Connect with us

Genel

Sivil Oluşum Sarıyer: Mirabel Kardeşler’den kadınlara kalan büyük miras

Published

on

blank
Tarih 25 Kasım 1960’ı gösteriyordu. Bozuk yollarda ilerleyen araçtan üç kadının inançlı, kararlı sesleri yükseliyordu. Virajı aldıklarında yolu kapatan askerleri gördüler. Hiç tereddütsüz aracı durdurdular. Zaten kocalarını hapishanede ziyaretten dönüyorlar ve bu muamelelere alışkınlardı. Ama bu defa kendilerini bekleyen sonu hayal bile edememişlerdi. Mirabel kardeşlerin aracını arkadan takip eden araçtan inen iri yarı, kaba saba milisler saçlarından, kollarından sürükleyerek yol kenarındaki ağaçların altına götürdüler. Oracıkta hem de birbirlerinin gözleri önünde önce tecavüz ettiler, sonra da sopalarla döverek öldürüldüler. Tecavüz ederek ve sopalarla vahşice döverek öldürdükleri kardeşlerin cesetlerini bir uçurumdan aşağıya attılar. Dominik Cumhuriyeti Devleti ve medya bu olayı bir trafik kazası olarak duyurdu. Ama inandığı demokratik düzen için ölümü bile göze alan bu üç kız kardeş, otuz bir yıllık diktatörlüğün sonunu getirecekti.
***
Faili belli cinayetler
Rafael Trujillo adlı diktatör, 1930’da askeri darbe yaparak Dominik Cumhuriyeti’nde iktidarı ele geçirdi. Bu diktatör, ülkeyi tam 31 yıl boyunca baskı ve zulümle yönetti. Ülkede onun bu dikta rejiminden rahatsız olan grupların yanı sıra diktatöre ve rejimine karşı koyan gizli hareketlerden biri de Mirabel kardeşlerin de içinde bulunduğu hareketti. Mirabel Kardeşler halk arasında KELEBEKLER olarak biliniyordu.
***
Mirabel Kardeşler’in demokrasi ve insan hakları talepleri, diktatör Trujillo tarafından gözaltına alınmalarına ve işkence görmelerine sebep oldu. Mirabel Kardeşler’in yılmadığını gören diktatör kocalarıyla birlikte hapse göndermekle kalmadı, tüm mülklerine de el koydu. Diktatör Trujillo yaptığı bir konuşmada şöyle haykırıyordu; “Bu ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.”
***
Diktatör Trujillo’nun bu konuşmasından sadece 23 gün sonra, 25 Kasım 1960’da kocalarını hapishanede ziyaret etmekten dönen Mirabel kardeşlerin aracı durduruldu. Araçtan sürüklenerek indirilen kadınlar tecavüz edildikten sonra sopalarla dövülerek öldürüldü. Mirabel Kardeşler’in cesetleri bir uçurumdan atıldı ve Dominik Cumhuriyeti Devleti ve medya bu olayın bir trafik kazası olduğunu duyurdu.
***
Mirabel Kardeşler’in ölümüyle ülkede ayaklanmalar daha çok arttı. ABD’de oluşan kamuoyu baskısı ABD devleti tarafından diktatöre verilen desteğin çekilmesini sağladı.
***
Mirabel Kardeşler’in ölümünden 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de ise Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Trujillo’nun öldürülmesinden yaklaşık iki sene sonra, Şubat 1963’de de Dominik Cumhuriyeti demokratik şekilde oy kullanarak hükümetini seçti ve kelebeklerin çocukları önemli görevlerde yer aldılar…
ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELE GELENEĞİ MELEKLERDEN BİZE MİRAS KALDI
Ne Dominik halkı ne de dünya halkları Mirabel Kardeşleri unutmadı, onların adına bir vakıf ve bir müze kuruldu.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1999 yılında onların öldürüldüğü 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etti.
***
Başta Mirabel kardeşler olmak üzere şiddete maruz kalan, hayatını kaybeden tüm kadınları saygıyla anıyoruz.
Sivil Oluşum Sarıyer – Meral Temürtürkan
blank

Genel

Dayanışmanın adresi Uskumruköy Muhtarlığı

Published

on

blank

31 Mart 2019 seçimlerinde Uskumruköy Mahallesi Muhtarlık seçimlerini kazanan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana mahallesinde farklılık yaratmaya, büyük bir dayanışma ağı kurmaya devam ediyor.

