Connect with us

Genel

Sivil Oluşum Sarıyer: Mirabel Kardeşler’den kadınlara kalan büyük miras

Published

on

blank
Tarih 25 Kasım 1960’ı gösteriyordu. Bozuk yollarda ilerleyen araçtan üç kadının inançlı, kararlı sesleri yükseliyordu. Virajı aldıklarında yolu kapatan askerleri gördüler. Hiç tereddütsüz aracı durdurdular. Zaten kocalarını hapishanede ziyaretten dönüyorlar ve bu muamelelere alışkınlardı. Ama bu defa kendilerini bekleyen sonu hayal bile edememişlerdi. Mirabel kardeşlerin aracını arkadan takip eden araçtan inen iri yarı, kaba saba milisler saçlarından, kollarından sürükleyerek yol kenarındaki ağaçların altına götürdüler. Oracıkta hem de birbirlerinin gözleri önünde önce tecavüz ettiler, sonra da sopalarla döverek öldürüldüler. Tecavüz ederek ve sopalarla vahşice döverek öldürdükleri kardeşlerin cesetlerini bir uçurumdan aşağıya attılar. Dominik Cumhuriyeti Devleti ve medya bu olayı bir trafik kazası olarak duyurdu. Ama inandığı demokratik düzen için ölümü bile göze alan bu üç kız kardeş, otuz bir yıllık diktatörlüğün sonunu getirecekti.
***
Faili belli cinayetler
Rafael Trujillo adlı diktatör, 1930’da askeri darbe yaparak Dominik Cumhuriyeti’nde iktidarı ele geçirdi. Bu diktatör, ülkeyi tam 31 yıl boyunca baskı ve zulümle yönetti. Ülkede onun bu dikta rejiminden rahatsız olan grupların yanı sıra diktatöre ve rejimine karşı koyan gizli hareketlerden biri de Mirabel kardeşlerin de içinde bulunduğu hareketti. Mirabel Kardeşler halk arasında KELEBEKLER olarak biliniyordu.
***
Mirabel Kardeşler’in demokrasi ve insan hakları talepleri, diktatör Trujillo tarafından gözaltına alınmalarına ve işkence görmelerine sebep oldu. Mirabel Kardeşler’in yılmadığını gören diktatör kocalarıyla birlikte hapse göndermekle kalmadı, tüm mülklerine de el koydu. Diktatör Trujillo yaptığı bir konuşmada şöyle haykırıyordu; “Bu ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.”
***
Diktatör Trujillo’nun bu konuşmasından sadece 23 gün sonra, 25 Kasım 1960’da kocalarını hapishanede ziyaret etmekten dönen Mirabel kardeşlerin aracı durduruldu. Araçtan sürüklenerek indirilen kadınlar tecavüz edildikten sonra sopalarla dövülerek öldürüldü. Mirabel Kardeşler’in cesetleri bir uçurumdan atıldı ve Dominik Cumhuriyeti Devleti ve medya bu olayın bir trafik kazası olduğunu duyurdu.
***
Mirabel Kardeşler’in ölümüyle ülkede ayaklanmalar daha çok arttı. ABD’de oluşan kamuoyu baskısı ABD devleti tarafından diktatöre verilen desteğin çekilmesini sağladı.
***
Mirabel Kardeşler’in ölümünden 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de ise Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Trujillo’nun öldürülmesinden yaklaşık iki sene sonra, Şubat 1963’de de Dominik Cumhuriyeti demokratik şekilde oy kullanarak hükümetini seçti ve kelebeklerin çocukları önemli görevlerde yer aldılar…
ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELE GELENEĞİ MELEKLERDEN BİZE MİRAS KALDI
Ne Dominik halkı ne de dünya halkları Mirabel Kardeşleri unutmadı, onların adına bir vakıf ve bir müze kuruldu.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1999 yılında onların öldürüldüğü 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etti.
***
Başta Mirabel kardeşler olmak üzere şiddete maruz kalan, hayatını kaybeden tüm kadınları saygıyla anıyoruz.
Sivil Oluşum Sarıyer – Meral Temürtürkan
blank

Genel

Pınar Mahallesi’nde fırtınadan uçan baca, karşı binanın çatı katı duvarını yıktı

Published

on

blank

Sarıyer’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış ve fırtınayı seyretmek için balkona çıkan evli çift, salona döndüklerinde kalktıkları koltuğun üzerinde karşı binanın bacasını buldu. Odalarının duvarını yıkan bacayı gören çift büyük şok yaşadı.

Olay dün akşam saatlerinde Sarıyer Pınar Mahallesi İğde Sokak’ta bulunan 3 katlı bir binanın çatı katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Elif ve Enes Şahin çifti salonda bulunan üçlü kanepenin üzerinde oturmuş televizyon izliyorlardı. Yağmur yağmaya başlayınca yağmuru izlemek için kalkıp balkona çıkan çift, birkaç dakika sonra büyük bir gürültü duydu. Birkaç dakika önce oturdukları kanepenin üzerinde karşı binanın bacasını, evin çöken çatısını gören çift şok geçirdi. Çifti komşuları teselli ederken, olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri kopan çatıdan kalan ve tehlike arz eden parçaları da aldı.

Yaşanan olaylardan sonra belediye ekipleri çevrede başlattığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’de şiddetli fırtına ağaçları yola devirdi

Published

on

blank

İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Sarıyer’de ağaçlar gövdesinden kırılarak yola devrildi. Ağaçlar nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul genelinde dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve rüzgar etkili olmaya başladı. Sarıyer’de yağış ve rüzgar etkisini artırarak Büyükdere Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi’nde bulunan bazı ağaçların yola devrilmesine neden oldu. Yolların ağaçlarla kapanması nedeniyle trafikte uzun araç kuyrukları oluştu. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri yönlendirildi. Polis ekipleri yol üzerinde önlem alarak trafiği başka yollara yönlendirirken, itfaiye ekipleri ise ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Yol üzerinde geri dönüşleri mümkün olmayan İETT otobüsleri ise kontak kapatarak, ağaçların kaldırılmasını bekledi.

Ekipler, yoğun bir çalışmayla yoldaki ağaçları temizledi ve daha sonra trafik yeniden normal akışına döndü.

Continue Reading

Genel

Sarıyer’deki köpek otelinde dehşet

Published

on

blank

Sarıyer’deki hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Beliz Naz Özışıkçılar, Sarıyer’deki köpek oteline 18 Temmuz’da yurt dışı seyahatine gitmeden önce Pomerian cinsi Puffy isimli köpeğini bıraktı. Otelde bulunan Staffordshire cinsi köpek, Puffy’e saldırdı. Otel çalışanının gözlerinin önündeki saldırıda Puffy hayatını kaybetti. Olayın ardından Özışıkçılar, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Özışıkçılar, yurt dışında olduğu sırada bilinmeyen bir numaradan arandığının anlattığı dilekçede, arayan kişinin kendisine köpeğinin öldüğünü söylediği belirtildi. Otelde çalışan bir kadının saldırıyı görmesine karşın durdurmadığı kaydedilen dilekçede işletmecinin otele en fazla 12 köpek alınabileceğini söylediği ancak otelde 22 köpeğin kaldığı öne sürüldü

Suç duyurusu dilekçesinde, otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Continue Reading

Popüler

blank