Connect with us

Genel

Tarım Zirvesinde Sarıyerli üretici kadınlardan Kılıçdaroğlu’na 6 maddelik talep

Published

on

blank

Sarıyerli üretici kadınlar Avrasya Gösteri Merkezi’nde 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi adına hazırladıkları 6 maddelik öneri raporunu hem sözlü hem de yazılı olarak sundu. Kadınlar; hiç bir kazanç elde etmeden çeşitli vergileri ödemek zorunda olduklarını ve kamu kuruluşlarının yasalarla kadın kooperatiflerinin işlerinin kolaylaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Çözüm olarak kooperatiflerin çalışma alanlarına göre çeşitli hi­beler/destekler verilebileceği raporda belirtildi. 

Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde CHP’li belediyeler tarafından kurulan stantları gezen Kemal Kılıçdaroğu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Sarıyer Belediyesi’nin standını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Sarıyer’de köyler bölgesinde yapılan tarımla ilgili Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten ve üretici kadınlardan bilgi aldı. Tarımsal kalkınmada yeni politikalar ve üretici odaklı çözümler sloganıyla düzenlenen zirve için bir rapor hazırlayan Sarıyerli girişimci kadınlar taleplerinin yer aldığı raporu Kemal Kılıçdaroğlu ile paylaştı. “S.S. Sarıyer Mahalle ve Köyle­ri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” adıyla kurulan ve kadınları güçlendirmek amacıyla çalışmalarını yürüten üretici kadınlar tarım zirvesinde göz önüne alınması gereken maddeleri hem sözlü hem de yazılı olarak tek tek dile getirdi.

 

İşte o rapor;

 

Sayın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı

Kemal KILIÇDAROĞLU,

2007 yılında Sarıyerli Girişimci Kadınların, kadınlarımızı güçlen­dirmek amacı ile başlatmış olduğu çalışmalar, Sarıyer Beledi­yemizin uluslararası fonlardan destek alarak yürüttüğü projenin çıktısı olarak 2 Ekim 2012 tarihinde “S.S. Sarıyer Mahalle ve Köyle­ri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” adıyla kurulduk.

Kendi tecrübelerimizin yanı sıra Türkiye genelinden birçok Ka­dın Kooperatifi ile beraber katıldığımız toplantı ve eğitimler sı­rasında dile getirilen ortak sorunlarımızı, kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, iyileştirilmesi ve sizin de çalışmalarınızda yol göstermesi amacıyla kısa bir rapor halinde sunmak istedik.

1. VERGI muafiyeti ya da indirimi olmadığından dolayı, hiç ka­zanç elde etmedikleri halde çeşitli vergileri ödemek, kooperatifle­rin mali yapılarını olumsuz etkileyen faktörlerden biridir.

2. YEREL yönetimler yasası ve diğer kamu kuruluşlarıyla ilgili yasalarda kadın kooperatifleriyle iş birliğinin kolaylaştırılması ge­rektiğini düşünüyoruz.

3. VERGI yasalarındaki (Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Gelir Vergisi, Noter, Ticaret Odaları vb.) muafiyet ve indirimlerle ilgili maddelere kadın kooperatiflerinin de eklenmesi gerektiğini savunuyoruz. Aksi halde yukarıda da belirttiğimiz gibi bu masraf­ları, sadece giriş aidatı yaparak ortak ettiğimiz, genelde ortalama 25-30 arasında gidip gelen ortak sayılarımızla ödememiz müm­kün olmamaktadır.

4. BİLDİĞİNİZ üzere her yıl genel kurul yapma zorunluluğumuz var. Bu her yıl yeniden bir masrafla karşı karşıya kalmak demek. Bunun yanında ruhsat, marka alımı ile ilgili işlemlerin zorluğu ve masrafların fazla olması, Kooperatif kuruluş giderlerinin fazlalığı gibi çoğu Kooperatifin dile getirdiği bu alandaki bazı problemler.

5. KAMU kuruluşları satın aldıkları mal ve hizmetleri öncelikli olarak, kadın kooperatiflerinden sağlayabilir, belli miktardaki işle­ri kadın kooperatiflerine ihalesiz vererek güçlenmelerine destek olabilirler. Yine Kooperatiflerin çalışma alanlarına göre çeşitli hi­beler/destekler verilebilir. Örneğin, biz tarımsal kalkınma koope­ratifiyiz. Bizlere daha fazla fide yardımı yapılabilir ya da bizler için sera malzemelerinde hibeler yaratılabilir.

