kaldırmak istiyoruz. İkinci amacımız da sorumluluk sahibi bireyler yetiştirip Sarıyer’e katkı sağlamak.

ÇOCUKLARDAN SESLİ KİTAP

“Diğer projemiz de sesli kitap. Biz pandemi döneminde yardımlaşma duygumuzu nasıl geliştirebiliriz diye düşündük ve sesli kitap yapmaya karar verdik. Çocukları gruplara böldük ve isteyen istediği kitabı seçti. Ardından kitapları inceledik. Çocuklar sayfaları aralarında bölüşerek ses kaydı aldılar. 25 kitaplık yani 71 saat 32 dakikalık bir sesli kütüphane oluşturduk. Bu projenin amacı da görme engelli çocuklara yardımcı olmak. Bunların hepsini erişime açık. Bu proje belediyemiz sayesinde daha geniş kitlelere ulaşabilecek. Başkanımızın çocukları çok sevdiğini biliyoruz. Çocuklar, yaptıkları işlerin daha fazla insana ulaştıklarını gördükçe çok mutlu oluyorlar.”

Genel

İstinye’de lüks düğün aracı yandı

Published

on

blank

İstinye’de gelin ve damadın içinde bulunduğu lüks araç, henüz bilinmeyen bir nedenle alev aldı. Gelin ve damat, araç yangınında şans eseri yara almadan kurtuldu.

Sarıyer İstinye Katar Caddesi’nde saat 13.30 sırasında içerisinde gelin ve damadın bulunduğu araç, henüz bilinmeyen bir nedenle alev aldı. Olayda şans eseri gelin ve damat yara almazken, aracın sürücüsünün açıklamaları dikkat çekti. Sürücü, düğüne gittiklerini ve facianın eşinden dönüldüğünü söyledi. Ali Görücü’nün kullandığı 34 JY 6363 plakalı lüks gelin arabasının motor kısmı henüz belirlenemeyen bir nedenle alev aldı. Otomobilin ön tarafından ve altından gelen dumanı ilk anda fark edemeyen Görücü, konvoydakilerin haber vermesi üzerine aracı yol kenara çekti. Gelin arabasının önünden çıkan dumanı gören gelin ile damat can havliyle kendilerini dışarı attı.

KISA SÜREDE İTFAİYE EKİPLERİ GELDİ

Sürücü Ali Görücü, otomobilde bulunan yangın söndürme tüpüyle alevlere müdahale etmeye çalıştı. Bu sırada yoldan geçen diğer sürücüler de yangın tüpleriyle yardıma koştu. Kısa süre sonra olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin de müdahalesiyle yangın tamamen söndürüldü.

 

Continue Reading

Genel

Memleket Partisi Sarıyer’in 1. Olağan Kongresi’nin tarihi belli oldu

Published

on

blank

Muharrem İnce’nin Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi Sarıyer, 1. Olağan Kongresi’ni 14 Temmuz Çarşamba günü yapacağını duyurdu.

CHP’den istifa ederek Memleket Partisi’ni kuran ve Genel Başkanı olan Muharrem İnce’nin partisi, birinci olağan kongrelerini yapmaya hazırlanıyor. 18 Eylül’deki büyük kurultay öncesi güçlü kadrolarla partisini yapılandırmak isteyen Memleket Partisi’nde Sarıyer ilçesi, 1. Olağan Kongresi’nin 14 Temmuz Çarşamba günü saat 10:00’da Büyükdere’deki ilçe binasının bahçesinde yapılacağını duyurdu. Yapılacak ilçe kongresine tüm halkın davet edildiği belirtilirken, kongrenin pandemi kurallarına uygun olarak yapılacağı ifade edildi.

Continue Reading

Genel

İBB 2021 plaj sezonunda 618 cankurtaran ile hizmet veriyor

Published

on

blank

İBB, 2021 yılı plaj sezonunda 58 bin 930 metre uzunluğundaki 49 plajda; 24’ü kadın toplam 618 cankurtaran personeli ile hizmet veriyor. Cankurtaranlara, kurtarma jet-skiler, kurtarma botları, ATV aracı ve dronlar eşlik ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) cankurtaranları, bu sene 49 adet jet-ski, dört adet kurtarma botu, iki adet drone (insansız hava aracı), 18 adet ATV aracı ile geniş ve kapsamlı bir ekipmana sahip. 618 cankurtaran aynı zamanda 245 adet gözetleme kulesinde nöbet tutuyor.

HALK TABELALAR EŞLİĞİNDE BİLGİLENDİRİLECEK

Hizmet verilen 49 plajın tamamında plaj kurallarına ve tehlikelere ait bilgilendirme amaçlı tabelalar yer alıyor. Plajlarda denize girilebilecek güvenli bölgeler emniyet bariyerleri ile çevrilerek halkın güvenli bölgelerde denize girmesi için yönlendirme yapılıyor.

İBB PLAJLARINDA GÜNÜBİRLİK TATİL

İBB, 24 Mayıs 2021’de başlattığı cankurtaran görevini plaj hizmeti verdiği noktalar dışında da üstleniyor. İstanbullunun güveni için deniz sezonu boyunca nöbette olan İBB, şu günübirlik tatil yapma imkanı sunuyor:

Menekşe Plajı: Küçükçekmece Gölü yanında bulunan ve ücretsiz hizmet verilen Menekşe Plajı, 630 metrelik sahil şeridine sahip.

Güneş Plajı: Florya Tren İstasyonu karşısında yer alan ve yaz aylarında İstanbullular için serin bir tatil köşesi olan 840 metre uzunluğundaki Güneş Plajı’nda, iki bölüm halinde hizmet veriliyor.

Caddebostan Plajları: Caddebostan Plajları, semt sahilinde belediyeye ait toplam 1.000 metre uzunluğunda 3 ayrı plaj olarak uzanıyor.

Kısırkaya Plajı: İBB’nin bu yıl soyunma kabini, duş ve tuvalet altyapısı kurduğu plajın 1 kilometrelik sahil şeridi bulunuyor.

Karaburun ve Yeniköy Plajları: İBB’nin soyunma kabini duş ve tuvalet altyapısı kurduğu birbirine bitişik Karaburun ve Yeniköy plajlarının, yaklaşık 3 kilometrelik kıyı şeridi bulunuyor.

Semizkum Plajı: İBB, Silivri’de bulunan Semizkum Plajı’na da soyunma kabini duş ve tuvalet alanları kazandırdı. Semizkum’un 3 kilometre uzunluğunda plajı bulunuyor.

Çatalca Yalıköy Plajı: Günübirlik ziyaretçiler için soyunma kabini duş ve tuvalet altyapısı kurulan bir başka alan da 1 kilometre kıyı şeridi uzunluğuna sahip Yalıköy Plajı.

Continue Reading

Popüler