Connect with us

Genel

SON DAKİKA : ALMANYA PARLAMENTOSU SOYKIRIM KARARINI VERDİ

Published

on

blank

Muhalif bir parti tarafından hazırlanan ve iktidardaki partiler tarafından da desteklenen 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen tasarı, Almanya Parlamentosu’nda kabul edildi.

1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen tasarı Almanya Parlamentosu’nda kabul edildi.Oylamaya beklendiği üzere Almanya Başbakanı Angela Merkel katılmazken,Sadece Hıristiyan Birlik Partileri’nden bir milletvekili “hayır” oyu kullandı. Bir milletvekili ise çekimser kaldı.

Tasarıda Osmanlı İmparatorluğu’nun o zamanki askeri müttefiki Alman İmparatorluğu’nun rolü “utanç verici” olarak niteleniyor ve Alman Parlamentosu’nun bundan büyük üzüntü duyduğu vurgulanıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Alman diplomatların Ermenilerin sistematik tehciri ve kıyımı üzerine çok net bilgiler gönderdikleri iddia ediliyor.

Tasarıda, “Alman İmparatorluğu bu insanlık suçunu durdurmayı denemedi. Alman İmparatorluğu bu olaylarda bir suç ortaklığı taşıyor. Alman Parlamentosu Almanya’nın özel tarihi sorumluluğunu kabul ediyor.” ifadesi yer alıyor.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

blank
blank
blank
blank