6. SADECE güzel ve güvenli ürün üretmek de yetmiyor. Bunları nerelerde, nasıl satacağımız yönünde de eksikliklerimiz mevcut. Kadın Kooperatiflerinin ürünlerinin satış alanları artırılabilir.

Düzenlediğiniz Tarım Zirvesi ve mevcut destekleriniz için te­şekkür ediyor, ilginizi bekliyoruz.

S.S. Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına Başkan Seyhan DENIZ

 

Genel

EÇADEM çocukları engel tanımıyor

Published

on

blank

EÇADEM öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde muhteşem bir etkinliğe imza attı. Ritimden dramaya, halk oyunlarından piyanoya kadar hazırladıkları sahne şovlarını aileleri için sergileyen çocukların mutlulukları görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) öğrencileri, Dünya Engelliler Günü’nde hazırladıkları gösterilerle gönülleri fethetti. Piyano gösterisi ile başlayan etkinlik ritim gösterisiyle devam etti. Yeşilçam filmlerinden kesitlerin yer aldığı oyunda Adile Naşit ve Türkan Şoray gibi usta oyuncuları canlandıran öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Etkinlikte Burak Pasun’un zeybek gösterisi büyük beğeni kazanırken, insan ve hayvan etkileşiminden yararlanarak, fizyolojik ve psikolojik mekanizmaları harekete geçiren, metabolizmada sağlığı olumlu yönde geliştiren değişiklikleri başlatan hayvan destekli terapi gösterisinin ardından sahne alan halk oyunları ekibini izleyenler ayakta alkışladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, EÇADEM Müdürü Arzu İnan, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Hayrettin Dereli ve Nihal Yeşilbaş ile EÇADEM öğrencilerinin aileleri katıldı.

YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ

6 yıl önce engelli çocuklara ve ailelerine destek vermek amacıyla EÇADEM’in kurulduğunu ifade eden Koç Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı, “Engelli çocukların ve ailelerinin bakım ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, bu vesile ile aile bütünlüğünün korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çok önemli bir görevi yerine getiren EÇADEM projesine büyük katkı sağlayan Sarıyer Belediyesi’nden onur duyduğumuzu belirtmek isterim. EÇADEM olarak engelli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına dokunmak, ailelerin bakım ve yüklerine nefes olabilmek, gençlerimizin öz bakım becerilerini ve öz güvenlerini artıracak çalışmalar yaparak onlara katkı sağlamak için çok çalışıyoruz” dedi.

SINIRLAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Yaşamın her alanında engelli bireylerin hayat kalitelerini arttıran projelere imza atmaya büyük özen gösterdiklerinin altını çizen Sarıyer Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, “Yaşam bize sızlanmanın hiç kimseye faydası olmadığını öğretti. EÇADEM, oluşturacağınız küçük yaşam alanının koca yüreklere, milyonlara nasıl ulaşabildiğinin en somut örneğidir. Bireyi, sadece kendisine yapılacak eğitimle değil, ailesinin ruhsal olarak, psikolojik olarak duruma hazırlanması ile ilgili yapacağımız çok şey var. Küçük küçük fedakarlıklarla kocaman yüreklere dokunabiliriz” dedi.

Continue Reading

Genel

Reşitpaşa’da amcasıyla bekçiyi yaralayan şahıs intihar etti!

Published

on

blank

Reşitpaşa’da yolda yürüyen bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C.’yi silahla ağır yaralayan Hüseyin Arslan(20) aynı silahla intihar etti.

Olay, saat 22.00 sıralarında, Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, istirahatte olan bekçi Kerem C. ile amcası Sadık C. caddede yürüdükleri sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan amca ile yeğen ihbar üzerine sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Olaya ilişkin çalışma başlatan polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren Hüseyin Arslan’ın motosikletle kaçtıktan sonra Cengiz Topel Caddesi’nde aynı silahla kendisini başından vurarak intihar ettiği ve hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekiplerin olaya ilişkin çalışmaları sürüyor.

Continue Reading

Genel

Kılıçdaroğlu’ndan İstinye’ye ziyaret

Published

on

blank

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’deki İspirliler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sarıyer İstinye’de bulunan Erzurum İspirliler Derneği’nde mahallelilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç ve CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de eşlik etti. Mahallede yoğun ilgiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ekonomiden, yaşam koşullarına dair ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçle ilgili önemli konulara değindi. Dernek yöneticilerinin sorularına da cevap veren Kılıçdaroğlu, onlara CHP’nin tüm bu sorunları nasıl çözeceğini de birçok çözüm yolu sunarak anlattı.

 

Continue Reading

Popüler

blank