Sarıyer’in son yıllarda nüfusu hızla artan ve ciddi gelişim gösteren mahallelerinden Uskumruköy’de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde zafer elde eden ve yeni muhtarı olan Şeyda Üst, seçildiği günden bu yana Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadı ve Ramazan boyunca her gün muhtarlık ofisinin mutfağında kendi elleriyle 100 kişilik yemek pişirdi. Ekibiyle birlikte büyük bir özveriyle çalışmalarını yürüten Üst, Uskumruköy Muhtarlığı’nı adeta bir sosyal dayanışma ağına dönüştürdü. Gazetemizin de ziyarette bulunduğu Uskumruköy Muhtarlığı, sadece sosyal dayanışma amaçlı faaliyetler de yürütmüyor. Muhtarlık binasının merdivenlerinden çıktıktan sonra, sanki bir kütüphaneye gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Raflarda dolu dolu kitaplar, çocuklar için birbirinden güzel oyunlar, masalarda yer alan satranç takımı ve daha niceleri… Yine bazı kadınların el işlerini yapmak için ayrılan köşede, muhtarlık binasının kütüphaneyi aratmayan bölümünün içinde yer alıyor.

blank blank

blank

Continue Reading

Genel

Hasan Saim Öztürk: Siyaset ve imaj değişikliği

Published

on

blank

Canlı ya da cansız bir nesnenin özüne dokunmadan harici alemdeki çevresine yansıyan şeklini değiştirmeye kısacası imaj değişikliği diyoruz. İmaj değişikliği genel olarak bir malın pazarlanması sanatında kullanılır. Bu değişiklik bazen bir eşyanın, bazen bir düşüncenin ya da ideolojinin veya siyasette yer alan bir siyasi partinin konusu olur. Pazarlamacılar ya da milletin yeter artık illallah dediği fırıldak, üç kağıtçı, madrabaz, yalancı tiplerle olur. Daha ziyade eşeği boyayıp Kayserili’nin babasına yutturması gibi bir hikayeye dönüşmeye başlar. Velhasıl imaj değiştirme siyasette de kandırma ve ikna etme sanatının bir parçasıdır.

***

Siyasette yapılan imaj değişiklikleri ve algı operasyonları daha ziyade seçmen bilincinin henüz yeterince gelişmediği, zarar görmedikçe ve tavuğuna kışt denilmediği sürece kıpırdamayan bireylerden oluşan toplumlarda daha çok iş yapar ve sonuçta satış pazarlamada usta olanlar hep kazanırlar. Onlar kazanır da, imaj değişikliğine ve algı
operasyonuna kapılanların sonu ne olur! Bu sorunun cevabı çok basit, perişan olurlar.

***

Geçenlerde sosyal medyada yazmıştım. Mustafa Kemal Atatürk laik Cumhuriyeti kurdu, padişahı ve halifeyi tasfiye etti ve halkın egemenliğini temsil eden TBMM’yi açtı. Ama bir türlü bu ülkede halk iktidarı ya da salt, onun çıkarlarını savunan bir iktidar ortaya çıkmadı ki, buna karşın şu oldu: Halka kendisini şirin gösterenler, onun diliyle konuşup beklentilerine, din duygularına hitap edenler iktidar olunca halk kendisinin iktidar olduğunu zannetti .70 yıldır ara
rejimler ve darbeler dahil her yönetim fiyaskoyla biten dönemler yaşattı halka… Peki; ama şimdi kuyruklar yok, yollar düzgün, dünya bizden çekiniyor diyebilirsiniz…

***

Size öyle zannettiriyorlar, algı yönetimleri ve imaj değişiklikleri ile… Moralinizi bozmadan tüyleriniz yolunuyor. Mutlu
olanlar yok mu, elbette ki var. Kim onlar peki; imaj değişikliğinde ve algı yönetiminde başarılı olanlar, onların yandaşları ve sizlere, halimize şükredelim dedirtenler. Yol var, geçmeden parasını ödeyenlerin, havaalanı var, uçmadan ücretini verenlerin, alınan birkaç maaşa sesini çıkarmayıp kendisi pazara çıkamayanların, dolarları ve
hazinesi peşkeş çekilenlerin Green Kart(ABD vatandaşlığı)alma başarısı gösterdiğinde havalara uçanların ülkesi, borca batırılanların ve imaj değişikliğine aldanıp yeniden bıçağın altına yatanların ülkesinde yaşamak gerçekten zor.

***

Yaşamak güzel şey aslında diyen bir şairimiz vardı.. O da, çok zorluklar çekmiş bu ülked;e ama yine de umutlarını
korumuş son anına kadar… Ha gayret değerli dostlar, az kaldı…

Continue Reading

Genel

Nevzat Aydın’dan adaylık açıklaması

Published

on

blank

Beyaz Martılar’da kabus gibi geçen sezonun ardından yönetim, seçimli kongreye gitme kararı almıştı. “Tek adaylı mı, iki adaylı mı kongre olacak?” tartışmalarının yaşandığı sırada, taraftarın başkan adaylığı için desteklediği Nevzat Aydın’dan adaylıkla ilgili bir açıklama geldi.

Sarıyer Spor Kulübü’nde seçimli Olağanüstü Genel Kurul ile ilgili gelişmeler netlik kazanmaya başladı. Kongrede Saffet Akkoyun’un yeniden aday olacağı konuşulurken, taraftarların desteklediği Nevzat Aydın’dan açıklama geldi. Aydın, “Sarıyer taraftarına bana gösterdiği ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim. Aday değilim, umarım bu büyük camia kendisine yakışan başkanı seçer ve Sarıyer’i en kısa zamanda tekrar Süper Lig’de görürüz.” açıklamasında bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından, Sarıyer Spor Kulübü’nde yine tek adaylı bir seçim yaşanacağı konuşuluyor.

Continue Reading

Popüler